iška iška komentáře u knih

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Mě se také více dotýkaly knihy jako např. Zuzanin dech. Ale chápu, že mladá Američanka, která se narodila značnou dobu po válce, má celkem zkreslené informace. A právě proto je dobře, že se tato fakta připomínají. Že se nezapomíná. Bylo to čtivé a velice emotivní.

08.03.2023 5 z 5

Z písku a popela Z písku a popela Amy Harmon

Vztah muže zasvěceného církvi k jakékoliv ženě je problém a tady to navíc byla Židovka. V každé době by to bylo problematické, natož ve 2. světové válce. Námět silný, literárně to, hlavně v první polovině knihy, jakoby postrádalo hloubku. A i mně vadilo množství překlepů.

06.03.2023 4 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Tak bych řekla, že se na české literární scéně objevila další velmi nadějná autorka. Velmi zdařilá prvotina, kterou budu rozhodně doporučovat.

03.03.2023 4 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Začátek byl opravdu hodně náročný. Zvláště co se týká kvantové fyziky, tam mě dokonce napadlo, že to prostě vzdám. Ale jsem moc ráda, že jsem nepodlehla a dočetla.
Citát ze závěru knihy: “Láska je zmatek. Někdy ubližuješ lidem, které miluješ. A někdy miluješ lidi, kteří ti ubližují.” - Já bych jen připojila prosbu: nedělejme si, prosím, z toho jakýsi “sport”.

01.03.2023 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Vymanit se z takového dětství a výchovy, jakou prožívala Tara, to potřebovalo hodně síly a stejně si myslím, že to nikdy nebude úplně na sto procent. Je šílené, jak si může člověk nechat ubližovat a ještě hledat chyby v sobě samém. Literárně to možná bylo trochu slabší, ale příběh opravdu silný.

26.02.2023 4 z 5

Tak to byl jeden z mých velkých čtenářských restů. V žánru historických románů to určitě patří k těm nejlepším. Souhlasím se všemi komentáři přede mnou, že Egypťana Sinuheta to nepřekonalo, s mnoha věcmi bych polemizovala, ale byl to román a četl se velice dobře.

23.02.2023 4 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

První sérii jsem nečetla, ale rozhodně to napravím. Zde netrvalo dlouho a na chvíli mohl mít čtenář pocit, že to nejvíce znepokojující je za ním. Jenže to zdaleka není pravda. Má to napětí i spád. A líbily se mi až lyrické pasáže popisu kalifornské pouště, které stály v ostrém kontrastu s hrůznými činy. Vím komu mohu a budu doporučovat.

19.02.2023 4 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Autorce se podařilo obklopit mě tajemnem již v první kapitole a přes veškeré indicie mě napětí neopustilo do samého závěru. Teresa je svérázná osobnost. Člověk ji musí poznat a pak ji začne chápat, uznávat a mít rád. Budu doporučovat.

17.02.2023 4 z 5

Sbírka vášní aneb Dobrodružství mladé Ukrajinky Sbírka vášní aneb Dobrodružství mladé Ukrajinky Natalka Sňadanko

Psáno s nadhledem i humorem. Jen mi to nějak úplně nesedlo. Mám sice splněn další z bodů letošní ČV, ale myslím, že budu v průběhu roku ještě hledat.

15.02.2023 3 z 5

Tajemné víno Tajemné víno Dinah Lampitt

Doba vlády Jindřicha VIII., osudy jeho šesti žen, dětí a těch, co byli nejblíže bude romanopisce asi vždy přitahovat. I když jsou tu některé věci přikrášlené a tak trochu mimo, hlavní linka se v podstatě drží faktů. Četlo se to velice dobře.

13.02.2023 4 z 5

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Velice čtivé. Titul je tu uváděn jako dívčí román, ale jsem přesvědčena, že osloví i starší čtenáře. Velice dobře zpracované charakteristiky jednotlivých postav. Určitě stojí za přečtení.

09.02.2023 4 z 5

Myšky v kuchyni Myšky v kuchyni Saira Shah

Teorie a praxe jsou si někdy značně vzdáleny. Těžko je soudit něco, co si člověk neprodělal na vlastní kůži. Hlavní téma je dost silné, zpracování průměrné.

08.02.2023 3 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Thriller jak má být. Velmi dobře zpracovaná psychologie jednotlivých postav. Vina a trest, strach ... to vše nastiňuje řadu momentů k zamyšlení. Mohu jen doporučit.

06.02.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Začnu citátem ze závěru knihy: “ Někdy si myslíme, že všechno víme. Jsme o tom přesvědčeni. Ale nevíme nic. Roky plynou a pravdu nakonec ukáže čas. A tomu bolestivému okamžiku, kdy pochopíme, se říká přechodový rituál.”

Byla to hrozná doba. A v Rumunsku to opravdu nebyl žádný samet. Drželi jsme jim u zpráv palce a byli rádi, že u nás už to je jinak. Strach dokáže lidi neuvěřitelně deformovat a toho lze prostě zneužívat a zneužívat. Štěstí, že se vždy najdou odvážní a ochotní bojovat. Je dobře, že se na tyto události nezapomíná. Výborná kniha.

03.02.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Mám od posledního přečteného dílu série dost dlouhý odstup a tak jsem si opět musela trochu zvyknout na styl, který mi chvílemi přišel jako scénář. (př. Pamela si klekne vedle něho a položí mu ruku na tvář). Ale jak jsem se začetla, už to jelo. Jen v rámci svých pěti vnuček jsem měla trochu děsivé sny.

01.02.2023 4 z 5

Koupelna Koupelna Jean-Philippe Toussaint

Minimalistická, lehce absurdní útlá knížečka, ve které se v podstatě nic neděje a stejně ji přečtete se zájmem. Že ji vydalo v originále nakladatelství Minuit, které před lety objevilo S. Becketta mě vlastně nepřekvapuje.

30.01.2023 3 z 5

Bublinky štěstí Bublinky štěstí Helen Fripp

Přelom 18. - 19. století, napoleonské války a křehká žena, která se v této rozjitřené době snaží prosadit v oboru vinařství, zatím zcela ovládaného muži. Mám tuto sérii beletrizovaných životopisů ráda a vždy si díky nim rozšířím své obzory. Tentokrát mi to ale přišlo lehce limonádové.

28.01.2023 4 z 5

Smrt pro tři ministry Smrt pro tři ministry Zora Dvořáková

Občas neškodí připomenout si některé momenty z historie. A díky autorce nám bylo umožněno nahlédnout tzv. “pod pokličku” událostí roku 1947.

24.01.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Nebylo to moje první setkání s autorkou a tak jsem tušila, že to nebude nic lehkého. Někdo tady v předchozích komentářích již poznamenal, že nedostatek konverzace mezi jednotlivými členy rodiny jim moc nepomohl. Je to opravdu silný příběh.

23.01.2023 4 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Výborné. U mnohých postav jsem si říkala: vždyť já jsem je či alespoň jejich prototypy znala. A moc si přeji, aby mé děti ani vnoučata nemusely už nikdy něčím takovým procházet.

21.01.2023 5 z 5