iluliacross iluliacross komentáře u knih

Nevolnost Nevolnost Jean-Paul Sartre

Jakožto veliký fanda existenciální literatury nemohu jinak, než 5 *****. Jestli jste někdy přemýšleli nad životem brouka a nebo se vám hlavou mihla myšlenka typu: "Co tady vlastně dělám?", tak si se Sarterem určitě potykáte.
Chce to trochu emoční a nervovou odolnost, člověka by to mohlo dostat do blázince. Taky se musíte jenom tak jemně inspirovat, ne se tím řídit. Myšlenky jsou to velmi drsné. Ale stále lidské. Bohužel. Bohudík?

20.02.2016 5 z 5

Memento Memento Radek John

Musím se přiznat, malinko mi dělalo problém knihu dočíst. Hlavním důvodem bylo, že se celý příběh točil v neustále se opakujících cyklech, pořád to stejné dokola. Kriminál, náprava, drogy, průser. Kriminál, náprava, drogy, průser. Ale když se to vezme kolem a kolem, vždyť přesně takový je feťácký život. Pořád to stejné dokola, až najednou není nic, než droga. A na ničem jiném nezáleží. Droga je život.
Kniha je to velmi drsná, ledová, hrůzostrašná, rozhodně to není "krásná literatura", ale Memento si by si měl přečíst každý, kdo o drogách nemá moc povědomí. Tady je to osekané pěkně na dřeň, napsané je to tak, jak to doopravdy je.

11.02.2016 4 z 5

Dopisy Felici Dopisy Felici Franz Kafka

Ano, uznávám, že dopisy by si měly zachovat svou tajnost a diskrétnost a ostatním lidem nepřísluší do nich nahlížet a číst si je. Korespondence by měla být vždy soukromá záležitost. Jenomže... díky těmto dopisům si o Kafkovi můžete udělat vlastní obrázek, vlastní názor a ohromnou spoustu věcí o něm zjistit. Jak žil, na co myslel, v čem se utápěl, do čeho se nořil, jak nahlížel na svět. Musím říci, že tohoto věčného pesimistu v něčem obdivuji. Jeho citlivost byla až zraňující a číst toužebné dopisy bylo velice emotivní. Upozorňuji, jste-li citlivější povahy, může se Vám stát, že po dočtení upadnete do menší deprese, či deziluze. Ale i tak knihu doporučuji, přeci jen, jedná se o skutečný příběh, o skutečný život a tento faktor dodá každé knížce (ale i filmu) úplně jiný ráz. :-)

20.12.2015 5 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Zkrátka Tylovka. Taková česká pusinka :-).

30.11.2015 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Čpí z toho Čechy. Až jsem z toho byla opilá. Každopádně velice silný příběh, který se na první pohled tváří nevinně. A to je ono.

28.10.2015 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Velice působivá knížka. Obecně mám ráda toto téma a tak mě čtení velice bavilo. Je to velmi čtivě napsaná knížka a hlavně jde o svět, který je nám, ne-autistickým lidem zcela schován. Autisté žijí v neustálém strachu. Neustále se musí uklidňovat pravidelnými rituály jako je počítání prvočísel, počítání matematických rovnic a podobné zvláštní věci. Budete kroutit hlavou nad jeho strachem ze žluté a hnědé barvy. Ale stejně oceníte tu strohost a přímočarost hlavního hrdiny, zasmějete se nad detailními popisy a zjistíte, co se vlastně takovým lidem odehrává v hlavě. Menší knížka, ale působivá.

03.09.2015 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Snad jediná kniha, u které mi nevadilo, že jsem nejdříve viděla film. Je to tak impozantní příběh, tak čtivý, tak úžasný. Vůbe se nedivím, že HP tak oslovil celý svět. Říkám to pořád, Rowling prostě umí. A Harry Potter se pomalu stává moje srdcová záležitost...

07.08.2015 5 z 5

Nazí Nazí Iva Procházková

Na jednu stranu jsem překvapená, že má tato kniha tak nízké hodnocení, na druhou stranu se tomu ani nedivím. Je to velice osobitá kniha, plná úvah, náhledů do lidského svědomí, cítění, myšlení... Kolikrát jsem ji chtěla odložit, říkala jsem si, že je to divná knížka, že jí nerozumím, nevím, proč autorka takhle skáče z postavy na postavu, ale nakonec se příběhy jistým způsobem spojí do jednoho a já jsem pochopila. Všechny postavy v knize se určitým způsobem hledají, jsou určitým způsobem mimo normy lidské společnosti. Každý jinak. A přesto všichni stejně.

Chceme sami sebe vidět jako vysoce vyvinuté spirituální bytosti, a přitom nás každodenní potřeby strhávají na úroveň stádních savců. Musíme hájit holou existenci, to znamená jíst, reprodukovat se a krmit potomky, musíme si ustavičně vybojovávat místo ve stádu tím, že ukazujeme agresivitu, ale zároveň potřebujeme soucit. Ceníme zuby a žebráme o pohlazení. Primitivní člověk vysílá jasný, čitelný signál, civilizovanej člověk je nečitelnej. To má být pokrok?

20.07.2015 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Chce to číst v klidu, pozorně, nechat se unést příběhem, který se čte tak hladce, jako by jste míchali smetanu. Velice čtivá kniha s úžasným příběhem. Je tam láska, manželství, život takový, jaký prostě je. U této knížky doporučuji neodkládat a prostě ji zhltnout na jeden zátah. Je psaná velice přesvědčivě, skoro se divím, jak to autorka dokázala!? Postavy jsou krásně vykreslené, moc jsem si čtení užila. Rozhodně se v budoucnu vrhnu na její ostatní knížky.
Manželovo tajemství mužů jedině doporučit :-)

28.03.2015 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Knížka doslova nabušená krví, akcí, vraždami, napětím...
Myslím si, že autoři naprosto skvěle vědí, kam dostat své čtenáře, jak je naladit na vlnu akce. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, úžasná čtivost, napínavost od začátku do konce. Autoři skvěle střídají linie klidu a linie šíleného napětí. Čtení jsem si prostě užila, přestože tento žánr nevyhledávám, jsem ráda, že jsem Písečnému muži dala šanci. Příběh je podle mě geniální, popisy naprosto bezchybné, postavy úžasně vykreslené. Doporučuji!

08.03.2015 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Lidi, vůbec nevím co si mám myslet. Hrozně ráda bych potkala partu lidí s tak jiskřivým (intelektuálním) humorem, ráda bych potkala teenagery, kteří mluví v metaforách, citují klasiky, čtou poezii a snaží se v ní najít jeden druhého. Když odsunu do pozadí nepravděpodobnost tohoto příběhu, zůstane mi v rukou úžasná kniha. Najednou jsem přemýšlela, jaké by to bylo, kdybych se sbalila, odešla (na místo, které neexistuje), nechala po sobě jen pár stop. Jaké by to bylo porozumět poezii natolik, že bych byla schopná porozumět lidem, vztahům, světu. John Green něco hluboko schoval, zašil to pod zdánlivě obyčejný příběh maturujících puberťáků ale přesto Vás nechal se pod vrstvu banalit podívat. Zamyslela jsem se nad knížkou, jako dlouho nikdy. Chápu, není to pro každého, je třeba se malinko zamyslet. Velice zvláštní, neobvyklé. A protože jsem to zhltla jako hladová, a protože to bylo (z mého pohledu) neobyčejně čtivé a zvláštní, musím dát plný počet, protože John Green mě velice překvapil.

28.02.2015 5 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Já nevím, knížka to byla velmi čtivá, dala se zhltnout za pár dní, jen to fiklo. A myslím si, že se za to zasloužil nápad. Právě nápad, že oběti budou mít krku nasypaný popel mě nutil knihu číst dále a nepřestávat. Ale rozuzlení mě zklamalo. Ve směs se prostě nic nestalo. Jenom se dozvíte, kdo je vrahem (ne, zahradník to není),...ale že by nějaké překvápko nebo šok na konec? Bohužel. Ale přes to všechno hodnotím knihu kladně, protože severskou literaturu, tu já můžu :-)

07.11.2014 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Jak tady někdo píše, že ho kniha naprosto rozválcovala....tak nevím nevím. Ano, je čtivá, hodně reálné situace, každý se v tom pozná. Lehké, pružné, svižné čtení. Sice mi vadila hovorová čeština, ale i ta svým způsobem napomohla autentičnosti knihy. Ke spisovatelce se nejspíš nevrátím, ale tato její kniha mě potěšila.

24.07.2014 4 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Tohle-není-můj-šálek-kávy. Knihu jsem četla snad proto, že má hodnocení Magnesia litera (2011), ale skutečně nechápu PROČ?! Hledala jsem mezi řádky něco, co tam možná nebylo, možná bylo, změť autorových myšlenek vpletená do slabé dějové linky. Vadila mi i forma textu bez uvozovek v "přímé řeči", to se mi prostě strašně špatně čte. Bohužel mě to zklamalo. Bohužel je to asi kniha, kterou neumím číst.

19.07.2014 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je pro mě jako Bible...mám ho na nočním stolku, skoro každý večer náhodně nalistuji nějakou stránku a začtu se. Ta kniha je plná něčeho tajemného, hluboko ukrytého mezi řádky. Je tam moje dětství.

28.06.2014 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Rowlingová je prostě a jednoduše královna vypravěčka. Tu knihu jsem si oblíbila hned mezi prvními řádky. Nejde o žádné dechberoucí, strhující zápletky. Naopak. Jde o lidskou duši, ať už dobrou, či ne. Ale jde zkrátka o lidské společenstvo jednoho městečka, plného různých lidí, kteří jsou úžasným způsobem vykresleni, jako by stáli přímo naproti Vám.
Protože Harryho Pottera zrovna nehltám, tak jsem si k Rowlingové našla cestu skrze tento její první román pro dospělé. Úžasná kniha. Jednoduchá a tak přesvědčivě vykreslená. Plesám :D

26.06.2014 5 z 5

Hlad Hlad Knut Hamsun (p)

Tohle je kniha, kterou je třeba číst tak trochu jinak. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu něco velice podobného Zločinu a trestu. Něco mi říkalo, že Hlad je úžasný realistický román, zároveň mi tam něco nesedělo. Tohle není tak úplně realistické dílo. Knut totiž hodně předběhl svou dobu. Nicméně Hlad je netradiční román, který jistě osloví i dnešní čtenáře.
Pro hlubší zážitek z četby doporučuji půl dne nejíst :D.
Velice čtivé a poutavé, u nejnovějšího vydání doporučuji přečíst i doslov, velmi zajímavé!

14.12.2016 5 z 5

Milenci na jednu noc Milenci na jednu noc Ivan Klíma

Mrzí mě, že je kniha tolik haněná. Podle mě je je to geniální dílo. A že Klíma píše trochu mezi řádky, je jedině dobře. Milostných povídek máme dnes spousty, ale málo které jsou takhle literárně kvalitní. Jazyk byl krásný, místy lyrický, což já mám osobně velmi ráda. A probudilo to ve mně emoce. Kniha, která ve mně vzbudí emoce, je dobrá kniha. Dávám plný počet, i když se jedná útlou knihu, dá vám toho dost. Pokud ovšem chcete... :-)

31.08.2016 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Úžasný román. Já to říkám pořád, že chlapi ví, jak napsat dobrý román o lásce. Této knize nechybělo absolutně nic. Bylo to milé, vtipné, dynamické, inteligentní, čtivé. Co víc si přát. Snad ještě nikdy jsem nečetla tak perfektně podaný zamilovaný příběh. Žádný cukřík, ale naprosto reálné, normálně smýšlející postavy, které jste si buď zamilovali, nebo je nenáviděli. Kniha ve mně vzbudila emoce, přemýšlela jsem o ní dlouho po přečtení. Je v ní spousta krásných myšlenek, ale žádná hrouda másla, naopak, lehké čtení, které občas zhořkne, ale tak to má být.

18.08.2016 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Ano, souhlasím, bylo to slabší než první. Plánuji sice číst i poslední díl, ale to jediné, co mě žene, je zvědavost, jak to celé skončí. Jinak mám pocit, že kvalitativně ty knihy klesají dolů. Nevím proč. Možná si dala autorka s druhým dílem méně práce? Měla do detailu promyšlený první díl a zbytek šila horkou jehlou? Netuším, kde je zakopán pes, ale druhému dílu zkrátka něco chybělo. Snad propracovanost. První díl byl brilantní, Vražedná pomsta už má pár hluchých míst, celé se to tak nějak táhne a očekávaný (nebo neočekávaný?) zvrat přichází až v poslední třetině knihy. Což mi tolik nevadilo, kdyby to bylo dotažené do konce. Co mi leze na nervy, jsou postavy typu šváb - přežijí absolutně všechno a za každých okolností. Takže se obávám, že autorka čtenářům svou hlavní hrdinku akorát znechutí.
I tak hodnotím 4 hvězdami, protože do toho příběhu jsem se svým způsobem zamilovala a jsem plná čekávání, jak to půjde dál.

13.08.2016 4 z 5