intueri intueri komentáře u knih

Okolo sveta 3 - Na cestách po africkom kontinente (1. časť) Okolo sveta 3 - Na cestách po africkom kontinente (1. časť) Martin Navrátil

Tentokrát rozdám plný počet hvězd..:) Opět adoruji krásnou grafiku, množství fotografií, historicko-politicko-geologická ´okénka´ a hlavně celé téma - tak málo navštěvovaných zemí Afriky..
Autora chválím, že se popral s minimálně jedním velkým nešvarem předchozích dílů - opakováním informací v textu a u fotografií - nyní mi bylo potěšením se jimi pročítat a doufám v další brzká africká dobrodružství..:)

09.02.2022 5 z 5

Kávové opojení Kávové opojení Anette Moldvaer

Tenhle knižní dárek jsem si pořádně navoněla a nachutnala - krásné fotografie a popisy totiž permanentně vybízely k dalšímu a dalšímu šálku..:D Doporučuji všem milovníkům kávy - nováčkům i metuzalémům - dozví se něco o historii, odrůdách, ale hlavně ochutnávání, přípravě, kávových receptech, ke kterým se budou rádi vracet..

06.01.2022 5 z 5

Poslední zapálí vesnici - Válka v Náhorním Karabachu Poslední zapálí vesnici - Válka v Náhorním Karabachu Lenka Klicperová

44 dní, které znovu zamíchaly ´kartami´, rozdmýchaly staré emoce, zpřeházely životy a překreslily mapy...
Opět hluboce smekám před odvahou Lenky a Markéty zdokumentovat události a osudy lidí přímo v Karabachu a v čase, kdy se tam už téměř nikdo neodvážil.. Pohybují se po Arménském území, protože pro Azerbajdžánskou stranu jsou nežádoucími živly - i tak se však snaží podávat nestranná svědectví prošpikovaná fotodokumentací: Jak vypadá´moderní´válka vedená drony? Jak se lidé donucení k vystěhovalectví loučí se svým domovem a kam se podějí? A co Ti, kteří odmítli odejít? Jak se okolní krajiny včetně světových velmoci staví k celé situaci?
Celkový kontext dokresluje T. Šmíd rozborem historických souvislosti v závěru.
Nezavírejme oči před tím, co může potkat i nás! Doporučuji k přečtení..

10.10.2021 5 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Bravurní´dávka´cynismu napěchovaná do´minidílka´... Jinak těžká a vážná témata smrtelnosti, umírání, chátrání těla i duše a ztracenosti pod taktovkou mistra Alzheimra jsou tak odlehčená bez ztráty lidskosti nebo trapnosti.. Zajímavým podtextem knihy je také otazník proč Déziré takhle rezignoval nebo vyzrál na své blízké, na svůj život i na svou důstojnost..
"´Tak už konečně víš, proč tu trávíš většinu dní v pyžamu?´ Ano, věděl jsem. ´Život, zdá se, plynul rychleji než myšlenky,´pronesl jsem majestátně. ´A než se stačil rozhodnout, byl z něj stařec...´"

02.09.2021

Místa, kam se nechodí Místa, kam se nechodí Jakub Venglář

Není to "lonely planet", ale to je v pořádku, protože splňuje, co v anotaci slibuje.. Zajímavé zážitky z cest a lidských i zvířecích setkání, tipy kol kolem cestování, hezký barvitý jazyk i myšlenky, atraktivní fotografie.. Souhrnem: příjemné čtení pro milovníky cestování :)

09.08.2021 4 z 5

Všechny chutě severní Indie Všechny chutě severní Indie Lenka Koukolová-Pallotti

Opravdu přepestrý kolorit "všech chutí" Indie.. Lenka s manželem popisuje své půlroční putování Indií (částečně i Nepálem) s lehkostí, vtipem a opravdovostí.
Navštěvují známá místa: Tádžmahal, Palác větrů Havá mahal, pevnost Méhrángarh, ášram Haidakhan, Váránasí, Dárdžiling, ovšem i méně známé destinace. Bez zázemí cestovní kanceláře (jen s výbavou lonely planet v rukou) se přepravují stejně jako místní obyvatelé vlaky, autobusy, rikšou i pěšky..spí v hotýlcích, houstelech, u domácích.. jí dostupná jídla a statečně se perou s dostupným hygienickým standardem.. poznávají a zažívají nezkreslenou místní kulturu, zvyky, spiritualitu, ale i nepříliš příjemný zájem o "bílé turisty"..
Děkuji autorce za velmi příjemné představení Indie...

25.07.2021 5 z 5

Pevnost devíti věží Pevnost devíti věží Qais Akbar Omar

Mimořádné autobiografické dílo s velmi silným dějinným pozadím.. je až neuvěřitelné, co všechno rodina Qaise musela a zvládla přežít v rámci vládnoucích a válčících frakcí.. Přesto se nenechává ovlivnit žádnou z "filozofií" - stále věří v lidskost, dobrotu, moudrost starších, vzdělanost a pracovitost..
''Doufám, že tahle knížka vzbudí u ostatních zvědavost a zájem o pestrou afghánskou kulturu a společnost, která se tak nečekaně a z mnoha špatných důvodů stala středem zájmu celého světa.''

30.05.2021 5 z 5

Okolo sveta 2 – Putovanie po Hodvábnej ceste Okolo sveta 2 – Putovanie po Hodvábnej ceste Martin Navrátil

Takže druhé knižní a opět jedinečné setkání s Martinem na cestách :) Znovu oceňují skvělou grafiku a fotky - jen mapky mi tentokrát v úvodu kapitol chyběly (seskládány hromadně na vnitřních stranách desek nejsou tak přehledné). Oproti prvnímu dílu působí cestopis celistvě, protože má svůj´začátek a konec´včetně krásné pointy - splnit si svůj dětský sen - vidět na vlastní oči Petru a nakonec i celou Hedvábnou stezku..
Potěšila mě spousta kulturních, zvykových i historicko-politických informací a zajímavosti.. Ale největší radost mi udělala střední Asie a Kavkaz! Díky pracovním vízům zdravotníka a pobytům jsem se celkem lehce dostala do zemí Blízkého východu, ovšem střední Asie a Kavkaz je pro mne stále ještě´velkou tajemnou´, proto autorovi velmi děkuji za parádní sondu..
Hvězdičku bohužel zase musím ubrat za opakující se nešvar a to opakování (v textu, v souhrnu, v popisku fotek) a´odbyté´Turecko (opravdu není třeba popisovat každou památku v Istambulu, ale jen Hagii Sofii a Pudding shop si nezaslouží..).

23.03.2021 4 z 5

Sadako chce žít Sadako chce žít Karl Bruckner

Očekávala jsem více detailů z proběhlé tragédie i života po ní.. Nakonec však dávám plný počet hvězdiček za Sadačin příběh a odkaz celé knihy: Na špičce pomníku symbolické atomové bomby v Zahradě míru v Hirošimě se tyčí postava Sadako Sasaki, ulitá z bronzu. V rukou vztažených k nebesům drží zlatého jeřába. Pomyslete na své děti! Neříkejte, že je moudřejší nevypravovat dětem o tom, co se stalo! Není to moudřejší! Neboť kdo nezná nebezpečí, zahyne v něm.

20.03.2021 5 z 5

Podat ruku ďáblovi: Příběh poslední genocidy 20. století Podat ruku ďáblovi: Příběh poslední genocidy 20. století Roméo Dallaire

Stručně řečeno: velmi těžké čtení...
Po stránce obsahové"syrová reportáž" z úst velitele mírové mise gen. Dallaire ve Rwandě, který se snaží s minimem vycvičené posádky, vybavení, podpory OSN a vůbec světového zájmu stabilizovat etnický a vládní zmatek v zemi. Vše i s jeho varováním vyústí v dubnu 1994 do brutální genocidy s vyvražděním asi 800 000 lidí během 3 měsíců... Ve stejné době probíhal konflikt v bývalé Jugoslávií, kde genocidě též nebylo zabráněno...
Jakou cenu má lidský život na jednom x druhém kontinentu? Jaká je cena pomoci chudé x perspektivní zemi? Jak běží čas lidem na dovolené x v oblehnutém bydlišti?
Po formální stránce děj škobrtá přes mnoho technických a administrativních detailů, které generál řeší, zabírá mnoha osob (často jsem zpětně listovala kdo je čí) a strádá nekvalitním překladem. Přesto doporučuji k přečtení - už kvůli samotným Rwanďanům a misi UNAMIR...

21.01.2021 4 z 5

Nemesis: Drogová bitva o Rio Nemesis: Drogová bitva o Rio Misha Glenny

Celý život slýchám o "nějakých" drogových obchodnících v Brazílii, o "nějakých" přestřelkách drogových kartelů a "nějakých" územích drogových bossů v Riu - tak konečně už i vím.. :) Hodně zajímavý je zároveň příběh samotného Nema - jak lehce se může člověk dostat do područí drogové mafie? Je přijatelné být dobrotivým drogovým králem? A je vůbec možné svůj gang/čtvrť opustit?

09.11.2020 5 z 5

Návrat ruského Leviathana Návrat ruského Leviathana Sergej Medveděv

Kniha je sbírkou esejí rozdělenou do čtyř částí: 1. Válka o prostor - s rozšiřováním vlivů na Krym, Donbas či Sýrii. 2. Válka o symboly - čítá Kreml a Rudé náměstí, vojenské přehlídky nebo rakety. 3. Válka o tělo - nebo li "biopolitika" zahrnuje boj s gay propagandou, emigrací, adopcí ruských dětí do zahraničí, povinnou náboženskou výchovu, propagaci navýšené porodnosti, ničení západních potravin ze seznamů protisankcí.. 4. Válka o paměť - je snahou o "úpravu" dějepisných učebnic a knih, oslavou Dne vítězství a zpětnou glorifikací minulosti.
Kam se "pohnuly" dějiny od Stalina přes Brežněva, Gorbačova, Jelcina a Putina..? Může za dnešní stav Ruska jeden člověk, který stojí v čele..? A je třeba se dnešního Ruska bát..?
Autor mně baví svou inteligentní a kousavou ironií, odvahou říct věci na rovinu v zemi, kde se to nemusí vyplatit i přehledem.. Plusové bodíky připisuji za neopomnění roku 1968 u nás či zmínky o Praze. Minusový bodík dávám za hojné opakování témat (nevím přesně, jestli byly původně fejetony určeny pro knihu, ale v rámci ní časté opakování myšlenek ruší).

17.02.2020 4 z 5

Všetky Larine vojny Všetky Larine vojny Wojciech Jagielski

Román, reportáž, politická i blízce historická sonda zároveň. Gruzínská čečenka Lara z malebného, horského pohraničí se provdá do Grozného, kde získává její život nenápadně a v běhu času na obrátkách..
Narodí se ji dva synové, dokončí studium herectví a pracuje v divadle, když se začíná Rusko-Čečenská válka. Vrací se bez manžela s dětmi zpět k rodině do Gruzie, ale za ní následují čečenští partyzáni.. Sledujeme pomalý radikalizmus mladé gruzínské generace pod vlivem partyzánů a čečenských imámů, odchod Lariných chlapců s otcem do Evropy, od které si rodiče slibují tu nejlepší budoucnost pro své děti.. Na kolik je ovšem ovlivnilo jejich dětství..? Jak (ne)překonatelné jsou pro ně kulturní rozdílnosti..? Kde a v čem najdou své životní místo a smysl..?
A konečně silná osobnost Lary, jejímž vyznáním je potřeba žít - ne volit si smrt (psychickou či fyzickou).. Ctí tradice i moudrost svých předků, rodinná pouta, pomoc, pohostinnost, svobodu a toleranci kulturní i náboženskou..

08.09.2019 5 z 5

Deväť životov Deväť životov William Dalrymple

Trocha malebného cestopisemnictví o Indií, dávka východně náboženské teorie s praxí, spousta "exotických" rituálů a zvyklostí a hlavně silné lidské příběhy: džinistická mniška, tanečník thejjam, posvátná prostitutka, zpěvák eposů, súfistka, tibetský mnich v exilu, tamilský sochař, dcera tantrické bohyně z kremačních polí, slepý potulný svatý muž... Jakou cenu má lidské ´vykoupení se´ z vin? Jaký je život ve´službách´božstvům? Jak vypadá štěstí všedního dne?

05.08.2019 5 z 5

Bestie: Na migrantech nesejde Bestie: Na migrantech nesejde Óscar Martínez

Prostě nemáte na výběr-čtete dál a dál, i když litujete, že víte víc a víc..A na konci knihu pořád držíte, protože nechápete, protože to není konec-to není minulost, ale denní realita, která mimochodem před hodinou problikla v hlavních zprávách, jako zcelá neutrální info o migrantech, kteří stále překonávají Mexicko/USA hranici..
Sám autor (hluboce se skláním před odvahou a nasazením) je vám průvodcem na neuvěřitelné cestě hmatatelného strachu, zla, násilí, sadismu a smrtí, kde člověk bez toho"správného"pasu a financí nemá ani hodnotu dobytka..Představí vám nehostinná mexická prostředí džunglí, železnic, pouští, odlehlých rančů, nevěstinců, vesnic duchů a měst zločinů, zdí, drátů, divokých vod a Bestií..Seznámí vás bez rozdílů se všemi účastníky - uprchlíky, převáděči, bandity, únosci, drogovými karteli, policisty, pohraničníky, úředníky, humanitárními pracovníky..a jejich příběhy..
"Platí váš kojot výpalné..? Jestli neplatí, Pámbů mu pomáhej."

01.08.2023 5 z 5

Na východ od západu Na východ od západu Wojciech Jagielski

Za mě slabší reportážní počin pána Jagielského - celkově hezké cestopisné čtení z oblasti Indie, Turecka, Afganistánu.. Vyprávění a vzpomínky bývalých Hippies i současných "hledačů štěstí" se mísí mezi sebou, tříští, prolínají se se zážitky z pobytů autora a přeskupují do pohledů z druhé strany - tedy místních obyvatel..
Jak vnímají hledači "své štěstí v ráji svobody" dnes? A jak vidí místní obyvatelé svůj život "v ráji svobody"?

13.10.2021 3 z 5

Pchjongjangská akvária Pchjongjangská akvária Čchol-hwan Kang

Jaké to bylo: vrátit se z bohatého a intelektuálního japonského zázemí do komunistické náruče Kim-Ir-Sena..? A jaké to bylo: zjistit, že dobře míněná podpora"úžasné"ideologie se zvrhne v devalvaci celé rodiny, desetiletý pobyt v pracovním táboře a útěk ze Severní Koreje přes Čínu do "nepřátelské" Jižní Koreje..? Napínavý životopis Čchol-hwan Kanga se čte jedním dechem - a přesto, že tohle je už moje několikátá kniha o"rajské"Korejské lidově d e m o k r a t i c k é republice, opět si nestačím zoufat i doufat..

19.07.2021 5 z 5

Péct dokáže každý Péct dokáže každý Dominique Ansel

Knihu jsem si zapůjčila a po dva měsíce míchala, koštovala, pekla, testovala a překvapovala sebe i své okolí..
Suma sumárum: domácí mlsné osazenstvo se přimlouvá za plný počet bodů a já chválím autora za kreativitu a inspiraci, srozumitelné popisy technik i práce, praktický přehled možných kombinací a variací základních receptů i laskavé´úvodníky´ke každému tématu.. Dále musím ještě zmínit elegantní design celé knihy a krásný styling fotografií.
Doporučuji začátečníkům i pokročilejším cukrářům - každý si zde přijde v detailu nebo celku na své..:)

14.06.2021 5 z 5

Kolymské povídky (40 povídek) Kolymské povídky (40 povídek) Varlam Šalamov

Krásné - jestli se to tedy dá říct o autentických zážitcích ze Stalinské obdoby pracovních a koncentračních táborů v nejzapadlejších koutech Sibiře, v bývalém SSSR...
Hluboce se skláním nad prostou hloubkou příběhů, jejich "naturální filozofii" (oproštěnou od naučných kudrlínek a blahobytného blábolení) a hrdiny i ne-hrdiny těch nekonečných, hladových, ledových, tyranských a lopotných dnů...
"A pochopil jsem to nejdůležitější. Že člověk se nestal člověkem proto že je boží stvoření, ani proto, že má na obou rukou obdivuhodný palec. Stal se jim proto, že byl fyzicky zdatnější, odolnější než všechna zvířata, a později pak proto, že přinutil svůj duchovní princip sloužit úspěšně principu fyzickému. Právě o tom o všem jsem v šachtici posté přemýšlel. Věděl jsem, že se nezabiju, protože jsem si ověřil tu životní sílu."

14.05.2021 5 z 5

Matka a syn poutníky v Japonsku Matka a syn poutníky v Japonsku Alena Bímová

Milé čtení z japonské formy duchovní poutí po buddhistických a šintoistických svatyních ostrova Šikoku. Původ je spojen s 8. stoletím a mnichem Kúkaj (Kóbó Daiši), který měl velký vliv na rozvoj ezoterického buddhismu v Japonsku a spoustu chrámů sám založil.
Cesta je dlouhá 1200 km a zahrnuje 88 chrámů (hříchů, kterých se můžeme dopustit).
Symbolicky putování znamená "cestu k osvícení": chrámy 1-23 dosažení probuzení, 24-39 sebedisciplínu, 40-65 osvícení a 66-88 nirvánu.
V cestovním deníku autorka popisuje navštívená místa své dvoutýdenní pouti se synem (včetně závěru v Kjótu), pohostinnost a úctu místních obyvatel vůči poutníkům, kulturní a regionální zajímavosti i celkové okolnosti a vyčíslení cesty. Děkuji za inspiraci :)

04.04.2021 4 z 5