jahlina jahlina komentáře u knih

Timova dobrodružství ve světě bakterií Timova dobrodružství ve světě bakterií Máša Kosovskaja

Je to taková zábavná učebnice o bakteriích a jejich světě od teorie, jak se objevily na Zemi až po moderní objevy nových druhů. Knížka je psaná zábavnou formou, přehledně a moc hezky graficky zpracovaná. Své si najdou děti (spíše školáci) i dospělí.

Malý chlapec Tim dostane od svého tatínka, který pracuje v mikrobiologické laboratoři, mikroskop. Pomocí něj se poprvé podívá na malinké organismy pouhým okem neviditelné. A pak onemocní maminka nějakou infekcí a musí do nemocnice. Tima vezme tatínek do práce, kde se Tim seznámí se zvláštním typem bakterie, tzv. Bakteroidem. Bakteroid se stane jeho průvodcem po světě bakterií. Společně hledají užitečné bakterie, které by pomohly maminku uzdravit....

30.09.2020 5 z 5

Na tenkém ledě Na tenkém ledě James Patterson

Po delší době jsem sáhla po knížce tohoto autora ze série s Alexem Crossem, která dospěla už do 24. pokračování (já četla naposledy asi tak páté). Bylo znát, že jsem ztratila kontakt s postavou a jeho rodinou. Na kriminální zápletku to samozřejmě vliv nemělo. Otevřely se celkem 3 vyšetřovací linie. Četlo se celkem dobře, nechybělo napětí, akční scény...

02.02.2020 4 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Napínavé od začátku do konce. Frost je zajímavý typ vyšetřovatele, který neporušuje pravidla. Příjemná změna.

08.09.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Jedním slovem skvělé.

13.05.2019 5 z 5

Na konci světa Na konci světa Hana Oboda Kolaříková

Poutavé čtení o jednom létě odehrávající se v horské vesnici. Tři lidé, kteří si nesou svoje břímě.

26.01.2019 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Další strhující čtení od tohoto autora. Do poslední chvíle jsem byla napjatá. Těším se na další.

29.04.2018 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Kniha mě chytla a nepustila. Svižný děj s několika zvraty mě udržoval v napětí až do konce.

06.02.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nemám slov. Kniha mě chytila a už nepustila. Napsané velmi čtivě. Emoce mnou cloumali - smutek, vztek, lítost... Oceňuji odlehčený závěr.

05.11.2017 5 z 5

Dobré duše Dobré duše Irena Obermannová

Je to místy humorné čtení, které se zhruba od poloviny stává celkem napínavé nedovolující se odtrhnout…Za mě tedy spokojenost. Rozhodně jsem se nenudila. Vývoj osobnosti hlavní hrdinky mě bavil a některé trochu možná za vlasy přitažené okolnosti vyšetřování mě nerušily.

30.09.2017 4 z 5

Pravdu neumlčíš Pravdu neumlčíš Jane Isaac

Autorce se opět podařilo přijít se zajímavou vcelku originální zápletkou. Čtenáři mají sice možnost získat některé indicie dříve než vyšetřovatelé, ale nakonec stejně přijde překvapení.
Helen není jen vyšetřovatelkou, pro kterou je její práce posláním. Je také matkou dvou puberťáků. Možná je mi právě tím blízká. Na další pokračování si určitě počíhám. V originále jsou napsané ještě další tři díly .

05.04.2024 4 z 5

Volání o pomoc Volání o pomoc Wendy Dranfield

Tahle část je ještě lepší než ta předchozí. Od začátku nevíte, komu můžete věřit. Atmosféra je značně napjatá a rozplétání skrytých tajemství je hodně překvapivé. Krátké kapitoly se dobře čtou. Na své si přijdou i milovníci psů, protože Brody je opravdový miláček.

05.01.2024 4 z 5

Otázka viny Otázka viny Jørn Lier Horst

4,5 *
Patříte mezi vyznavače detektivního žánru? Potrpíte si na poctivou detektivní práci?

Pak by Vás neměla minout novinka norského autora Jørn Lier Horsta s názvem Otázka viny. Jedná se o další případ vrchního komisaře Williama Wistinga, sice stárnoucího ale zato stále velmi činorodého detektiva s bystrým úsudkem.

Co mě zaujalo od prvních stránek byla vlastní zápletka, která dokázala vzbudit moji zvědavost. Tempo je pomalejší, ale to nevylučuje čtivost knížky. Vychutnat si zde můžete spíše poklidnější atmosféru, bez popisu krvavých scén, ale zato se seznámíte s nevšedními policejními postupy. Autor nezapře, že práci kriminalistů rozumí. A pachatel je zde zákeřný. Nebude jednoduché ho odhalit.

Ačkoliv je knížka součástí série, lze ji číst i samostatně. U nás ani všechny díly nevyšly. Jestli jsem se dívala správně, Otázka viny je již patnáctá detektivka s Williamem Wistingem, ale zároveň je to čtvrtý díl uzavřené série, kde se otevírají staré případy.

Pro mě je to druhé setkání s touto svým způsobem specifickou postavou vrchního komisaře, která se malinko odlišuje od současného trendu různě traumatizovaných vyšetřovatelů. Věřím, že se k němu ještě vrátím v jeho dalších případech.

10.06.2023 5 z 5

Temné dědictví Temné dědictví Andy Maslen

3,5 *
Temné dědictví je druhým dílem detektivní série s inspektorem Henry Fordem. Z prvního dílu (Temná hra) jsem byla poměrně nadšená, takže když na mě v dubnové nabídce novinek vykouklo pokračování, neváhala jsem ani chviličku. Po přečtení už nadšení nedosahuje takových výšin, ale i tak hodnotím Temné dědictví jako velice slušnou a poctivou detektivku.

I v tomto díle bojuje Ford se svými démony, smrt své ženy si dává stále za vinu, navíc se o nehodu zajímají i jiní V pátrání mu pomáhá kolegyně Hannah, její postava zde ale byla k mé lítosti trochu upozaděná. Více prostoru naopak dostal Fordův syn Sam.

Ačkoliv samotná zápletka je zajímavá, neubíhalo mi čtení tak rychle, jako v minulém dílu. Je zde kladen důraz na systematickou detektivní práci, což mi obvykle nevadí, ale tady to trochu ztrácelo šmrnc. Závěrečné odhalení mi přišlo zbytečně natahované.

Přesto jsem zvědavá na další pokračování, co Temného nás příště asi čeká? Jak se bude vyvíjet situace kolem Fordova problému? Zkrátka jsem polapená a chci číst další díl. A snad nebudeme čekat dlouho, protože v originále třetí díl již vyšel.

Tuhle sérii se jednoznačně vyplatí číst od prvního dílu právě kvůli dějové lince okolo smrtelné nehody Fordovy ženy.

02.06.2023 3 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Tahle série je opravdu hodně čtivá. Autorka se s tím moc nemaže. Vražda se odehraje hned v první kapitole a už se rozbíhá vyšetřování. Kapitoly jsou krátké, formát textu také přispívá k tomu, že stránky se obrací skoro samy.

Trochu mě tady štval Noah. Ačkoliv se dá pochopit, že smrt matky ho hluboce zasáhla. Zatímco Josie její přirozenost přímo žene zjistit, co se Collete, kterou znala jako laskavou a spořádanou ženu, stalo, Noah se stáhl do sebe a brání se vyšetřování.

Jinak jsem si ale čtení užívala. Měla jsem své tipy na pachatele, ale v celé šíři jsem to vůbec neuhodla. Napnutá jsem byla až do konce. A to i proto, abych se dozvěděla, jak to dopadne mezi Noahem a Josie.

12.02.2023 4 z 5

V příboji pochyb V příboji pochyb Lindsay Marcott

Když jsem knížku V příboji pochyb brala do ruky, neměla jsem tušení, že se jedná o převyprávění románu Jany Eyrové zasazeného do současných kulis, a navíc na americký kontinent. To pro mě bylo překvapení. Kromě toho se jedná o působivý thriller s mrazivými scénami. Knížka se četla příjemně lehce.

Děj se odehrává v odlehlém sídle bohatého byznysmena Evana Rochestera, kolem kterého se vznáší tajemná aura. Je podezřelý z vraždy své manželky slavné modelky Beatrice, která trpěla psychickými problémy a která beze stopy zmizela. Jane přijíždí do Evanova domu, aby doučovala jeho dceru. Dům se nachází v blízkosti skalnatých útesů, na něž doráží mořské vlny. Do nich právě údajně skočila Beatrice, její tělo se ale nenašlo.

Jane se do Evana zamiluje, a o to víc se snaží přijít na to, co se s Beatrice stalo. Občas totiž mívá pocit, že ji někdo sleduje, dokonce zahlédla jakýsi přízrak. Je to živá bytost nebo duch Evanovy manželky?

Při čtení mě bavilo sledovat paralely se slavnou knižní předlohou. Přitom se autorce podařilo vybudovat atmosféru, která mi mnohdy způsobovala mrazení. Užívala jsem si to tajemno, které se nad sídlem a celým jeho okolím vznášelo. Zvědavost mě hnala ve čtení dál a stránky pod rukama doslova mizely. Nastalo sice pár okamžiků, kdy jsem byla už trochu netrpělivá, ale konec stojí za to.

Užila si i moje romantická duše, protože ačkoliv se jedná o slušný thriller, stále je to i příběh velké lásky, která překoná mnohé obtíže.

01.12.2022 4 z 5

Pořád jsem tady Pořád jsem tady McGarvey Black

Knížka je vemi čtivá, krátké kapitoly ubíhají pod rukama skoro samy. Téma není ničím neobvyklým, vyprávění z pohledu zavražděné Quinn však dodává příběhu na zvláštnosti. U knížky jsem se rozhodně nenudila a doporučuju. Jen nečekejte klasickou detektivku nebo thriller, knížka nese označení psychologický román.

31.10.2021 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Knížka se nečetla špatně, zajímalo mě, jak to ve finále dopadne a to mě ve čtení táhlo dál. Jen jsem čekala, že se trochu budu i bát. Byl to spíš smutný příběh s duchařskou zápletkou...

02.03.2021 3 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Z knížky jsem nadšená. Je velmi čtivá. Zpracovává poměrně citlivé téma mateřství z různých úhlů. Hodně jsem jsem fandila nekomformní Mie. Ráda si přečtu i předchozí knížku autorky.

11.02.2021 5 z 5

Mrtvá v Temži Mrtvá v Temži Matthew J. Costello

Knížka je to útlounká, jedná se spíše o detektivní novelku z anglického venkova vhodnou do kabelky nebo k odpolední kávě. Dvojice vyšetřujících je celkem neotřelá a sympatická. Případ, který vyšetřují, je přímočarý bez zvratů a překvapení. Ale je to takové milé čtení, oddychovka.

06.01.2021 3 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Pro mě strhující čtení, knížka, kterou jsem nechtěla odkládat.

19.11.2020 5 z 5