Hathor89 Hathor89 komentáře u knih

Ostrov doktora Moreaua Ostrov doktora Moreaua Herbert George Wells

Kniha byla prvně vydána v 19. století … stala se námětem mnoha dalších děl … a stále má čtenářům co říct. Nadčasovost. Etika. Varování. Člověk prostě přírodu nepřemůže. A přitom si stále hraje s genetikou. Knihy H. G. Wellse umí přimět čtenáře k přemýšlení.

19.10.2016 5 z 5

Poprvé mámou Poprvé mámou Olivia Toja

Knihu jsem přečetla, protože očekávám narození prvního potomka. Oceňuji stručnost, přesně tu jsem při výběru knihy hledala. Jedná se o základní přehled toho, s čím se člověk může setkat. Pokud mě něco zajímá více, mohu si další podrobnosti dohledat. Zejména oceňuji, že mi kniha nevnucovala „jednoznačně správná pravidla“ a moderní alternativní přístup k dítěti. Naopak mi umožnila utvořit si vlastní názor.

16.01.2023 5 z 5

S cejchem zákona 231 S cejchem zákona 231 Markéta Čekanová

Moc povedená kniha … Jestli je vůbec vhodné to napsat poté, co se člověk seznámí s tolika příběhy lidí, kterých se dotkl zákon na ochranu lidově demokratické republiky. Člověk ze školy zná veřejně známé případy – Milada Horáková, Rudolf Slánský a Heliodor Píka. Jsem ráda, že jsem se seznámila s osudy zcela (ne)obyčejných lidí. Přestože se jejich obvinění dotklo celé rodiny, třebaže ztratili své děti, přestože vysokoškolský titul získali až později, nevzdali se … a třeba cestování se stalo jejich koníčkem až po roce 1989. Oceňuji i celé znění zákona.

19.02.2022 5 z 5

Pražské povstání: Růže a barikády Pražské povstání: Růže a barikády Veronika Válková

Moje první kniha ze série Kouzelný atlas Putování časem … a určitě ne poslední. Skvěle popsaná atmosféra povstání … pro děti čtivé a poučné, i když i dospělí si čtení mohou vychutnat (a třeba se dozvědět i něco nového). Moc se mi líbilo hlavně zmínění dění na Pražačce, o které mnoho lidí neví, a autorka v příběhu čtivě popsala význam rozhlasu (když ještě nebyl strejda Gůgl). Doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět něco o historii čtivou formou a nestačí jim učebnice dějepisu.

16.02.2022 5 z 5

Chaloupka na vršku Chaloupka na vršku Šárka Váchová

Moc pěkné provedení rokem od ledna do prosince – plné zvyků, říkadel, lidových písní a pranostik. Večerníček neznám, ale může být pěkný (asi na něj někdy kouknu). Doporučuji dětem i rodičům, rodičům i dětem. Určitě knihu v budoucnu představím i vlastním potomkům.

02.01.2022 5 z 5

Koupili jsme ZOO Koupili jsme ZOO Benjamin Mee

Jako první jsem viděla film. Pokud někdo očekává podobně zpracovanou knihu, bude velmi zklamán. Mě se kniha líbila. Příběh rodiny, která zrealizuje "šílený" nápad koupě a znovuotevření zoo mě zaujal. Místy se mi špatně četly především pasáže, které se zabývaly ekonomickou stránkou tohoto snu. Ale líčení prostředí a zvířat, jejich života a schopností a dovedností ... to bylo lepší než encyklopedie. A líbily se mi vtipné glosy v závorkách.

20.08.2021 4 z 5

Postav si své bojovníky - Vikingové Postav si své bojovníky - Vikingové kolektiv autorů

Naprosto skvělá kniha pro malé čtenáře, kteří se chtějí seznámit s Vikingy. Moc se mi líbí drak jako průvodce. Stejně tak oceňuji možnost pohrát si s jednotlivými postavami. Klidně bych to doporučila i pro starší žáky do hodin dějepisu ... čtivý a hravý text.

06.08.2021 5 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Cizinec se dozví něco o nás, Češích. Já se dozvím, co může zaujmout cizince, když přijede do Čech. Byly části, u kterých jsem se od srdce smála. Hlavně když byla řeč o klasickém českém humoru a filmových klasikách, měla jsem sto chutí si ty filmy a divadelní hry hned pustit. Nebo popis našich stravovacích zvyklostí, kdy i v létě pojídáme českou klasiku, ve vedrech, kdy se doporučuje středomořská strava. Skvělá knížka ke kafíčku, nedělní buchtě a odpočinku.

20.02.2020 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Moje první severská detektivka ... a zatím dobré, zkusím ještě nějakou jinou. Gradace. Napětí. Lehké náznaky minulosti. Detektiv s výborným postřehem a vlastním pohledem na vedení a způsoby vyšetřování. Komisařka ve světě mužů. Děj měl spád. Příběh byl zajímavý a napínavý. Postava záporáka byla neskutečně odporná (což je u takové postavy asi nejlepší charakteristika). Plynulost čtení narušila jen část s vyšinutým moderátorem, taková zbytečná vsuvka. Možná se nemusely některé věci stále opakovat (já vždy chtěla jen vědět, co bude dál).

16.03.2019 4 z 5

Praktikum školní psychologie Praktikum školní psychologie Richard Braun

Kniha je velmi čtivá, jednoduše a hlavně přehledně členěná, jazyk není přehnaně odborný, takže mu rozumí i širší veřejnost. Publikace není jen suchým převyprávěním odborných frází, ale zásobuje čtenáře mnohými praktickými nápady. Z pohledu učitelky jsem získala mnohé náměty na třídnické hodiny, třídní diagnostiku a možná řešení problémů … i když nejsem školní psycholog.

03.02.2019 5 z 5

Šťastný princ a jiné příběhy Šťastný princ a jiné příběhy Oscar Wilde

Asi jsem od knihy čekala více. Určitě se jednalo o zajímavé příběhy. Které vyprávěly o kráse. Nejen o té fyzické. Které končily špatně. Většinou zlo dostalo ty dobré. Které nutily k zamyšlení. Nejvíce se mi líbil Šťastný princ a vytáčel mě Nejlepší přítel, i když jako příběh to bylo úžasné. Které obsahovaly motiv víry. Některé příběhy mi přišly příliš rozvleklé, takže mě čtení ne vždy bavilo. Určitě bych doporučila knihu spíše starším čtenářům, kteří budou číst mezi řádky. Příběhy nejsou pojaty černobíle, takže bych je nepředčítala dětem.

11.12.2018 3 z 5

Deset dětí paní Ming Deset dětí paní Ming Éric-Emmanuel Schmitt

Nechápu politiku jednoho dítěte. Pokud je rodiče zvládnou uživit (kdo to nezvládne, ať je třeba nemá, nebo je omezen počtem), měly by záležitosti rodiny záležet čistě jen na rodičích. Děti jsou to, co obohacuje naše životy. I když chápu obavy z přemnožení, omlouvám se za to slovo. Stále jsem musela přemýšlet nad tím, jak to tedy ve skutečnosti s paní Ming je. Jak se vyprávění proměňovala, od nedůvěry po rozuzlení. Velmi mě zaujala také východní moudra. Porovnání se západní kulturou stojí za to.

10.12.2018 5 z 5

Tři muži ve člunu (komiks) Tři muži ve člunu (komiks) Nidhi Verma

Bylo to mé první seznámení se Třemi muži ve člunu. Komiksové zpracování se mi líbilo. I když nemohu zatím porovnat s původním dílem. Bylo to jednoduché počtení, odpočinek o podzimních prázdninách. Doporučuji těm, kteří třeba moc nečtou, tato edice je možná zavede i k jiným klasiků, a pak si přečtou nějaký román. Líbily se mi poznámky/vysvětlivky, které seznamovaly s neznámými/méně známými pojmy. Také se mi líbil závěr, který seznamoval čtenáře se zajímavými fakty z knihy, například nejznámější bludiště, a to formou hry.

10.12.2018 5 z 5

Techniky osobnostního rozvoje a duševní hygieny učitele Techniky osobnostního rozvoje a duševní hygieny učitele Markéta Švamberk Šauerová

Knihy z edice Pedagogika mám ráda, začala jsem je číst během studia na vysoké škole, přinesly mi řadu potřebných teoretických informací a mnoho příkladů z praxe, dnes už je čtu v rámci samostudia (a ze zvídavosti). Po přečtení této publikace mám rozporuplné pocity. Určitě se jedná o složité téma, stres skutečně doprovází pedagogické pracovníky na každém kroku, obzvlášť v případě práce se sociálně znevýhodněnými či jakkoliv postiženými žáky. Praktických příkladů mohlo být více (ale je to jen subjektivní pocit). Trochu mě pobavily pasáže o wellness, možná by byl přínosný pro učitele, ale myslím si, že s rodinami není možné počítat s wellness víkendem třikrát ročně a v létě s dalším týdnem s ohledem na finanční stránku (těžko začne zřizovatel na takové pobyty přispívat, i když s odlišnou péčí se můžeme setkat třeba v jiných zemích). Oceňuji bohatý seznam testů zabývajících se syndromem vyhoření. Možná mi chyběla alespoň malá část zabývající se následnou péčí o osoby postižené syndromem vyhoření (tato kniha se zabývala více prevencí), domnívám se, že je spíše ojedinělý, pokud je jím jedinec postižen, rozhodně se podle mne do školy už nevrátí.

19.07.2018 3 z 5

Záhada kamene mudrců Záhada kamene mudrců Jan Bauer

Bavila mě první polovina knihy – pronásledování, vraždy, záhada, druhá už pokulhávala, po nálezu starého rukopisu mi děj připadal příliš rychle ukončený (a nebylo to neskutečným napětím, spíše příliš jednoduchým dějem a jednoduchým slohem). Určitě už jsem četla lepší historické romány, tento patří spíše mezi oddychovou literaturu. Ale stejně si přečtu ještě další pokračování, alespoň kvůli otevřenému konci (což mě naštvalo), zajímavému tématu a prostředí. Musím napsat, že mě šokovalo množství překlepů … Od čeho je korektura textu? Bohužel je to asi nový trend, rychle přehlédnout a vydat.

18.03.2018 4 z 5

Ďáblovo hnízdo a jiné detektivní povídky Ďáblovo hnízdo a jiné detektivní povídky Zdeněk Jirotka ml.

Dvacet povídek spojených postavou soukromého detektiva Jiřího Hadrbolce, sportovce, umělce, filosofa, který řeší případy svérázným a neotřelým způsobem, místy zdánlivě bez zájmu o vyšetřování, a jeho kolegy z kanceláře je odpočinkovou četbou. Žádné složité zápletky, místy se dá předem odhadnout, kterým směrem se bude děj ubírat. Ale abych nekřivdila všem povídkám, některé přivedou člověka k zamyšlení o vině a trestu, třeba Poklad. Jako relaxační četbu doporučuju. Ale poněkud mě zklamala korektura, míra překlepů u novějších knih je místy až děsivá, ale zde neshledávám vinu autora, proto hvězdičky nestrhávám.

21.08.2017 5 z 5

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

Kniha se poměrně složitě hodnotí. První část, Životopis Čon-doa, je postupně vyprávěný příběh o životě „sirotka“, který se mi četl vcelku dobře. Druhá, Doznání velitele Kaa, je o něco složitější, především střídáním vypravěčů. Nejedná se o literaturu faktu, ale o beletrii popisující boj o svobodu a lásku, kterou si každý představuje jinak. Vlastně vypovídá o jakémkoli totalitním režimu, jenž lidem PŘESNĚ řekne, co je PRAVDA, a kde jsou lidé MAJETKEM STÁTU. Některé pasáže, jako důmyslný systém na získání pravdivých doznání a likvidaci nežádoucích jedinců i s jejich rodinami, jsou skutečně pro silné žaludky. Syrovost, drsnost, každodennost. Přesto doporučuji přečíst, třeba i s přestávkami.

14.07.2017 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Už se těším na další díl ... Neotřelý, svérázný, absurdní humor a slovní hříčky mě vždy zvednou náladu. Fantastická představivost Terryho Pratchetta vytvořila zcela originální svět, po kterém se kvapně toulají Mrakoplaš, Dvoukvítek, Zavazadlo … a další noví dobří známí, samozřejmě nesmí chybět Smrť.

11.05.2017 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Knihu jsem dostala, protože mám ráda židovskou historii a problematiku jejich pronásledování. Byla vcelku čtivá, se zajímavou zápletkou, pěkným vykreslením tehdejšího běžného života a Benátek. Takové odpočinkové čtení, pohádka pro dospělé. Určitě si přečtu i další knihy od tohoto autora.

05.11.2016

Život k sežrání Život k sežrání Mikäel Ollivier

Skvělá kniha, ještě lepší název. Takový návod pro život ... problémy lze řešit několika různými způsoby a největším úspěchem je osobní štěstí.

05.11.2016 5 z 5