Holly.W Holly.W komentáře u knih

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Co bych zaprvé vyzdvihla byl autorčin neskutečný cit pro vykreslení přírody, ty popisy jsem si užívala a díky autorčinu vypravěčskému umění, jsem si ty scenerie mohla naživo představovat.
A zadruhé autorka vystihla tu největší - nikdy nekončící mateřskou lásku, která se nemění za žádných okolností a je stále stejná.
Přesto půjdu proti proudu, mě kniha tak neoslnila jako mnohé hodnotící. Z každé strany na mě dýchal obrovský smutek a nečetlo se mi lehce.
Ta love story mezi hlavní hrdinkou a jejím milovaným, která se prolíná celou knihou, přitom je na začátku popsaná na pár stranách, pardon ale tomu jsem neuvěřila ani na moment.

24.01.2024 3 z 5

Dům hlasů Dům hlasů Donato Carrisi

Všechny knihy od tohoto autora jsem zhltla jako malinu a byla jsem nadšená. Autor píše brilantní psycho-thrillery. A natěšená jsme byla na Dům hlasů, mimo jiné i proto, že mě fascinuje hypnóza.
Když jsem začala číst, tak jsem si říkala: to bude pecka. Ale jak jsem četla dál tak převládly rozpaky. Ono to bylo hodně dobré, čtivé, zajímavé. Ale pořád jsem čekala na nějaký moment, kdy mě autor totálně vyšokuje jako v předchozích jeho knihách, ale tento moment tady nebyl. Jasně, byly tam překvapivé monety, ale žádný úplně wow moment, kdy by mi zase spadla brada a po zádech běhal mráz. A nějak jsem vytušila jak to dopadne a kam to směruje. Na konci zbyla spousta otazníků. A z těchto důvodů nemůžu dát plný počet.
Nicméně si určitě přečtu další knihy z této série, až vyjdou.

19.01.2024 4 z 5

Ztracená sestra Ztracená sestra Lucinda Riley

Už se blížím ke konci a tahle překrásná knižní série mi bude moc chybět.
Ke ztracené sestře musím ale napsat, že pro mě to byl nejslabší díl. Což o to, četlo se to dobře, bylo to hezké, od některých pasáží se nešlo odtrhnout, ale....
Už to bylo moc dlouhé a zbytečně rozvláčné. Obrovské množství postav, ve kterých jsem se ztrácela. Honba všech sester za tou ztracenou se mi moc nelíbila. Ani pasáže odehrávající se v současnosti mě moc nenadchly.
Co chci hodně vyzdvihnout je dějová linka odehrávající se v minulosti v Irsku. Uvítala bych, kdyby těmto pasážím autorka věnovala mnohem více stran. Je zde hodně z historie Irska, neměla jsem ani tušení, co se tam odehrálo a to mě obohatilo, za to dávám knize plusové body. Pasáže o tom, jak to tam lidé měli těžké, o chudobě, hladu, hrozbě smrti o jejich náboženském založení, ale i o soudržnosti rodin, ty mě vtáhly hodně do čtení. Téhle historické lince bych dala 5*.
Na konci knihy přibyla spousta otazníků a jsem zvědavá jak to všechno dopadne. Jsem zvědavá na závěrečný díl.

16.01.2024 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Před touto knihou jsem četla Šifru mistra Leonarda a Inferno a tyto dvě se mi líbily více než Andělé a démoni.
Ději nejde moc co vytknout, kniha se pět odehrává ve strhujícím tempu, je napínavá, plná překvapivých momentů. Čtenář se dozví opět něco z historie. Ve svých představách se podívá do Říma, a hlavní hrdina je velký sympaťák.
Ale já nemám ráda křesťanství, církev, papeže, kněží, ani nic co souvisí s křesťanstvím, nevěřím v boha. A toto téma je v této knize probíráno opravdu detailně. Při čtení o těchto institucích jsem proto bohužel cítila jakýsi odstup a lehkou antipatii, kterých jsem nebyla schopná se zbavit.
Konec byl překombinovaný. A to co přežil hlavní hrdina, tak to by nepřežil snad ani herec v americkém akčním filmu.
Autorovi skládám poklonu. Klobouk dolů před ním. Při psaní této knihy musel nashromáždit velké množství informací a znalostí, a to i z oblasti fyziky.

05.01.2024 4 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Kniha se odehrává ve více časových rovinách. Příběh je vyprávěn z pohledu více postav - dle mého názoru až zbytečně moc postav. Méně je někdy více. A v tomto případě to opravdu platí.
Vyprávění ze současnosti - z pohledu Cassandry mi přišlo asi nejlepší a nejzajímavější.
Příběh, který se odehrává v minulosti v Londýně a na sídle Mountrachetů mě nezaujal, měl hrozný nádech depresivna. Z postav mi k srdci nepřirostla ani jedna.
Knihu hodnotím průměrně. Nebylo to nic, co by mě nadchlo, ale četla jsem i horší.

02.01.2024 3 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Prasklina brilantní. Obětina strašná. Rakvář průměr. Už mě vidíš? - skvělá.
Kniha měla vše, co si u dobré detektivky představuji - napětí, spád, překvapivé momenty, silná hlavní hrdinka a překvapení na závěr.
Určitě si přečtu další díl. Už teď se těším.

02.01.2024 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Když jsem začala číst, doufala jsem, že to nebude další romantická slátanina pro náctileté. Moje přání se splnilo napůl. I v této knize hraje romantika, láska a sex velkou roli. Ale je tady i jiné, závažnější, smutné téma.
Kniha se mi četla dobře, děj svižně ubíhal, postavy byly sympatické, i když se většina příběhu točila kolem Kenny a Ledgera.
Co bych ale vytkla byl ten konec. Moc rychlý, předvídatelný a pohádkový. V opravdovém životě by to takto, obávám se, neskončilo.

18.12.2023 4 z 5

Lovec očí Lovec očí Sebastian Fitzek

Moje první setkání s autorem a určitě ne poslední. Byla to super napínavá jízda. Jenom to místy možná bylo trošku překombinované a zamotané. Ale jinak opravdu dobré!

13.12.2023 4 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Milá knížečka z pera mojí oblíbené Jojo. Sledujeme osudy tří žen - babičky, dcery a vnučky.
Příběh babičky se odehrává v přítomnosti v Irsku a v minulosti v Hongkongu, kde vyrůstala a kde potkala svoji osudovou lásku.
Dcera - Kate zažívá vztahové trable.
Vnučka - Sabine je poslána do Irska k prarodičům, kde byla naposledy hodně dávno. Nejprve je naštvaná a nenávidí celý svět, postupně ale zjišťuje, že život s prarodiči není vůbec tak špatný, jak čekala.
Příběhy všech tří žen jsou zajímavé a hezky se prolínají. Celkově je to příjemné počteníčko.

12.12.2023 4 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel John Marrs

Tahle kniha mi ležela na poličce poměrně dlouho, než jsem se k ní odhodlala. Po pár stránkách jsem si říkala, že asi nebude trvat dlouho a odložím ji. Jaké bylo moje překvapení když jsem se začetla a on se z toho stal velice slušný psycho thriller!
Čtenář sleduje 25 let v podání dvou hlavních hrdinů a ke konci se dozví to tajmeství, které je rozdělilo. Jak jedno nedorozumění, doměnky a mylné představy dokážou zničit tolik životů a přinést tolik bolesti.
Škoda toho úplného závěru, to bylo moc utnuté.
Určitě to není poslední kniha od tohoto autora, kterou jsem si přečetla.

04.12.2023 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

(SPOILER) Už nikdy neutratím peníze za knihu pro teenagery od Colleen Hooverové. Tyto knihy mají stále se opakující vzorec (dva teenageři + složitá životní situace + žhavý románek + láska na celý život).
Je pár knih od této autorky, které mě hodně oslovily, ale byli to knihy o dospělých lidech a děj měl hloubku a určité poselství, byl ze života a netočil se jenom kolem žhavého románku.
Na této knize mě neoslovilo vůbec nic. Autorce jsem nevěřila tu love story, a rádoby těžký úděl hlavních hrdinů mě nechal dokonale chladnou.
Hlavní hrdinové tragičtí. Ona ufňukaná chudinka, která se nedokáže vyrovnat se svým životem. On nicneříkající, nečitelný lhář. A láska, která vykvete během pár dní a má trvat do konce života? Ne nevěřím.

29.11.2023 2 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Jako první jsem viděla film, který se mi líbil a ke knize jsem se dostala až nyní, proto jsem si hodně pamatovala děj.
Kniha je lepší, samozřejmě. Děj rychle ubíhá, je napínavý, hlavní hrdinové jsou moc sypatičtí. Čtenář si užije spoustu hádanek, tajné spolky, dozví se spoustu zajímavostí z historie, podívá se na nejznámější místa Paříže a Londýna.
Prostě skvělá kniha.

24.11.2023 5 z 5

Údolí havranů Údolí havranů Barbara Erskine

Překrásná. Jedna z nejlepších od Erskinové. Opět moje oblíbené prolínání dávné minulosti a přítomnosti. Příběh odehrávající se ve Velké Británii a Římě. Sympatické postavy. Strhující děj a to jak ten současný, tak i ten minulý. Nemohla jsem se odtrhnout. Skvělý čtenářský zážitek.

15.11.2023 5 z 5

Sestra Slunce Sestra Slunce Lucinda Riley

Další velmi povedená kniha této série! I když se musím přiznat, že Elektra mi, navzdory její závislosti a pozdějšímu samaritánství, moc k srdci nepřirostla. Mnohem více mě zaujal a oslovil příběh Cecily a Billa, i když byl docela smutný.
Jako celek je ale kniha opět velice zajímavá a čtivá. Mrzí mě, že už se blížím ke konci této úžasné série, ale moc se těším na další díl!

06.11.2023 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Další výborná kniha od Sepetysové. Opět jsem se dozvěděla o kusu historie, konkrétně o tom co se dělo ve Španělsku po tolik moc let. Netušila jsem o tom. Zase něco o čem se ve škole neučí, ale mělo by. Velké obohacení pro mě.
Kniha je velice poutavá a čte se v podstatě sama, tentokrát je okořeněná i příběhem lásky. Opravdu krásná kniha.

30.10.2023 4 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Lepší než Obětina, ale horší než Prasklina, které jsem od autorky četla. Taková průměrná detektivka, neurazí ani nenadchne.
Místy dost přitažené za vlasy. Konec nedořešený.
Čarodějnictví do toho autorka raději vůbec neměla zatahovat, bylo to už moc překombinované.

23.10.2023 3 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Knihy od Picoultové bych zařadila do dvou kategorií. V první jsou ty, které mnou hluboce zarezonovaly a na které asi nikdy nezapomenu. V té druhé jsou ty, na které chci zapomenout co nejdřív.
Doufám, že na Knihu dvou cest zapomenu hoooodně rychle. Protože tohle se opravdu nepovedlo.
Střídají se části, které hlavní hrdinka prožívá v Egyptě a části, které prožívá v Bostonu.
Části z Egypta pro mě byly vyloženě utrpením. Já nejsem egyptolog a ani mě to nezajímá. Možná, kdyby to autorka nebrala tak do hloubky, bylo by to lepší.
Části z Bostonu byly mnohem zajímavější. Hlavně co se týká povolání hlavní hrdinky. Kniha, která by se týkala jenom tohoto by byla lepší.
Nevím, co bych na této knize mohla hodnotit pozitivně. Hlavní hrdinka mi byla z duše nesympatická. Namyšlená, sebestředná, sobecká ženská, která myslí jen na sebe.
Jestli se autorka snažila o nějaký velký milostný příběh, o lásce která vše překoná, tak se jí to hrubě nepovedlo. Láska mezi Wyatem a Dawn ve mě nerozechvěla absolutně nic. Spíš mi bylo moc líto Briana.
Poslední strany jsem už přeskakovala. Modlila jsem se, ať už to mám za sebou.
A ten konec? Děs běs, ten mě definitivně dorazil. Dávám jednu *. Jenom za to, že je to Picoultová.

18.10.2023 1 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Mé první setkání s autorem a rozhodně ne poslední! Viděla jsem kdysi sice film, ale knize nesahal ani po kotníky. Jsem nadšená!
Kniha se odehrává ve strhujícím tempu, pořád se něco děje. Honičky, přestřelky, hádanky, detailní popis Danteho díla Peklo, úžasný Robert Langdon a jeho sypmpatická společnice.
Děj se odehrává ve Florencii, Benátkách a Turecku. Autor je mistrem popisů světových památek, takže jsem si mohla tato díla živě představovat i když jsem tam nikdy nebyla.
Kniha přináší i důležité poselství, nad kterým se čtenář musí zamyslet. Problém, který je čím dál více palčivý. A to sice růst populace na zeměkouli, a s ním přicházející stále závažnejší problémy. Čtenář se zamýšlí, kam až tento stav může zajít, aniž by se stal už neudržitelným.
Smekám! Brzy nashledanou pane Roberte Langdone!

11.10.2023 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Byla jsem na knihu hodně zvědavá, díky vysokému hodnocení a množství převážně pozitivních reakcí.
Bohužel u mě převládlo spíš zklamání. Třičtvrtě knihy se neskutečně vleklo. Nic moc se tam nedělo, kromě sladkobolného blábolení hlavní hrdinky a jejího strážce. Štvalo mě, že tam nebylo vysvětleno, co obnáší "Povznesení". Nechápala jsem, čím je hlavní hrdinka tak zvláštní a jedinečná, že zrovna ona má na bedrech osud celého království. No dozvěděla jsem se to skoro až na konci.
Knížka by měla docela dobrý potenciál, čtenář se ocitá v zajímavém světě. Ovšem tento potenciál je dost zadušen milostným příběhem. Milostné eskapády hlavní hrdinky se opakují, dialogy jsou si hodně podobné. Toto si mohla autorka odpustit, nemuselo to být tak zdlouhavé.
A když už jsme u hlavní hrdinky, tak mi moc k srdci nepřirostla. Naivní, hloupoučká, hormony ovládaná holčička.
Zajímavější zvrat přišel až ke konci. Nicméně ani tento zvrat nedokázal moje mínění o této knize příliš zvednout.
Popřemýšlím, zda má vůbec cenu číst další díl.

03.10.2023 3 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Další brilantní kniha od této skvělé spisovatelky. Napůl detektivka, napůl psychologický román.
Sledujeme vyšetřování vraždy mladé ženy, studentky, která je zároveň lektorkou sociálních dovedností mladého chlapce - Jacoba. Jacob je obviněn z její vraždy. Jacob má aspergerův syndrom. Jacob je zapáleným obdivovatelem vyšetřování vražd.
Tato kniha osahuje spoustu informací o autismu a aspergerově syndromu. Díky Jacobově vyprávění se čtenář může pokusit vcítit do osoby s takovým postiženým. Pokusit se pochopit jak cítí, proč jedná tak jak jedná.
Kniha dá čtenáři námět k zamyšlení, jaké to je, být rodičem takového dítěte, jaké to je být jeho sourozencem. A ano, je to asi sakra těžké a nedovedu si to vůbec představit. Rodiče už nikdy nebudou mít život jako dřív, jejich sny a touhy upadnou do pozadí, jejich pozornost potřebuje 24 hodin denně toto dítě. A sourozenci, ti jako by ani nebyli.
Po celou dobu čtení mi v hlavě šrotovalo: "on nemůže být vrah, není toto schopen, chudáček". Ale ten červík pochybnosti, že možná schopen byl, tam stále hlodal.
Kniha stojí za přečtení, doporučuji.

25.09.2023 5 z 5