Ivan F Ivan F komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Ťažkopádna kniha s ešte ťažkopádnejším prekladom z roku 1991. Osobne by som ruky nohy dolámal tomu, kto dovolil v autorskom zákone prekladať mená postáv a miest, pretože občas to prekladateľ tak prestrelí, že mi je ťažko na žalúdku ... a tak je to aj v prípade tejto nešťastnej knihy a ešte nešťastnejšieho prekladu. Toto fantasy je už od svojho prvopočiatku nepodarok, ktoré malo len tú výhodu, že bolo jedno z prvých a neskôr sa masovo rozšírilo, hoci mu to trvalo veľa veľa rokov. Príbeh sám osebe nie je zlý, avšak pod prívalom kvetnatej "mluvy" sa stráca. Škoda. Oproti síce bachratejšiemu no čitateľnejšiemu fantasy od Georga Martina je pre mňa Tolkienov Pán prsteňov nepodarkom.

20.10.2013 2 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Ďalšie obrovské sklamanie, ktoré mi poskytla "renomovaná" sci-fi kniha. Rozvláčne, archaické, nudné, takmer nečitateľné dielo.

11.10.2013 1 z 5

O Štoplíkovi, kým do školy nechodil O Štoplíkovi, kým do školy nechodil Hana Ponická

Ako dieťa som mal veľmi rád, keď mi mama čítala z tejto knihy. Krásne, detsky jednoduché príbehy malého Štoplíka si pamätám dodnes. Ach, kde sú tie sladké časy detstva.

11.10.2013 4 z 5

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Pod silno pozitívnym dojmom z filmu som siahol po jeho literárnej predlohe. A nastal prúser. Kniha ma nezaujala, pretože bola nekonečne dlhá a veľmi opisná. Pre mňa osobne sú v knihe pasáže, ktoré by tam vôbec nemuseli byť. Ak by bola kniha skrátená o cca 200 strán, bolo by to stráviteľnejšie čítanie. Takto pod nánosom pre čitateľa zbytočného balastu sa skrýva dobrý príbeh, ktorý však pod prívalom opisov a dejín zaniká. Ak si chcem prečítať opisy, prípadne dejiny písané cirkvou, tak siahnem po inej literatúre. V románe to nemá čo hľadať - alebo len v minimálnom množstve.

11.10.2013 3 z 5

Umrieť v purpurovej krajine / Cena vraždy / Dohodnúť sa so žralokom Umrieť v purpurovej krajine / Cena vraždy / Dohodnúť sa so žralokom John D. MacDonald

Od autora detektívok drsného štýlu som čakal viac. Samo osobe príbehy nie sú zlé, no sú dosť vyšumelé, najmä príbeh Dohodnúť sa so žralokom je pomerne slabý. Na jedno prečítanie dobré, ale opakované čítanie by som určite nedoporučil.

09.10.2013 3 z 5

Mastičkár Mastičkár Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Kniha, ktorá sa nedá ohodnotiť, pretože presahuje rámec. Je to natoľko dobrá a natoľko ľudská kniha, že jej záchvevy pociťujem na duši dodnes a to som ju čítal v roku 1991. Nemenej dobrý je aj rovnomenný film, ktorý sa dosť presne drží knihy.

09.10.2013 5 z 5

Kniha hlavolamov Kniha hlavolamov Miloš Zapletal

Pre toho, kto si chce potrápiť mozgové bunky, aby zostali fit a myslenie v dobrej kondícii, je táto kniha ako stvorená. Plusom knihy je fakt, že sa v nej nedá podvádzať, kniha neobsahuje riešenia. :-) A že niektoré úlohy dokážu skutočne potrápiť, o tom sa netreba zmieňovať. Zábava prvotriedna, zmysluplnosť publikácie jedinečná, pocit po nájdení správneho riešenia neopakovateľný.

09.10.2013 5 z 5

Veľká kniha o psoch Veľká kniha o psoch David Taylor

Kniha, ktorá je veľmi chudobná osahom. V roku 1991 to však bola prvá veľká lastovička, ktorá zapĺňala medzeru na knižnom trhu.

09.10.2013 3 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Totálne sklamanie od renomovaného a toľko omieľaného "významného" autora sci-fi. Napriek malému počtu strán som mal pocit, že ich je minimálne dvojnásobok, natoľko je príbeh ťažkopádny a nudný, takmer bez spádu a v podstate aj bez deja.

07.10.2013 2 z 5

Gričská čarodejnica II. - Spolok diablov Gričská čarodejnica II. - Spolok diablov Marija Jurić Zagorka (p)

Ako dieťa som bol z tejto knihy unesený, dnes, by som ju prečítal už len ťažko. Veľmi pekné historické čítanie, ktoré má však tú smolu, že sa na ňom čas dosť podpísal, najmä štýl akým je kniha písaná, je taký dosť amatérsky.

07.10.2013 4 z 5

Vtáky v tŕní Vtáky v tŕní Colleen McCullough

Túto presladenú knihu som čítal v roku 1991 a už vtedy mi to prišlo ako dosť lacné romantické čítanie napísané na efekt a pocit tekutého salka kvapkajúci zo stránok mi zostal dodnes. Tento pocit vo mne posilnil aj rovnomenný seriál, kde mi bol Chamberlain maximálne protivný - popritom v Troch mušketieroch bol super. A tá škrata čo hrala Maggie ... nesympatická a ufňukaná. Toto všetko dohromady vo mne umocnilo nepríliš dobrý pocit z nepríliš dobrej knihy.

07.10.2013 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula - nájde sa v našich krajoch taký človek, ktorý by toto meno nepoznal? Asi sotva. Pamätám si, že som knihu čítal niekedy veľmi veľmi dávno a vtedy ma príbeh nebavil. Naopak, v roku 2022 som si zakúpil neskrátené vydanie v podobe audioknihy, a ajhľa, kniha ma úplne pohltila. Neviem, či by to tak bolo ak by som knihu čítal, no fenomálny prednes Róberta Rotha dodal knihe na zážitku a ja som si príbeh užíval. Super, za mňa jednoznačne jedna z top audiokníh a R.R. je excelentný narátor. Na knihe je síce cítiť, že bola napísaná dávno-pradávno, no dusivá atmosféra ponorená do anachronizmov a dobových reálií, je to, čo pútavému príbehu pridáva na autenticite. Reč v podobe, akou sa už dnes nehovorí, má svoje neopakovateľné čaro a tým pádom aj príbeh o najznámejšom upírovi. Maximálna spokojnosť.

Mayday Mayday Thomas H. Block

Až na záver, ktorý je prvoplánový a vyrátaný na efekt, akoby ho spisovateľ napísal pre hollywoodske fimové štúdiá a čitateľ ho predpokladá už od polovice knihy, je to naozaj kvalitné a napínavé čítanie. Pred letom lietadlom radšej nečítať. :-)

04.10.2013 4 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Ach, kde sú tie sladké časy detstva, kde sú tie nádherné roky osemdesiate, keď som bol dieťaťom. Už len listovanie v tejto knižke mi pripomína, aké to bolo vtedy iné.

04.10.2013 4 z 5

Kolumbovia zo základne Ganymedes Kolumbovia zo základne Ganymedes Jozef Žarnay

Najlepšia sci-fi kniha pre mládež, akú som kedy čítal. Jozef Žarnay predkladá nádherný a pútavý príbeh, proti ktorému sú príbehy svetoznámych autorov slabým odvarom. A priznám sa bez mučenia, že som si knihu vychutnal aj v dospelosti ... nesklamala ma, ako mnoho iných.

Nový gróf Monte Cristo Nový gróf Monte Cristo Jules Verne

Prečítané v detstve a videné mladými očami, nezastrenými chmárami dospelosti, tak to pre mňa bol jeden z pomyselných vrcholov tvorby Julesa Verna. Nádherný príbeh, ktorý je svojím posolstvom aktuálny pravdepodobne na veky. Ako dospelý na tom už vidím mnohé muchy a Verneovu spisovateľskú nezručnosť, avšak príbeh patrí v Julesovej tvorbe k tým najlepším, hoc skopírovaným. Preto ponechávam plný počet hviezdičiek.

Pomsta Honzy Silvera Pomsta Honzy Silvera Robert Leeson

Ako milovníkovi pôvodného románu Ostrov pokladov som si nemohol nechať ujsť ani jeho pokračovanie, hoci z pera iného autora. Kniha nie je zlá, ale kvalít originálu nedosahuje, hoci sa autor pridŕža osvedčenej schémy, ktorou je rozprávanie príbehu z pohľadu dieťaťa.

04.10.2013

Päť týždňov v balóne Päť týždňov v balóne Jules Verne

Najlepšia verneovka, nikdy ju už žiadnym iným svojím dielom nepredčil. Čítal som ju každoročne celé štvrťstoročie, až som ju poznal takmer od slova do slova naspamäť.

26.09.2013 5 z 5

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Vzhľadom na dobu a krajinu vydania nadpriemerné dielo, ktoré však s odstupom času stráca na aktuálnosti kvôli novoobjaveným faktom. Teda aspoň vydanie z roku 1989, ktoré som čítal. Či v mladších vydaniach došlo ku korekciám a doplnkom, neviem. Na každý pád, je to napísané mimoriadne pútavo a tým pádom sa to, takrečeno, samo číta.

26.09.2013 4 z 5

Pistole míru Pistole míru J. M. Troska (p)

Čítal som pôvodné vydanie z roku 1941, avšak viac, ako kniha samotná, ma bavilo študovať, ako vyzerá väzba a stav knihy aj po toľkých rokoch. Nutno uznať, že tieto staré knihy majú svoje čaro, ale kvalít moderného sci-fi nedosahujú. Samotná kniha ma bavila, dokonca som ju prečítal dvakrát, pretože samotný nápad používania "pištole" na mierové účely ma zaujal, hoci vyznel, jemne povedané, príliš idealisticky.

23.09.2013 4 z 5