Syn správce sirotčince

Syn správce sirotčince

PŘÍBĚH MLADÉHO MUŽE V TOTALITNÍM REŽIMU SEVERNÍ KOREJE, PLNÝ NAPĚTÍ, PRUDKÝCH ZVRATŮ A KRUTOSTI, ALE I TOUHY PO SVOBODĚ A NEKONEČNÉ LÁSKY, KTERÁ NABÝVÁ PODOBY OBĚTI. Jako syn správce sirotčince má Pak Čun-do jistá privilegia. Není jako ostatní hoši, sirotci, které rodiče odložili cestou do některého z pracovních lágrů. Když ... celý text

Jako syn správce sirotčince má Pak Čun-do jistá privilegia. Není jako ostatní hoši, sirotci, které rodiče odložili cestou do některého z pracovních lágrů. Když dospěje, je odhodlán poctivě sloužit své vlasti, Korejské lidově demokratické republice. Avšak v zemi řízené nevyzpytatelným Kimem, kde člověk nemá právo na vlastní život, natožpak na identitu, kde vše je na povel a nikdo netuší, co bude zítra, v této zemi každodenního boje o holé přežití a nekonečné přetvářky ani absolutní poslušnost nikomu nezaručí, že se neocitne v pekle vězeňského dolu, odkud není návratu. Ale Pak Čun-do přežije. Přežije do chvíle, než se odhodlá získat lásku a zakusit pocit svobody… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203850/syn-spravce-sirotcince-vA1-203850.jpg 3.891

The Orphan Master ́s Son (2012)

Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)

whiolet

Kniha mě bavila,ale ocenila bych,kdyby byla v osekanější verzi, jelikož člověk se chvílemi bohužel ztrácí. Sama od sebe bych po ní v knihovně nesáhla, chtěla jsem si jí přečíst kvůli čtenářské výzvě a jsem ráda, že jsem se k ní dostala.
První část knihy nemá chybu, bohužel druhá část značně pokulhává a člověk se občas ztratí v ději.

Jarka59

Četlo se mi dost špatně,ani jsem se nedokázala na text soustředit.Několikrát jsem se vracela zpět,neboť jsem zjistila,že nevím co jsem četla,ale nakonec jsem dočetla.

Vierka_kikanika

Čitateľsky (formálne aj obsahovo) veľmi náročná kniha, najmä jej druhá polovica. Potreba sa plne sústrediť na čítaný text, inak sa čitateľ kvôli neprehľadnosti deja, v ktorom sa striedajú viaceré roviny, ľahko stratí. Obsahovú náročnosť vidím najmä v početných drsných až drastických opisoch pomerov v lágroch (vypočúvanie / týranie / tresty), rovnako ako aj samotného života v KLDR. Napriek náročnosti veľmi pútavá kniha.

rossx
03.08.2016

Kniha se obtížně čte, protože autor pořád experimentuje a není lehké se v tom vyznat. Každopádně pokud chcete dokument, zkuste něco jiného, tohle je umělecký román. Pokud máte slabý žaludek také se mu vyhněte. Asi nebude moc lidí, kteří by ji četli opětovně.

orinka3
25.05.2016

Začala jsem číst a po pár stránkách vidím, že je to omyl. To není kniha pro mě, nemám se tam čeho zachytit. Jakoby to psal mimozemšťan o jiných mimozemšťanech. Gratuluji každému, kdo vydržel.

Madlenka24
16.05.2016

Kniha poměrně náročná na četbu. Chvíli mi trvalo, než jsem se s hlavním hrdinou sžila a do novely se začetla, ale stálo to rozhodně za to. Kniha je originální, barvitá, drsná... Strhující příběh o zemi, v níž lidský život nemá žádnou hodnotu.

luk737
17.03.2016

Nejslabší kniha s tématem KLDR

rubit
10.03.2016

Kniha je opravdu zvláštní, jak už tu bylo napsáno. Nejedná se o reálný příběh člověka žijícího v KLDR, je to především román, fikce. Nemohu říci, že by se mě děj knihy nějak extrémně líbil, na druhou stranu jsem se díky způsobu vyprávění nemohla od knihy odtrhnout, byla jsem jak zmagnetizovaná, musela jsem stále číst, autor je dobrý vypravěč. Jen se přiznám, na začátku druhé části knihy jsem se v ději ztratila, než jsem si všimla, že je děj vyprávěn ve dvou časových rovinách (a do toho ještě pohled na příběh vysílaný z tlampačů).
U popisu života v KLDR, života v pracovních táborech a drsných způsobů vyslíchání jsem si uvědomila, jak moc jsem šťastná, kde žiji, vždy by mohlo být hůř.

fruitbueno
13.02.2016

Musím přiznat, že Syn správce sirotčince byl jednou z nejnáročnějších knížek, jaké jsem kdy četla. Zaprvé musím zcela bez bázně a hany přiznat, že styl vyprávění druhé části jsem nezvládala. V drtivé většině jsem teda netušila, co vlastně čtu. Jednotlivé "roviny" vyprávění jsem od sebe nebyla schopna po většinu vůbec odlišit, takže si netroufám knihu hodnotit. Že bych byla nepozorný čtenář, to o sobě nevím... Zároveň se přidávám ke kritickým hlasům, protože tak značně chybějící diakritiku v knize jsem už dávno nepotkala.

Tkanička13
25.12.2015

Napínavý čtivý příběh, určitě po této knize sáhnu jednou znovu!

silvara
17.12.2015

Syn správce sirotčince je zvláštní knížka. Ano, obsahuje silné a tragické pasáže (viz život v KLDR, pracovní lágry,...), nad kterými až člověka zamrazí, zároveň se tu sem tam objeví vtipné pasáže. Jenže tyhle "vtipné" části jsou spíše vystavěné na paradoxu režimu v Severní Koreji, který vám říká, co máte dělat, co máte cítit a jak se máte chovat. Na režimu, který je dokonce schopen přesvědčit vaše okolí, že vy nejste vy. Je to zvláštní počtení, rozhodně ne špatné. Je jiné, odlišné, originální a rozhodně zvláštní.

Jarousz
07.12.2015

První půlka je docela zajímavá.
Druhý příběh se s blížícím koncem mění ve slátaninu, kterou jsem dočetl v nadějí, že se to tak špatný nebude....bylo...

kreyson
16.08.2015

Ta knížka je prostě divná...Má i silný místa (popis "normálního" života v KLDR), ale většinou je to rozplizlý a nečtivý. Zmatený, děj si skáče jak se mu zachce, bez špetky logiky a zápletka je hodně přitažená za vlasy. Podle nadšených recenzí v novinách jsem od toho čekal daleko víc, takže zklamání.

bob0795
27.07.2015

Velmi neotřelý způsob vyprávění, který mě opravdu zaujal. První třetina knihy je působivá i zábavná, ale teprve po jejím přečtení se začne rozvíjet hlavní část příběhu a kniha rapidně zvyšuje tempo. Pro mne, jako pro fanouška severokorejské tematiky, byla kniha naprostou samozřejmostí a musím říct, že rozhodně nezklamala. Snad jen závěr mohl být jaksi razantnější, mít větší náboj, ale to byla z části i cena za originální způsob vyprávění. Za to mě ale hluboce zklamal a šokoval překlad. Tedy ani ne tak překlad jako takový, ale spíš korektura. V životě jsem snad nečetl knihu s takovým množstvím překlepů a gramatických chyb! A to, že se jedná o dílo ověnčené Pulitzerovou cenou, to je prostě ostuda.

Taťka Hraboš
30.03.2015

Zvláštní, ale velmi působivá kniha. První část se mi sice trochu vlekla, ale ta druhá, obsáhlejší to bohatě vynahradila. Ani se nedivím, že kniha dostala Pulitzera. Jen by mě zajímalo, nakolik opravdu reálně popisuje severokorejské poměry.

lukas2045
20.02.2015odpad!

Kniha je krom první pasáže nudná, vytušitelná a nejhorší je, že je strašně přehnaná. Krom první desetiny (ani ne) to je opravdu odpad.

MichelleS
31.01.2015

Knihu jsem četla docela dlouho, nic mě nenutilo pokračovat, osudy postav plynuly po povrchu a nechytly mě za srdce. Na druhou stranu, když už jsem se dala do čtení, neměla jsem problém se v příběhu orientovat a styl vyprávění je velmi čtivý. I když jsem měla spíš pocit dobře odvedené řemeslné práce než uměleckého díla.
Je to takové chlapské čtení, přiznám se, že vojenské a špionážní zápletky nemám v oblibě. Takže víc než popisy hrůz vězeňských táborů a mučíren mě zajímal život obyčejných lidí, to absolutní ovládnutí jejich životů shora. A docela mě autor naštval, že neprozradil, co se stalo s rodiči hlavního hrdiny.

Dejvid
26.01.2015

Souhlas s kritičtějšími komentáři... Jsem rád, že nejsem sám, komu přišel děj zmatený.

bob0985
24.11.2014

Tuto knihu nemohu nazvat zpovědí, protože je to fikce, což hodně ubírá na její působivosti. Čtenáři nezbývá, než se nechat strhnout příběhem, který je rozdělen do dvou částí. Do jaké míry se tedy jedná o důmyslně dějovou linkou propojenou koláž různých výpovědí osob, které z KLDR unikly, nedokážu posoudit. Osobně jsem čekal něco víc; právě tu zpověď, výpověď, svědectví.

ajaworld
15.11.2014

Ac opevovano, toto dilo, vysperkovano Pulitzerovou cenou me nenadchlo. Je to roman - kompilat z jinych, autentickych knih.Cetla jsem de facto vse, co bylo v CR o KLDR napsano, tak myslim, ze mohu posoudit. Pokud se nekdo domniva, ze se jedna o vypraveni o nejakem sirotcinci, tak je na omylu. Prvni cast se dost nezazivne odehrava na mori, druha cast je propletenec dvou tak trochu akcnich pribehu a Orwella 1984. v pribezich, ve kterych se clovek lehce ztrati a bojuje s tim, aby pochopil, co je jakoby pravda a co je jakoby fikce. Svym zpusobem tu knihu povazuji za kyc, zejmena v zaverecne fazi. To uz je jak z nejakeho ceckoveho akcniho filmu.
Hruza,jaka vladne v KLDR je neoddiskutovatelna, to je jasne. Ale tohle dilko dobre neni. Ma mnoho stran a docetla jsem to s vypetim vsech sil.Spise doporucuji treba Pchjongjangska akvaria, to je o nekolik levelu vyse.
Tuhle slataninu nedoporucuji. Skoda casu.

Séboun
03.11.2014

Velmi působivý a strhující román, který čtenáře seznámí s nechutnými praktikami diktátorského režimu v KLDR, pro který je člověk pouze věcí a majetkem státu, který nad ním má nepředstavitelnou a prakticky neomezenou moc.
Vymývání mozků je všudypřítomné a severokorejská propaganda, společně s bezmezným uctíváním kultu "Kimů" (bezchybní a moudří vůdci lidu, kteří se obětují pro svůj lid a chrání je před imperialistickou agresí), mě nutí zamyslet se nad otázkou, jak je něco podobného v dnešní době vůbec ještě možné. Odpověď je nasnadě: věčný strach z udání, trestaneckých táborů, mučení a smrti, hlad, ponížení a kompletní izolace od ostatního světa dělá z lidí bezbranné, vyčerpané roboty, kteří spíš přežívají než žijí podle motta: "Plav s proudem, však ono to nějak dopadne".
Samotného by mě zajímalo, jaké procento občanů KLDR opravdu věří v ten propagandistický blábol o blahobytu v jejich zemi a bezchybnosti jejich vůdců, se kterým se denně setkávají (skrze ampliony, stranické noviny atd.). Těžko odhadovat...

Doufám, že si tento román přečte i pár rudých hvězd, ať vidí, že jakákoliv forma komunismu vede do pekel!

4/5

Melanka
02.11.2014

Působivá kniha, do které se člověk musí včíst. Chvilku mi to trvalo, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Země, o které toho moc nevíme, nelze nevzpomenout na dokument Vítejte v KLDR.

aktak1203
10.09.2014

Souhlasím s Roo - naprosto výstižný popis.

bondula
22.08.2014

Príbeh z málo známeho, no atraktívneho prostredia. Nie je to čisto populárna beletria, kniha na čas oddychu. Príprava postavy, zmena rozprávačských foriem a uhlov rozprávania nenechajú nudiť sa ani trocha náročnejšieho čitateľa. Nie je to thriller, kde čakáte do konca, ako príbeh skončí, naopak, koniec poznáte, iba čakáte, ako sa to mohlo stať. Ani takáto kompozícia vôbec neuberá na slušnej dávke napätia, ktoré dej knižky sprevádza.

„Říkám si, co asi musíte v Americe každý den přestát, když nemáte vládu, která by vás ochránila, nikoho, kto by vám řekl, co máte dělat. Je pravda, že nedostáváte žádné přídelové lístky, že si musíte obstarat jídlo sami? Co hrají americké tlampače, když přichází policejní hodina a co se učí ve vašich detských kolektivech? A když žena stratí manžela, jak ví, že jí vláda přidelí nového, stejně dobrého?“

V kultúre, štýle života a v spôsobe myslenia na Západe a v KĽDR je rozdiel tak priepastný, že si to ťažko predstaviť. Z toho pramení jediná, z môjho pohľadu slabá stránka diela, postihnuteľná u nás, ktorí sme zažili vládu jednej strany, ale ktorí už poznáme aj život bez všadeprítomnej ochrannej ruky ujkov z politbyra. Autor, človek zo slobodného Západu, hoci sa o to snažil, nedokázal namodelovať myslenie človeka z totalitnej Kóreje tak, aby to bolo vierohodné a súčasne pochopiteľné pre západného čitateľa. Jeho exkurz do hláv severokórejcov je robený skôr spôsobom zrozumiteľným jeho čitateľom. Na spôsobe a forme dialógov, konaní postáv a ich vnútorných pohnútkach je proste vidieť, že autor nemá s totalitou tohto typu osobnú skúsenosť. Nemyslím si napríklad, že by severokórejskí vojnoví veteráni používali trebárs výraz waterboarding...

„ ´Odsuzuji tohto občana jako imperialistickou loutku... přistihl sem ho, jak chrlí své kapitalistické invektivy ve snaze otrávit naše mysli.´ Byl sem vydešený a chtelo se mi plakat. Otec řekl: ´Vidíš? Tohle řekla moje ústa, ale ruka, ta tě držela. Kdyby tvoje matka musela neco takového říct na moji adresu, aby ochránila Vás dva, musíš vědet, že uvnitř se mi dva držíme za ruce. A jestli mi jednou budeš muset říct neco takového ty, budu vědet, že to ve skutečnosti nejsi ty. Důležité je, co je uvnitř. Tam se otec a syn vždycky budou držet za ruce.´“

Život v KĽDR musí byť neskutočne schizofrenický. I hlavná postava je akosi rozdvojená. No vojde Vám do hlavy, príbeh, postavy i prostredie a napriek hrôze, prameniacej z toho, že dej má reálny podklad, že to nie je čistá fikcia, prináša Syn správce sirotčince príjemný čitateľský zážitok.

Jonna
14.08.2014

Velmi dobrá, ale drsná kniha, a nevím jestli někdy najdu tu odvahu přečíst si ji znovu. Stránku po stránce jsem si upravovala představy o životě v KLDR, a to jsem si myslela, že mě nemůže nic překvapit, že život v socialismu přece znám. Příběh je sice vymyšlený a místy až fantaskní, ale to jen umožňuje lépe se vžít do atmosféry hlavního města a života v KLDR.

Roo
11.08.2014

Silné, drsné, syrové... A nejde přestat. Román o člověku, jež prožívá život v zemi, kde nic není povoleno a přesto je všechno možné.

Nevím, zda mne až tak upoutal děj samotný, ale reálie KLDR, jež vám autor servíruje od první do poslední stránky na všechny možné způsoby, vás donutí děkovat, že můžete žít v naší malé Evropě.

Přidám jednu větičku z knihy: "Když o tobě strana prohlásí, že jsi houslový virtuóz, měli by si všichni dávat pozor, aby tě oslovovali maestro. A ty by ses měl hodně rychle začít učit na ty housle hrát."

maphiosso
08.07.2014

Román Syn správce sirotčince je výpovědí o poměrech v Severní Korei. Z knihy je patrná autorova snaha předat čtenáři co nejvíce informací o této hladomorem zužované zemi a nejrepresivnější totalitním systému na světě, kde lež a přetvářka, za účelem sebezáchovy, je na denním pořádku . Příběh samotný je pak spíše odsunut na vedlejší kolej a je místy plochý a někdy (hlavně v druhé polovině knihy) přitažený za vlasy. Ve spojení se Severokorejskými reáliemi ale i přesto funguje. Po dočtení knihy mi běhal mráz po zádech.

kaja.marik
30.06.2014

Kniha je vlastně románem o životě jednoho člověka v Severní Korei. Asi je postavena na reálných výpovědích s životem, ale je to vymyšlený příběh. Není to dokument, jako třeba Souostroví Gulag, je to jeden čtivý příběh.

Začátek je lyričtější (rybaření), druhá půlka akčnější, konec už je úplný thriller. Obě části se pěkně doplňují. Celou knihou prostupuje realita života v totalitním režimu, kdo je dneska hrdina, může být zítra zrádce nebo naopak.

Četl jsem ebook. Překlad je pěkný, hladký, nijak kostrbatý.

Janasem
23.06.2014

Děsivá zpověď, mrazivá, v knihovně založeno vedle Souostroví Gulag. Výtečně propracované postavy, studené prostředí, děsivé chování - podtrhuje hrůzu ze všeho, co se v té knížce děje.