IVANA143 IVANA143 komentáře u knih

Krvavé stíny Krvavé stíny Jérôme Loubry

Ja som veľmi spokojná. Je to originálny nápad, štýl písania a rozprávania mi sedí, takže sa mi príbeh čítal ľahko a bavil ma. A aj keď dej ubieha rýchlo, tak si stihnete vytvoriť k postavám sympatie, čo je podľa mňa u knihy dosť doležité. Je pravda, že pri rozuzlení som si vravela, či to už nie je náhodou veľmi prekombinované. Jeden zvrat vystrieda druhý, prvé vysvetlenie ešte nie je konečné, ale následne je vysvetlené ešte druhým vysvetlením. :D Avšak na konci dňa, mi to príde sympatické. Je vidieť, že autor sa zamýšľa, kombinuje, vysvetľuje, snaží sa, aby tá kniha mala vrstvy, ktoré sa postupne odhaľujú. Pri tom množstve kníh, ktoré je dnes na trhu, to nie je úplne častý jav, že sa autor fakt snaží vymyslieť niečo originálne a následne sa to aj snaží čitateľovi vysvetliť.

23.03.2024 5 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Veľmi čtivo napísaná kniha. Páčil sa mi typ rozprávania, kedy medzi bežné rozprávanie príbehu, sú zakomponované "výpovede" postáv. Už samo to, že príbeh je postavený na skutočných udalostiach je mrazivé, ale tento štýl rozprávania to ešte umocňuje. Každopádne mi vadilo, že to nebolo chronologické. Tým pádom sme sa o tých najhorších scénach dozvedeli už v prvej polovici knihy, všetko ostatné už bolo repetitivné. Myslím, že postupné rozvíjanie krutosti a rozvíjanie psychiky obetí, by bolo pre čitateľa zaujímavejšie a ešte šokujúcejšie.

31.12.2023 4 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Po prečítaní som rozmýšlala či sa mi to vlastne páčilo, alebo nie. Príbeh je napísaný veľmi čtivo, knihu prečítate vrámci jedného dopoludnia bez problémov. Je to veľmi dobrý nápad s naozaj surovým a drsným dejom. Ale na mňa to proste bolo krátke. Chcela by som tam viac vysvetliť celý ten svet jak teda funguje, možno trochu viac vysvetliť čo sa stalo. Nejak to podať detailnejšie, i čo sa týka charakteristiky postáv, aby sa človek do toho mohol vžiť a mohlo to vyvolať emócie. V takto krátkom príbehu si nestihnete vytvoriť k postavám vzťah, preto jediné čo cítite je zhnusenie. A ono by to malo potenciál kľudne aj na slzy. Čož, nie že by som chcela u knihy plakať, ale keď už je to postapo z blízkej budúcnosti a z nášho okolia, tak by sa to aj pýtalo nie? :D

25.12.2023 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Pri čítaná knihy ma napadlo len, že je to písané pod heslom " Radšej kvantitu než kvalitu". Autorku niečo rýchlo napadlo, potom to narýchlo napísala, a kniha bola von. Nezamýšlala sa nad reálnosťou činov, dialógov, charakterov. Nezaoberala sa rozvíjaním postáv, odhalovaním ich kladných a záporných vlastností, nezaoberala sa ani popisovaním udalostí či prostredia. Jednoducho popisovaný sex striedali hrozne presladené a nereálne romantické scény a dialógy.
Čítala som tri knihy od autorky, páčila sa mi len jedna. Viac čítať neplánujem. Zdá sa, že to je jej štýl, písat jednoducho a rýchlo, a nestráviť s jednou knihou dlho času.

15.08.2023 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Sklamanie. Nechápem všetky tie pozitívne komentáre o tom, ako je kniha nepredvídateľná a aký je tam ohromující zvrat. Príbeh odsýpal rýchlo, čítalo sa to ľahko, niektoré pasáže boli zaujímavé a trochu aj desivé, a samozrejme som bola zvedavá na koniec. Povedala som si, že tú nelogickosť a nereálnosť celého príbehu vykryje ten super trilerový zvrat, ktorý mi všetci sľubujú. A ono sa nič na konci nestalo. Pravda, nebo lež. Je to úplne jedno, pretože sú nereálne a hlúpe obidve verzie. Takže ma to ani netrápi, že neviem čo je pravda. A to je chyba. Existuje mnoho oveľa lepších trilerov a mnoho oveľa lepších červených knihovien. Vlastne je to vo všetkom priemer. Dá sa to prečítať, oddýchnete si pri tom, možno sa trošku aj zamyslíte, ale za mesiac už nebudete vedieť o čom tá kniha je, a druhý krát to čítať už nepotrebujete.

03.06.2023 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Zbytočný príbeh. Verím že, pre toho, kto Hunger Games príbeh nepozná, to može byť dobré a užije si to. Ale kto to pozná, ten sa v tomto príbehu nedozvie nič šokujúce a prekvapivé. Myslím, že by sa tu dalo lepšie pracovať s charaktermi postáv. Je to napísané velmi povrchovo. Ja som nečítala ani Hunger games, takže neviem, či je to problém spisovatelky a jej štýlu celkovo, alebo je to problém len tejto knihy. U Coriolanovej postavy tam bola snaha napísať ho viac do hĺbky, ale nejak to nevyšlo. Posledných 100 strán je dobrých. Ostatné je viac menej nudné a tak nejak nedomyslené. Škoda. Mohol to byť príbeh, u ktorého si aj poplačete, potenciál tam naozaj bol.

19.02.2023 3 z 5

Posledné dni Pompejí Posledné dni Pompejí Edward George Bulwer Lytton

Raz mi priateľ povedal, že o knihách rozprávam ako o umeleckých dielach. Odpovedala som, že nie o všetkých, len o tých, ktoré naozaj umeleckými dielami sú. A toto je jedna z nich.

01.01.2023 5 z 5

Moja čínska dekáda Moja čínska dekáda Pavel Dvořák ml.

Kniha je vizuálne velmi pekná. Dozvieme sa tam vela zaujímavých vecí a určite za prečítanie stojí. Mňa trošku mrzel štýl písania. Mnohokrát sa tam niečo opakovalo, a často to vyznelo, že je to omyl, ako keby autor zabudol, že o tom už písal. S tým je spojené aj časté skákanie v čase a miestach. Kniha je plná zážitkov, ale všetko to je písané tak narýchlo. Len sa to spomenie, a už sme zase niekde inde. Za mna by možno bolo lepšie, keby sa v jednej knihe autor venoval detailnejšie určitému obdobiu.

22.11.2022 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nebolo to zlé, ale to poučovanie a humor mi tu prišli veľmi násilné. Všetkého veľa škodí. Keby to bolo trošku zjednodušené, nebolo tam toho toľko nad čím sa "máme" zamyslieť a zasmiať, myslím, že by to bolo lepšie. Otravoval ma sposob ako to bolo písané. Celý príbeh a hlavne koniec mi prišiel zbytočne zdĺhavý. Všetci sme už vedeli kto je lupič a čo sa s ním stalo, ale ešte sme si museli prečítať 50 strán ďalších morálných múdrostí, ktoré do nás autor aj tak vštepuje počas celej knihy. Tak načo to ešte predlžovať?? Oveho som hodnotila na 5 hviezdičiek, určite si ešte prečítam Britt-Marie, ale do ostatných kníh od autora sa asi púš'tať nebudem.

19.08.2022 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Romantické knihy sú zradné. Ja mám vždy pocit, že začiatok aj koniec je u vačšiny romantických kníh rovnaký. Človeka nič na tých príbehoch neprekvapí. Preto, keď občas na nejaký narazím modlím sa, aby bol dobrý. Tu som s výberom spokojná. Áno, tiež je začiatok aj koniec rovnaký. Nič nás neprekvapilo. Boli tam klišé. Ale bolo to napísané dobre. Bavila som sa. Aj emóciu to vyvolalo, a nie len raz. Milujem scény s Atlasom!!! Ryle vyvolával zmiešané pocity, aj sa mi páčil, aj ma rozčuloval. A to bolo na tom vlastne správne. Bolo vidieť, že autorka píše z vlastných skúseností a postavy boli naozaj realistické. Trošku ma sklamalo, že si zjednodušila niektoré veci, ako je napríklad podnikanie a život s doktorom. A naozaj potrebujem zistiť či v Bostone fakt chodia lekári v lekárskom oblečení rovno z domu. (Je to divné). Každopádne može byť, nemusí byť všetko premyslené do detailov. Avšak, ja naozaj nenávidím tie erotické scény v týchto moderných knihách. Mám pocit, že dnes už je veľmi málo autorov, ktorí sa vedia držať nejakej hranice, toho čo je ešte romantické a sexy a toho, čo už je naozaj zbytočne moc. Často to pokazí celkovú vystavanú atmosféru a tá kniha tak nejak zlacnie.

10.08.2022 4 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Doteraz som komiks nečítala. Zaujalo ma to kvoli výborným recenziám a anotácii. Milujem čierny, drsný humor a vravím si, že to bude pre mňa dobrý komiksový začiatok. No bohužiaľ, zas tak vtipné a originálne mi to neprišlo. Prikláňam sa ku komentáru podomnou. Bolo to tak nejak ploché a zbytočné. Občas som sa pousmiala, Láďa je fajn, koniec bol dobrý, ale pokračovanie si nekúpim.

07.08.2022 3 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

V tejto knihe prídete na vraha veľmi ľahko, ale myslím, že tu autor ani nemal v pláne nejako nás zavádzať. Inak je to klasický Dán. Dobre sa to číta, je to vtipné, svižné a plné vyšetrovacích postupov. To máme všetci na dánovkách radi. Vzhľadom k rovnakej forme, si rada dánovky dávkujem, aby sa mi tento humor neprejedol. Túto knihu som čítala po skoro dvojročnej pauze a som maximálne spokojná. U Dána idete na istotu a to, čo od neho očakávate, aj dostanete.

22.07.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kniha nie je zlá, ale očakávala som niečo viac. Nedozvedeli sme sa nič, čo by sme nečakali. Nemalo to žiadny emotívny wau moment. Celý príbeh bol dosť jednoduchý. Trošku ma prekvapuje to výborné hodnotenie. Za mňa je to priemerné čítanie.

26.06.2022 3 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Táto kniha rozhodne nie je pre každého. Myslím, že existujú len dve možnosti. Buď z nej budete nadšení, alebo sklamaní. Príbeh je rozprávaný naozaj pomaly, pozvolne. Často je situácia viac krát opakovaná z pohľadu rôznych postáv a pri tom sa vždy vysvetlí niečo viac, čo sme dovtedy ešte nechápali. Áno, mnoho strán by sa dalo odstrániť a dej by tým nijak neutrpel. Kniha by bola dynamickejšia, akčnejšia. Ale mne tých 500 strán nevadilo. Práve naopak, prečítala by som kľudne i o mnoho viac. Pretože ten príbeh, postavy, jazyk a štýl akým to bolo písané, boli krásne. A mňa ten príbeh tak nejak upokojoval, aj keď sa tam zrovna odohrávalo niečo, čo by ma malo naopak znepokojovať.

08.06.2022 5 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Väčšinou, keď má kniha skvelé hodnotenie nenaplní to moje očakávania. Som rada, že teraz sa to nestalo. Kniha si to hodnotenie zaslúži. Autorka to má prepracované, premyslené, je tam za mna dosť veľa výrokov na zamyslenie a príbeh má určite pridanú hodnotu, ktorá mnohým dnešným knihám chýba. Články, vsadené medzi rozprávanie, nám krásne pomôžu sa orientovať v čase, vytýčia nám dôležité body v živote Evelyn a osviežia celkové rozprávanie.
Myslím, že dejová línia Monique bola trochu zbytočná, a bez nej by sa knihe nič nestalo, ale chápem, prečo ju tam autorka vložila.
Nakoniec ma naozaj teší, že som neuhádla to, čo Evelyn a Monique spája a tak som mala naozaj príjemné prekvapenie. Cením si, že autorka to nezobrala prvoplánovo. Výborná kniha.

10.05.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Som sklamaná a naštvaná. Tak dobrý nápad to je, ale to spracovanie je hrozné. Namiesto toho, aby nám autorka vykreslila aspoň trochu toho zaujímavého, dojímavého a „skutočného“ z toho čo by nám takýto príbeh mohol ponúknuť, sme sa tam hrozne často plácali v množstve zbytočného sexu s množstvom zbytočných osôb. A za 500 strán a 300 rokov sa nič nestalo. Kniha mala skvelý potenciál. Viem, že nie som cieľová skupina young adult kníh, ale aj tak som od toho čakala omnoho viac. Na to aby som bola s knihou spokojná, musí byť pre mňa uveriteľná. Nezáleží na tom či je to fantasy, scifi, triler. Proste ten svet, príbeh a postavy musí mať autor premyslené a musí to mať nejakú logiku. Toto bolo veľmi prvoplánové. Autorka dostala skvelý nápad, ale to bolo všetko. Koniec bol strašný. Nie len, že to bolo predvídateľné a všetci sme od polky knihy vedeli o čo sa jedná, ale ešte to bolo aj zabité totálne smiešnou romancou.

18.04.2022 2 z 5

Námořník na koni Námořník na koni Irving Stone (p)

V porovnaní s ostatnými knihami od spisovateľa som bola trošku sklamaná. Nesedel mi štýl akým to bolo písané. Je to písané skôr ako článok, zhrnutie udalostí, a nie ako príbeh. Preto to bolo občas chaotické. Dosť sa v knihe skákalo v čase. V podstate to šlo chronologicky, ale občas tam bola nejaká veta/kniha „z budúcnosti“, potom to zase skočilo niekam inam. Keďže je to biografia, tak ma zaujímalo čo sa bude diať ďalej, ale to čítanie išlo veľmi pomaly a vlastne sa málokedy stalo, že by som sa začítala tak, že nemôžem prestať.

01.03.2022 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Ako každá Nesbova kniha, aj Levhart ma veľmi bavil. Prvú polovicu som bola nadšená a myslela som, že to bude pre mňa najlepšia kniha zo série. Ale časom to postupne nejak padalo. Príbeh ako vždy super, vraha som neodhalila, povestný Nesbov nečakaný zvrat tam bol. Napriek tomu, mi to prišlo zbytočne zdĺhavé, a ako už niekto nižšie v komentároch spomenul, tejto knihe chýbala tá pridaná hodnota, na ktorú sme si u Nesba zvykli. A ďalšia vec je to Harryho superhrdinstvo. Vo väčšine kníh, ktoré som doteraz čítala to bolo na hrane, ale stále sa mi to páčilo. V tejto knihe mi to prišlo už prehnané a trochu aj otravné. Po dočítaní som teda zostala trochu zmätená. Chvíľu som premýšľala či dať 5 alebo 4 hviezdičky a potom som si uvedomila, že 5 hviezdičiek chcem dať len knihe, u ktorej o tom nemusím premýšľať.

29.01.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Od tejto knihy som mala väčšie očakávania a som rada, že ma nesklamala. Číta sa ľahko, je pútavá, dojemná a naozaj aj vtipná. Chvíľu som síce mala pocit, že podľa recenzií by to predsa malo byť vtipnejšie, že sa občas v hlave pousmejem, ale nič moc. Potom ale prišli asi 3 pasáže, kde som sa rozosmiala aj nahlas. Koniec ma príjemne prekvapil, čakala som srdcervúce a dramatické klišé, ale kniha je ukončená naozaj vkusne a ja som veľmi spokojná.

Nad čím som sa ale pozastavila bolo, ako sa dnes v každej knihe (seriály, filme) objavujú rasové a sexuálne menšiny. Ako sa dnes MUSÍ nasilu ukazovať, že je to normálne. Aby sme náhodou nejakého autora neoznačili za rasistu či homofóba. A uvedomila som si, že práve u tejto knihy to je absolútne vhodné. Toto je presne ten typ kníh, kde to nie je vynútené nasilu, ale má to význam a posolstvo pre čitateľa. A je smutné, že preto, že je to dnes všade umelo presadzované, tak u tých dobre napísaných diel sa to tým pádom až tak nedocení a stráca to na význame a sile.

05.01.2022 5 z 5

Dobrodružstvá Mórica Beňovského Dobrodružstvá Mórica Beňovského Jožo Nižnánsky

Historické životopisné romány mám rada. Avšak tu som sa trošku bála, že ma to baviť nebude, keďže sa dej odohráva na miestach, ktoré ma až tak veľmi nezaujímajú. Kniha ma však veľmi bavila, čítala sa ľahko a bola pútavá. Autorov štýl písania a používaný jazyk mi sedí a určite si od neho chcem prečítať aj ďalšie knihy.

18.08.2021