jaghut jaghut komentáře u knih

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

(SPOILER) ...po dlouhé době mi to nedá a musím se vyjádřit k druhému dílu Husitské trilogie, tedy k Božím bojovníkům
...vyrůstal jsem v době kdy nám byli Husité a jejich boj v hodinách dějepisu popisován jako boj revolucionářů táhnoucí na Zimní palác
...žádní polní faráři, žádná husitská inkvizice, v podstatě žádné náboženství, jen spravedlivý boj za svobodu, boj proti papeži, křižákům a nejvíc proti šlechtě, jen revoluce a revoluce
...pak jsem po listopadu zachytil spoustu opačných postojů, Husité byli vraždící lůza vypalující kostely a kláštery plné nevinných katolíků, proti nim stáli čestní a bohabojní rytíři hájící spravedlnost
...pak jsem se začetl do tlustých odborných knih, třeba od pana Čorneje, to bylo nesmírně zajímavé a poprvé spravedlivé k oběma stranám a bez příkras, byl to ten dějepis jaký bych býval chtěl mít ve škole
...chyběl tomu ale ten osobní příběh, nejen popis velikánů jako byl Jan Hus, Jan Žižka nebo Prokop Holý, tehdy jsem ale ještě netušil, že celou dobu mého zájmu o husitství čekám na husitskou trilogii od Sapkowského :-)
...napínavé až strhující, drsné až kruté, nikdo není jen bílý, nebo jen černý, všichni do toho někdy musí šlápnout, fanatici a šílenci na obou stranách (na té naší je to lepší :-), charakteři a lidumilové také na obou stranách (na té naší asi víc :-), všechno nakonec nejvíc odnesou ti chudí a nevinní, ti co nestačí nebo už nemohou utéct, ti kteří jsou ve špatnou chvíli na špatném místě.
...magie je tam tak akorát aby to člověku vrtalo hlavou (no, někdy je jí tam až dost :-) a do toho všeho naprosto přesné reálie. Celou sérii sleduji zároveň na mapy.cz a zároveň na wikipedii. Cokoliv zeměpisného, jakkoliv historicky dnes už neznámého, nakonec na mapě najdu. Autor vytvořil naprosto famózní koktejl jednoduše historicky doložených postav (wiki), kombinovaný s postavami doloženými v odborné historické literatuře a to celé prošpikované postavami zcela vymyšlenými, avšak bezchybně zapadajícími do historické reality.
...datumy sedí, místa pasují, lidé existují, jen příběh se někomu zdá smyšlený :-). Kdo může říct, že to tak nebylo? Kdo na vlastní oči viděl a do nějaké kroniky zapsal, kdo a jak zabil 27.12.1428 v bitvě pod Starym Wielisławiem knížete Jana Minsterberského?
...Hodiē mihi, crās tibi Dnes mně, zítra tobě, řekl Reynevan knížeti a propíchl ho, nakonec proč ne, zasloužil si to a někdo to udělat musel, ne, když už je to jednou v těch dějinách :-)
...je to prostě nádherně napsaný příběh, za mne 5***** jenom proto, že víc už to nejde

22.08.2023 5 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

...po čase zase čistých 5 hvězd, nejen za literaturu, ale i za neobyčejně věrné připomenutí děsivých a přesto krásných časů, jdu si s chutí pustit mojí oblíbenou Moskevskou diskotéku :-) "Das Ende ist nah Für Lenin und Marx Das Ende ist nah "

21.04.2023 5 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

(SPOILER) ...krásný životopis mého oblíbeného autora, navíc jsem si to vyslechl jako audioknihu načtenou panem Hyhlíkem, od kterého jsem slyšel většinu Forsythových knih
...vůbec jsem netušil, jak velká část příběhů, které jsem v minulých desetiletích hltal má reálný základ v autorově vlastních prožitcích, ne, že bych si myslel, že sedí doma na kanapi, ale až teď jsem si uvědomil celý ten rozsah
...také mně překvapilo kolik významných lidí autor osobně potkal a něco s nimi prožil, za všechny například Šimon Wiesenthal a Moše Dajan
...na co nikdy nezapomenu je autorův zážitek z nešťastné Biafry, tu holčičku s malým bráškou umírající hlady vidím také a je mi z toho těžko a smutno
...děkuji za krásnou knihu, potěšila

24.02.2023 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

...popravdě sem komentář ani nemám právo dávat, knihu jsem ani zdaleka nedočetl, resp. nedoposlouchal
...jen už toho mám tak nějak dost, té naprosto nepotřebné brutality, těch technických popisů mučení a týrání, těch nevyhlášených závodů v úchylnosti a zvrácenosti
...je to opravdu nutné? Není nějaká šance že se autoři z ranku "hečjámámvětšíhoúchylanežty" dokáží prosadit normální detektivkou? Vždyť všichni ti tzv. "Seveřani" evidentně psát umí, jejich věty dávají smysl, postavy jsou více či méně uvěřitelné, věrohodné a sympatické (tak jako v jiných žánrech), příběhy jim přiměřeně gradují a směřují do více či méně povedených konců, tak v čem je problém? Proč se musí sešívat mrtvoly? Proč, když už to tam autor musí mít, nemůžou všechna ta zvěrstva zůstat nevysloveným tajemstvím, ke kterému se vnímaví čtenáři dopracují sami ?
...je mi z toho smutno a blivno
...co bylo dříve slepice nebo vejce? Poptávka nebo nabídka?
...úchylní čtenáři hltající mučení a zvrácenosti jako popcorn a nemající stále dost? Nebo schopní spisovatelé, které jejich "marketéři" a agenti tlačí do populárního a tudíž ziskového segmentu literatury?

...nevím, já to nezměním, jen mi je líto, kolik času jsem ztratil čtením věcí, které za to z mého současného pohledu asi nestály, tahle kniha, resp. asi celá série to odnesla za ostatní, není ani lepší ani horší než desítky jiných, jen už mi asi tzv. došlo :-) :-(

22.02.2023 odpad!

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

...konečně knížka kde jsem se mohl něco málo dočíst o mém nejoblíbenějším ostrově ke kterému jsem se kdysi v dětství prstem na mapě došoural a to o ostrově, resp. souostroví Tristan da Cunha v Atlantském oceánu
...krásná kniha, líbila by se mi i kdyby byla v japonštině, nejde v ní ani tak o text ale o vzhled, vůni, barvu, prostě je to krásné výtvarné dílo které je potřeba viditelně umístit a ne zastrčit do knihovny
...milá záležitost, která pohladí po duši

15.02.2023 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

(SPOILER) ...tohle prostě miluji, tak trochu od všeho něco, lehce humorným příběhem na pomezí absurdity s prvky účelového sci-fi náhle jasně a zřetelně probleskuje společností prolezlý strach z totalitního státu reprezentovaný předsedou vládnoucího absolutistickou mocí, děsivé dospívající děti vymknuté z norem stejně jako celý okolní svět snažící se jen urvat něco navíc a žijících ze dne na den, byrokratická úřednická mašinérie drtící soukromí všem co stojí pod ní a to všechno opět s trochou futuristického dadaismu, prvky zlehčování, neustálého odvádění pozornosti opakovanými motivy, prostě nádherný literární skoro až punkový nářez
...nebyl jsem Fuksem neposkvrněný, jsem dlouholetým fanouškem a obdivovatelem jeho Spalovače mrtvol a pokud si k tomu člověk přečte spisovatelův životopis, dává to všechno větší smysl
...obdivuhodný přednes pana Ornesta dílo povznese ještě o kus víc, stejně jako Herzovo zpracování osudů pana Kopfrkingla

24.05.2022 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

(SPOILER) Netušil jsem, že i Peter May je jeden z těch levicových obdivovatelů "Nové Číny". Nebudu hodnotit příběh, ten mne zas až tak neotravoval, ale ideologické bláboly soudruha Li o zlých a nebezpečných studentech se kterými bylo nutné pořádně zatočit (odkaz na masakr na náměstí Tchien-an-men) mě už klidným nenechaly. Když se objevil nájemný vrah ze zlého Hongkongu (...u nás v Číně takoví lidé moc nejsou, sic! ) bylo pro mne vymalováno. Na to opravdu nemám, s touhle anální sondou do čínské komunistické reality nechci nic mít společného
...dávám jednu hvězdičku za zajímavé forenzní postupy a za vcelku uvěřitelnou americky naivní patoložku, je to ovšem za nedočtenou knihu

24.02.2022 1 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

(SPOILER) ...v démonickém podání Borise Rösnera se zdrcující kritika veškerého konání lidského rodu zdá přesvědčivá a téměř neprůstřelná, nic nepomáhá neméně kvalitní obrana člověčenství od Jana Hartla
...ani po více než 100 letech kniha nepůsobí omšele a má nám co říct, čarodějnice už nepálíme, máme teď jiné cíle, které likvidujeme se stejnou vervou
...jedinou nadějí v temné nicotě nekonečně prázdného vesmíru tak zůstává možnost, že ani Satan nám neříká pravdu
...třeba máme ještě šanci, doufám, věřím

15.02.2022 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

...pozor, jako skoro každý komentář, tak i tento může obsahovat spoilery :-)

Těžko se třetí díl trilogie dá hodnotit samostatně, nutně ho čtenář (či posluchač) posuzuje v kontextu celého příběhu a to je pro mne největší překážkou při hodnocení tohoto dílu Metra. Není zcela konzistentní s předchozími knihami, najednou to nevnímám jako fantastický a tajemný příběh jakoby z dystopického horroru, nikde žádní mutanti, žádné nové ani staré příšery a nevysvětlitelné jevy, žádná nová tajemství uvnitř metra, kromě politiky. Z dobrodružného příběhu se najednou, pro mne tak trochu nečekaně, stává kritický společenský román, plný expresivních a brutálních scén, více než s napětím a tajemstvím je čtenář (či posluchač) konfrontován s explicitním násilím. Knihu chápu jako poměrně jednoznačnou a zdrcující kritiku všech druhů totalit a diktatur nejen ve smyslu společenských řádů, ale především v tom jak jí, my lidé, podléháme, necháváme se jí na jedné straně korumpovat a na druhé straně deptat tak dlouho, až nakonec podlehneme a pokud přežijeme, staneme se dalším dobře promazaným kolečkem v systému, který vše ovládá a řídí, aniž by nám záleželo na tom, jakou cenu za to platíme.

Závěrečné, poměrně depresivní vyznění celého příběhu, ve mně nedokázal přebít ani dobře míněný happy end. Přesto jsem rád, že jsem moskevským metrem došel až na konec a celou trilogii si ještě jednou, po čase, rád znovu připomenu.

09.02.2022 4 z 5

Kritik Kritik Peter May

(SPOILER) Asi už je tu téměř všechno napsáno, přesto si neodpustím mimořádně přidat malý komentář směřovaný zcela adresně do Skotska.
Každý autor si pochopitelně může dělat ve svých knihách se svými postavami co chce, některé nechá zabít, jiné zázračně zachrání. Rozhodně je to jeho právo, jde s kůží na trh a čeká co na to čtenář. Mám tam dost mrtvol naložených ve víně? Uvidíme. Hmm, pár jich ani nemá v románu zmíněné jméno, uvidíme. Věřím, že mí čtenáři mi rozumějí a doufám že moji čtenáři budou mít moje moštované mrtvoly rádi.
No tak já tedy ne. Mrtvoly v kompotu mi nesedí, ale budiž, obsese vzniklá z přemíry červeného musí nějak z pera ven, to chápu. Co ti ale Petře neodpustím je ten úchylný, nesmyslný masakr Brokola (či Broccola?). Možná se jeho smysl ukáže v dalších knihách, ale u mně máš za to utrum. Na můj vkus sis to moc užíval a s touhle sérií nejspíš končím.

Moje osmá kniha od PM a první skoro propadák. Možná bych dal 3 ale nakonec je to jen za 2**.

31.05.2021 1 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Jsem naprosto spokojen. To co jsem čekal, jsem dostal a určitě ještě notný přídavek navíc. Škoda, že se z knihy stalo politikum, nepamatuji se, kdy naposledy kniha českého autora vzbudila takový poprask. Pamflety, stanoviska, různé spekulace o tom, "kdo za tím stojí", "komu to prospívá" a komu naopak škodí. Já v tom politiku nevidím, pro mne je to kniha na pomezí fikce a reality, lehce proplouvající mezi fakty a domněnkami, tu lehká nadsázka, jinde těžká legrace. V některých momentech jsem si trochu připadal jak v Brautiganově Melounovém cukru. Sem tam trochu přehnané parodování, ale jinak se vše sune k závěru. Čekal bych ho trochu spektakulárnější, nakonec ale kniha končí skoro pokorně.

08.08.2018 5 z 5

Vrah policistů / Teroristé Vrah policistů / Teroristé Per Wahlöö

Doposloucháno. Kdysi jako teenager jsem to několikrát četl a připadalo mi to výborné. Přelouskal jsem tehdy všech asi deset románů a Martin Beck a spol mně přišli jako děsní borci. Dnes musím říct, že kouzlo Gunvalda Larssona či Einara Rona nijak nezmizelo. Po detektivní stránce jsem opět uspokojen. Co však vůbec nechápu je skutečnost, že jsem tehdy mohl přežít všechny ty nekonečné ujeté bolševické litanie obou komunistických autorů. Možná jsem byl zvyklý číst mezi řádky a vůbec jsem to nevnímal. Tentokrát jsem to však poslouchal a nešlo tomu utéct. Bylo to opravdu úděsné, nechutné a oba příběhy mi to zcela zkazilo. Takže dávám jen dvě hvězdy - jednu za Martina Becka a jednu za ostatní policisty. Nicméně je mi to jasné - tohle už nikdy víc znovu nedám - X jako Marx ;-(.

11.06.2018 2 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Nebýt tak trochu hráč počítačových her, asi bych z knihy tak nadšený nebyl. Navíc jsem vůbec netušil, že je to teď takový hit, navíc zfilmovaný Spielbergem. Trochu mně uniklo "message" knihy. Utéct do virtuality, nebo ne? Vykašlat se na reálný život, nebo ho žít? Není nakonec cílem legendární Matrix? Prostě žít v nekonečné virtualitě a tady v tom čím dál tím temnějším světě být jen zásobárnou energie? Kdo ví, nicméně tato kniha odpovědi nedává.

22.05.2018 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Jsou lidé, kteří s Kingem u této knihy začínají. Já už mám Kingovek zapsaných patnáct, přečtených určitě více a tak jsem knihu četl už jako velmi poučený čtenář. Přesto mne velmi silně zasáhla a považuji jí vedle Temné věže za jednu z nejlepších co jsem od Kinga četl. Málokdo umí tak bravurně zvládat konce, nemohu si pomoct, ještě deset stran před koncem jsem přemýšlel jak z tohohle chce vybruslit. No a vybruslil s několika čtvernými skoky, slušná práce.

22.05.2018 5 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Klasika evropské sci-fi. Pořád mně to baví, ale jako malý kluk jsem to hltal trochu vážněji. Ostatně uskutečnění takovýchto expedic, to byla otázka pár let, na měsíci už jsme byli, na Marsu budeme nejpozději tak v roce 1980. Dnes je to úsměvné, svět se vesmírem moc nezabývá, daleko víc energie se věnuje vývoji zbytečných aplikací pro smartphony ale tehdy to v podstatě nebyla sci-fi, ale spíše jen předpověď nedaleké budoucnosti. Pěkná kniha, rád jsem se s ní znovu potkal.

26.02.2018 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Dočteno, resp. doposloucháno. Knihu vnímám v několika překrývajících se rovinách.
Za prvé pro mne byl objevný fakt, že celá kniha byla psaná z pozice intelektuála, univerzitního profesora, který reprezentuje svět plný osobních seberealizací a intelektuálních exhibicí bez jakýchkoliv ambicí na nějakou veřejnou službu či praktický význam studia. Jak autor píše, jediným cílem tohoto studia je reprodukovat vyučující s 95% odpadem. A nakonec, jak autor udává, pro slečnu žádající o místo v luxusním módním pařížském butiku není nějaký ten titul ze srovnávací literatury překážkou ;-). Ba právě naopak, může i pomoci.
Druhá rovina knihy plná explicitních erotických scén mne v ději nikam neposunula a spíše rušila. Neměla nakonec žádný vliv na rozhodování hlavního hrdiny, pochopil jsem, že nakonec "podepsal" jak nadržený nadsamec tak podpantoflový truhlík.
Hlavní rovina knihy, totiž postupné převzetí moci "umírněnými" muslimy a následně nevyhnutelná islamizace Evropy byla podle mne podána velmi věrohodně. Jen nevěřím, pokud k tomu necháme dojít, že to půjde takto bezbolestně a téměř výhradně právní cestou. Většina autoritářských režimů získala základ své moci tak trochu "legálně." Jak Hitler v Německu, tak například komunisté u nás. Žádný z nich však nevydržel pokračovat v nastoleném měkkém "právním" trendu ani pár měsíců. Ihned po získání moci nastaly represe, teror a začaly se bezohledně vyřizovat účty jak s jednotlivci, tak s celými skupinami obyvatelstva. Jsem si zcela jist, že pokud v reálném světě muslimové získají moc, budou pokračovat stejně nelítostně jako všichni ostatní v dějinách před nimi.
Určitě ta kniha stojí za přečtení, resp za poslech. Není to ani veselé ani jednoduché čtení. Jediné v co chci doufat je skutečnost, že v roce 2022 bude tato kniha ve veřejných knihovnách stále v oddělení SCI-FI či literatury fikce a nebude buď v oddělení literatury faktu či učebnic dějepisu. Nakonec, když nad tím přemýšlím, bude dobře pokud v roce 2022 budou ještě vůbec nějaké veřejné knihovny kam budou chodit lidé.

14.09.2017 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

...velký černý pes, držící se za břicho a kňučící z přežrání dortem, to je dodnes jedna z nejjasnějších vzpomínek na dětství ;-), tehdy jsem myslel, že byl zlý, dnes vím, že byl úplně normální ;-)

02.07.2016 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Pro mne to není kniha, ale učebnice minulosti, reportáž ze současnosti a hlavně věštění budoucnosti. Tenhle svět nám "inženýři lidských duší" připravují dnes a denně. Bohužel se obávám, že popis našeho budoucího světa, je až příliš realistický a to včetně ústředních hesel:

"VÁLKA JE MÍR - SVOBODA JE OTROCTVÍ - NEVĚDOMOST JE SÍLA "

02.07.2016 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Vidím to podobně, jako řada dalších. Tři části, tři pohledy na knihu. Thriller, pak trochu náboženského tápání a nakonec probuzení plné odpuštění. Akční pasáže zajímavé, teologie na mne trochu přes míru abstraktní, závěr to dost vyžehlil. Trojjedinost uchopená po "americku", "Taťka" je na mne až dost expresivní. Přesto to určitě stojí za přečtení.

Díky za knihu.

02.07.2016 3 z 5