Ivinho Ivinho komentáře u knih

Propagace této knihy na facebookové skupině, která má 30 tisíc členů udělalo svoje. Autor je sympaťák, vtipný chlap, který má odvahu jako jeden z mála chlapů zůstat s děckem na rodičovské dovolené. Je to jeden z průkopníků a to bychom měli ocenit.
Ale kniha roku?
Když použiju slova Čeňka - EE

03.04.2015 5 z 5

Znovu neuvěřitelné postavy, životní situace a osudy. Ale i tak jsem měl chuť odložit a přestat číst. To když Holger 1 vypadl z vrtulníku přímo do polštářů. Věřil bych všem potrhlostem, ale tohle bylo na mě moc. Knihu jsem dočetl jen se sebezapřením. Štvalo mě spousta vedlejších postav, popis jejich (v tu chvíli už nezajímavých) příběhů. Stařík mě dokázal rozesmát, analfabetka nudit a místama pěkně štvát.

11.06.2014 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nereálný příběh, naivní hlavní hrdinka s výrazovými prostředky popisující myšlenkové pochody u kterých jsem skřípal zuby. Ach jo...
Jednu hvězdičku si zaslouží autorka za to, že ukázala mnoha lidem, kteří v životě moc nečtou, že i pomocí knihy a čtení příběhu lze prožít zábavné, vzrušující okamžiky, které nám právě kniha poskytne. Kdyby tak každý člověk, pro kterého je Fifty Shades of Grey nejobsáhlejší a nejzábavnější knihou kterou v životě přečetl, sáhl v budoucnu po náročnější nebo vkusnější četbě, mohla by být kultura každého národa o trochu lepší.

20.03.2013 1 z 5

Legie prokletých Legie prokletých Sven Hassel (p)

Opět lze pochybovat, že Hassel opravdu zažil všechno co zde v knize psal. Ale tato kniha je jiná než mnoho předešlých. Autor tentokrát mnohem více filozofuje a mnohem více nechává v příběhu vyniknout své já. V této knize jde hlavně o Svena Hassela, který, ať už zažil všechno nebo nic z toho co napsal, je v této knize autentičtější a naléhavější než kdy dřív. Oproti jiným knihám, je Legie prokletých suverénně nejdepresivnější.

Tuto knihu od Hassela čtěte rozhodně jako poslední, nebo jako jednu z posledních. Rozhodně s ní nezačínejte!

27.09.2016 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Asi k žádné jiné knize české klasiky nepřistupuji s větší odtažitostí než k Babičce.
Dávat číst Babičku dětem na ZŠ nebo SŠ je velká chyba. V tom věku si z té knihy moc neodnesou.
Jinak Babička je samozřejmě klasika české literatury, dílo které bezesporu patří do nejužšího českého kánonu. Ale proč? Je to co je staré opravdu dobré?
Babičku dělá známou Němcová, její život a smutný osud. A taky to že, popisuje očima ženy idealizované prostředí, které se jakoby zastavilo v průběhu plynutí času. Hodně lidí tady píše jak to byla krásná, nezkažená, idylická doba atd. Tak určitě, když ji takhle Němcová popsala. A lidi si to rádi přečtou a vzdychají "jak to bylo tehdá na tom šírém světě krásné".
Realita byla asi někde jinde. Samozřejmě nemám nic proti tomu, že autorka chtěla popsat své niterné pocity, které na ni tehdy asi doléhaly a kvůli kterým se rozhodla vrátit knižně do míst a k osobám ji nejmilejším. Takové knihy vznikají i dnes. Nevidím ale ani jeden důvod proč ty dnešní příběhy číst. A ty starší taky ne.
Vlastně jo, jeden by byl. Ten literární kánon.

29.05.2014 2 z 5

Svědek na zabití Svědek na zabití Jaroslav Kmenta

Po přečtení knih od Kmenty budete uvažovat jestli vůbec jít volit.

16.06.2017 5 z 5

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Skvělé! Kolik sportovců o nichž jsem nikdy neslyšel. Kolik lidské vůle podané v těch nejskromnějších rozměrech!

21.04.2014 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Konec oproti zbytku knihu byl možná pozitivnější, ale i přes to na mě celá kniha působila smutně.
Hlavní hrdinka, která nebyla a není šťastná, opuštěná, sama daleko od rodného kraje, který neexistuje, stejně jako její rodina.
S Hanou jsem se bohužel nedokázal ztotožnit, její chování jsem nedokázal pochopit.

Když jsem před pár lety projížděl pod chladícími věžemi temelínské elektrárny, byl jsem ohromen tou velikostí a drtivou silou, které to stavení má. Díky knize vidím i pozadí této síly. Příběh o lidech a vesnicích, které načal komunismus a dorazil kapitalismus.

13.04.2013 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Skvělé, úžasné! Děsivé a depresivní, ale každou stránkou čtivé.

20.03.2013 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

S koupí knihy jsem neváhal, ale se čtením už ano. Bude to i po těch letech ono?
Sapkowski dokázal Geralta vrátit s plnou parádou! Udělal to zřejmě hlavně pro fanoušky; v knize se mihne hodně známých postav, třeba jen jedinou zmínkou, ale vy jako zkušený čtenář bude vědět o koho jde a budete se usmívat. Nostalgie tady pracuje naplno.

Při čtení, hlavně závěrečné pasáže, se opět objevil ten známý pocit bolesti, ponuré ale krásné bolesti, která dělá Zaklínače Zaklínačem.
Neváhejte a čtěte.

05.02.2015 5 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Já dám 5 hvězd, protože jsem ohromen tím kolik známých a důležitých jmen naší historie se vejde na 200 stránek. A hlavně, z jaké stránky, z jakého pohledu se tady o nich dočtete.

28.10.2013 5 z 5

Žáby v mlíku Žáby v mlíku Jan Drnek

Opravdu důsledně zpracované a velmi čtivé dílo. Pro fanoušky této části historie velmi zajímavé. Místy na mě působila kniha zvláštně, některé situace jsem očekával už dlouho předem. Ten úžasný heroismus s jakým armáda RČS zvítězila, mě donutil k upřímnému zamyšlení, jestli by to bylo možné i doopravdy. Každý vám řekne: No jo Mnichov, i kdybychom se bránili němčouři by nás smetli... Generálové Wehrmachtu jsou zde však popsáni jako naprostí diletanti, i ten poslední generál ČSR by strčil do kapsy takové esa jako von Mansteina, Guderiana, von Lista, von Leeba a další vojevůdce kteří dokázali velet skupinám armád při tažení proti SSSR, ale proti Československu by si na krátké frontě vylámali všechny zuby...
Kniha nutí zkrátka k zamyšlení ne jen nad válkou po Mnichovu, ale i o tom co by se dělo poté.
No nic, otevírám pokračování, jsem nesmírně zvědav jak dopadne uspořádání Evropy.
EDIT: Kniha má bohužel velmi divný název, obal knihy také nevypovídá o obsahu. Tuhle knihu v knihkupectví každý obejde.

27.12.2013 5 z 5

Pozor! Srdce muže Pozor! Srdce muže John Eldredge

Viděl jsem hodnocení knihy, pak ji otevřel a začal ji číst. V průběhu čtení jsem narazil na pasáže, které mě velmi oslovily. Byly zde ale pasáže které jsem dokázal číst jen se sebezapřením. Konec knihy mě ale neskutečně praštil, míra poznání a prožitku byla neskutečná. Přišlo mi, že poslední kapitoly byly přesně to, proč jsem tu knihu tak dlouho, ikdyž s problémy četl.
Tuto knihu hodnotím jako tu z nejlepších jaké jsem na toto téma četl (nemám přečtené všechny). Srdce muže je fascinující čtení, které pokud vydržíte do konce, dokáže rozplakat muže i ženu.

28.05.2013 5 z 5

Případ generála Vlasova Případ generála Vlasova Karel Richter

Tahle kniha se nezabývá jen samotným Vlasovem, ale popisuje snahy celého ruského "odboje". Od určité části, hlavně kolem Pražského povstání, ustupuje postava Vlasova do pozadí. Každopádně kdyby Němci přistoupili k válce na východě jinak, pravděpodobně by ji vyhráli.

01.05.2016 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Skvělá kniha, opravdu skvělá, ale těch pět hvězd zatím nedávám.

Problém je, že autor sleduje příliš mnoho linií a tak musí být co nejvíce stručný. I tak kniha má přes 700 stránek. Bohužel ale postavy mají málo místa pro vývoj a mnohdy jsem v jejich chování nebo činech postrádal motivaci nebo vysvětlení, které se kvůli obrovskému záběru do knihy prostě nevešlo.
Autor taky dost pracuje s náhodou, což je samozřejmě důležitý prvek. Hlavní postavy se potkávají na tisíc kilometrů dlouhé frontě a mezi miliony muži se na frontě samozřejmě hlavní hrdinové vždy střetnou. Dejme tomu no...
Skvělými momenty v knize jsou skutečné historické události. Pokud nemáte moc přehled jak probíhala třeba revoluce v Rusku, tak to máte hezky popsané.
Bylo zajímavé sledovat, jak si hlavní hrdinové představují růžovou budoucnost, bez dalších válek, bez vykořisťování a nespravedlnosti. Ke konci knihy se to hemží jmény dětí hlavních hrdinů a vy víte, že za 20 let proti sobě stanou v nejstrašnější válce dějin.

28.02.2016 4 z 5

Cybercomics Cybercomics Egon Bondy (p)

Vítejte na Zemi v roce 2046. Všechno co tu uvidíte je strašně děsivé. Ale nejvíc děsivé je, že autor tohle dílo napsal v roce 97.

Bude zajímavé sledovat, co z Cybercomicsu se splní nejdříve. Zde jsou možnosti:
- Obrovská přelidněnost planety
- Vysátí zdrojů celé planety
- Hladomor a války po celém světě
- Celý výrobní proces v rukou jedné firmy
- Pod vlivem technologií naprostá ztráta lidskosti
- Paříž je hlavní arabské město - tohle je můj osobní favorit

19.12.2015 4 z 5

Zázemí Zázemí Jana Šrámková

Mojí babičce bude za pár let 90, několikrát jsem s ní mluvil o jejich zážitcích z okupace, z komunismu atd. a tyto rozhovory jsem nahrával a pak sám přepisoval. Myslím, že kdyby se každý z nás ptal na zážitky svých prarodičů, dostal by zajímavý příběh, který by vydal na knihu. Pro někoho může být zajímavé si číst o babičce Jany Šrámkové. Pro mě to však bylo zbytečné, protože svoji babičku mám. V knize jsem se nedočetl zkrátka nic výjimečného. Právě naopak.

24.01.2014 1 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Ve chvíli kdy Gabčík s Kubišem vybrali zatáčku jako vhodné místo k atentátu jsem si uvědomil: já vím co bude následovat, jak to bude probíhat. Na předchozích stránkách jsem ten pocit neměl.
I tak jsem knihu zhltnul za pár dní a můžu rozhodně jen a jen doporučit. Obdivuju všechny výsadkáře, ale hlavně lidi z domácího odboje. Byli velmi stateční.

06.01.2014 5 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Skvělá kniha!!
Během čtení jsem se musel mnohokrát vracet k tomu co jsem přečetl. Autor tolikrát vyslovil nebo formuloval myšlenku o které jsem jen tušil, že je někde uvnitř mne. Myšlenky, které mě v minulosti napadly zde v této knize dostaly konkrétní rozměry.
Tuto knihu bych doporučil každému muži a zároveň i ženám, autor se často obrací přímo k nim.

02.04.2013 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Autor tentokrát nešel tak moc do hloubky.
Nejlepší pasáž je ta z Hitlerova uchopení moci. Autor dokázal povedeně vylíčit pozadí této historické události. Bohužel opět se snažil obsáhnout velké množství dějových linií a na podrobnější popis mu prostě chyběl prostor. Škoda, že nezakomponoval do děje více boje, vlastně z fronty toho bylo velmi málo.
Jo a konečně začaly umírat v knize některé postavy a autor se nezalekl ani brutálnějších scén - gestapácké výslechy, Carla znásilněná rudoarmějci atd.

14.03.2016 4 z 5