Harold Harold komentáře u knih

Normani v evropských dějinách Normani v evropských dějinách Charles Homer Haskins

Starší ale řekl bych základní kniha pro orientaci v dějinách Normanů. Dozvíme se nejenom o vybudování Normandie ve Francie, ale též o dobytí Anglie, vzniku kontinentální a ostrovní říše, o normanském panství jihu Itálie a především Sicílie a též o jejich významech pro tehdejší svět. Především jejich schopnosti přizpůsobit se prostředí a spojit danou oblast - nejlepším příkladem je tehdejší Sicílie a jih Itálie.

27.02.2022 5 z 5

Římská krev Římská krev Simon Scarrow

Již 17. román a příběh o nyní již legendární dvojici Macrona a Catona. Jako pozitivum rozhodně shledávám výběr místa událostí (Sýrie + Arménie) i celkovou příběhovou linku (dosazení vyhnaného krále zpět na trůn). Nicméně celá zápletka mi přijde od desáté kapitoly úplně jasná. Bohužel stále jsem se nezbavil dojmu z této série, že jde o malou skupinku lidí uvnitř děje. Podle knihy táhne několika tisícové vojsko do Arménie a já mám při líčení dějů stále pocit, že vojáků je do stovky. Malý spoiler - proč při nočním útoku na Ligeju odloží pretoriáni veškerou výzbroj i štíty a nechají si pouze kopí? (Nejsem si úplně jistý, že by pretoriáni používali kopí místo velmi osvědčených těžkých oštěpů pilum, které měl každý legionář v římském vojsku.) Rozumím, že chtěli postupovat tiše, ale štíty by jim rozhodně byly platné při ústupu nebo i v útoku. Legionář se mohl velice účinně bránit všem střelám přikrčen za svým štítem, ale bez něj byl jen snadným terčem pro nepřítele.

19.02.2020

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Pro mne zatím nejlepší díl - autor si mě nejspíše získal tím, že nechal mladého Beneše budovat svou tvrz, respektive hrádek, tedy vlastně hrad. Děj mi přišel velmi svižný, kniha absolutně čtivá a pozitivní. Dokonce mi přijde, že v ní bylo i více historických informací než v předešlých dvou. Jen celkově k sérii - osobně bych preferoval hlubší popis bitev.

13.10.2019 5 z 5

Bouře Bouře Carol Higgins Clark

zpočátku mi přišla kniha při čtení zajímavá, odlehlé místo, několik domů, venku velká bouře, odpočinková detektivka. Ale přílišné střídání příběhů mě docela frustrovalo, až tak, že jsem knihu prostě nedočetl.

24.08.2019

Prohnilí Římané Prohnilí Římané Terry Deary

u této knihy jsem se velmi pobavil, byla vtipná, poutavá, a přinesla i proc člověka, který se zabývá dějinami Římské říše několik zajímavých zjištění. Humorná forma, kterou je kniha vyprávěna, nenuceně vzdělává jejího čtenáře.

24.08.2019 5 z 5

Prohnaní Přemyslovci Prohnaní Přemyslovci Roman Ferstl

Knižka obsahuje vtipnou formou předávané největší zvláštnosti období vlády Přemyslovců, samozřejmě i časovou osu pro lepší orientaci a popisy vlády hlavních Přemyslovců. Upřímně - nikdo to nikdy neměl jednoduché, vládnout není snadné, a Přemyslovci to měli hodně těžké. Pro oživení hodin dějepisu je tato publikace vítanou pomocí jak na základních tak středních školách

24.08.2019 5 z 5

Římské impérium Římské impérium Jan Burian

Kniha českého historika poutavě popisuje dějiny římského impéria. Je rozdělena do dvou části, které zároveň reflektují dva zásadní způsoby vlády v římském impériu - principát a dominát. Jednotlivé kapitoly v první části řeší vznik římského impéria, respektive jeho vývoj z republikánského zřízení, dále se zabývá oporami moci císaře - tedy armádou, popisuje proces romanizace obyvatel říše, umožňuje nahlédnout do světa mnoha náboženství, a řeší vzrůstající vliv barbarů na říši. V druhé části dominát líčí především změny ve způsobu řízení impéria, zhoršenou situaci v zahraniční, tlak barbarského světa, rozvoj křesťanství, změny v ekonomické struktuře říše.

23.02.2019 5 z 5

Vlčí zlato Vlčí zlato Anthony Riches

rozhodně lepší než předchozí román,

26.05.2018 2 z 5

Pamatujte na Alamo Pamatujte na Alamo Josef Opatrný

Kniha samotná je velmi zajímavá, okolnosti povstání i vysvětlení přítomnosti Američanů na tehdejším území Mexika, jsou vyloženy skvěle. Co možná trochu zklame je samotná bitva o Alamo, což není chyba autora, ale spíše výsledek novodobého bádání historiků, kteří rozšířili potrfolio pramenů o výpovědi Mexičanů a dalších účastníků. Historikové i sám autor odhlédli od dříve předkládané legendy. Realita bitva nebyla rozhodně tolik barvitá a oslňující. Řekl bych však, že jako symbol pro Američany se legenda stala na dalších 150 let velmi podstatnou připomínkou a hlavně hnacím motorem jejich vojenských snah.

21.03.2017 4 z 5

Armáda starého Říma Armáda starého Říma Adrian Goldsworthy

Základní literatura pro ty, kteří se chtějí dozvědět podstatné informace o vývoji a fungování římského vojska napříč věky.

21.03.2017

Dům u kanálu Dům u kanálu Agatha Christie

Tommy a Pentlička, zajímavé, rozhodně se člověk nenudí. Rozuzlení příběhu je překvapující

03.12.2014

Lišky pouště Lišky pouště Paul Carell

Mám doma starší verzi.
Text je chvílemi nepřehledný, trochu se v ději ztrácím. Ovšem autoru se myslím podařilo velmi dobře zachytit pomocí výpovědí účastníků průběhy bojů Afrikakorpsu v severní Africe. Není moc knih, které se detailně věnují africkým bojům druhé světové války a rozhodně málo z pozice Německa. Opravdu zajímavá knížka

Šípy zběsilosti Šípy zběsilosti Anthony Riches

Kohorta Tungrů nestačí, objevují se Chamáťané, skvělí lučištníci. Valerius Aquila řečený Corvus pokračuje ve svém ukrývání před vrahy a přitom dál ničí části barbarských bojovníků.
Oproti Sidebottomovi a Scarroowi je to dost slabé. Prakticky se opakuje to samé, co první knize, jen je pozornost věnována spíše lučištníkům.
Hrdina Marcus Valerius Aquila se sám postaví mnoha barbarům, je to skvělý bojovník - chvílemi jsem měl pocit, že čtu komiks....Kolik, že jich sám porazil? Cože snoubenka? hurá happyend...
Dialogy, pokřiky v boji, ...hrozné

02.12.2014 1 z 5

Rány na cti Rány na cti Anthony Riches

První kniha série - skvělý nápad, skvělá doba, napětí, akce, skvělá myšlenka. Velmi zajímavé období římských dějin, říše dosáhla svého vrcholu a pokouší se vyrovnat s útoky barbarů. Popisy fungování centurií, kohort, pomocných jednotek. To vše se autorovi daří.
Velká část dialogů je věnována běžné mluvě mezi vojáky pomocných sborů. To již hodnotím poněkud kritičtěji.
Jedna kohorta proti celé armádě barbarů - ok, vojáci stáli na skvělém místě....jo možná....
Jinak opět britský autor a Británie v centru dění

02.12.2014 3 z 5

Jantarová stezka Jantarová stezka Harry Sidebottom

Upřímně, zklamání. Čekal jsem od závěru ságy více. Nebo bude ještě pokračování?
Každopádně Balistovi se tenčí síly, je to vidět na každém boji, který podnikne. Pomalu stárne (je mu přes čtyřicet - v té době dost), vrací se domů, řeší problémy svoje a značné problémy svého kmene, který se rozhodně nenachází na zenitu.
V pozadí se rýsuje vyrovnání účtu mezi císařem Gallienem a vzdoro-císařem Postumem, který vybudoval tzv. Galskou říši. Bohužel tomuto střetu nebylo věnováno příliš mnoho prostoru. Autor opět rozsáhle líčí cestu Balisty na sever do své rodné země. I závěrečná bitva skončí dřív než začne, zato popis plavby po řece skrze celou Evropu zabere podstatnou část knihy. Pochválil bych atmosféru krizového období římské říše, nutná obrana měst je propojena s neustálými útoky Germánů, kteří cítí svoji příležitost k plenění...To se autorovi podařilo prakticky ve všech knihách ságy.

Vlci severu Vlci severu Harry Sidebottom

Pátý díl, aneb Balistovy výpravy po známých i neznámých světech starověku, tentokráte mezi kočovné Germány a Alany po stepích na území zhruba dnešního evropského Ruska (i s Krymem:-).
Kniha obsahuje na můj vkus příliš mnoho citací starověkých autorů a popisů kočovného života - trochu mi to připomínalo indiánky z mých dětských let. Vyzdvihl bych téměř detektivní zápletku s doslova masovým vrahem, který výpravu neustále pronásleduje a neustále početně zkracuje...
Autor v této knize využívá diplomatických misí římských hodnostářů daleko za území pod vlivem Římského světa, pomocí nichž se římští císaři snažili o prosazení kontroly v mnohdy neznámém světě.

Lev pouště Lev pouště Harry Sidebottom

Další pokračování autentické postavy Balisty. V hlavním úkolu vyrovnat se s rebelií Macrianů a zastavením Šaphůrova perského vojska plenícího východní část říše. Tento příběh je vrcholem skutečného příběhu historické postavy Balisty.
Kniha je místy zbytečně rozvleklá a líčení bojů by mohlo být trochu plastičtější. Bitvy s Peršany mi připadají šité rychlou jehlou. Zde mohl autor více popustit uzdu fantazii a bitvy mírně vyšperkovat - šlo přeci o zastavení tehdejšího největšího nepřítele Říma (Perská říše).
Přesto knihu doporučuji, hlavně znalcům nebo milovníkům římské historie a antiky.
Souhlasím s názorem Stanleyho, knihu není možné přečíst ráz naráz.

Král králů Král králů Harry Sidebottom

Po asi třetím či čtvrtém přečtení knihy musím poupravit svůj původní komentář. Hlavně i proto, že po přečtení dosud vydané ságy 6+1, ostatních knihách autora vyšlých v češtině a hlavně srovnání s konkurencí docházím k jinému názoru a hodnocení.
Pokračování římského válečníka je psané jinak než první kniha, nejspíš jde o to, že Balista již nebrání jedno klíčové město, ale plní pro svého císaře postupně tři samotné a důležité mise. Zachycením Římské říše v době vrcholící krize třetího století si dokáži živě představit prostředí východu římské říše, vidím tisíce lidí, plná města, různé krajiny a prostředí, problémy a složitost tehdejší situace ať už na poli vojenském nebo náboženské, změnu starých pořádků a růst napětí v samotné společnosti antiky. Právě proto, že postavy celou dobu citují starořeckou literaturu a filosofují, dokáži se vžít tehdejší mentality, problémů tehdejších lidí, politiky, do toho jak uvažují a proč. Autor jakožto zkušený historik vychází v maximálně míře z historických událostí, a proto nejde jen vymyšlené postavy v určité dějinné epoše, ale ve velké míře o fakta a skutečnosti. Toto vše velmi oceňuji a vítám o to více, že čtu mnohé konkurenční autory, kteří bohužel spisovatelských kvalit Sidebottoma nedosahují.
Kniha je rozdělena do tří částí. Děj plyne přes mírně nudnější střed knihy do skvělého závěru, který jedním z významných mezníků v dějinách římské říše.