Ivka14 Ivka14 komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Myslím, že nemusím mluvit o úžasné atmosféře, kterou autorka v této knize vybudovala. Četné popisy přírody mě chytly za srdce a umožnily mi prostřednictvím fantazie vidět krásné výhledy na mokřady.

Krásný, jemný a pomalý příběh o samotě a přírodě. Kya a její vášeň pro flóru a faunu kolem ní byla cítit na míle daleko, což byl důležitý a jeden z nejkrásnějších prvků této knihy. Konec rozhodně nebyl takový, jaký jsem očekávala.

Kniha v sobě nese mnoho zajímavých prvků a ​​věřím, že každý čtenář by si ji měl alespoň jednou za život přečíst.

20.12.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Příběh Zuzany, která se narodí do bohaté rodiny cukrovarníka. Užívá si krásné dětství plné přátelství a zábavy. Má dva nejlepší kamarády Jana a Hanuše. Dospívá v krásnou a chytrou slečnu. Vše však má jeden háček – je to Židovka.

Kniha je rozdělena na tři části – dětství, dospívání a dospělost, a na každé z nich vidíte, jak proměnu člověka, tak hlavně proměnu té doby a celého světa.

Tohle byla úžasná knížka! Moje první od autorky, ale rozhodně ne poslední. Moc mě uchvátil její styl psaní, který je strohý a jednoduchý, avšak krásný. Nečekejte žádné dlouhé popisy a vysvětlování. Krátké věty, které kladou důraz přesně na to důležité.

Kniha je plná emocí, je smutná, silná, s nečekaným koncem.

07.07.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nevím, jak to paní Mornštajnová dělá, ale každá její kniha je lepší a lepší. Kniha byla napsaná velice čtivě a měla jsem problém knihu odložit. Postavy byli velice dobře promyšlené a ten příběh mě překvapil, ale v dobrém slova smyslu.
Už se nemůžu dočkat až si od autorky přečtu další knihu.

15.03.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) 184 stran totálního zoufalství.

Příběh vypráví příběh jedné rodiny. Hysterická matka, prazvláštní otec, starší “perfektní” dcera Katka a mladší, umělecky nadaná, ale “nedokonalá” mladší dcera Bára. Matka hledá každou malou chybičku, aby ji mohla Báře vynadat.

Nejsmutnějším na tom všem je, že by to vůbec nemusela být fikce. Může se to dít za zavřenými dveřmi několika rodin. A nikdo si toho nemusí všimnout. Stejně, jako v knize nebrali její slohovou práci vážně..

Knihu jsem přečetla za 2 hodiny. Bylo to silné čtení. A vůbec nebylo veselé.

07.07.2022 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Nečekala jsem, že mě nějaké básničky doženou až k slzám....

Nádherně napsané vzpomínky na maminku, tatínka či prarodiče. Krásně popsal svět očima dítěte.

09.04.2022 5 z 5

Silný příběh z ne tak dávné historie zachycený na stránky knih v podobě literatury faktu s příměsí beletrie. Knížku jsem zhltla téměř za jeden den a jako vždy když čtu knihy s podobnou tematikou, ve mě zanechala stísněných pocit z toho, čeho jsou někteří lidi schopni a co někteří lidi museli prožít, i když si to ani trochu nezasloužil a bylo to strašlivě nefér. Vlastně až do včera jsem o životické tragédii neměla ani ponětí.
Děkuji autorce za její bravurní práci.

20.12.2022 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Tohle byla za hodně dlouhou dobu nejlepší, nejsilnější a zároveň nejbolestivější kniha, co jsem četla (poslouchala). Hodně krát jsem musela audioknihu stopnout a rozdýchat, co jsem slyšela. Když autorka vzpomněla i věznici v Hradišti, kterou jsem osobně navštívila, kde politické vězně mučili a týrali elektrickým proudem, chtělo se mi ještě víc plakat. Tolik nevinných životů a osudů bylo zničeno mávnutím prstu.

Na tuhle knihu jen tak nezapomenu.

28.11.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Knihu jsem nemohla odložit. Hltala jsem stránky a slova, jako by mi kniha měla utéct. Bylo mi tak hrozně líto malé cácorky.

A posledních pár vět knihy jsem musela rozdýchávat ještě pár dní po přečtení.

29.06.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Co by stalo, kdyby se roku 1989 nepovedla Sametová revoluce? Člověk si ani neuvědomí, jak by to všechno mohlo ovlivnit náš současný život, kdyby se revoluce nepovedla.

Oba příběhy hrdinek jsou velmi zajímavé a velmi silné. Příběh Maje byl bolestný a smutný. A příběh Magdy byl snad ještě smutnější, protože žila celý život ve lži a v představě, kterou jim nastavili v "ozdravovně", ve které pobývala od dětství.

Mně se tato kniha neskutečně líbila a za sebe můžu knihu jen doporučit. Mornštajnová opět nezklamala.

04.07.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Nepříjemné téma, ale dost dobře zpracované. Tak akorát. Nesnaží se šokovat, nesnaží se dávat přehnaná rozhřešení, celé je to takové skoro až suše informativní. Autorka dokázala nechat čtenáři prostor vytvořit si vlastní postoj.

Po dočtení ve mně zůstala úzkost. Život prostě od určitých momentů už nemůže být nikdy stejně dobrý, jako byl před tím.

08.04.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.

Tato slova mi stále znějí v hlavě od té doby, co jsem knihu doposlouchala. 1984 by se mělo zařadit do hororového žánru. 1984 popisuje utopii. Představte si, že žijete v zemi, jejíž vůdci uplatňují totalitní systém při regulaci svých občanů těmi nejextrémnějšími způsoby.

Práce, jídlo, pití, spánek, mluvení, myšlení, plození...zkrátka život, to vše řídí stát. Jakýkoli náznak poslušnosti nebo nechuti dokážou odhalit různé státní aparáty jako ideo policie, nebo dokonce vaše děti, které vás nebudou váhat vydat úřadům. Dokonce i jazyk je upraven tak, že se nemůžete vyjádřit, protože individualismus je zločin.

Minulost je ovládána, přepsána v něco, co posílí úřadujícího vládce. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Žádná skutečná pravda neexistuje. Pravda je to, co stát říká, že je. (2+2=5, pokud to říká stát.)

29.06.2023 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Hlas kukačky je příběh o rodinných tajemstvích, kde se hlavní ženské postavy snaží zjistit, kdo jsou a jak moc je minulost ovlivnila, vědomě i nevědomě. To vše se odehrává během velkých historických okamžiků, jako je 1. světová válka, 1. Československá republika a 2. světová válka. I když se jedná o významné okamžiky v historii, zaznamenáme to jen nepatrně, protože se autorka více zaměřuje na rodinné vztahy a odhalování tajemství.

Co se mi na této knize líbilo, je to, jak nás minulost naší rodiny může ovlivnit, i když za ní neznáme všechnu pravdu, nebo když se před tím vším snažíme uniknout. Líbilo se mi, jak se všechny postavy vyvíjely, hlavně postavu Irmy, kterou vidíme vyrůstat z naivní milé dívky, která si představuje světlou budoucnost, ale za okolností skončí v manželství bez lásky. Postupem času a s podporou Hedy nachází svou vnitřní sílu a nevadí jí mluvit za sebe a za lidi, které miluje a na kterých jí nejvíce záleží.

Je to krásná kniha o rodině, ženách a jejich cestě za nalezením vlastního místa ve světě.

11.11.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

(SPOILER) V roce 1941 je Lině patnáct a je nadšená ze své budoucnosti jako umělkyně, protože byla přijata do prestižního uměleckého programu. Stalinova invaze do její rodné země Litvy je jen hluk na pozadí. Až do chvíle, kdy ji uprostřed noci odtáhne NKVD. Spolu se svou matkou a bratrem je Lina odsouzena jako „fašistické prase“, nepřítel sovětského státu. Jsou nuceni nastoupit do vlaku, který absolvuje náročnou mnohaměsíční cestu na Sibiř. Lina se prostřednictvím svých uměleckých děl snaží navázat kontakt se svým otcem, ale nikdo nezná jeho osud. Cestou dokumentuje své zážitky prostřednictvím svých kreseb, a dokonce nachází lásku. Protože Sověti se mohou pokusit vzít jí všechno ze života, ale nemohou ji zlomit.

Kniha se mi moc líbila. Nedokážu si představit, čím si lidí z Pobaltí museli projít. Četla jsem hodně knih na tohle téma, ale tohle je první, která se zabývá lidmi Pobaltských států.

Jen mě mrzí, že byl ten konec uspěchaný a přišlo mi, že i trochu nedokončený. Kvůli tomu dávám jen 4*.

21.07.2022 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

(SPOILER) Příběh se odehrává ve 30. letech 20. století v malém městečku v kopcích Kentucky. Alice přijíždí z Anglie, čerstvě provdaná za Bennetta. Alice žije se svým manželem a jeho tyranským otcem a je znuděná, dokud se nezapojí do projektu místní knihovny.

Líbilo se mi, že kniha byla víc než jen o Alici Wrightové. Byl to příběh o Alici, ale také o Margery, o Sophii, Kathleen a Beth a Izzy. Všechny tyto ženy se účastnily organizace, která přinášela naději a štěstí do horského regionu, který mohl být drsný a rozhodně chudý. Zatímco příběh pojednává o vážných problémech, jako je domácí násilí, rasismus a sexismus, příběh byl vyprávěn poměrně lehce, se zaměřením na sílu těchto žen.

Vědomí, že koňská knihovna skutečně existovala, učinilo tuto knihu více realistickou a dojemnou.

29.11.2022 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Tato kniha mě zaujala hned od začátku. Knihu jsem přečetla na posezení. Už dlouho mě takhle thriller nezaujal.

Napětí se pomalu hromadí a líbilo se mi, jak příběh plynul rychlým tempem. Spousta intenzivních momentů v této knize spolu se spoustou zvratů, kdy jsem měla problém tuto knihu odložit! Jeden z nejlepších psychologických thrillerů, které jsem za poslední dobu četla!

25.01.2024 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťan se skvěle a snadno čte, je plný napětí a mnoha příjemných scén. Kniha je založena na současné a přesné technologii a mnoho scén je snadno vysvětluje. I pro nenáročné čtenáře je všechno do detailu vysvětleno. Jedinou chybou, kterou příběh trpí, je to, že hlavní hrdina je nerealisticky zručný.

18.12.2023 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Farma zvířat vám zabere jedno, maximálně dvě odpoledne. Kniha sebou přináší neskutečně důležitou myšlenku a lekci. V podstatě se jedná o alegorii, která připodobňuje farmu ke Sovětskému svazu.

Každému doporučuji aspoň jednou za život přečíst.

23.04.2023 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Kdo by to byl řekl, že příběh o vyměněných dětech může být tak strhující a přesvědčivý! I když se kniha může zdát trochu banální, je napsána tak fantastickým způsobem, že jsem se nemohla odtrhnout.

Bylo to skvělé a děsivé čtení. Nedokážu si představit, že bych tohle měla zažít. Četla jsem i další autorovy knihy, ale tahle se řadí mezi nelepší.

Dost mi to připomínalo seriál Kukačky, který natočila nedávno ČT.

09.09.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Příběh Dory, která je příbuzná s Bohyní Surmenou. Dora časem zjišťuje věci o její rodině, které byly mnohdy šokující.

Skvělý příběh, kdybych nevěděla, že je z části smyšlený zasáhlo by mě to asi víc. Ze začátku mě kniha ohromila, ale časem nadšení upadlo a trochu jsem se ztrácela. Líbilo se mi, že tam autorka přidala i výpovědi a dopisy. Pěkně to knihu obohatilo.

Celkově knihu hodnotím velmi pozitivně. Je to zase něco jiného než číst pořád romantické knihy.

06.03.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

(SPOILER) Sledujeme výpovědi sedmi uprchlíků z KLDR a musím říct, že mě hodně věcí překvapilo. 10 let povinné vojenské služby? Jídlo na příděl? Celý život máte určený, podle toho, v jakých podmínkách se narodíte? Kniha ve mně nechala mnoho pocitů, ale nejvíc pocitů ve mně zanechal příběh studentky, která ani nevěděla, že se nějaký útěk plánuje a feministky, která si zažila peklo na "vojně" pro ženy.
Kniha se mi do ruky dostala úplnou náhodou (díky teto) a jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Určitě doporučuji, protože je to zajímavá změna od všech těch románů a fiktivních světů.

03.08.2021 5 z 5