hroneczek hroneczek komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělé!
Kniha se výborně čte, rozhodně není předvídatelná a rozuzlení mělo WAU efekt.

23.09.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Miluji historické romány, které jednoduchou formou zpracují opomíjené historické události a přiblíží osudy, zážitky, zkušenosti i pocity tehdejších lidí bez rozdílu vrstev a zázemí. V Karviné ani jejím okolí jsem nikdy nebyla, ale z vyprávění bylo možné si tehdejší Karwinou krásně představit i s jejími obyvateli.

12.04.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Měsíc listopad bývá v reálu dost pochmurný, temný a ke svému konci mrazivý. A stejně tak i tato kniha. Představa, že by polistopadové události dopadly takto, je možná ještě trochu mrazivější než sám měsíc listopad. Tak ještě, že to dopadlo sametově a naše životy jsou jemnější než tvrdý socialismus.

15.03.2022 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Bible je mannou věřících, ale číst by ji měli povinně i ateisté, protože v sobě ukrývá návod pro dobrý a naplněný život.

03.10.2017 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Ze začátku jsem se trochu neorientovala v osobách s křestním jménem začínajícím na “A”, ale po zorientování to byla jedna z těch lepších knih - která popisuje životy běžných lidí v přelomových okamžicích let nedávno minulých.

08.08.2020 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Já nevím proč, ale jakmile bylo něco doporučováno jako povinná četba, mám k tomu ze začátku trochu odpor. O to více mě ta díla vždy mile překvapí! Ať Čapek či Němcová... určitě si od ní přečtu něco dalšího...
Babička je krásná kniha, plná nádherné češtiny, popisů naší přírody, charakteru lidí, tehdejších zvyklostí... srdce by plesalo... a babičku si zamilujete tolik, že na konci i slzu ukápnete... (jako já)

14.08.2019 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Přesto, že nemám moc času na čtení, jsem knihu přelouskala za chvíli. Děj ubíhá, objeví se pár zvratů a propojení lesa a lesa mě zaujalo už po pár stranách.
Některé zvraty a zápletky jsem už předem očekávala, ale i tak byly doladěny do zajímavých, nečekaných detailů.

07.06.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Objemné dílo, ale opět skvělé. Tučkovou mám ráda a za mě je to vždy sázka na jistotu kvalitní literatury s historickým podtextem a kontextem. Je jasné, že pro účely románu musí určité věci zatraktivnit (a většinou v tomto případě sáhne po duchovnu a spiritualitě), ale i tak si vždy z jejích knih odnesu hodně informací a poznatků.

02.12.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Spousta lidí v mém okolí Malého prince už z principu nemá ráda. Podle mě, ho buď nečetli, nebo nepochopili. A spíše ta druhá varianta je pravdivá. Příběh je vhodný jak pro děti, tak pro dospělé. Každý si z něj kousek odnese. Hloubka celého příběhu je neskutečná. Pokud bych mohla dát více než 5 hvězd, udělám to.

30.10.2017 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Úžasná kniha popisující drastické ale i nadějné příběhy lidí zažívajících hrůzy koncentračního tábora. Nejenže je vyprávění poutavé a úplně vás vtáhne do děje, navíc i postavy zde vyobrazené skutečně existovaly, z čehož vám bude běhat mráz po zádech, budete s nimi soucítit, budete jim držet palce, některé budete k smrti nenávidět.
Ano, kniha se úplně nevěnuje jen samotné malé knihovnici, ale o to je lepší a reálnější. Její knihovna by nepůsobila tak zázračně, pokud bychom neznali další okolnosti a souvislosti.

04.11.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Kniha mě naprosto pohltila. Krásně se četla, neměla žádná hluchá místa. Hrozně mě bavil pan Bernard - otec Louisy. Doufám, že v dalších dílech dostane více prostoru.
A i když jsem čekala, jak to dopadne, stále jsem doufala, že to nakonec bude jinak.

22.07.2023 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Přečteno jedním dechem. Myslím si, že se bude líbit jak majitelům, tak i nemajitelům psů. Jen pozor - některé osudy pejsků, které Gump během svého putování potká, mi vháněly slzy do očí.
Jinak Gump je psaný z pohledu pejska, stejně jako Bílý Tesák. Takže komu se líbil Tesák, bude spokojený i s Gumpem.

15.03.2021 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Myslela jsem, že Máj je dlouhá nudná kniha. A je to přesný opak. Opět - škola nám ho znechutila, ale jedná se o něco krásného, jemného, barvitého, umpřímného a rychle přečteného...určitě si ho dám někdy znovu! Karle, děkuji.

25.04.2019 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha mi představila další oblast historie, o které jsem neměla ani tušení. Seznámila mě s životem a osudem bohování a bohyní. V tomto ohledu se jedná o ojedinělou a skvělou knihu. Dějová linie, která ale dokreslovala celý příběh, mi občas činila problémy - hlavně udržet pozornost při čtení "výzkumných" a "analytických" textů. Samozřejmě, že to bylo zajímavé a obohacující, ale občas až moc...

08.09.2020 4 z 5

Odlehčené a hlavně veselé a vtipné čtení. Pokud nevíte, co číst a nechcete nic složitého, vřele doporučuji.

17.10.2019 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Výborná kniha. Doporučuji všem - před maturitou i po ní na rozšíření historických obzorů. Kniha nádherně vystihuje to, proč u nás tak snadno zakořenil komunismus, vystihuje i pohled dnešní generace na válečné události - víme o těch věcech, nejsou nám jedno, ale jsou pro nás na hony vzdálené, odvál je čas, ale nesmíme zapomenout...
Nikdy již neporozumíme těm, kteří byli celý život vyháněni, haněni a utlačováni za to, kým jsou, i přesto, že to nemohli ovlivnit.
A myslím si, že takových lidí, jako byla Gerta, bylo mnoho - stejně ublížených, skeptických, s promarněným a prázdným životem plným strachu.

12.03.2019 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Opravdu nejlepší kniha za poslední dobu, co jsem četla. Zajímavá, čtivá, s přínosem, poučná, zdravě kritická. Ve spoustě názorů se s autorem shoduji, u části názorů mi mé domněnky potvrdil a podložil faktickými údaji a u další části mi naopak otevřel oči a změnil můj pohled na věc. Kniha mě donutila více přemýšlet o tom, co se děje v dnešní společnosti a s dnešní společností. Tato esej by měla být povinnou součástí maturitní četby. Budu se snažit ji ve svém okolí propagovat, i když je mi jasné, jak se píše i v jiných komentářích zde, že ti, kteří by ji měli povinně číst, většinou knihy vůbec nečtou a nikdy ani číst nebudou, protože se spokojí se zkratkovitými nadpisy smyšlených bulvárních žvástů.
PS: Kdyby chtěl jednou Tabery být prezidentem, myslím, že bych ho šla bez výčitek volit.

22.07.2018 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Jako dítě mě tato kniha bavila a zasmála jsem, jako dospělou mě uchvacuje , jak Werich dokáže popsat různé situace a lidské charaktery - odlehčeným, ale zároveň trefným způsobem.

25.09.2017 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Stejně jako první díl byl i tento naprosto na jedničku. Miluji historické romány a už se těším na třetí závěrečný díl.

12.04.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

7 rozhovorů, 7 různých lidí s odlišnými zkušenostmi a rozdílných sociálních vrstev, 7 pohledů na život v KLDR a důvodů k útěku. Skvělá kniha s hořkým, těžko stravitelným nádechem tvrdého života v hrozné zemi, která absolutně popírá lidskost a rovnost člověka jako takového. Knihu doporučuji čtenářům každého věku i rozpoložení, protože pak si budeme vážit země, ve které jsme se narodili my.

03.02.2021 5 z 5