IVANA143 IVANA143 komentáře u knih

Dobrodružstvá Mórica Beňovského Dobrodružstvá Mórica Beňovského Jožo Nižnánsky

Historické životopisné romány mám rada. Avšak tu som sa trošku bála, že ma to baviť nebude, keďže sa dej odohráva na miestach, ktoré ma až tak veľmi nezaujímajú. Kniha ma však veľmi bavila, čítala sa ľahko a bola pútavá. Autorov štýl písania a používaný jazyk mi sedí a určite si od neho chcem prečítať aj ďalšie knihy.

18.08.2021

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Za prečítanie určite stojí. Má veľa prvkov, ktoré mám na knihách rada. Je vtipná, poučná, na konci aj smutná. Páči sa mi, že má pre svojich čitateľov odkaz. Forma a štýl mi však rozhodne nevyhovovali. Napriek tomu, že denníkové zápisky mám rada, tak tu sa to nejak nepodarilo. Iritovali ma všetky tie skratky a písmená, pod ktorými som si mala predstaviť osoby. Iritovali ma tie dlhé vysvetlivky na každej jednej strane. Vďaka tomu sa mi dosť často stávalo, že vlastne ani nedávam pozor čo sa v knihe deje.

13.03.2021 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana si naozaj to skvelé hodnotenie zaslúži. Veľmi sa mi páčilo, ako bola kniha písaná. To ako sa príbeh začína a my spoznávame Hanu ako vedľajšiu postavu len z vnímania Miry je podľa mňa veľmi dobrý nápad. Možno keby sa tá kniha nevolala Hana, ale úplne inak, bolo by to ešte zaujímavejšie a prekvapivejšie, pretože takto sme všetci hneď vedeli, že hlavná postava bude Hana a čakali sme kedy sa to prehupne do jej rozprávania. Taktiež sa mi páčilo to, ako sme rôzne udalosti mohli vidieť z pohľadov rôznych postáv, ako sa tam časy neustále preplietali, ako sa tam opakoval a vysvetlil význam obálky. (Ktorá nie je úplne lákavá, a aj keď má opodstatnenie a chápem ju, aj tak si myslím, že si kniha zaslúži vkusnejšiu obálku.) Páčil sa mi štýl rozprávania, príbeh, jazyk. Kniha sa čítala dobre, rýchlo, ľahko, mala spád. Naozaj výborné.

18.02.2021 5 z 5

Ať zemře Ať zemře Sarah Pinborough

Po prečítaní ma hneď napadla veta " Menej je niekedy viac." Trošku menej strán, trošku menej chaosu a bolo by to dokonalé. Ví o tobě sa mi páčilo viac, ale to najmä kvôli tomu skvelému koncu. Ať zemře má tiež výborný koniec, ale predsa len nie tak šokujúci. Každopádne, neuveriteľne návyková kniha. Prečítané za dva dni, a to len preto, že som sa prinútila to nedočítať v jeden deň, pretože som chcela mať čerstvú hlavu na rozuzlenie. Super.

27.01.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nezhodnem sa s väčšinou. Kniha bola pre mňa priemerná. Myslím, že to autorka prekombinovala a preplácala zbytočne veľa prvkami. Chcela napísať knihu o láske k prírode a to sa jej podarilo. Aj bez prečítania profilu autorky, sme pri čítaní všetci zistili, aká je jej profesia, a to je naozaj pekné.

Prvok opusteného dieťaťa by bol zaujímavý a srdcervúci, ale tá nereálnosť ma vyslovene otravovala. Autorka si to vo veľa prípadoch dosť uľahčila a zvolila si jednoduchú skratku, a pritom presne toto je oblasť, ktorá by mňa bavila najviac. Nevedomosť nesocializovaného dieťaťa v oblasti komunikácie a správania sa. Nezvládnutie situácií, ktoré sú pre socializované dieťa bežné. To by bolo to, čo by nás všetkých dojalo a dostalo. Ak tu niekto čítal Vtáky v tŕní a spomenie si na Meggie a jej prvú menštruáciu, a porovná to práve s Kyinou, tak to presne sú tie autorkine skratky, ktoré ma rozčuľovali. Nechápem prečo sa autorka rozhodla, že chce mať za hlavnú hrdinku osamotené nesocializované dievča, keď to aj tak neprepracovala.

Romantika bola taká, že okej, tak tínedžeri si prídu na svoje, ale nikoho z nás to neohúri. Prvok detektívky tam už bol trošku navyše. Dialógy a postupy polície boli až komické. Ale aspoň to dodalo záveru knihy šmrnc, aj keď žiaden wau efekt sa nekonal. A básne tam boli navyše už úplne.
Proste príliš veľa oblastí a tým pádom nebola poriadne spracovaná ani jedna z nich.

25.01.2021

Hluchavky Hluchavky Luboš Panda (p)

Veľmi pekný príbeh. Tak, ako píše väčšina čitateľov, aj mňa veľa problémov nepočujúcich prekvapilo a netušila som o nich. Čo mňa osobne ale zaujalo najviac, boli problémy počujúcich detí nepočujúcich rodičov. Niekoré pasáže o Honzovom bratovi ma naozaj zasiahli.

Knižka sa číta veľmi ľahko, páči sa mi rozdelenie kapitol na Evin a Honzov pohľad a ich striedanie. Autor sa nesnažil umelo v nás vyvolávať emócie. Príbeh je rozprávaný jednoducho, veľmi reálne a prirodzene. Myslím, že v každom z nás tak vyvolajú rôzne pasáže rôzne emócie, a zaujmú nás rôzne myšlienky. A ak by bol ešte rozprávač v tretej osobe, tak tomu dám aj 6 hviezdičiek! ;) Nakoniec musím pochváliť záver. Lepšou vetou sa to ani nemohlo skončiť.

26.12.2020 5 z 5

Lesk a bieda kurtizán Lesk a bieda kurtizán Honoré de Balzac

Na Balzaca som, žiaľ, asi hlúpa. Mám pár historických románov za sebou, ale toto bolo miestami až utrpenie. Veľmi ťažké čítanie, málo dialógov, veľa postáv, náročnejší jazyk. Prvých 330 strán ma bavilo, aj keď sa čítali pomalšie, bola som zvedavá ako sa bude dej ďalej vyvíjať. Avšak, po určitej zásadnej udalosti, sme sa dostali v knihe niekam, kde ma to absolutne nebavilo, vôbec ma nezaujímalo čo sa s postavami deje a ako to dopadne. Čítala som to len preto, aby som to už mala za sebou. Áno, posledných 15 strán je zase fajn, čo už celkový dojem z tohto diela nevylepší.

Štýl autorovho písania tak trošku prispieva k tomu, že si neviete obľúbiť žiadnu postavu v knihe, a tým pádom je vám tak trošku fuk čo sa s nimi stane, a nie je to tak napínavé.

Mojou chybou samozrejme je, že vôbec neovládam Balzacove diela ani jeho charakteristiku ako autora, a tým pádom som bola sklamaná. Knihu som si vybrala kvôli tomu, že ma zaujal názov, a vôbec som si neprečítala anotáciu. Čo je chyba, pretože ten názov naozaj nezodpovedá tomu, čo sa v knihe deje. Kurtizána je tam jedna (druhá len tak náhmatkovo), a ani sme s ňou dlhú dobu nestrávili.

07.11.2020 3 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Perfektná kniha! Výborný, originálny príbeh. Každú kapitolu sa dozvedáte niečo nové a stále máte len väčší a väčší "bordel" v hlave. Síce som sa naozaj snažila prísť na to, čo sa v tej knihe vlastne deje, nepodarilo sa mi to. Musela som proste počkať, až mi to autor v posledných 10tich stranách konečne všetko vysvetlí. Toto je jedna z kníh, ktorú po prečítaní, máte chuť začať čítať znovu, aby ste prišli na to, čo všetko ste si pri prvom čítaní nevšimli.

09.10.2020 5 z 5

Veronika sa rozhodla zomrieť Veronika sa rozhodla zomrieť Paulo Coelho

Desať rokov mi trvalo, než som sa k tomuto autorovi dostala, a som sklamaná. Veľmi chválim myšlienku. Chápem, čo nám autor chcel povedať. Chápem, že to niekomu mohlo pomôcť. Verím, že kniha otvorila spoločnosti témy, ktoré sa v tej dobe asi úplne nerozoberali, respektíve ich ukázala z inej perspektívy. V dnešnej dobe však nájdeme podľa mňa lepšie knihy s takýmito témami. Nepáčil sa mi vôbec autorov štýl písania, nebolo to vôbec pútavé. Čakala som, že tie zaujímavé myšlienky a názory, ktoré tam padali, budú zabalené do premyslenejšieho/ prepracovanejšieho deja.

24.09.2020 2 z 5

Spolubývajúca Spolubývajúca Beth O’Leary

Veľmi milá kniha, ktorá predčila moje očakávania. Áno, boli tam občas naivné, gýčové pasáže, ale napriek tomu, to bolo pekné, vtipné a zabŕdlo to trošku aj do náročnejších tém a to ma príjemne prekvapilo.

13.09.2020 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Tak toto je hodne dobre prepracovaný príbeh. Aj keď mám jednu otázku, na ktorú mi kniha neodpovedá, ale kašlať na to, je to dobré.
A čím menej recenzií si človek na túto knihu pozrie a prečíta, tým bude mať z toho lepší zážitok, pretože ja som tak trošku vďaka recenziám odhalila koniec. Takže nech je toto posledný koment, ktorý prečítate a choďte radšej čítať túto knihu. :D

30.08.2020 5 z 5

Volanie vetra Volanie vetra Hana Zelinová

Tak toto bolo miestami snáď ešte lepšie než Alžbetin dvor. :)

18.08.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Výborný nápad, charakter a myšlienky hlavnej hrdinky zaujímavé. Kniha je pútavá, číta sa veľmi dobre, ale niečo mi tu na 5 hviezd chýbalo. Trošku ma sklamal koniec. Celú knihu sme zvedaví, čo sa vlastne Eleanor stalo, a postupne sa to síce dozvedáme, ale má to takú slabšiu atmosféru. Na konci nám to ešte v troch vetách autorka dovysvetlí, ale bolo nám to predhodené ako suchý fakt bez šmrncu. Stalo sa toto, toto a toto a hotovo, koniec. A ten jeden wau moment, ktorý nám autorka pripravila, nám tiež nasolila pod nos v jednej vete bez emócie a s tým sme sa mali uspokojiť, pretože Eleanor sa s tým tiež okamžite uspokojila. Takže pre mňa bol koniec trochu nedotiahnutý.

07.08.2020 4 z 5

Nesmrteľná žena Nesmrteľná žena Irving Stone (p)

Perfektné ako dokáže Stone vyjadrovať myšlienky hlavného hrdinu. V tejto knihe ma až zarazilo ako vystihol myslenie ženy. Niekedy som sa až čudovala, či to naozaj písal chlap :D

Práve v tejto knihe sa mi potvrdilo, že Stone je úžasný spisovateľ, u ktorého verím, že každé dielo ku ktorému sa dostanem, bude skvelé! Americké dejiny a politika ma veľmi nezaujímajú a knihám/filmom s touto témou som sa úspešne vyhýbala. Ale Stone sa číta tak ľahko a tak dobre, že tie predsudky, ktoré človek má ohľadom témy, ktorá mu nie je blízka, rýchlo zmiznú.

Trošku ma mrzí, že Nesmrteľná žena má tak málo hodnotení. Ľudia nenechajte sa odradiť zdanlivo nezaujímavou, alebo neznámou témou. Je to výborná kniha o láske jednej inteligentnej a obetavej ženy a plus sa dozviete zaujímavé veci z amerických dejín.

04.08.2020 5 z 5

Appassionata Appassionata Alfred Amenda (p)

Pri čítaní som mala veľký problém v udržaní pozornosti. Boli pasáže, ktoré sa čítali dobre, boli zaujímavé, boli smutné, boli vtipné, bavil ma jazyk, všetko bolo fajn. Potom boli pasáže, kde som absolútne nevedela čo sa deje a kde sa nachádzame. Prišlo mi, že autor dosť preskakoval udalosti, niektoré iba načrtol a ako keby nedokončil. (Nakoniec toto bolo spomenuté aj v doslove, takže moje domnienky boli správne. :D ) Niekedy som mala pocit, že zaujímavým udalostiam sa venoval málo, a naopak iné boli dosť zbytočne natiahnuté. Ako absolútny neznalec klasickej hudby som síce mala trošku problém s hudobnou terminológiou, ale aspoň som sa niečo nové dozvedela, a aj som sa pobavila. (Vtipné pasáže boli skvelé, až som chcela dať 4 hviezdičky, ale bolo ich tak málo! :D )

21.04.2020 3 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Veľmi dobre premyslený príbeh, napínavé konce kapitol, prekvapivé zvraty, krvavé opisy. Síce mám od Nesba prečítané len tri knihy (vrátane tejto), tieto znaky majú všetky tri spoločné. A mne tento štýl detektívok veľmi sedí. Čítanie Polície bolo pre mňa, ale ťažšie. Začiatok bol chaotický, príliš veľa postáv, príliš veľa mien, trvalo mi, než som sa do knihy začítala. Uznávam, možno to bolo tým, že som to čítala v angličtine.
Nesbove typické „hranie sa s čitateľom“, kedy vám podsunie myšlienku, navodí desivú atmosféru a následne ju úplne zvrtne, ma pri čítaní predošlých kníh veľmi bavilo. U Polície mi to prišlo už prehnané. Prestávalo to byť šokujúce, keď som vedela, že je to fígeľ a pravda bude inde. Predpokladám, že práve to viedlo k tomu, že som vraha a aj jeho motív uhádla. Myslím, že keby to bolo písané jednoduchšie, tak by parodoxne nebol vrah tak nápadný.
Každopádne, aj napriek mojím pár výčitkám, opäť skvelá detektívka od Nesba. A hodnotenie vysoké. :)

14.04.2020 4 z 5