Holly.W Holly.W komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Hlavní hrdinka Kya, která vyrůstá v bažině na pobřeží Severní Karolíny, je opuštěna celou svojí rodinou, musí žít od malička sama, musí se vyrovnávat s nepřízní osudu, osamnělostí a odsudky druhých lidí. Kya dospěje v krásnou a chytrou mladou ženu, do které se zamilují dva muži. Je souzena za vraždu s překvapivým vyústěním, které se čtenář dozvídá až v samotném závěru.
Tato kniha je oslava života a přírody. Nádhera Severo-Karolínské přírody na nás dýchá snad z každé strany.
V knize je spousta témat k zamyšlení. Jak člověk může žít v souladu s přírodou a vlastně mu nic nemusí chybět. Jak by si každičký člověk na této planetě měl vážit přírody a zvířat a občas se zastavit a tuto nádheru pozorovat. Jak není vůbec důležité, kolik člověk vystuduje škol a kolik má titulů. A co je snad nejdůležitější, a s čím se setkáváme každý den i my zde, v této republice - člověk by se měl zdržet soudit druhé lidi. Jenom proto, že je někdo odlišný neznamená, že je špatný, nebo zlý. Nikdy nemůžeme soudit někoho, jehož život nežijeme.
V knize je všechno dořešeno, všechno vysvětleno.
Jsem nadšená. A musím se brzo podívat i na film.

26.01.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Vůbec jsem nevěděla, že se chystá vydání dalšího dílu, takže jsem měla druhé Vánoce, když jsem Neklidnou krev poprvé zaregistrovala na stránkách knihkupectví!

Čtení jsem si naplánovala po dobu mé čtrnáctidenní dovolené a byla to opravdu krásná dovolená! Perfektní, úžasná, dechberoucí kniha, nemohla jsem se odtrhnout.

Podaří se Robin a Cormoranovi vypátrat ženu, která zmizela před čtyřiceti lety? Neklidná krev má vše, co by měla dobrá detektivka mít: postupné objevování a vyhodnocování důkazů, spoustu postav, hodně výslechů svědků a podezřelých. Postav tam bylo tedy opravdu požehnaně, přiznám se, že jsem se musela i vracet, abych si připomněla kdo je kdo :).

Mě osobně se líbilo i to tajemno, mysticismus, tarot a astrologie, mělo to šťávu.

Velká část knihy se věnuje osobním životům Robin a Cormorana a vývoji jejich vztahu, což se mi neskutečně líbilo - to že to nebylo jenom o té detektivní práci. Oba jsou prostě neskuteční sympaťáci a ach, jak bych jim přála, aby nakonec byli spolu.

Oceňuji, jak autorka dokáže všechno podrobně popsat - Londýn, jeho okolí, přírodu, domy, interiéry, postavy - čtěnář si může všechno živě představit.

A opravdu mě překvapilo, kdo byl vrah. Nečekala jsem to.

Po těch téměř tisíci stranách mi bylo hodně líto, že kniha končí.... dala bych si klidně i o 500 stran více. Doufám, že na pokračování nebudeme čekat zase několik let.... Shrnutí: asi nejlepší kniha, kterou jsem letos zatím četla, budu ji mít v hlavě ještě hodně dlouho a budu mít problém začíst se do další knihy, kterou mám z knihovny. Můžu říct, že Robin a Cormoran jsou asi moji nejoblíbenější detektivové současnosti :). PS: kdyby to šlo, dám o hvězdu navíc.

16.07.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Ještě teď mám husí kůži! Opravdu strhující čtení. Hanba školství, že se o takovýchto událostech na školách neučí, ale o jiných, nepodstatných kravinách ano. Toto je kus historie, ze které by se lidsto mělo poučit. A já neměla tušení, že se něco takového stalo.
Opět jsem si připomněla, jakých zvěrtev jsme my lidé schopni a jak bychom si měli vážit toho, že žijeme v dobách míru, blahobytu a hojnosti.
Z každé stránky této knihy čiší zoufalství, strach ze smrti, ale i odvaha a snaha přežít. I v dobách takové hrůzy se rodí přátelství a láska. I v takových chvílích se najdou odvážní a čestní lidé.
Skvělé postavy. Téměr všem jsem jim fandila. Téměř všem jsem jim přála dobrý konec.
Napětí, hlavně na konci, kdy člověk hltá každou stranu a není schopen se odtrhnout.
Perfektní kniha! Těším se na další od této spisovatelky!

09.08.2023 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Jodi Picoultová je pro mě už PANÍ spisovatelka. Kniha je vyprávěna z pohledu čtyř vypravěčů – Jenny, která hledá svou matku, která zmizela před deseti lety. Virgila – soukromého očka, který se nemůže vypořádat s vlastní minulostí. Serenity – vědmou, která komunikuje s mrtvými, ale svůj dar ztratila. A Alice – matkou Jenny. Postupně se před čtenářem odkrývají dva příběhy – jeden, kdy se Jenna snaží vypátrat svoji zmizelou matku a druhý – kdy Alice líčí svůj život ve sloní rezervaci. Poznatky o slonech byly pro mě nesmírně zajímavé a obohacující. Nadpřirozeno strhující – já tohle můžu a věřím tomu. Asi 100 stran před koncem jsem měla dojem, že je případ vyřešen, ale to byl omyl. Musela jsem číst dál a dál, nemohla jsem knihu ani na okamžik odložit. Konec mě naprosto rozsekal, bulela jsem jako želva. Tohle byla neuvěřitelná, nezapomenutelná kniha. Jedna z nejlepších, jaké jsem letos četla! Čas odejít…. Proč se kniha jmenuje Čas odejít, říkala jsem si? Pochopila jsem až na konci.

19.12.2022 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Seriál mě nadchnul, byl výtečně udělaný, ta ponurost, děsivé vraždy, sympatičtí vyšetřovatelé. Kniha byla také skvělá, ale je pravda, že jsem si ji nevychutnala asi tak moc jako by tomu bývalo bylo, kdybych nevěděla, kdo je pachatel. Nicméně zase bylo super, že jsem si vše mohla přesně představovat podle seriálu (postavy, prostředí, atd.). Řekla bych, že seriál do puntíku kopíruje knihu, v knize bylo jen o něco mále víc informací, které v seriálu možná nebyly. Nicméně jde o velice povedené dílko, hlavní dva vyšetřovatelé Thulinová a Hess se mi hrozně líbili. Děj je promyšlený, proč vrah začal vraždit je také dobře vysvětleno, všechno na sebe hezky navazuje a zapadá do sebe. Nechybí napětí a překvapivé momenty. Doufám, a opravdu moc bych si to přála, že autor napíše další knihu, kde se opět setkáme s touto sympatickou dvojicí vyšetřovatelů a dalším zajímavým případem.

22.11.2022 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Jako první jsem viděla film, který se mi líbil a ke knize jsem se dostala až nyní, proto jsem si hodně pamatovala děj.
Kniha je lepší, samozřejmě. Děj rychle ubíhá, je napínavý, hlavní hrdinové jsou moc sypatičtí. Čtenář si užije spoustu hádanek, tajné spolky, dozví se spoustu zajímavostí z historie, podívá se na nejznámější místa Paříže a Londýna.
Prostě skvělá kniha.

24.11.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Další ohromně silný přiběh od této autorky. Další kus dějin této planety o kterém jsem neměla ani tušení, že se odehrál. Můj ještě větší údiv, jaké jsou lidé bestie.
Kniha mě hodně zasáhla, z každé strany čiší obrovská bolest, strach, zoufalství, ale i naděje a zoufalá snaha bojovat o svůj život.
Co mě zklamalo, byl konec. Podivně utnuté, pořádně neukončené. Kniha měla mít o 200 stran více. Vše pořádně popsat, dořešit. Hlavně příběh Liny a jejího bratra.
Ocenila bych těké lepší propracování postav. K žádné z nich jsem si nevytvořila speciální pouto. Chtělo by to prostě víc, víc se do nich vžít. Více o nich napsat. Více psychologie. Škoda

17.07.2023 4 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Asi se budu opakovat ale Tim Weaver je jedním z nejlepších spisovatelů thrillerů současnosti. A David Raker jedním z mých nejoblíbenějších knižních hrdinů.
Raker řeší zapeklitý případ, kdy ze dna rokle, z ohořelého vraku auta zmizí Cate a Aiden Gascoigneovi. David se vydává po několika málo stopách, které má, a pomalu, kousek po kousku odhaluje případ, který je rozsáhlejší a děsivější, než by se ze začátku mohlo zdát.
Napětí se stupňuje, překvapivých zvratů v ději přibývá a čtenáři jde po těle husí kůže. A ten konec! Já prostě musím vědět, co bylo dál!
Mrzí mě, že už jsem dočetla. Bylo to rychlé. A čekání na dalšího Davida Rakera bude dlouhé.

19.06.2023 5 z 5

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Jedna z nejlepších knih od JoJo. Jsem úplně na měkko.
Vůbec jsem neměla ponětí, že se něco takového po konci války odehrálo a velice mě to zaujalo. Příběh je asi o to zajímavější, že není jenom o jedné hrdince, ale vystupuje jich tady hned několik. Není to jenom nějaký sladký, zamilovaný román, ale příběh, ze kterého plyne i poučení, a sice nedat na to co říkají ostatní, nedat na pomluvy, ale na každého člověka, který se ocitne v našem životě si udělat názor sám.
Konec mi vehnal slzy do očí. Tuto knihu budu mít v mysli asi dlouho.

09.06.2023 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Moje první setkání s Erikou a dopadlo nad očekávání dobře! Erika je sympatická hlavní hrdinka a skvělá a pečlivá vyšetřovatelka, která nic nenechá náhodě. Kniha mě vtáhla už od prvních stran. Sledujeme pečlivou detektivní práci, kdy vyšetřovatelé odkrývají jednu stopu za druhou a skládají dohromady obrázek pachatele. Musím říct, že kdo je vrah jsem neuhodla. Kniha se mi velice líbila a v sérii určitě budu pokračovat.

14.03.2023 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Spolu s Písečným mužem nejlepší kniha z celé série! Joona, Saga a nejhorší nepřítel jsou zpět! Napětím jsem zapomínala dýchat od první až do poslední strany. Spousta mrtvých, potoky krve a velká brutalita. Překvapivé zvraty děje. A ten konec.... musím pokračovat dál. Sagy mi bylo nesmírně líto a doufám, že bude i v dalších dílech.

21.05.2022 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Nádherná. S jojo je to nahoru, dolů, do některých knih od ní, jsem se musela nutit, nebavily mě. Ale klobouk dolů, tahle nemá chybu, moc povedená, krásný příběh.

12.01.2021 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

I když knížka není úplně můj šálek kávy, zaujalo mě obrovské množství pozitivních reakcí na tuto knihu napříč internetem a facebookem. A jednou v knihovně jsem na ni měla štěstí. Tak jsem si ji půjčila.
Kniha se zabývá událostmi v Rumunsku, které jsou vyprávěny z pohledu sedmnáctiletého chlapce. A musím přiznat, že se trošku stydím, protože jsem o tom, že se tohle v Rumunsku odehrálo vůbec netušila. A stydět by se měli i ve škole, protože tam jsme tohle neprobírali. A to je chyba. Protože lidé by o tom měli vědět, že se něco takového dělo a čeho všeho jsou lidé schopni. Je to poučení a varování, protože tohle, takovýto režim, by se klidně mohlo opakovat.
Možná si stěžujeme, jak je dnešní doba hrozná, ale ono by to mohlo být daleko horší. Hladovění, zrada na každém kroku, smrt, mučení, strach vyjádřit svůj názor.
Máme se vlastně dobře.
Skvělá kniha. A rozhodně ne moje poslední od této autorky.

22.06.2023 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Kniha která vás rychle vtáhne do děje. Napínavá, čtivá, plná nečekaných momentů. Jak se všechno může obrátit proti člověku, který se v dnešním šíleném a hrozném světě snaží být čestný, hodný a slušný. Zajímavý je taky náhled do života s psychopatem, jak takový člověk dokáže manipulovat, přetvařovat se a formovat druhého člověka k obrazu svému.

22.09.2022 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Jedna z nejsilnějších knih, které jsem letos zatím četla. Krásný, dojemný příběh psaný ve dvou časových rovinách. V první je popsáno seznámení Grahama a Quinn a jak se do sebe postupně zamilovávali. Ve druhé časové rovině je řešeno nejen téma neplodnosti, ale také ztráta schopnosti komunikace v partnerství, což je problém velké spousty párů (znám i z vlastní zkušenosti). Graham byl pro mě sympaťák, Quinn mi byla sympatická o něco méně - byla schopna ohrozit svůj vztah kvůli touze po dítěti, ze které se postupně stala posedlost. Kam tato posedlost může vést, je psáno hodně realisticky.
Kniha nicméně pro mě byla uchvacující a nebyla jsem schopna se odtrhnout, jenom číst a číst a dozvědět se, jak to celé dopadne. I tím, že to bylo tak uvěřitelné a opravdové to ve mně nechalo hluboký dojem.

28.06.2022 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Nemůžu jinak a musím se přidat k nadšeným ovacím na tuto knihu. Velice silný příběh, což jsou ostatně asi všechny knihy a filmy s tématem války. Kniha na mě velice zapůsobila a budu na ni myslet ještě dlouho. Je neuvěřitelné, jakých krutostí jsou lidé schopni.... vskutku nejhorší tvor na planetě je člověk.

06.09.2021 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Hodně silná kniha s šokujícím koncem. Celou dobu, co jsem knihu četla jsem se sama sebe musela ptát, jak bych se cítila a co bych dělala na místě Anny, její matky i sestry.

23.03.2021 5 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Prasklina brilantní. Obětina strašná. Rakvář průměr. Už mě vidíš? - skvělá.
Kniha měla vše, co si u dobré detektivky představuji - napětí, spád, překvapivé momenty, silná hlavní hrdinka a překvapení na závěr.
Určitě si přečtu další díl. Už teď se těším.

02.01.2024 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Tahle se mi líbila více než minulý díl. Konečně se splnilo mé přání, Erika se tolik nebabrala ve své smutné minulosti, ani neměla neustálé spory se svými nadřízenými. Ocenila jsem i to, že v tomto díle se nikdo nesnažil zabít hlavní hrdinku. Příběh samotný svižně plynul, detektivní práce postupovala krok za krokem kupředu. Vyústění příběhu překvapivé.

12.05.2023 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Super! Horor není úplně můj šálek kávy, čekala jsem co z toho vyleze, ale z knihy jsem byla velice příjemně překvapená. Bylo to hodně napínavé. Postavy všechny perfektní. Líčení putování lesem bylo popsané věrohodně a mrazivě, všechno jsem si to dokázala živě představit. Konec mě velice překvapil. Řekla bych, že to byl spíše velice dobrý thriller než horor. Knihu jsem si moc užila, skvělý čtenářský zážitek!

04.11.2022 5 z 5