Hjuud Hjuud komentáře u knih

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Bohužel budu muset jít proti zdejšímu proudu positivních reakcí :-/ Kniha se sice poměrně dobře četla, ale nezaujalo mě ani téma, ani příběh, ani záporáci - pasáže s nimi mě vyloženě nudily a otravovaly. Těšil jsem se na strašidelný příběh, což je samozřejmě především moje chyba. Ale když jsem zjistil, že to moc hororové nebude, upnul jsem se alespoň na Danovu linku alkoholika. Ten se pak náhle vyléčil a do popředí se nahrnul příběh Abry a Pravého rodu, jenž mě zkrátka nezaujal. Navíc mi některé části a rozhovory přišly na Kinga až příliš nereálné a tak nějak hrr - například lanaření doktora Daltona nebo Lucy proběhlo asi na jedné stránce bez nějakých hlubších emocí a v podobném duchu se nesl i zbytek knihy. Vždycky se objevil nějaký problém, který se nějak sám náhodou vyřešil a příběh tím pro mě byl takový dětský a nereálný (když opomenu nadpřirozené věci, ty mi nevadí, pokud jsou dobře ospravedlněny!). Takže pro mě zklamání.

05.10.2014 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Bez debat na 5*

08.01.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi čtivá a zajímavá kniha, i mně se četla velmi příjemně. Chápu, proč je tolik populární: autorka poměrně jednoduchým a zároveň propracovaným jazykem vypráví o poutavém tématu a tragických osudech (zejména žen). K dokonalosti mi však něco málo chybělo. Možná mi přišel zvláštní onen profesorský generační odstup od tématu 2. sv. války?

27.12.2019 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Celou dobu jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale po závěrečné asi 150 stránkové části o putování v zimě (snad jsem se vyhnul spoileru) musím nakonec dát hvězd 5. Něco tak rozsáhléhlo v rámci jediné knihy je nutno náležitě ocenit. King opět mistrně rozpracovává psychologii a životy postav, které třeba hned za dalších 50, a už vůbec třeba 700 stran, nikdy neuvidíme, a přesto byli pro příběh nedílnou součástí, mozaikou, která vše spojí v jeden krásný barevný obraz. Co se týče záporů díla, dle mého názoru postava temného muže moc nefungovala, pochybuji i o hladkém průběhu života v Zóně (myslím, že by nastal akorát tak chaos - kdo by třeba dobrovolně pracoval, když někdo jiný se válí doma?). V tomto směru King neuspěl, mnohem lépe se mu toto povedlo v Pod kupolí. Ale o tom vlastně kniha nebyla. Ta byla epickou fantasy jízdou o životech pár obyčejných statečných lidí, kteří prožijí neobyčejné dobrodružství v postapokalyptickém světě v antagonismu dobra a zla.
Abych to uzavřel, četlo se to dobře, svižně, bylo to napínavé a emotivní.

22.08.2015 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Jeden z lepších Kingů. Možná že mi nakonec asi sedí víc tyhle kratší novelky než ty rozsáhlé romány o sto postavách (To, Pod kupolí apod.). V podstatě nic se tam nestalo, ale to vůbec nevadilo. Bylo to krásné, letní, svěží čtení, na konci mi bylo úplně líto loučit se s postavami :-(

13.08.2014 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Já dávám nakonec 5*. Četbu téhle knihy jsem dost dlouho odkládal, jelikož Běh o život se mi moc nelíbil, takže jsem byl k "Bachmanovi" skeptický. A dělal jsem chybu! Tohle je od Kinga jedno z nejlepších tak top 5 děl, co jsem zatím četl! Napsat skoro 300 stránek o tom, jak někdo jenom někam jde, to je úctyhodné. Nemohl jsem se od toho odtrhnout a přelouskal jsem to za pár dní, jak to bylo napínavé. A konec? Mnozí zde píšou, že byl příliš otevřený - inu, mně to tolik nepřišlo. Děj byl možná ukončen trochu zhurta, ale myslím, že to pro celkové vyznění vůbec nevadí.

29.04.2016 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Jeden z mých asi top 5 románů od Kinga! Musím nesouhlasit s mnoha zdejšími komentáři, že by se kniha rozjížděla moc pomalu. Naopak, vychutnával jsem si od první stránky každý, byť zdlouhavý, detail a užíval jsem si ještě hodného pana Gaunta a dějovou linku Polly a Alana. Konec, kdy se všechno rozjelo, už byl možná až moc přehnané sci-fi a krvák, stejně tak jsem se občas ztrácel ve vedlejších postavách. Nejlepší na této knize je ono skvělé kingovské pochopení nitra člověka, ať už je to hrubián nebo naopak citlivka s depresemi. King by byl tak skvělým psychologem! :-)
Pro tuhle knihu bych udělal cokoli, klidně i nějaký ten malý žertík...

29.11.2014

1984 1984 George Orwell (p)

Mrazivá kniha, která nemá ani jedno hluché místo. Možná jediné pasáže, které mě nudily, jsou ony úryvky z Goldsteinovy knihy, ale to je asi dost individuální pohled. Ke konci to bylo až skoro nesnesitelné (o to lepší). Lepší než film stoprocentně

13.08.2014 5 z 5

Po delší době něco, co se mi od Mistra výrazně líbilo! První povídka, Časoužrouti, byla tak napínavá, že jsem z ní byl až vynervován a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Líbil se mi i ostatními čtenáři haněný konec. Druhá povídka pro mě byla specifická, jelikož jsem před mnoha lety viděl film a tudíž jsem si pamatoval hlavní pointu, s čímž jsem četl celou povídku. I ta ale byla napínavá a skvěle propracovaná. Když King fušuje do psychologie, je to vždy nejlepší zážitek :-)

23.12.2017 5 z 5

Revival Revival Stephen King

Já jsem docela spokojen. Příjemná letní oddechovka. Hlavní linie s elektřinou + konec mě příliš nezaujaly, ovšem vyprávění o Jamieho životě, různých zákrutech jeho existence, pasáže o kapele a dospívání jsou skoro to nejlepší, co jsem od Kinga četl. Celé jsem to zhltl běhěm pár dnů a zanechalo to ve mně pozitivní dojem.

16.08.2015 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Opravdu dokonalá sbírka povídek! Asi nejvíce na mne zapůsobil nadaný žák, ale i taková obyčejná dýchací metoda mi vehnala slzy do očí:-) je to jedno z nejlepších děl, co jsem od mistra četl.

12.11.2014 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Knihu jsem právě dočetl. Možná nejlepší, i když trošku povrchnější, Kingovka. V porovnání se starší tvorbou je vytříbenější jazyk, ovšem méně propracovaná a snová psychologie postav. Ale časy se mění. Několikrát jsem měl i nedaleko k emotivnímu pláči! :-)

18.01.2014 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Začátek super, napínavý děj s vyšetřováním a pozvolným nástupem zla. Druhá půlka knížky však trošku nudila a konec tak nějak nezaujal. 3 a půl *

15.11.2020 3 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Bohužel, za mě průměr. Dá se říci i zklamání. Těšil jsem se na soubor hororových povídek, dočkal jsem se pár dobrých příběhů (Míle, Nekrology, Duna, Ur) s většinou průměrných. Když se nekonal horor, doufal jsem aspoň v drsné kousky alá Černočerná tma. Ani to se nekonalo. Knihu jsem přečetl poměrně rychle, ale po přečtení zůstala pachuť a paměťové vyšumění.

09.10.2016 3 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Je to velmi jednoduché - toto byl typický Kingův výtečný thriller, kde jsou bravurně pychologicky vykresleny postavy (hlavně Norman), bylo by to tedy na jasných 5*. Bohužel jednu hvězdu ubírám za naprosto zbytečnou linii s obrazem.

28.10.2015 4 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Tentokrát mi fakt hodně dlouho trvalo, než mě to začalo bavit, dokonce jsem uvažoval, že knihu odložím. Naštěstí za pár stránek přišla rovina s manželem, která mi přišla mnohem poutavější. Pak už mě kniha nepustila a dočetl jsem ji jedním dechem! Hodnotím 4*, bylo to super, ale četl jsem od mistra už i lepší díla.

13.03.2015 4 z 5

Ticho a vřava Ticho a vřava Nihad Sirees

Velmi zajímavá novelka z arabského prostředí (sekulární?) totalitární diktatury. Líbil se mi autorův jazyk, jeho jednoduchá a čtivá ich forma, která umně skloubila satirický tón i jemný popis erotických pasáží. Jen škoda, že kniha na konci působila tak nějak utnutě, chápu, že autor chtěl prostě čtenáři zprostředkovat náhodné 2 dny ze svého života v tomto prostředí, nicméně nezlobil bych se, kdybychom se dozvěděli, kam by se děj dál ubíhal. Dal bych 5*, za to utnutí dávám 4*, ale knihu vřele doporučuji! :-)

08.11.2019 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Nelze hodnotit jinak než 5*! Tahle kniha byla skoro tou nejnapínavější, jež jsem kdy od Kinga četl. Nutnání číst dál bylo tak nesnesitelné, že jsem to přelouskal asi za tři dny :-) Jasně, je to trochu míň náročnější četba, než třeba Temná věž nebo Nespavost, ale mně to plně vyhovuje. Skvělé romantické pasáže a sondy do mysli zvráceného vraha i stárnoucího sympatického policisty v.v. Nemůžu se dočkat dalšího dílu s detektivem Hodgesem.

02.12.2015 5 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Já dávám 4*, ale jsou to hodně slabý 4*. Bohužel, já jsem se v oněch složitých pasážích o náhodě, účelu apod. ztrácel, asi na to nemám představivost. Kniha se skvěle rozjížděla, byl jsem nadšen, ovšem potom přisly tyhle nadpřirozena, která, musím se přiznat, u Kinga moc nemusím (raději mám ony realistické romány s jen malou dávkou nadpřirozena - Dallas, Lunapark, apod.). Navzdory tomu musím říct, že se to četlo dobře a bylo to zajímavé. Ovšem zůstalo mi spoustu nezodpovězených otázek, takže po dočtení se dostavilo spíš zklamání...

10.02.2015 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Dávám 4*, protože to bylo sice dobré, ale určitě o level (možná dva, ale 3* by zas byly málo) horší než Pan Mercedes. První polovina je opravdu nelidsky zdlouhavá, takže jsem se ke čtení nevracel zrovna s radostí. Až zhruba posledních 150 stran byla jízda podobného rázu jako v prvním díle, ovšem musím přiznat, že děj tentokrát zachraňovala pouze postava sympatického Billa Hodgese, který se stal momentálně snad mou nejoblíbenější literární postavou. Příběh nebyl nic moc. Je však možné, že se jednalo o takovou výplň mezi prvním a třetím dílem, od kterého si na základě několika indicií můžeme hodně slibovat.

23.01.2016 4 z 5