INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Vražedný rozsudek má oproti "Lhůtě" +100 stránek. Začátek je trošku pomalejší díky tomu, že Sabina začala studovat, takže se nevrháme po hlavě na honbu za dalším sériovým vrahem. Ale druhý dějová linie frčí hned od začátku. A za chtíli se přidá í Sabinina linka a potom celá kniha jede až do konce. Napínavé, dechberoucí, skvělé. Mám další oblíbenou sérii. Doufám, že budou vycházet další díly.

11.01.2021 5 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Thriller z Rakouska a Německa je pro mě změna oproti UK nebo USA a není to vůbec na škodu. Máme tady příběh docela dost velkého pošuka, který své oběti nejen zabijí, ale doslova je i perverzně mučí. Použiji jen to co je v Prologu a to, že unese ženu a celou ji zalije betonem, ale tak, aby měla obličej venku a on ji mohl udržovat při životě ještě nějakou dobu. Zní vám to zvráceně? To je teprve Prolog! Potom co takhle někoho unese zavolá někomu blízkému a ten dostane možnost uhodnout koho unesl a proč a když se to podaří tak unesený bude žít. Máme tu dva vyšetřovatele Sabinu a Maartena. Je to docela zajímavá dvojice a zajímá mě jak to bude s nimi v dalších dílech. Jediná výtka by byla k pár chybám v překladu (např. Mickey Maus místo Mickey Mouse) . Moc se mi kniha líbila a už dlouho jsem něco takového neudělal. Jdu číst hned druhý díl.

05.01.2021 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Tuhle knihu jsem si pořídil na doporučení na Světě knihy 2022. A až když vyšla audio verze tak jsem se k ní dostal. Doporučení říkalo, že kniha je naprosto "ňuňu". A ano je! Jedná se o fantasy, kde je naprosto dokonale popsaný rozdíl mezi městem, kde sídlí státní organize OPOM, která dohlíží nad péčí o magické děti a sirotčincem na ostrově kam musí náš hlavní hrdina Linus odjet na kontrolu, jestli tam vše probíhá v souladu s předpisy. Do příjezdu na strov kniha vytváží dojem naprosto unifikované společnosti, kde se ztratilo všechno lidské. Až takový jako 1984 deja vu. Po příjezdu na ostrov se začínáme seznamovat s jeho magickými obyvateli.
Ze začátku jsem si připadal jako ve filmu Tima Burtona. Ale postupem času zjistíte, že tam není nic temného. Že ať se něco zdá sebevíc temné a děsivé tak to ve skutečnosti může být úplně jinak a je chyba hodnotit někoho jen podle obalu.
Postupem času si nejen Linus, ale i čtenář vytvoři pouto s každým jednolitvým dítětem i dospělým co na ostrově žijí a bude si užívat každou vteřinu v jejich společnosti.
Příběh nemá žádné epické bitvy, nebo nějaké velké a hluboké prozkoumávání zdejšího světa. Obsahuje jen naprosto lidský příběh jak jen ve své fantasy podobě může mít.
Přiznávám, že konec jsem obrečel.
Takhle kniha je skvost. Nejde to jinak říct.
Pokud bych chtěl najít nějaké negativum tak snad jedině to, že tento skvost nedostal vydání v pevné vazbě :-)
Audio kniha je načtená Sašou Rašilovem a to je další skvost. Jedná se snad o nejlépe zpracovanou audio knihu, jakou jsem kdy četl. Když pominu naprosté minimum rušuvých hudebních předělů tak to hlavní o co tu jde je interpret sám. Jeho načtení je absolutně bravurní. Pro každou postavu vytvořil vlastní hlas. A tak aniž by bylo nutné říkat kdo mluví tak to poznáte sami. Tady se jedná opravdu o naprostý skvost, který doufám, že obdrží nějaké ocenění!

19.05.2023 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Pana Hecla znám už z leteckého podcastu. Kniha má oproti podcastu jednu nevýhodu a to tu, že přijdete o jeho projev a humor, který v textu tak nevyzní. Z toho důvodu jsem nesáhl po audioknize, protože jsem jeho projev už viděl a nechtěl jsem si to nechat ještě více zkrestil.
Kniha je vlastně série otázek na všemožná témata spojená s letectvím a Davidových zkušeností jako pilota a kapitána u ČSA, Emirates a Korean Air.
I když se v podstatě jedná o rozhovor kniha je neuvěřitelně čtivá a moc jsem si ji užil.
Hodně informací se překrývá s již zmíněným podcastem.
Pokud se rozhodujete a chcete zkusit audioknihu tak zkuste raději ten podcast. Protože budete mít lepší možnost poznat i přímo Davida. Ne jen jeho vyprávění.

22.12.2022 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Druhý díl je rozhodně svižnější než díl přechozí. Konec je naštěstí mnohem lepší a tak mám z knihy celkově lepší dojem než z prvního dílu. Vyšetřování ze začátku vypadá, že opět tak nějak přešlapuje na místě, ale za chvíli se rozjede. Vztah Freyji a Huldara se tady opět zamotává a byl pro mě mnohem uvěřitelnější a to se mi líbilo. Opět posloucháno jako audiokniha a musím říct, že i na interpretku už jsem si zvykl.

25.06.2022 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

I když i předchozí dvě knihy ze série bych označil rozhodně za pomalejší klasické detektivky, tak díl třetí je určitě aspoň že začátku nejpomalejší.
Ve vesničce Three pines se koná seance. A v jejím průběhu někdo zemře hrůzou. A nebo mu snad někdo pomohl?
Líbilo se mi to propojení klasického vyšetřování a nadprirozena. Zároveň se mi líbí, že vedlejší příběh, který opravdu začíná od prvního dílu se tady dal rozvíjí a dostává mnohem větší prostor. Líbil se mi i klasický konec ala Hercule Poirot. Rozhodně budu v sérii pokračovat. Pokud jsou další díly stále ve stejné vesničce tak by mě zajímalo kolik lidí na konci série zůstane naživu?

15.03.2022 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Severská krimi se vším všudy! Jedná se o začátek série, kde na začátku je takové množství postav až jsem si chtěl malovat "pavouka". Po pár stránkách to ale vykrystalizuje a čtenář se zorientuje a dojde mu, kdo je hlavní postava. Sebastian rozhodně není pozitivní postava a sympaťák, se kretým všichni rádi pracují a zvou ho k sobě na večeři.
Děj se točí okolo brutální vraždy 16ti letého chlapce, kterou začne po čase vyšetřovat státní kriminálka ke které se po letech znovu připojí i Sebastian. Ten opravdu není oblíbený a nikdo s ním vlastně nepracuje rád. Po vzoru dalších severských krimi má Sebastian pár vnitřních démonů, které ho pronásledují a taky nějakou tu závislost. Snad neprozradím moc, když řeknu, že k mému nadšení to není alkoholik, ani feťák, ani nebere velké množství prášků, ale má zavislot na sexu. Nebo lépe řečeno na tom co sexu předchází. Svádění, lov... Tohle bylo vcelku originální a tak mi to vůbec nevadilo. Vlastně celkově mi Sebastian byl sympatický. Vyšetřování se pořádně zamotává a jak se do něj zakusuje Sebastian víc a víc stejné to bylo i u mě. Vraha jsem neodhadl ani omylem. A ten konec!!! Paráda.
Jediná výtka kterou mám je velikost fontu. Opravdu se to nečetlo dobře.

08.02.2022 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Pro mě naprosté zjevení. Přiznávám, že film jsem viděl dřív a moc se mi nelíbil. Ale novela v audio zpracování naprosto bravurně načtená Lenkou Vlasákovou je naprosté zjevení. Tohle mám nejraději, nic od toho nečekáte a dostanete opravdový skvost. Dostal jsem i pořádnou dávku knižní kocoviny a to je známka toho, že se jedná o výbornou knihu. Rozhodně doporučuji.

24.11.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha je napsána neuvěřitelně čtivě. Přečetl jsem jí jedním dechem. Severní Korea me zajímá, ale do teď jsem se spíše soustředil na sledování dokumentů. Zde se odhaluje život obyčejných lidí, těch z vyšších i nižších vrstev. Příběhy jsou silné. A dají vám hodně podnětů k přemýšlení a srovnávání. Pokud jste někdy četli něco o životě obyčejných Němců v době Třetí říše tak se zde najde dost podobných praktik, které režim v Koree používá do dnes.Myslím si, že člověk, který žije ve svobodné zemi si to ani nedokáže představit, jaké to je mít kompletně celý život řízený státem. Knihu rozhodně doporučuji.

22.03.2021 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Jedním slovem mazec. To byla jízda od začátku až do konce. A do jakého konce! Ten konec je naprosto brilantní. Hodně lidí říká , ze je tu hodně sexuálních scén. Ano jsou tu. A ano hodně otevřené a až vulgárně popsané. Ale má to svůj smysl pro děj. Velké překvapeni a měl jsem přečteno za odpoledne. Tak čtivé to je.

A teď Spoiler:
Ten konec! Je jako z filmu Počátek. To mám rád. Nechat pěkně na čtenáři jak by to zakončil.

14.10.2020 5 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Už devátý díl s obálku , která evokuje podzim, ale děj knihy se odehrává na jaře. A stejně jako obálka i příběh uvnitř nemusí být tím čím se na první pohled zdá. Originální. Napínavý. Skvělý. Tak by ho popsal. Mám sérii moc rad a vzhledem k tomu jak dokáže po devět dílu držet kvalitu doufám, že nás čeká ještě hodně podobně dobrých dílů.

26.09.2020 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Rozhodně se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších sérií vůbec. Téma internetových trollů a kyber šikany, která se může přenést z online do reálného světa se mi líbilo. Podezřelých je zde opravdu velké množství. Navíc se vyšetřuje na několika úrovních a to v reálném světě, na internetu a potom ještě přímo v prostředí online hry. Tohke způsobí, že jedna postava zde má několik jmen a přezdívek a může to být pro někoho dost matoucí a komplikované. Mě to každopádně bavilo jako vždy. A vždy jsem se těšil až se budu moct ke Strikovi a Robin znovu vrátit. Co se jejich vztahu týká. Stále plati, že by oba potřebovali profackovat a promluvit si.

27.03.2024 5 z 5

Eva tropí hlouposti Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová (p)

Všichni asi známe film. Kniha je vlastně úplně stejná. Drobné rozdíly se najdou, ale to ničemu nevadí a filmu vlastně případná redukce několika postav, které se tam jen mihnou prospěla. Humor je takový nevinný, příjemný. Ale i tak jsem se zasmál. Skvělá oddechovka.

29.09.2023 5 z 5

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

Tuhle sérii naprosto miluju. Vymyká se typickým detektivním trilerům už jen skladbou hlavních hrdinů.Zápletka je super promyšlená a hlavní téma, které se neodhalí hned je aktuální a hodně dobré. Úvodní scéna vám naprosto nebude dávat smysl. Smysl jí dá až poslední věta v knize. A vám se tak uleví, že to autoři mají opravdu promyšlené.
Navíc úvod se odehrává v městečku Puerto Galera kde jsem byl, takže super oživení vzpomínek.

10.03.2023 5 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Moje první setkání s autorkou. Hned od začátku začíná neskutečná jízda! Vůbec si neoddychnete. Jedno nebezpečí střídá druhé a ani o zvraty zde není nouze, i když se na ně dá přijít díky indiciím, které autorka čtenářům dává. Anotace v tomto případě je trošku zavádějící a může čtenáře navést na trochu jiný žánr nebo minimálně vybovat jiné očekávání. Mě se kniha velmi líbila. Rozhodně se pustím do dalších od autorky.

27.11.2022 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Za mě zatím nejzábavnější díl. Nasmál jsem se rozhodně nejvíc z celé série.

22.09.2022 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Já, Poutník je opravdu monstrózní příběh. Jedná se o špionážní thriller v tom nejlepším co tenhle žánr může nabídnout. Rozsah knihy může odrazovat, přece jen 755 stránek je skoro dvojnásobná stopáž dnešních obvyklých thrillerů. Tak v čem je tenhle jiný? Autor zde je neuvěřitelně do hloubky. Každá z postav ať už hlavní nebo vedlejší dostává hloubku a motivaci. Na začátku se možná budete ztrácet, pro mě příběh nabral tempo někde ve třetině. Potom už jsem nemohl přestat až do konce. Tempo se zvyšuje až do samotného finále. Musím smeknout jak autor dokázal celý příběh propojit tak, aby i ten nejmenší a zdánlivě nezajímavý detail zapadl na konci do celkové mozaiky. Nebyl jsem si jistý jestli dát 5* nebo 4*, ale musím dát plný počet. Je to opravdu něco. Jedna věc ovšem zůstává nedořešena a je na nás jak si jí přebereme. Každopádně tohle je opravdu THRILLER.

07.05.2022 5 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Měl jsem upřímně trochu obavy jak se autorce podaří navázat na skvělou trilogii. Která vlastně mohla zůstat uzavřená tak jak byla a byla by absolutně užásná.

Autorce se každopádně podařilo udržet laťku, kterou si nastavila v předchozích dílech.
V prvních třech dílech hlavní postava Josie dostává pořádně zabrat. Bál jsem se, že pokud bude toto pokračovat skončí Josie velice rychle v nějaké pěkné vypolstrované místnosti v nejbližsím blázinci. V tomto díle každopádně "dostává naloženo" Gretchen. Jedná se o vedlejší postavu kolegyně detektiva, který se poprvé objevila v druhém díle. Na začátku je nalezeno tělo na její příjezdové cestě a Gretchen je nezvěstná. Sledovací zařízení z jejího služebního vozu někdo poškodil.
Vypadá to, že Gretchen zastřelila někoho na své přijezdové cestě a utekla.
Nebo je to vše úplně jinak?

25.03.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Klasický vánoční příběh, který nemá smysl abych tu opakoval. Co, je ale naprosto výjimečné, je audio zpracování, kde knihu načetl Eduard Cupák. Prostě dokonalost pro uši.

10.12.2021 5 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Naprosto skvěle vystavěný thriller, který kazí jen dvě věci.
Čte se rychle. Krátké kapitoly. Napětí se buduje postupně. Různé pohledy od různých postav. To vše je skvělé. Dojem kazí jen lehce předvídatelný závěr, ale.to je maličkost. Větší výtka směřuje k nakladatelství, že vydá třetí díl ze série bez předchozích dílů. V knize jsou odkazy na minulost a věřím, že by knížka byla ještě o hvězdu lepší vědět co se dělo předtím.

04.06.2021 4 z 5