IHT IHT komentáře u knih

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

pekny, silny pribeh. do deje me ale vtahl hlavne ten hutny, az telegraficky styl. nevim, zda to bylozfilmovano, ale urcite by to bylo velmi efektni a depresivni - podobnost s Klubem rvacu se nezapre. Nebo s Mechanickym pomerancem. urcite doporucuji k precteni :)

14.06.2017 5 z 5

Labyrintem smrti Labyrintem smrti Ariana Franklin (p)

Srovnam-li prvni a druhy dil teto (zatim) tetralogie, tak prvni jsem si uzil vice. Mozna za to mohou realie (fakt nemam rad zimu). Mozna ale i vetsi(?) mira feminismu v tomto dile - prijde mi, ze si hlavni postava vice stezuje na nedostatek uznani pro zeny a vice se navazi do "sexistickych prasat". Hlavne behem bloudeni labyrintem - tam mi to prislo az otravne. Celkove je vsak pribeh moc prima, rozuzleni prekvapive a ja uz se tesim na dalsi dily :)

21.05.2017 4 z 5

Hlubokej průser Hlubokej průser Eoin Colfer

Prijemna oddechovka. Pribeh je logicky staveny, hrdina prijemne sebeironicky, zapletka se krasne rozuzli a hrdina si uzije vitezstvi nejen moralni :). Nic, co bych si pamatoval za deset let, ale na dovolenou idealni cteni.

21.05.2017 4 z 5

10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr Hallgrímur Helgason

docela pekna knizka, ale konec prilis usekly

24.03.2017 4 z 5

Pachatelé dobrých skutků 4: Bouráci Pachatelé dobrých skutků 4: Bouráci Miloš Kratochvíl

Poslouchana audioverze. Velmi vtipne napsano, hezky nacteno. Kritika Hochu od Bobri reky me dostala :,-)

20.05.2024 4 z 5

Ulčákův rok / Ulčák´s Year Ulčákův rok / Ulčák´s Year Zbyněk Ulčák

Krasna utla knizecka dadaistickych basni venovanych prevazne zahradnickym pracem na prirodni zahrade. Mile, inteligentni, vtipne. Skvele lehky preklad do anglictiny (lze pouzit i jako originalni dar pro cizine :)), ilustrace pobavi.

ma oblibena:
Z políčka sklízím barevné dýně
myslivci střílejí černé svině
vzrušením mlží se mi brýle
kdy dojde konečně na ty bílé?

05.10.2023 5 z 5

Máme v zoo lidožrouta? Máme v zoo lidožrouta? Pavel Palička

Pribehy z autorova zivota, ktery zasvetil peci o zvirata v zoo. Podobnych knih vysla i v cestine cela rada a vetsina se mi moc libi. Tahle kniha mezi nimi sice nevynika lehkosti slohu, nekdy je to vypraveni kostrbatejsi ci naivnejsi, ale urcite patri ke spicce, co se tyce entuziasmu. Z textu pana Palicky poznate jeho obrovske nadseni a lasku ke zviratum. I ty strasti, ktere k tomu patri, tu jsou popsany jen jako drobne lapalie, ktere maji ctenare spise rozesmat.
Moc mile a nostalgicke cteni :-)

20.05.2023 4 z 5

Hodonín nostalgický 3 Hodonín nostalgický 3 Antonín Kučera

Na zakladce patril dejepis mezi me nejmene oblibene predmety - dedkologie, bizarni jmena a hromady letopoctu, nazvy neexistujicich statu a mest...
Behem dospelosti jsem vzdal historii na milost a nektere aspekty me opravdu zajimaji. Knihy ing. Kucery o mem rodnem meste me fascinuji, protoze jsou plne pribehu a zivotu obycejnych lidi a vazou se k mistum a domum, kolem kterych casto chodim.
Tento treti dil je dle meho nazoru jakousi zajmovou nadstavbou - zde se uplatnily informace, ktere k Hodoninu nic moc nereknou (napr. ze atentatnik a vrah francouzskeho prezidenta Doumera nekolik predchozich let pusobil v Hodonine jako gynekolog), ktere nadchnou spise historiky a ktere obycejnym lidem znovu pripominaji
ten chaoticky nelogicky skolometsky dejepis. Podle meho citeni jde o snusku informaci, ke kterym se autor dostal pri svem badani a ktere nebylo mozne upotrebit v predchozich knihach.
Napad na usporadani treti knihy serazene podle jmen osobnosti je zajimavy, ale podle me jej degradovalo zarazeni zijicich sportovcu na zaver knihy. Mezi nekolika zarazenymi zijicimi osobnostmi v knize jsou fotograf A. Salajka, historik M. Hynek, kameraman F. Nemec a sportovni reprezentanti. (Fotografie starostu jsou bez medailonku.) To je podle me spise nevyvazenym dokladem osobniho zajmu autora, nez reprezentativnim vyberem osobnosti. Ruku na srdce, portret Z. Skromacha opravdu nepostradam, neupiram zasluhy medailistum, ale vynechat sachistu Adera, vojaka Vyhnaka, ci z zijicich herce a herecky ci paralympionika V. Vasicka povazuji za nestastne. Vyber osobnosti je vsak samozrejme autorskym pravem - byt autor musi pocitat s tim, ze o nem takovy vyber neco vypovida. Profesionalni historici v podobnych pripadech obvykle zijici osobnosti do obdobnych knih nezarazuji.
V textu jsou obcasne chyby. Neni jich moc, nejsou zavazne, ale jsou zbytecne. Napriklad u cara Alexandra 1. je uvedeno datum umrti podle julianskeho i gregorianskeho kalendare (v nadpisu vs. v textu), Kolisch je psan nekonzistentne jako Sallomon ci Sollomon, Tomanek je psan v textu jako Johann a v nadpisu/obsahu/rejstriku jako Johan, soucasny starosta ma uvedeny VS titul atp.

09.04.2023 4 z 5

Na ostrovech Přátelských Na ostrovech Přátelských Matěj Karas

Prijemne naivni dobrodruzny sesitek o dobrodruzstvi Cecha Vaclava Pelikana na souostrovi Tonga.
Pribeh je totalni klise, predpokladam, ze takovych sesitu vychazely tehdy spousty.

29.03.2023 3 z 5

Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Ivo Hudeček

Prijemne. Sice protahovane, ponekud nesourode a neprilis dokonale sestavene, ale hezky psane.

08.01.2023 3 z 5

Rehek domácí - úvaha o stavu vědomí a nevědomí Rehek domácí - úvaha o stavu vědomí a nevědomí Slavoj Hontela

ad NIky Coffee: Neprecte... zemrel 4 roky pred Vasim komentarem. Kazdopadne dekuji za nej, knize se radeji vyhnu.

15.09.2022

Sex za časů královny Viktorie Sex za časů královny Viktorie Fern Riddell

Nebylo to spatne, ale cekal jsem neco jineho. Hlavni problem je zrejme ve spatnem ceskem nazvu - originalni "The Victorian Guide to Sex" je mnohem trefnejsi. Kniha je totiz psana jako poucna dobova prirucka. Urcite se oproti ceske anotaci nedozvite, "jaké rady dostávaly od svých matek dospívající děvčata a nevěsty před svatební nocí". Za slabinu ceskeho prekladu povazuji i caste chybejici popisky k obrazkum - alespon nektere z nich jsou do knihy umisteny zcela bez legendy, byt by bylo vhodne uvest minimalne cesky preklad zobrazeneho letaku.
Po obsahove strance me ponekud prekvapil popis elektrickeho vibratoru - galvanicke monoclanky se rozsirily az po roce 1896 (jak jsem se docetl na internetu), pricemz viktorianska era skoncila v roce 1901 (jak jsem se docetl na internetu), takze elektricke vibratory urcite prilis bezne ve viktorianske Anglii nebyly ;)

28.03.2022 3 z 5

Prázdniny se Sherlockem Holmesem Prázdniny se Sherlockem Holmesem Jaroslav Tafel

Namluveno panem Naroznym - proste prima zabava :-)

15.12.2021 4 z 5

Mozky pro armádu – Pozoruhodný svět vojenské vědy Mozky pro armádu – Pozoruhodný svět vojenské vědy Mary Roach

(SPOILER) Genialni, zabavna, neuctiva - to je Mary Roach. Tentokrat si vzala na paskal vojaky a vedecky vyzkum.
Je velka skoda, ze nebyly prelozeny vsechny jeji knihy, a je velka skoda, ze ty ceske nazvy nedrzi tu vtipnou anglickou pointu.
PS: pokud chcete znat vysledky studie zkoumajici, ktere druhy medvedu laka menstruacni krev, pustte se chute do cteni :-)

15.10.2021 5 z 5

Dělat věci s rozmyslem je ztráta času Dělat věci s rozmyslem je ztráta času Jerome Klapka Jerome

Omlouvam se, ale nesedlo mi to. Jine Jeromovy knihy mam moc rad, ale tahle mi prisla prilis ironizujici, prilis shovivava, prilis blazeovana... a malo mila.

03.10.2021 2 z 5

Dostojevského buldok Dostojevského buldok Michal Sýkora

Zpocatku docela zabavne, pozdeji uz se vtip nejak vytratil

03.10.2021 3 z 5

Obecní radní Stoklasné Lhoty vydraživší za 37 Kč vycpaného jezevce pro potřeby školního kabinetu Obecní radní Stoklasné Lhoty vydraživší za 37 Kč vycpaného jezevce pro potřeby školního kabinetu Michal Šanda

Opravdu to jsou "jarmarecni obrazy". Nektere vtipne, velka rada bez pointy, vsechny barvite az preplacane :-)

18.09.2021 3 z 5

Pravda Pravda Michael Palin

Trosku rozpacity.
Jako fanda Monty Pythonu a ctenar Palinovych cestopisu jsem cekal neco odvazanejsiho... Prvni 3/4 knihy jsou pomerne bezzube, popisne, teprve zavee knihy ma trochu stavu. Hlavni poselstvi neni nijak prevratne ani vzrusujici, natozpak prekvapive. Knihu bych hodnotil jako neslanou nemastnou - sice nenadchne, ale ani neurazi.

30.01.2021 3 z 5

Proč krokodýli mají sex jen za bouřky Proč krokodýli mají sex jen za bouřky Bernd Harder

Velmi slaba kniha. Mam tento typ literatury rad a podobnych knih mam nekolik. Tahle je z nich nejslabsi. Vysvetleni ruznych fam a podivnych faktu jsou hodne nevyrovnana. Nekde staci lakonicke konstatovani, ze to neni pravda (jeden odstavec), jinde se stejne sdeleni rozpitvava na nekolik stran. Hodne uchylne mi pripadaji treba povery tykajici se pisnickovych textu (Sympathy for Devil, Hotel Califonia) - to opravdu nestoji za komentar. Podobne bezzube mi prijde vysvetlovat, proc je treba platit koncesionarske poplatky za televizi, ci ze dalnice existovaly pred Hitlerem. Jinymi slovy - temata jsou vybrana velmi nesourode a spousta z nich si ani nezaslouzila byt do knihy zarazena. Navic je kniha prvoplanove psana pro nemecke ctenare, rada fam a pover v nasem prostredi nema adekvatni obdobu a jejich vysvetleni je proto nezajimave.
Posledni hrebicek do rakve pridava dost chaby preklad. Text se hemzi germanismy - nejvice me asi sokoval termin "biologkriminalista", ktery nedela dobrou vizitku ani prekladateli, ani redakci.
Dalsi tituly od autora cist nebudu - neni ani zabavny, ani poucny, ani zajimavy. Skoda :(

15.04.2020 2 z 5

Rýže po charvátsku / Stínová hra Rýže po charvátsku / Stínová hra Hana Prošková

Neni to spatne - zapletka i rozuzleni se mi fakt libily. Ale ty prime reci a nakousnute vety mi nevyhovuji. U Horace a Vasatka to je ale standard...

24.03.2020 3 z 5