Kolymské povídky (40 povídek)

Kolymské povídky (40 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83365/kolymske-povidky-83365.jpg 5 50 8

Sbírka se nekryje se stejnojmenným výborem, vydaným v nakl. G plus G roku 2011, přestože řadu povídek najdeme v obou. Strhující povídky z děsivého prostředí kolymských táborů nucených prací, kde autor prožil téměř dvacet let. Výběr z autorových povídek.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Voskresenije listvennicy , 1951


více info...

Přidat komentář

intueri
14.05.2021 5 z 5

Krásné - jestli se to tedy dá říct o autentických zážitcích ze Stalinské obdoby pracovních a koncentračních táborů v nejzapadlejších koutech Sibiře, v bývalém SSSR...
Hluboce se skláním nad prostou hloubkou příběhů, jejich "naturální filozofii" (oproštěnou od naučných kudrlínek a blahobytného blábolení) a hrdiny i ne-hrdiny těch nekonečných, hladových, ledových, tyranských a lopotných dnů...
"A pochopil jsem to nejdůležitější. Že člověk se nestal člověkem proto že je boží stvoření, ani proto, že má na obou rukou obdivuhodný palec. Stal se jim proto, že byl fyzicky zdatnější, odolnější než všechna zvířata, a později pak proto, že přinutil svůj duchovní princip sloužit úspěšně principu fyzickému. Právě o tom o všem jsem v šachtici posté přemýšlel. Věděl jsem, že se nezabiju, protože jsem si ověřil tu životní sílu."

Laco543
22.09.2020 5 z 5

Neskutočne umelecky, miestami až lyricky podané príbehy o beznádeji, brutalite, psychickom a fyzickom utrpení... v mene "lepších zajtrajškov". Šalamov nehodnotí... opisuje..A to nevyslovené má nadčasovú silu a neskutočne širokú výpovednú hodnotu..


lugh
06.05.2020 4 z 5

Hodně zajímavé čtení, po Solženicynově Gulagu tak trošku odlehčená forma, spíš mi někdy přišlo , že se autor pohybuje v nadhledu, lehce filozofuje o smyslu muklovského bytí. Tím nechci tvrdit, že by dílo nemělo určitou hloubku, bezesporu má, ale takovou jemnou, decentní.

jitka2387
13.05.2019 5 z 5

Moc zajímavá, krásně napsaná kniha o děsivých událostech minulého století. O tom , co je schopen udělat člověk člověku.

Rade
15.05.2018 4 z 5

Drsné čtení, naprostý děs, neumím vyjádřit silněji. Sovětské gulagy jsou stále nedořešený problém v dějinách 20.století, nacistické koncentráky už dějiny zpracovaly, to, co se dělo v Rusku celá desetiletí na dálném severu na důkladné odhalení i zpracování asi stále čeká. I dnes se o tom mluví tak nějak potají… A Stalin je dodnes oslavován...

„Přestože byl Dugajev tak mladý, už pochopil, jak falešné je úsloví o přátelství, které se prověřuje neštěstími a pohromami. Aby přátelství mohlo být přátelstvím, musí se zakládat za podmínek, kdy způsob života ještě nepřekročil hranici, za kterou v člověku už není nic lidského, kdy už zbývá jenom nedůvěra, zloba a lež. Dugajev už dobře chápal trojí vězeňské přikázání, běžné na severu: nevěř, neboj se, nepros…“

myllo
29.04.2017 5 z 5

skvela, prosto skvela knizka ... odporucam koho zaujima viac o gulagoch knihu Jaka je cena cloveka

mygel
23.04.2015 5 z 5

Pekné opisy prírody, chvíľami som mal pocit, že čítam Londona. No a oplatí sa už pre samotný Šalamovov životný osud

Zara
19.02.2015 5 z 5

Nechápu a žasnu, jak si Šalamov po sedmnácti letech zvěrstva v Gulagu dokázal zachovat
svou poetickou duši.