jahlina jahlina komentáře u knih

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Na další v pořadí již osmou detektivku Michaely Klevisové s inspektorem Bergmanem v hlavní roli jsem se moc těšila. Děj je tentokrát zasazen na venkov na jižní Moravu do oblasti mokřadů, ráje pro ptactvo i ornitology.

I ve zdánlivě idylickém kraji žijí lidé, kteří si závidějí a nenávidí se. Na Bergmanovi a jeho kolezích je rozplést tyto složité vztahy a najít souvislosti mezi nevyřešenou vraždou profesorky v Praze a smrtí místního ornitologa.

Detektivky Michaely Klevisové miluju právě pro vztahové propletence, které často ukrývají tajemství sahající do již pozapomenuté minulosti. Tempo detektivek je pomalejší, rozhodně se však při čtení nenudím a užívám si spřádání vlastních teorií. Je to jako hra. Autorka nahazuje indicie, které mě občas svedou na špatnou cestu nebo naopak posunou tím správným směrem. Přiznám se, že vraha jsem úplně neodhadla. Mířila jsem těsně vedle .

Už teď se těším na deváté pokračování.

25.04.2023 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Opravdu jsem si užívala atmosféru kraje. Děj plyne pozvolně, žádnou akci nečekejte. Přesto autorka dokázala udržet napětí, které se pomalu stupňuje, jak se rozkrývá záhada zmizení místní učitelky.
Zajímavá je postava hlavní vyšetřovatelky Marie Martinssonové a také Augusta Strindberga. Moc se těším na další pokračování.

02.01.2023 5 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Tak tohle byla jízda od začátku do konce. A konec? To snad není pravda. Doufám, že pokračování bude brzy.

06.06.2020 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Jiné místo je dalším thrillerovým příběhem z pera Kateřiny Karolové, který u nás vychází 2.3.2023. Mně se do rukou dostala reading copy, takže Vám můžu už takhle v předstihu sdělit své dojmy. Po slibné Odbočce v lesích, jsem se na Jiné místo vysloveně těšila. Nebylo to špatné čtení, ale pár věcí mě při čtení rozčilovalo. ALE POZOR! Tento příběh má i něco navíc, co jsem zatím neměla možnost vyzkoušet. Na své by si měli přijít hlavně luštitelé záhad, únikovek, …

Nejprve k příběhu. Děj je zasazen do oblasti v okolí Luhačovic a vizovických lesů. Ano, opět tu svou roli hraje les. Ale tentokrát i špatné počasí, resp. bílá hustá mlha, ve které nevidíte ani na krok. Monika se svým přítelem Oliverem se vypravili na prodloužený romantický víkend do penzionu v Luhačovicích. Po příjezdu se rozhodnou vydat na krátký výlet na kole. Cestou je však zastihne špatné počasí, hustá mlha… A nic už pak není jako dřív.

Celá knížka je rozdělená do čtyř částí, v každé se příběh posouvá dál. Psaná je celá z pohledu Moniky, což jak jsem později pochopila, má svůj význam. Jen v druhé půlce knížky je vyprávění proložené zprávami z novin, což dynamiku vyprávění pozitivně oživí.
Knížka se opět čte velmi dobře, lehce. Není nikterak tlustá, takže přečíst ji zvládnete rychle. Z počátku působí děj velmi všedně, ale jakmile se pár vydá na cyklovýlet, začíná přituhovat. Rozhodně jsem byla zvědavá, jaké bude rozuzlení. Zvrat, který si pro nás autorka nachystala, je hodně zajímavý, ale přiznám se, že mě v jednu chvíli tahle varianta napadla. Nicméně závěr ukázal, že všechno je možná úplně jinak…

Při čtení mě zlobilo, že Monika přicházela na některé věci se značným zpožděním (než napadaly mě), takže jsem netrpělivě čekala, kdy ji to či to napadne. Nechci být konkrétní…. A moc jsem se teda nebála .
A teď k tomu BONUSU. Autorka si pro své čtenáře připravila hru, díky níž mohou prožít příběh z lesa na vlastní kůži. Na konci vyprávění je k dispozici QR kód, který odkazuje na web s podrobnými instrukcemi.

3,5*

12.02.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Opět moc příjemné odpočinkové čtení. Tahle "Caplinka" se u mě zařadila hned za Hotýlek na Islandu, který mám na prvním místě. A Irsko si píšu na seznam zemí, které chci navštívit...

16.06.2022 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Rodinné drama, které mi nedovolovalo knížku odkládat. Velmi čtivé a emotivní, oko nezůstalo suché. Vůbec ne tak prvoplánové, jak se jeví z anotace. Tohle na rozdíl od předchozích knížek autorky není thriller.

12.12.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se mi líbila moc. Vtáhla mě do děje a jen těžko jsem se od ní odtrhávala. Kniha zahrnuje období obou světových válek a končí těsně po revoluci, kdy se odtajňují seznamy spolupracovníků StB. Každá doba přináší své a jednotlivé postavy se vyrovnávají se vzniklou situací po svém. Po Haně, kterou jsem četla jako první a této knize si určitě brzy přečtu i Hotýlek, protože obě knihy mě opravdu nadchly.

05.05.2018 5 z 5

Ledoborec Ledoborec Kristina Ohlsson

Opět jsem si užívala atmosféru městečka s jeho obyvateli. Jednotlivé postavy jsou skvěle napsané. Děj plyne poklidně, sledujeme několik linií vyprávění a z každé zjišťujeme jednotlivé indicie a drobná odhalení, která na konci zapadnou na své místo. Žádná velká akce se zde nekoná, ale nenudila jsem se ani chvilinku. Jsem nadšená a moc se těším na pokračování.

06.01.2024 5 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Do knížky jsem se začetla snadno. Postavy Mii a Muncha, které jsem si již dříve oblíbila, dostaly nové obrysy. Hodně se mi tady líbí postava Mii Krügerové, protože se odlišuje od klasického modelu dnes oblíbených vyšetřovatelek. Také je mám ráda, ale Mia je příjemným osvěžením.

Autor vytvořil poměrně mohutný záběr zápletek a odboček, které možná souvisí s vyšetřováním a možná také ne. Přitom jsem neměla pocit, že bych se v ději nějak ztrácela. Jen jsem obracela stránky a plula na vlně příběhu. A pak přišel konec.

Konec mě překvapil. Jako by mi někde vypadlo pár stránek. Žádné vysvětlení? Já prostě potřebuju vědět, proč ‍️… Knížka není žádná „hubeňourka“ a přitom zanechala dost otázek.

01.12.2022 4 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Nalezení je již páté pokračování české detektivní série s Tomášem Volfem, které jsem si nemohla nechat ujít. Jiřího Březinu jsem si již dávno poznačila na svůj pomyslný seznam oblíbených českých autorů. A když po mě někdo chce tip na české detektivky, určitě bude Jiří Březina jedním z těch, které budu jmenovat.

Tentokrát byla moje spokojenost s knížkou dvojnásobná. Nejen, že se Tomáš Volf podílí na dalším zajímavém případu, který je čtivě a uvěřitelně napsaný, ale tentokrát také nahlédneme do míst odkud Tomáš pochází, do doby jeho dospívání, a také k události, která pravděpodobně sehrála roli při výběru jeho budoucího povolání.

Nedaleko obce, kde Tomáš vyrůstal a kde stále žijí jeho rodiče, se ztratila šestnáctiletá dívka Eliška. Vzhledem k okolnostem se předpokládá, že mohla utéct a také hrozí, že by se mohla pokusit o sebevraždu. Ale také se mohla stát obětí únosu. Otec Elišky osloví s prosbou o pomoc při pátrání po Elišce Evu Černou, někdejší kolegyni Tomáše, ale nyní již soukromou vyšetřovatelku. Shodou okolností se Tomáš chystá strávit týden své dovolené u rodičů. A tak se oba zapojí do pátrání, které zde vede místní policie.

Zároveň s touto linií příběhu se rozbíhá druhá vzpomínková z dob Tomášova dospívání. Zdá se, že současnost možná souvisí s událostmi z té doby a že minulost volá, aby byla konečně uvedena na správnou míru.

Jak jsem již napsala, knížka se četla skvěle a já si čtení maximálně užila. Prolínání dvou časových rovin, vykreslení života na malém městě, kde si všichni vidí do talíře, a jak se promění sousedské vztahy v případě tragédie a samozřejmě systematické vyšetřování a překvapivý zvrat, to vše zde najdete.

Tento díl série hodnotím jako velmi povedený. A zároveň doufám jako správná fanynka, že se pokračování této série dočkáme co nejdříve.

08.10.2022 5 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Z prvního dílu krimi série s názvem Temná hra, kde se seznamujeme s čerstvě povýšeným inspektorem Henry Fordem a jeho týmem při vyšetřování sériových vražd, jsem poměrně nadšená. Pár drobností by se asi dalo vytknout, ale čtenářský zážitek mi rozhodně nepokazily. A já se moc těším na pokračování. Doufám, že se brzy dočkáme.

Samotná postava Henryho Forda, který si nechává říkat jednoduše Ford, je docela zajímavá. Hned v úvodu se dozvídáme o horolezecké nehodě, kterou sám způsobil a při které zemřela jeho žena. Co přesně se stalo si nese jako své tajemství, které skrývá před svým synem i okolím. Svádí se sebou každodenní boj a je jen otázkou času, jak dlouho to ještě vydrží…

Další postava, která stojí za zmínku, je Hannah, velmi inteligentní forenzní vyšetřovatelka, která říká přesně to, co si myslí. Má totiž drobnou poruchu autistického spektra, často nerozumí vtipu a její humor je zase neuchopitelný pro ostatní. Z toho plyne spousta komických situací. Společně s Fordem tvoří sympatickou dvojici, kterou bych přirovnala k hrdinům Poe a Tilly z krimi série M. W. Cravena.

Na své si přijdou i ti, co mají rádi systematické vyšetřování, sbírání stop, vyslýchání svědků, atd. Tady se vyšetřovatelé zpočátku neměli moc čeho chytit, s čímž i korespondovalo pomalejší tempo, které ale postupně zrychluje s tím, jak vyšetřování vrcholí.

Musím říct, že jsem si do poslední chvíle nebyla jistá, kdo bude tím hledaným pachatelem. Autor dokázal skvěle balancovat mezi podezřelými. Dokonce ani krátké vhledy z pohledu pachatele příliš neprozradily.

Jak jsem naznačila v úvodu, výtku bych měla, ale nemůžu být konkrétní, abych nespoilerovala. Z celkového hodnocení tak ubírám půl hvězdy. Nicméně má knížka mé velké doporučení.

15.09.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Krásně vykreslené postavy, děj plyne pozvolna, ale je to čtivé.

06.05.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Oslovil mě strohý styl autorky, který dokonale vytvořil atmosféru celého příběhu. I ve chvílích štěstí v době před válkou ovzduší naplňovala předzvěst smrti a tragédie, která později nabývala konkrétních obrysů. Silný příběh mi nedal chvíli oddechu, musela jsem číst pořád dál.

17.04.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Příběh je opravdu hodně působivý, dojemný, takový bolavý. Detektivní zápletka okořenila jinak spíše pomalejší děj. Užívala jsem si popisy přírody, líbily se mi asociace mezi chováním živočichů a chováním člověka. Čtení jsem si prostě moc užila a jsem ráda, že jsem tuhle knížku neminula.

12.03.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Knížka se mi líbila hodně. Prožívala jsem se Štěpánem jeho životní úděl, ke kterému se ale na svůj věk dokázal postavit čelem. V jedenácti letech, kdy by si měl ještě užívat dětství, si musel zvykat spoléhat se sám na sebe, protože hlavní pilíře jeho života nefungují úplně tak, jak by měly. Zajímavé je i prostřídání vypraveče (dvě části jsou vyprávěny z pohledu Štěpána, prostřední část z pohledu matky) a nabídnutí jiného úhlu pohledu. Knížka je napsaná čtivě, těžko se odkládala.

04.02.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Tak tohle byla jízda. Za mě asi nejlepší od autorky.

24.05.2020 5 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Knížka se mi opět moc líbila. Vtipné líčení poměrů na menším městě, učitelka Josefína Divišková na stopě dávného zločinu to mě prostě baví. Už se těším na další pokračování...

31.08.2018 5 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Po Vodníkovi (a Klekánici) si vzala TEREZA BARTOŠOVÁ na paškál další Erbenovu baladu a je z toho nový případ příbramských kriminalistů Tomáše Vyskočila a Honzy Rychtera nesoucí název DCEŘINA KLETBA. Opět se jedná o čtivou detektivku, kterou jsem si užila od první do poslední stránky.

Tento krimi příběh má všechno, co od takové detektivky očekáváte. Z jednotlivých střípků se skládá celá zápletka, nechybí překvapivá odhalení, nejvíc mě dostalo úplně to v samém závěru. A navíc jsou oba vyšetřovatelé sympaťáci. Autorka si pohrála s charaktery postav, třeba jedna taková blonďatá slečna byla hodně výživná.

01.02.2024 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tohle je další knížka od autorky, kterou čtete bez dechu. Čtete a přitom ani číst nechcete, protože realita, kterou příběh rozkrývá je drsná. Komunistický režim v Rumunsku je zde popsán hodně realisticky - bída, hlad, zima, strach. Neustálá kontrola, ať jste kdekoliv. Ani doma nejte v bezpečí.
Knížka poskytuje skvělý čtenářský zážitek a zároveň se dozvídáte něco z historie Rumunska. Určitě dopotučuju.

25.10.2022 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Kim a celý její tým se zde musí vypořádat se svou ztrátou. Dozvuky z minulého dílu se vlastně nesou celým tímto pokračováním. Opět je to čtivé, Kim nezklame svou kousavostí a sarkasmem.

17.01.2021 5 z 5