IVANA143 IVANA143 komentáře u knih

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Výborný nápad, charakter a myšlienky hlavnej hrdinky zaujímavé. Kniha je pútavá, číta sa veľmi dobre, ale niečo mi tu na 5 hviezd chýbalo. Trošku ma sklamal koniec. Celú knihu sme zvedaví, čo sa vlastne Eleanor stalo, a postupne sa to síce dozvedáme, ale má to takú slabšiu atmosféru. Na konci nám to ešte v troch vetách autorka dovysvetlí, ale bolo nám to predhodené ako suchý fakt bez šmrncu. Stalo sa toto, toto a toto a hotovo, koniec. A ten jeden wau moment, ktorý nám autorka pripravila, nám tiež nasolila pod nos v jednej vete bez emócie a s tým sme sa mali uspokojiť, pretože Eleanor sa s tým tiež okamžite uspokojila. Takže pre mňa bol koniec trochu nedotiahnutý.

07.08.2020 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Veľmi dobre premyslený príbeh, napínavé konce kapitol, prekvapivé zvraty, krvavé opisy. Síce mám od Nesba prečítané len tri knihy (vrátane tejto), tieto znaky majú všetky tri spoločné. A mne tento štýl detektívok veľmi sedí. Čítanie Polície bolo pre mňa, ale ťažšie. Začiatok bol chaotický, príliš veľa postáv, príliš veľa mien, trvalo mi, než som sa do knihy začítala. Uznávam, možno to bolo tým, že som to čítala v angličtine.
Nesbove typické „hranie sa s čitateľom“, kedy vám podsunie myšlienku, navodí desivú atmosféru a následne ju úplne zvrtne, ma pri čítaní predošlých kníh veľmi bavilo. U Polície mi to prišlo už prehnané. Prestávalo to byť šokujúce, keď som vedela, že je to fígeľ a pravda bude inde. Predpokladám, že práve to viedlo k tomu, že som vraha a aj jeho motív uhádla. Myslím, že keby to bolo písané jednoduchšie, tak by parodoxne nebol vrah tak nápadný.
Každopádne, aj napriek mojím pár výčitkám, opäť skvelá detektívka od Nesba. A hodnotenie vysoké. :)

14.04.2020 4 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Veľmi čtivo napísaná kniha. Páčil sa mi typ rozprávania, kedy medzi bežné rozprávanie príbehu, sú zakomponované "výpovede" postáv. Už samo to, že príbeh je postavený na skutočných udalostiach je mrazivé, ale tento štýl rozprávania to ešte umocňuje. Každopádne mi vadilo, že to nebolo chronologické. Tým pádom sme sa o tých najhorších scénach dozvedeli už v prvej polovici knihy, všetko ostatné už bolo repetitivné. Myslím, že postupné rozvíjanie krutosti a rozvíjanie psychiky obetí, by bolo pre čitateľa zaujímavejšie a ešte šokujúcejšie.

31.12.2023 4 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Po prečítaní som rozmýšlala či sa mi to vlastne páčilo, alebo nie. Príbeh je napísaný veľmi čtivo, knihu prečítate vrámci jedného dopoludnia bez problémov. Je to veľmi dobrý nápad s naozaj surovým a drsným dejom. Ale na mňa to proste bolo krátke. Chcela by som tam viac vysvetliť celý ten svet jak teda funguje, možno trochu viac vysvetliť čo sa stalo. Nejak to podať detailnejšie, i čo sa týka charakteristiky postáv, aby sa človek do toho mohol vžiť a mohlo to vyvolať emócie. V takto krátkom príbehu si nestihnete vytvoriť k postavám vzťah, preto jediné čo cítite je zhnusenie. A ono by to malo potenciál kľudne aj na slzy. Čož, nie že by som chcela u knihy plakať, ale keď už je to postapo z blízkej budúcnosti a z nášho okolia, tak by sa to aj pýtalo nie? :D

25.12.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Zbytočný príbeh. Verím že, pre toho, kto Hunger Games príbeh nepozná, to može byť dobré a užije si to. Ale kto to pozná, ten sa v tomto príbehu nedozvie nič šokujúce a prekvapivé. Myslím, že by sa tu dalo lepšie pracovať s charaktermi postáv. Je to napísané velmi povrchovo. Ja som nečítala ani Hunger games, takže neviem, či je to problém spisovatelky a jej štýlu celkovo, alebo je to problém len tejto knihy. U Coriolanovej postavy tam bola snaha napísať ho viac do hĺbky, ale nejak to nevyšlo. Posledných 100 strán je dobrých. Ostatné je viac menej nudné a tak nejak nedomyslené. Škoda. Mohol to byť príbeh, u ktorého si aj poplačete, potenciál tam naozaj bol.

19.02.2023 3 z 5

Moja čínska dekáda Moja čínska dekáda Pavel Dvořák ml.

Kniha je vizuálne velmi pekná. Dozvieme sa tam vela zaujímavých vecí a určite za prečítanie stojí. Mňa trošku mrzel štýl písania. Mnohokrát sa tam niečo opakovalo, a často to vyznelo, že je to omyl, ako keby autor zabudol, že o tom už písal. S tým je spojené aj časté skákanie v čase a miestach. Kniha je plná zážitkov, ale všetko to je písané tak narýchlo. Len sa to spomenie, a už sme zase niekde inde. Za mna by možno bolo lepšie, keby sa v jednej knihe autor venoval detailnejšie určitému obdobiu.

22.11.2022 3 z 5

Námořník na koni Námořník na koni Irving Stone (p)

V porovnaní s ostatnými knihami od spisovateľa som bola trošku sklamaná. Nesedel mi štýl akým to bolo písané. Je to písané skôr ako článok, zhrnutie udalostí, a nie ako príbeh. Preto to bolo občas chaotické. Dosť sa v knihe skákalo v čase. V podstate to šlo chronologicky, ale občas tam bola nejaká veta/kniha „z budúcnosti“, potom to zase skočilo niekam inam. Keďže je to biografia, tak ma zaujímalo čo sa bude diať ďalej, ale to čítanie išlo veľmi pomaly a vlastne sa málokedy stalo, že by som sa začítala tak, že nemôžem prestať.

01.03.2022 3 z 5

Dobrodružstvá Mórica Beňovského Dobrodružstvá Mórica Beňovského Jožo Nižnánsky

Historické životopisné romány mám rada. Avšak tu som sa trošku bála, že ma to baviť nebude, keďže sa dej odohráva na miestach, ktoré ma až tak veľmi nezaujímajú. Kniha ma však veľmi bavila, čítala sa ľahko a bola pútavá. Autorov štýl písania a používaný jazyk mi sedí a určite si od neho chcem prečítať aj ďalšie knihy.

18.08.2021

Veronika sa rozhodla zomrieť Veronika sa rozhodla zomrieť Paulo Coelho

Desať rokov mi trvalo, než som sa k tomuto autorovi dostala, a som sklamaná. Veľmi chválim myšlienku. Chápem, čo nám autor chcel povedať. Chápem, že to niekomu mohlo pomôcť. Verím, že kniha otvorila spoločnosti témy, ktoré sa v tej dobe asi úplne nerozoberali, respektíve ich ukázala z inej perspektívy. V dnešnej dobe však nájdeme podľa mňa lepšie knihy s takýmito témami. Nepáčil sa mi vôbec autorov štýl písania, nebolo to vôbec pútavé. Čakala som, že tie zaujímavé myšlienky a názory, ktoré tam padali, budú zabalené do premyslenejšieho/ prepracovanejšieho deja.

24.09.2020 2 z 5

Nesmrteľná žena Nesmrteľná žena Irving Stone (p)

Perfektné ako dokáže Stone vyjadrovať myšlienky hlavného hrdinu. V tejto knihe ma až zarazilo ako vystihol myslenie ženy. Niekedy som sa až čudovala, či to naozaj písal chlap :D

Práve v tejto knihe sa mi potvrdilo, že Stone je úžasný spisovateľ, u ktorého verím, že každé dielo ku ktorému sa dostanem, bude skvelé! Americké dejiny a politika ma veľmi nezaujímajú a knihám/filmom s touto témou som sa úspešne vyhýbala. Ale Stone sa číta tak ľahko a tak dobre, že tie predsudky, ktoré človek má ohľadom témy, ktorá mu nie je blízka, rýchlo zmiznú.

Trošku ma mrzí, že Nesmrteľná žena má tak málo hodnotení. Ľudia nenechajte sa odradiť zdanlivo nezaujímavou, alebo neznámou témou. Je to výborná kniha o láske jednej inteligentnej a obetavej ženy a plus sa dozviete zaujímavé veci z amerických dejín.

04.08.2020 5 z 5

Appassionata Appassionata Alfred Amenda (p)

Pri čítaní som mala veľký problém v udržaní pozornosti. Boli pasáže, ktoré sa čítali dobre, boli zaujímavé, boli smutné, boli vtipné, bavil ma jazyk, všetko bolo fajn. Potom boli pasáže, kde som absolútne nevedela čo sa deje a kde sa nachádzame. Prišlo mi, že autor dosť preskakoval udalosti, niektoré iba načrtol a ako keby nedokončil. (Nakoniec toto bolo spomenuté aj v doslove, takže moje domnienky boli správne. :D ) Niekedy som mala pocit, že zaujímavým udalostiam sa venoval málo, a naopak iné boli dosť zbytočne natiahnuté. Ako absolútny neznalec klasickej hudby som síce mala trošku problém s hudobnou terminológiou, ale aspoň som sa niečo nové dozvedela, a aj som sa pobavila. (Vtipné pasáže boli skvelé, až som chcela dať 4 hviezdičky, ale bolo ich tak málo! :D )

21.04.2020 3 z 5

Krvavé stíny Krvavé stíny Jérôme Loubry

Ja som veľmi spokojná. Je to originálny nápad, štýl písania a rozprávania mi sedí, takže sa mi príbeh čítal ľahko a bavil ma. A aj keď dej ubieha rýchlo, tak si stihnete vytvoriť k postavám sympatie, čo je podľa mňa u knihy dosť doležité. Je pravda, že pri rozuzlení som si vravela, či to už nie je náhodou veľmi prekombinované. Jeden zvrat vystrieda druhý, prvé vysvetlenie ešte nie je konečné, ale následne je vysvetlené ešte druhým vysvetlením. :D Avšak na konci dňa, mi to príde sympatické. Je vidieť, že autor sa zamýšľa, kombinuje, vysvetľuje, snaží sa, aby tá kniha mala vrstvy, ktoré sa postupne odhaľujú. Pri tom množstve kníh, ktoré je dnes na trhu, to nie je úplne častý jav, že sa autor fakt snaží vymyslieť niečo originálne a následne sa to aj snaží čitateľovi vysvetliť.

23.03.2024 5 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Doteraz som komiks nečítala. Zaujalo ma to kvoli výborným recenziám a anotácii. Milujem čierny, drsný humor a vravím si, že to bude pre mňa dobrý komiksový začiatok. No bohužiaľ, zas tak vtipné a originálne mi to neprišlo. Prikláňam sa ku komentáru podomnou. Bolo to tak nejak ploché a zbytočné. Občas som sa pousmiala, Láďa je fajn, koniec bol dobrý, ale pokračovanie si nekúpim.

07.08.2022 3 z 5

Ať zemře Ať zemře Sarah Pinborough

Po prečítaní ma hneď napadla veta " Menej je niekedy viac." Trošku menej strán, trošku menej chaosu a bolo by to dokonalé. Ví o tobě sa mi páčilo viac, ale to najmä kvôli tomu skvelému koncu. Ať zemře má tiež výborný koniec, ale predsa len nie tak šokujúci. Každopádne, neuveriteľne návyková kniha. Prečítané za dva dni, a to len preto, že som sa prinútila to nedočítať v jeden deň, pretože som chcela mať čerstvú hlavu na rozuzlenie. Super.

27.01.2021 4 z 5

Lesk a bieda kurtizán Lesk a bieda kurtizán Honoré de Balzac

Na Balzaca som, žiaľ, asi hlúpa. Mám pár historických románov za sebou, ale toto bolo miestami až utrpenie. Veľmi ťažké čítanie, málo dialógov, veľa postáv, náročnejší jazyk. Prvých 330 strán ma bavilo, aj keď sa čítali pomalšie, bola som zvedavá ako sa bude dej ďalej vyvíjať. Avšak, po určitej zásadnej udalosti, sme sa dostali v knihe niekam, kde ma to absolutne nebavilo, vôbec ma nezaujímalo čo sa s postavami deje a ako to dopadne. Čítala som to len preto, aby som to už mala za sebou. Áno, posledných 15 strán je zase fajn, čo už celkový dojem z tohto diela nevylepší.

Štýl autorovho písania tak trošku prispieva k tomu, že si neviete obľúbiť žiadnu postavu v knihe, a tým pádom je vám tak trošku fuk čo sa s nimi stane, a nie je to tak napínavé.

Mojou chybou samozrejme je, že vôbec neovládam Balzacove diela ani jeho charakteristiku ako autora, a tým pádom som bola sklamaná. Knihu som si vybrala kvôli tomu, že ma zaujal názov, a vôbec som si neprečítala anotáciu. Čo je chyba, pretože ten názov naozaj nezodpovedá tomu, čo sa v knihe deje. Kurtizána je tam jedna (druhá len tak náhmatkovo), a ani sme s ňou dlhú dobu nestrávili.

07.11.2020 3 z 5

Volanie vetra Volanie vetra Hana Zelinová

Tak toto bolo miestami snáď ešte lepšie než Alžbetin dvor. :)

18.08.2020 5 z 5