iluliacross iluliacross komentáře u knih

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Sice byl příběh dosti průhledný, plný romantického klišé, sice vám je už od začátku jasné jak to skončí, ale nemůžete se odtrhnout. Mám moc ráda autorčin styl, tu čtivost, tempo, svižnost, čerstvost. Je to lehké čtení, které pohladí pod duši. Nemusíte toho mnoho řešit, stačí se ponořit do příběhu, který teče jako řeka a náhle si uvědomíte, že nevnímáte realitu. A to jsem od této knihy očekávala. Sžiji se na pár dní s postavami, ponořím se do příběhu a vychutnám si to. Postavy nejsou ploché, mají charakter a tvář, která vám sice může připadat ohraná, ale v jejích knihách to prostě funguje. Nevadí mi ty klišé a občasná naivita. Měla jsem na její knihu chuť. Sice ji nepovažuj za její nejlepší, přesto jsem si čtení užila. A o to mi šlo.

31.07.2016 4 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Podle mě je na knize hodně znát, že se jedná o prvotinu. Kolikrát jsem si nespokojeně pomlaskávala, že tohle a tohle je nedotažené do konce, tohle je až moc rádoby poetické. Autorka se hodně snažila o barvitý, snad až romantický jazyk, který mi kolikrát přišel spíše jako zbytečné tlačení na pilu. Přesto všechno jsem knihu zhltla během pár dní, bavila mě, chtěla jsem vědět, jak vše dopadne. I já jsem zklamaná z konce, přišel mi zbytečně protahovaný a zároveň nedotažený, šitý horkou jehlou. Dozvíte se samozřejmě spoustu šokujících tajemství, která celou knihu pozvednou na vyšší příčku, ale autorka něco ponechala neodhalené, což si myslím, že většinu čtenářů spíše popudí. Celou dobu jste natahováni a ani na konci se vlastně nedozvíte pravdu. Zanechává to ve mně pocit, že sama autorka si s tím nevěděla rady, tak to nechala otevřené.
Líbilo se mi, jakým způsobem byly vystaveny postav, i když hlavní hrdinka na mě občas působila jako naivní slepice, ostatní charaktery byly barevné a zajímavé. Myšlenka skřínky byla zajímavá, ale podle mě si s tím autorka mohla vyhrát trochu víc.

26.06.2016 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Byly povídky, u kterých jsem se zamyslela, řekla si: "Jo, to je pěkná myšlenka, sakra." ale pak byly povídky, u kterých jsem již z počátku nedokázala podchytit pointu. Je to sprosté. Sex v knihách mi nevadí, ale vadily mi ty opakující se vulgární výrazy. Chápu, bez nich by to asi nebylo ono, popisujte svět udřených lidí knižními výrazy, ale přeci jen, na mě to byla veliká dávka sprosťáren.
Chápu, že pro někoho je to kultovní čtení, taková ta pravá americká literatura. A já zase říkám, že Bukowsky není nic pro mě. Nejsem cíťa, co by četla jen váženou a spořádanou literaturu (ha, která by to vlastně byla?), ale určitý vzorec se v knize neustále opakoval a mě to jednoduše přestalo bavit. Ženy se chovaly jak totální krávy, muži neustále nasávali (cigarety bez filtrů nebo lahváče, to máte fuk), až jsem z toho byla otrávená.

Za mě vyhrává hned první povídka, potom figurína a muž, co zbohatl na dostizích. Zbytek tak nějak vyšuměl. Zase na druhou stranu, proč si nepřečíst knihu o lidech, se kterými se život nemazlí?

24.06.2016 3 z 5

Nikdo nikde Nikdo nikde Donna Williams

Miluji knihy, co se šťourají v těch nejniternějších pocitech člověka. Tohle byla úžasná cesta do nitra "vílího" človíčka, autistické dívky, která to v životě neměla lehké. Číst o pohledu autisty na svět je něco velice zvláštního, asi nikdy nebudu schopná zcela pochopit jejich vlastní náhled na svět, ale po přečtení takovéhle knížky k nim budu chovat daleko větší pochopení a porozumění. Chápu, pro milovníky krimi/detektivek/thrillerů bude tohle neskutečná nuďárna, kde se nic neděje. Ale já si myslím přesný opak. V knize se toho děje spousta. Vždyť ji psal sám život.

Mohu vřele doporučit všem zájemcům o podobná témata, je to kniha, která nabízí nový pohled, nová témata, nový svět, nové myšlenky. To na knihách zbožňuju.

03.06.2016 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Za mě velice milá knížka plná citu, emocí, upřímné lásky. Pro někoho to bude jistě kniha plná sladkého klišé a nudných vzdechů nad úžasností života. Jenomže ono se dá trochu číst i mezi řádky. Aňa miluje život, všechno, co ji dal i vzal. V knize se zrcadlí její pohled na život, na děti, na lásku, na smrt... Spousta lidí si o ní jistě myslí, že je to hloupá herečka bez školy. Já říkám, že člověk, který dokáže napsat tak emotivní věc rozhodně není hloupý, při nejmenším ví, co od života chce. A to se počítá.

Nemůžu nezmínit, jak je to krásná kniha. Sama o sobě, jako věc, je to prostě nádherná kniha, s nádhernými ilustracemi přesně určenými pro ženskou duši, vytištěna na nádherném papíře, vybarvená krásně sladěnými ilustracemi, které hodně napomáhají nastolit tu správnou atmosféru. Je to pohlazení.

Nejedná se o žádný hluboký trhák, při které byste si kousaly nehty u nohou, naopak, je to uklidňující čtení k vodě, do houpací sítě. I taková literatura má v regálech své místo.

22.05.2016 4 z 5

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

No, podle mě to byla naprosto geniální knížka. Když si člověk zvyk na nechutnosti a odpornosti, tak si parádně početl mezi řádky, jak se tak říká. Geniální myšlenky, geniální kritika dnešní společnosti. Měla jsem celkem problém knížku dočíst, na druhou stranu jsem byla hrozně zvědavá, co ještě dokáže Chuck vymyslet. A dokázal toho spousty. Sedl mi jeho jazyk, sedla mi jeho kniha. Chápu, že to nebude zrovna pro každého. Dle mého názoru kniha šíleně dokonalá.

27.11.2015 5 z 5

Zlato Zlato Dan Rhodes

Jedna z nejkrásnějších knížek, jaké jsem za poslední dobu četla. Jemné, pohladí po srdci i po duši. Líbí se mi, že autor věnoval pozornost zdánlivě banálním věcem, popis každodenní činnosti se mi prostě hrozně líbil. A postavy v příběhu byly moc hezky vykreslené. Zamilovala jsem si je všechny. Jinak to ani nešlo :-).
Moc krásné čtení.

19.11.2015 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Věděla jsem už předem, o čem je příběh. Ale nevěděla jsem, jak geniálně to Čapek napsal. Je tam schována spousta úvah. A hodně si lámete hlavu nad tím, která strana je lepší. Zbožňuji Čapkovo A la these...

27.09.2015 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Vůbec nemám tenhle žánr ráda. Prostě mě detektivky nebaví, nebaví mě thrilery, detektivové v hlavní roli, nic pro mě. V podstatě mě občas nebavila ani tahle kniha. ALE... jak to ta Rowlingová udělala, mi nedává spát. Okousala jsem si všechny nehty, konec byl dehberoucí. Nijak strhující to nebylo, ale Rowlingová dokázala něco schovat mezi řádky, nějakou energii, která mě držela u knihy a nechtěla pustit. Nakonec to byla pěkná jízda a mně nezbývá nic jiného, než ji obdivovat, dokáže volit ta správná slova ve správnou chvíli a ne, že ne. Postavy, které vytvořila, byly skoro jako živé, stály přede mnou, jen se jich dotknout. Divím se a obdivuji.

13.06.2015 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Neskutečně geniální věcička. Kdysi jsem poslouchala jako rozhlasovou hru a znovu, po letech, si oživila děj. Nelituji, jsem si jistá, že v budoucnu si Bílou nemoc přečtu znovu, protože to, co Čapek zahrabal, přikryl peřinkou, shoval mezi řádky, je geniální práce. Co dodat. Dle mého názoru, jedna z jeho nejlepších dramatických prací.

03.06.2015 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

V polovině knihy se mě kamrád ptal, jak se mi příběh líbí (on už četl) a já odpověděla: "Dobrý, ale čekám, až se něco stane." On na to: "Nic se nestane. Musíš vstřebávat ty myšlenky."
Takže jsem knížku "popadla za druhý konec" a náležitě si čtení užila. Je mi jasné, že čtenáři budou na dva tábory, ti, co knihu milují, ti, co jí nerozumí. Já jsem jí v podstatě také neporozuměla, ale vzala jsem si z toho něco pro sebe.

Nikdy nikomu o nikom nevypravujte, poněvadž by vám pak začal scházet...

30.05.2015 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

To bylo takové české pohlazení po duši, taková jemná smetanka. Občas prostě sáhnu po Svěrákovi a vím, že mě nikdy nezklame. Trošku jsem přemýšlela, že bych chtěla, aby jednou takhle vyrůstaly i moje děti. Koně, seno, včely, vůně hlíny, pleskot holubích křídel, hry v písku, u potoka, na poli. Koncentrované Česko, vlastenectví, láska k vlasti, pravá česká vesnička. Svěrák je prostě Čech jak poleno a jenom kroutím hlavu nad jeho krásnou češtinou a úžasnou volbou slov. Pro mě je to učitel národa dnešní doby.

01.03.2015 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Opět neobyčejně čtivá kniha. Jojo Moyes jsem zařadila mezi své nejoblíbenější autorky a to nejen protože, že píše zamilované románky, ale proto, že umí ovládat jazyk, umí čtenáře okouzlit. Z jejich knížek čiší lidská láska v několika podobách, hlavní hrdinové i hrdinky jsou různorodí, realisticky zobrazení a celkově jsou její knížky velmi přesvědčivé. Nedivím se, že získává jedno ocenění za druhým. Její styl je úžasný.

24.01.2015 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Velice zvláštní kniha. Přečetla jsem jí za dva dny, což dokládá o její čtivosti. Krátké kapitoly popohánějí ve čtení a celý román je něčím zvláštní. Ale čím? Jde o jiný pohled na lidi za dob druhé světové války, občas se vynoří Hitler ale autorka se podrobnostmi o válce nezdržuje. Celý román je o lidech, o životě, o hledání a vše plyne současně s dějinami...
Nějak mě při čtení přepadl pocit, že život je strašně krátký a za tu dobu člověka potká spousta starostí ať už žije ve válce, nebo ne. Klidně bych knihu doporučila.

01.11.2014 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Jako jo, nebylo to špatné, ale čtení mě nijak nenadchlo a kdyby kniha nebyla povinnou četbou, rozhodně bych si jí nepřečetla.
Ale líbila si mi ta myšlenka flétny, která manipuluje lidmi. Jak by to dopadlo, kdyby někdo něco takového měl v dnešní době? Nechci si to raději ani představovat.
Když nad tím tak přemýšlím, takovéto knihy, klasika, legendy, by se snad neměly ani moc hodnotit. Takový základ, o kterém by měli mít lidé povědomí.

31.10.2014 3 z 5

Poslední dítě Poslední dítě John Hart

Neholduji kriminálkám, snad pro jejich jednoduchý a bezcitný pohled na smrt (někdo umře a emoce žádné). Ale tenhle thriller mě pohltil. Úžasné, psychologické, brilantní popisy postav nemůžete přeskakovat, musíte si je zkrátka přečíst! Od začátku jsem doufala v nějaký silný, napínavý konec. Trošku jsem se do knihy nutila, ale ještě, že jsem ji neodložila. Překvapí Vás. Věřte mi. A autor si ta ocenění, která za tu knihu dostal, zaslouží.

01.07.2014 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Nemám kriminálky ráda ani trochu. Ale na Jo Nesbiho si udělám slinu a náladu vždy. Vůbec se nedivím, že je poslední dobou tak prodávaný, tak oblíbený. Nedám na něj dopustit. Tak lehounce napsané napětí jsem v životě nečetla...smekám!

22.06.2014 5 z 5

Útěk z Treblinky Útěk z Treblinky Chil Rajchman

Tak málo stránek napumpovaných ohromným množstvím smrti, hrůzy a násilí, brutality a mrtvol. Člověku zatrne. Běhal mi mráz po zádech od začátku, do konce. Nechápavě kroutíte hlavou....tohle se nedá hodnotit. Pravda se nedá nijak zhodnotit. Nedá.

22.06.2014 5 z 5

Měj ráda sama sebe Měj ráda sama sebe Barbora Baronová

Silná kniha, která mě na chvíli zastavila ve spěchu a přinutila mě vyměnit svoje neustále soudící oči za oči, které vidí krásu. Děkuji za to.

04.12.2017 5 z 5

Ztráty a nálezy Ztráty a nálezy Brooke Davis

Mně byla kniha moc sympatická, mám podobně laděné knížky docela ráda. Sice to s nimi nesmíte přehnat, ale jinak jsou takovým malým pohlazením po duši. Zlato od Rhodese doporučuji víc, ale i Ztráty a nálezy jsou fajn kniha, taková odpočinková k vodě.
Velice sympatická mi byla postava Karla, naopak malá Millie mi chvílemi šla na nervy. Postavy ale měly minulost, byly plastické, což jsem ocenila.
Čtení mě bavilo, je plná zajímavých myšlenek, které Vás buď jednou napadly, nebo jsou pro Vás nové.

22.07.2016 4 z 5