10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr

10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74458/mid_10-rad-najemneho-vraha-jak-vycistit-zfK-74458.jpg 4 94 27

aneb Jak přestat zabíjet lidi a pustit se do mytí nádobí Tomislav Bokšić alias Toxic, profesionální zabiják chorvatské mafie v New Yorku, má problém. Pro vraždu policisty je mu v patách celá FBI a Toxic musí opustit zemi. Nic však nejde podle plánu a on místo v Záhřebu končí převlečen za pastora na studeném Islandu. V zemi, kde je člověk podezřelý, i pokud jde sám po chodníku nebo jede autobusem městské hromadné dopravy, v zemi, kde téměř neexistuje zločin a není možné sehnat zbraň, a kde se navíc zoufale nedostává tmavých zákoutí, protože v létě slunce vůbec nezapadá. Navíc v zemi ochotných křesťanských kazatelů, kteří se svého amerického kolegy rádi ujmou. A mají krásné dcery. Přidejte k tomu probouzející se svědomí, a je jasné, že Tomislav Bokšić má problém.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

10 ráð til að hætta að drepa fólk og byrja að vaska upp , 2008

Finn69
12.07.2022 3 z 5

Taková docela zábavná jednohubka, od které jsem asi čekal trochu víc.

Bulba
07.05.2022 5 z 5

Kniha se mi dost líbila, je tam hodně černého humoru, není to detektivka ani thriller. Změna stylu v polovině mi taky nevadila, knihu jsem jedním dechem dočetl do konce. Ale věřím, že se nemusí líbit každému.

Alma-Nacida
28.10.2020 3 z 5

Ze začátku to byla fakt sranda, drsná a občas sprostá, ale sranda. Postupně se to nějak proměnilo, až se sranda vytratila úplně. A ten závěr, no nevím... Nechci spoilovat a bez toho se nedá napsat nic víc, jen že celkově to špatný nebylo, akorát tak na tři hvězdy. ;)

psychousek
18.06.2019

Autor je strašné hovado - to je věta, kterou jsem si při čtení několikrát opakovala. Kniha jako taková mi přišla neutrální - nepotěšila, ale ani neurazila. Místy jsem se zasmála, ale nemohu říct, že by mne nadchla. Každopádně od autora žádám omluvu - v průběhu celého příběhu jsem nedostala ani jednu jedinou radu, jak vyčistit kvartýr...

_kadla_
31.03.2019 2 z 5

Tahle knížka mě naštvala a zklamala. Název mě naladil na něco jiného, což bych zvládla, kdyby se to aspoň dalo číst. Ale za mě nuda. 2* jsou jen díky humoru, díky němu jsem to dočetla do konce. Pro mě četba o ničem.

PabloFuentes
20.08.2018 3 z 5

Do první půlky to je skvělé čtení. Černý humor, člověk se zasměje. Hned bych dal v podání otce Laskavého své "laskavé" hodnocení. Jenže potom přijde půlka druhá. Celá kniha změní styl a už jen vzpomínáme na válku a nalézáme Boha a vykoupení ze svých skutků a to už mě bohužel opravdu nebavilo. Navíc byl závěr velmi předvídatelný.

jaroiva
20.04.2018

Reklamní masáž začala příliš brzo, než jsem se stačila začíst a ocenit případný děj. Další čtení proto považuju za ztrátu času. Raději proto nehodnotím.

Evazita
30.01.2018 4 z 5

"Někde hluboko ve mně, jako Tito z hrobu, vstává starý dobrý vojačisko hrvatska armády a pouští se do práce".

carbici
24.11.2017 5 z 5

Zábavná knížka, která naláká k návštěvě Islandu víc než leckterý cestopis.

IHT
24.03.2017 4 z 5

docela pekna knizka, ale konec prilis usekly

JezinkaJ
03.08.2016 5 z 5

Bezva zápletka, velká nadsázka a pro mě i legrace. Při čtení jsem se náramně bavila.

Greg25
22.06.2015 4 z 5

Úžasné spojení drsného humoru s průvodcem islandského národního naturelu, nedávné evropské historie i studiem lidských charakterů. Čím dál kniha jde, tím je vážnější (ovšem stále vrchovatě černo-humorná), ovšem jde to ruku v ruce s vývojem hlavního hrdiny i celkového příběhu. Neskutečně čtivě napsané, i když pravda ne pro každého. Trochu jsem se bála konce, ale Helgason to měl promyšlené skvěle, konec nezklamal, spíš jste skoro nechtěli, aby to takhle skončilo, ale pak si uvědomili, že právě tenhle konec knize dává ten punc promyšlenosti, smyslu i hloubky. 90%

happy-smile
10.05.2015 4 z 5

Bylo to hodně přitažené za vlasy a autor často používal sprostá slova. Na druhou stranu je zde skvělý slovní humor a autor se nebojí dělat si srandu z vlastního národa. Je vidět, že i překladatel si na tom dal hodně záležet. Doporučuju všem, co mají rádi knížky protkané cynismem.

DriftBooks
26.02.2015 4 z 5

Konečně… konečně něco, co mě pobavilo. Konečně něco, co má příběh, inteligentní humor, svižný jazyk, nehraje si to na žádnou intelektuálštinu, ovšem není to hloupé. Groteska s nádechem balady… Přesto, že se jedná o severského autora, není to chladně zadumané a mrazivě temné – naopak, svou domovinu umí autor vtipně „shodit“ aniž by z textu čišela nějaká frustrace či nespokojenost. Vřele doporučuji...

witko
10.09.2014 3 z 5

Krátká odechovka, která pobavila.

kirkous
03.09.2014 3 z 5

Po počátečním nadšení jsem měl co dělat, abych to dočetl do konce. Autor osciluje mezi černým humorem a vážným odkrýváním příčin zabijákovy morální otupělosti v traumatizujících zážitcích jugoslávské války. Jako to první kniha tak selhává a ztrácí na lehkosti, jako to druhé je nedostačivá a stěží uvěřitelná. Ironie a sarkasmus, v detailech půvabné, ale v celku vycházejí naprázdno. Snad nejzajímavějším mi nakonec přišly autorovy, tj. domorodcovy, postřehy z Islandu, vyprávěné očima nedobrovolně na ostrov přibyvšího Chorvata. Počet SUV na rodinu, obliba Eurovize, prázdné chodníky, atd.

soukroma
20.08.2014 3 z 5

Podobně jako u mnoha předchozích komentujících - zklamání, nebo spíš celkové rozčarování a roztrpčení. Počáteční černo-humorný úprk nájemného zabijáka z USA a jeho "převtělení" do Laskavého duchovního vyloupnuvšího se do islandského léta bylo skvělé (samozřejmě odmyslím-li si vraždu v přímém přenosu), ale postupně mi úsměv z tváře zmizel až zmrzl docela... Vadily mi popisy některých provedených vražd, ale zejména nepříjemné byly vzpomínky na válku v Jugoslávii, kde zabiják působil jako mladík na straně Chorvatů. Syrové, drsné, hnusné ... ano, připouštím, že tato válka je nedávnou skvrnou Evropy a všech nás, kteří po celou dobu konfliktu před ním zavírali raději oči (co jsme také povětšinou mohli dělat jiného než tvářit se, že se vlastně nic neděje, že), ale připomínat tuto strašlivou moderní genocidu pod rouškou severského thrilleru (což ani žádný nebyl) mi vůči čtenáři rozhodně nepřipadá fér...(kupodivu jsem komentář o této zásadní součásti knihy níže v předchozích komentářích nikde nenašla). A poslední část knihy včetně závěru mi připadala už úplně ujetá...

godzilka
20.08.2014

Po tolika pozitivních komentářích jsem byla zklamaná. Mmj. jazyk dost vulgární... možná tak dobrá kniha pro "chlapáky".

pil
30.03.2014 5 z 5

Po dlouhé době jsem přečetla moc vtipnou knihu, plnou černého humoru, co potěšila mé cynické srdce. Musím zmínit ještě výborný překlad pana Martina Bráta. Neznáte ho někdo? Poděkovala bych mu.
O co jde?
Profesionální zabiják prchá před policií a nedopatřením místo v Záhřebu končí převlečen za pastora na studeném Islandu. V zemi, kde je člověk podezřelý i pokud jde sám po chodníku nebo jede autobusem městské hromadné dopravy, v zemi, kde téměř neexistuje zločin a není možné sehnat zbraň, a kde se navíc zoufale nedostává tmavých zákoutí, protože v létě slunce vůbec nezapadá.
A jedna ukázka pro silné povahy. Pejskaři, nebijte mě!:-)
„Vytahuju nůž a otevírám dveře. Ukazuje se, že pes štěkal uvnitř v domě. Za dveřma vklouznu do přezůvek a vydávám se na obhlídku svýho nového domova. Dvě stě metrů čtverečních pro paďoury na kvadrát. Nepoužívanej krb a opět další měsíční malby, těžkej nářez v těžkých zlatejch rámech. Pás otylých pohovek a běhací pás. Pes bude nejspíš ve sklepě. Najdu schody a po sluchu se nechávám vést do prádelny. Jakmile jsem uvnitř, malá štěkající mašinka začíná šílet, ale otočením krčku ji rychle vypínám. Jde to snadno, asi jako když si utrhnete kuřecí stehno z KFC. Je to jeden z těch malejch chlupatých čoklů, kterým jsme doma ve Splitu říkali „chodící paruky“.“

kamilen
26.03.2014 5 z 5

Vynikající kniha! Miluji Helgasonův černý humor a sarkasmus. A jak si umí dělat srandu z vlastního národa, z vlastní země!
Smála jsem se nahlas! :)

Island vraždy humor útěk islandská literatura severská krimi severská literatura nájemní vrazi

Hallgrímur Helgason
islandská, 1959