Iwíček Iwíček komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Knihu Šikmý kostel jsem si přečetla již potřetí, tentokrát pro účely tvorby diplomové práce. Je to luxusní čtenářský zážitek, jenž čtenáři přibližuje těžký život havířů a zároveň těžkosti Ostravska jako takového. Historicky je kniha velmi povedená a myslím si, že je třeba ocenit, že autorka spolupracovala nejen s pamětníky, ale také s renomovanými historiky. Příběh je čtivý, dojemný a hodně silný. Líbí se mi, že jsem se mohla seznámit i s místním dialektem. Román mohu vřele doporučit všem milovníkům české historické literatury a životních příběhů.

08.11.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Dnes jsem dočetla tuto krásnou dětskou knihu, kterou jsem již četla před léty a teď jsem se ráda do svých dětských let vrátila. Četba knihy mě moc bavila. Nadchl mě jednoduchý jazyk, který byl použit. Pro děti je to rozhodně přívětivé čtení. Jen si pamatuji z dětství, že mi dělalo problém čtení cizích názvů, ale i s tím se dá pracovat. Musím konstatovat, že toto dílo je rozhodně povedené. Zamilujete si i kouzelné ilustrace známé české malířky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové.

04.03.2023 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Pochlubím se také, knihu jsem četla rovnou 4x. Jednou když jsem byla malý špunt (6. třída), pak když jsem byla krapet starší (9. třída), po třetí k maturitě (4. ročník SŠ) a naposledy teď na VŠ. V dětství čtenář nemůže pochopit podstatu této kouzelné knihy. Tu pochopí až ve chvíli, kdy se dozví něco málo o autorce apod. Když to tedy vezmu kolem a kolem, tak mají z této knihy větší požitek starší čtenáři, kteří už si něco málo, co je v knize naznačeno prožili. Nechápu tu podstatu toho, že se Babička ocitá stále v povinné četbě základních škol...

10.03.2015 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Pohádkový příběh Vánoční prasátko z pera legendární J. K. Rowlingové vydaný v nakladatelství Albatros je velmi milým pohlazením po duši. Abych pravdu řekla, ke konci jsem i slzu uronila. Jazykem je kniha uzpůsobena dětskému čtenáři. Nechybí v ní ale potřebné ponaučení a dobrodružství, které upoutá jak dětského, tak i dospělého čtenáře. Ač se počítám už dlouho do druhé skupiny, tak mě ta kniha nadchla nejen příběhem, ale i kouzelnými ilustracemi. Až bude letos Ježíšek vybírat dárky pod stromeček, tak už ví, co donese dětem. Knihu mohu vřele doporučit dětským čtenářům od 7 let, avšak i dospělým snílkům.

12.04.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Knihy ze série o kouzelnickém učni Harrym Potterovi a jeho přátelích šly v dětství mimo mě. Nicméně v předchozích letech jsme začali s přítelem knihy systematicky do naší knihovny dokupovat a v tuto chvíli mohu slavit další dočtený titul z pera J. K. Rowlingové.

Harry Potter a Kámen mudrců je velmi čtivým fantasy románem, kdy se téměř na každé stránce něco děje. Není tedy divu, že si první díl série našel tolik obdivovatelů v řadách dětských, dospívajících a následně i dospělých čtenářů. Existuje celá řada vydání, některá z nich jsou krásně ilustrovaná. Četba knihy mě nadchla a troufnu si tvrdit, že v brzké době se pustím do dalšího dílu. Knihu vřele doporučím všem, kteří se rádi odpoutají od reálného světa, mají rádi čáry a kouzla a poetiku J. K. Rowlingové.

24.04.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Výborná oddechová kniha, při jejímž čtení se pobavíte, ale zároveň se dozvíte něco nového. Líbí se mi takovéto tituly, které čtenáři něco dají. Tento titul to plní hned několikanásobně. Mohu vřele doporučit.

19.02.2019 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Je to pár let zpět, co jsem pro Chrudimku poslouchala audioknihu, je to cca čtvrt roku, co jsme viděli film, a dnes jsem tento román dočetla v knižní podobě. Abych pravdu řekla, byl to pro mě zajímavý čtenářský zážitek. Kniha se čte téměř sama. S ohledem na to, jak je napínavá, měla jsem problém ji odložit. Text je čtivý a neustále se v něm něco děje. Postavy byly vykresleny plasticky. Snadno se do nich vcítíte. Mohu vřele doporučit všem milovníkům thrillerů a Jefferyho Deavera.

23.03.2023 5 z 5

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Tuto knihu jsem si užívala od samého začátku až do poslední tečky. Musím říci, že se mi velice líbilo, jak autorka prokreslila postavy až do hloubky, bylo jim krásně vidět do hlavy a vy jste si tak mohli užít nevšední čtenářský zážitek. Rozhodně vřele doporučuji každému, kdo má podobný typ literatury rád.

22.10.2017 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Zelená míle je thriller s prvky hororu, tajemna a psychologického románu. Abych pravdu řekla, námět je nevšední a zajímavý. Název knihy je metaforou pro cestu odsouzenců na smrt a svým způsobem vyjadřuje dlouhou cestu od rozsudku k výkonu trestu. Jedním z témat, jež hodně rezonují celým příběhem, je dozajista kontrast mezi vinou a neviností. Po celou dobu četby na čtenáře působí celá řada emocí. Některé scény nahánějí hrůzu. Překvapením pro mě bylo, že tento titul byl psán na pokračování a tím pádem se skládá z šesti částí. Knihu bych doporučila všem milovníkům psychothrillerů a hororů.

03.10.2023 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Román Pět z pera Ursuly Poznanski mě uchvátil. Byla to čtivá a strhující detektivka, naplněná vrchovatě napětím a překvapivými zvraty. Abych pravdu řekla, docela mě překvapil závěr. Upřímně, až téměř do poslední stránky jsem napětí vážně nečekala. Autorka má interesantní styl a já už se těším na další setkání s jejími hrdiny. Tento titul je prvním ze série o vyšetřovatelce Beatrice Kasparyové.

13.05.2023 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Na začátku roku jsem se pustila do Čtenářské výzvy Databáze knih, kde jedním z bodů je přečtení knihy odehrávající se v 16. století. Nikdy by mě nenapadlo, že si přečtu právě tento titul. Abych pravdu řekla, od knihy jsem čekala popis ctností a neřestí panovníků, ale kniha měla přidanou hodnotu v tom, že mimo to popisovala i historickou situaci té doby a čtenář si tak mohl vše velice dobře představit. Líbilo se mi, že autor si s ničím nebral servítky a vše popsal poměrně otevřeně. Český překlad je kvalitní a čtení je zajímavým zpestřením a únikem od románové formy. Při četbě se zamyslíte jistě nad přesahem do dnešní doby, nebudu vám zatajovat, že je titul svým způsobem nadčasový.

11.05.2023 5 z 5

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Michael Weber

Úžasná kniha. Užila jsem si každou její stránku. Pozitivně hodnotím autorův přístup k historické tvorbě. Z práce je znát, že strávil spoustu času v archivu a vyvinul tak velkou snahu o historickou věrohodnost. Myslím si, že toto dílo zatím nemá v českých luzích a hájích žádnou konkurenci. Ač je dílo vcelku drastické, tak se kniha četla dobře a krev mi vůbec nevadila. Čtenář na knihu musí hledět s tím, že doba, jež je v knize popsána, prostě krvavá byla. S tím bohužel nikdo nic nenadělá. Hlavní hrdina je svým způsobem chudák uzavřený do nepříznivé doby a ještě mu byl do vínku dán nepříznivý osud s velkým O. Musí se vyrovnat se spoustou nepříznivých okamžiků a myslím si, že to zvládal vcelku dobře. Těším se na další podobná autorova díla.

02.02.2017 5 z 5

Šepot vzdálených chvil Šepot vzdálených chvil Kate Morton

Naprosto luxusní vyprávění. Byla to moje první kniha, kterou jsem od této autorky přečetla a bylo to luxusní. Se začátkem jsem měla trošku problémy, ale pak jsem naštěstí zjistila, že se jedná jen o úvod od jiného autora, kdo četl, ví od jakého, nechci spoilovat. Kniha se mi moc líbila a asi se na tuto autorku zaměřím více a přečtu si od ní všechna díla. Do edice Světový bestseller patří právem.

07.02.2016 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Wau, neskutečně silně emotivní příběh. Přirovnala bych to trošku počtem mrtvých k Vraždám v Midsomeru, ale jinak skvělý detektivní příběh z pera úžasného Joa Nesba. Vřele doporučuji.

28.01.2016 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl série o Harry Potterovi si mě opět získal pro svou lehkost a barvitost. Napětí z vyprávění sršelo od začátku až do konce. Vůbec už se nedivím tomu, že se tato série stala na počátku milénia hitem a tento status si s stále drží. Kniha má potenciál oslovit další generace čtenářů. Co je na ní dle mého názoru fajn, je fakt, že se nekouká a můžete se k ní neustále vracet. V knize je uvedeno, že je vhodná pro čtenáře od 9 do 99 let. Souhlasím s tím, je mi tolik, kolik mi je, a příběh mě okouzlil. Mohu vřele doporučit všem milovníkům fantasy příběhů, světa Harryho Pottera a tvorby J. K. Rowlingové.

27.04.2024 5 z 5

Městečko Městečko Łukasz Radecki

Městečko od autorů Roberta Cichowlase a Łukasze Radeckiho vydané v nakladatelství GOLDEN DOG je napínavou hororovou jízdou. S hlavními hrdiny se dostanete do míst, kde byste se sami nikdy octnout nechtěli, a zažijete věci, které si ani nebudete chtít představit. Dílo je výjimečné pro zajímavou zápletku, jež pracuje s tematikou náboženství, tradic, ale i mytologií. Je zpracováno poutavě. Troufnu si tvrdit, že ve chvíli, kdy jsem se začetla, nemohla jsem skončit. Byla to vážně jízda, již mohu vřele doporučit všem milovníkům hororového žánru.

09.04.2023 5 z 5

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

Skvělá kniha. Musím říci, že mě dostal způsob, jakým ji autork napsala. Doslova vás hodí hned na první stránce do děje a vy se musíte zorientovat, tímto způsobem je čtenář aktivizován ke spolupráci s autorem. Ve své fantazii si musí položit mnoho otázek, na něž musí najít odpověď. Líbilo se mi, že ač dochází k přerušování toku myšlenek, není to činěno nijak násilně, čtenář se tak v textu neztrácí. Jediné, co zamotá hlavu, je neustálá manipulace. Manipuluje autorka prostřednictvím postav se čtenářem, nebo postavy manipulují samy sebou navzájem? Toť otázka.

09.03.2018 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Alex Ahndoril je novým pseudonymem manželské dvojice, jež vystupuje pod pseudonymem Lars Kepler. Nové jméno s sebou přináší nový koncept, jenž potěší zejména příznivce klasické krimi podobné tvorbě Agathy Christie. Příběh je čtivý a napínavý od začátku do konce. Hlavní hrdinka Julie řeší případ nejen s pomocí své šedé kůry mozkové, skládá si dohromady dílky puzzle, až nakonec přijde k rozuzlení celé záhady. Zajímavé je, jak je to zamotané a na konci vše působí tak logicky a krásně to do sebe zapadá. K rozuzlení se ale musí člověk pročíst a nechat si zamotat hlavu slepými uličkami. Doporučuji všem milovníkům detektivních románů, ale i příznivcům Larse Keplera a Agathy Christie. Věřte, že nový koncept tvorby krásně sedí.

13.03.2024 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Kniha, která se řadí k české klasice. Jedná se o humornou novelu, jež je založena na vyprávění a postřezích tří mužů. Děj je umístěn do říčních lázní Krokovy Vary u řeky Orše. Líbil se mi hlavně zvolený jazyk. Tematicky se autor zaměřil na mezilidské vztahy, konkrétně v náznacích rozebírá téma nevěry. Knihu mohu vřele doporučit všem milovníkům české klasické literatury.

24.10.2023 5 z 5

Francouzská lekce Francouzská lekce Natasha Boyd

Romance s prvky erotiky, to je román Francouzská lekce od autorky Natashy Boyd. Ač se moc do čtení erotické literatury nepouštím, v rámci kalendářní výzvy jsem učinila výjimku a musím říci, že toho nelituji. Příběh je čtivý, jiskřivý a místy napínavý. Poslední ingrdienci bych u takovéto četby nečekala. Knihu mohu vřele doporučit všem fanouškům autorčiny tvorby, ale i čtenářům erotické a romantické literatury.

06.07.2023 5 z 5