hanzmb hanzmb komentáře u knih

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Už dlouho jsem se na nějakou Gerritsenovou chystal. Nakonec jsem se k tomu dostal díky výzvě a vůbec nelituji. Doufám, že i díly ze série budou tak dobré. Střídání psychických hrůz hlavní hrdinky s popisem ponurého období konce 30. a začátku 40. let. bylo fantastické. Nakonec vše logicky vysvětleno, bez nutnosti si pomáhat nějakou vyšší mocí. Jen mne trochu zarazilo to okopírování "vražedné hračky" z povídky Raye Bradburyho Malý vrah. U nás vyšla koncem 60. let ve sborníku Tichá hrůza.

08.02.2019 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Cestopisy nejsou zrovna můj šálek kávy. Samozřejmě s výjimkou věci jako Milion, Na cestě nebo zde zmiňované Hrozny hněvu. Bohužel minimálně 75 % této knihy je o ničem. Tedy o tom, jak se nedomluvil anglicky, spal u cizích lidí na gauči, pil čaj a jedl kombinaci zeleniny, rýže a fazolí. Těch zajímavých příhod je opravdu poskrovnu. Nechápu proč musel popisovat každý den, i když se absolutně nic nestalo. Proč to nevzal zkratkou a nerozepsal se více o těch pár zajímavostech. To by odlišilo souborné vydání poznámek a literaturu. To že odmítá mapy a nenaučí se ani pár základních frází jazyka země, kde tráví měsíc života mi připadá spíš smutné než vtipné. Před lety jsem čítával v Cykloturistice zajímavější příhody z cest.

07.02.2019 2 z 5

Případ českého knížete Případ českého knížete Stanislav Češka

Bohužel úroveň této série postupně upadá. Jako obvykle můžete 20 stránek přeskočit, opakuje se po x-té stejný prolog. V knize oblíbená klišé v popisu pitírny a stížností na své manželky, které nemají rády jejich popíjení. Tomu už se nedá ani usmát. Přitom se příběh odehrává v zajímavé době setkání Svatopluka a Bořivoje, navíc situace je okořeněná jejich údajným příbuzenstvím. Autor ale absolutně promrhal šanci z toho udělat zajímavější literaturu a je to jen prvoplánová detektivka, navíc bez nějakého logického vývoje ve vyšetřování.

06.02.2019 2 z 5

Ráchelina kniha Ráchelina kniha Sissel Værøyvik

Hodnocení jsem vzal jako aritmetický průměr z fantastické "dětské" 1.poloviny knihy a z mého pohledu průměrného románu, který popisuje Ráchelinu dospělost. Především tu část z Bratislavy jsem četl jedním dechem. Je smutné, že s touto částí našich dějin jsme se zatím nedokázali vyrovnat a musíme o ní číst hlavně v zahraničních knihách.

05.02.2019 4 z 5

Naostro Naostro Jana Javorská

Obálka mne na 1. pohled zaujala na obrazovce mezi dalšími 20 uměleckými v nabídce palmknihy. Řekl jsem si, že jednou zkusím literaturu pro ženy okořeněnou pornem. Když už to stojí za vydání, tak to musí být nějak zajímavé. Třeba příběhem, nestandardní hrdinkou, místem sexu apod. Jak jsem starý, tak jsem naivní. Takovéhle literatury (a mnohdy řemeslně lépe zpracované) je na netu zdarma kvanta. Alespoň že to je ekniha a na její tvorbu nemusel padnout ani 1 strom . Byla by ho škoda.

01.02.2019 1 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Velmi zajímavé čtení. Děj neobsahuje žádné krkolomné a násilné změny. Vše má svou logiku. Navíc napsané čtivým způsobem. Hlavní drsňák je kupodivu žena. I když vrah 3 dívek byl jasný už od poloviny románu, ta druhá část vražd mě v závěru dostala. Určitě se ke Kim ještě vrátím.

01.02.2019 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Normálně bych knihu tohoto rozsahu zvládl za 1-1,5 dne. Tady jsem se pořád nemohl chytit a rval se s tím skoro 3. Teprve v poslední třetině to začal být pořádný King. Mělo to napětí, spád a fantastický konec. Na rozdíl od spousty komentářů se mi líbí jeho poselství - ty největší hrůzy způsobí člověk svými činy. Podíval jsem se na chronologii Kingových knih a připadá mi, že v roce 1984 na něj přišla krize - na Řbitov zvířátek (1983) se těžko navazuje. V tomto roce ostatně vydal i Talisman, což je dle mého jeho nejslabší věc.

30.01.2019 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knihu jsem četl po Karikově Tmě. A byl to balzám. Na prvotinu klobouk dolů. Napětí postupně narůstá s budováním příběhu. A v poslední třetině jsou zase postupně jednotlivé slupky odkládá a vysvětlovány. Ano, závěr trochu násilně zakomponován, ale nic není nelogické nebo neskutečné. K tomu perfektní překlad pí Kunové.

28.01.2019 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Víceméně souhlasím s názorem od Invocation11. Do půlky to bylo fantastické čtení. Nechápal jsem, proč to nemá od všech 5*. To byla pořád sice neuvěřitelná variace náhod, ale pořád reálná. Pak jak kdyby došly nápady (nebo na začátku nevěděl jak to chce vlastně ukončit) a pomohl si "vyšší mocí". To mi připadlo to nejzoufalejší možné řešení. Přitom jsem se na román z milované MF strašně těšil (poslední loňská tůra byla dokonce na Sokolie).

26.01.2019 2 z 5

Předveďte mrtvé Předveďte mrtvé Hilary Mantel

Nemá cenu přidávat další superlativy k již napsaným. I když tentokrát se celý román týká jen cca 3/4 roku života hlavního hrdiny, absolutně neztrácí nic na napínavosti. Nejsou žádná hluchá místa. Chtěl bych vyzdvihnout i práci překladatele. Styl vyprávění není ani čistá první či třetí osoba, Tohle tak perfektně zvládnout klobouk dolů.

25.01.2019 5 z 5

Pohádky poněkud hambaté aneb Večerní osvěžení do maželské postele Pohádky poněkud hambaté aneb Večerní osvěžení do maželské postele Ivan Krejčí

Přečíst se to dá, ale žádný zážitek nečekejte. Pár míst je vtipných, ze zbytku čouhá víc snaha než invence.

22.01.2019 3 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Nemá cenu přidávat další chválu k této vynikající knize. Dle mého by se z ní měla učit historie na středních školách. Původně jsem očekával především popis vzniku Izraele s odkazy na nás (o výcviku letců vím od otce, který tam tehdy jako záklaďák sloužil). To zobrazení paralelního vývoje 2 národů a jejich přístupu k očekávané okupaci však překonalo veškerá očekávání. Pokud můžeme být na něco v naší politice po roce 1989 hrdi je to vztah k Izraeli bez ohledu na to, která garnitura vládne. A proti všem unijním tlakům.

21.01.2019 5 z 5

21 úderů 21 úderů František Kotleta (p)

Tak jsem byl zvědavý jak dopadne spojení oblíbeného autora a firmy, kde jsem skoro 40 let dělal. Nedopadlo. Nevím, který fanda Kotlety z FI s tímto nápadem přišel a kde na to vyhrabali prachy, ale i ta propagační hodnota bude asi dost mizivá. Navíc tu druhou povídku už asi napsal sám. Kotleta mohl v lepším případě napsat prvních 10 a posledních 5 vět. Jediné světlé místo je rýpnutí do Hyundai (kdo jiný než Korejci zůstane po vyloučení Číňanů a Japonců). To je poprvé co Škodovka nějak reaguje na jejich neustálé provokace.

18.01.2019 2 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

I spisovatel musí být z něčeho živ a nové nápady nepřichází každý den. To vidím jako jediné zdůvodnění tohoto 4.dílu. Už v bibli i v pohádkách se vše točí okolo čísla 3 a nechat uzavřenou trilogii s hrdinskou smrtí hlavního protagonisty byl logický vrchol. Když už chtěl autor využít zavedené prostředí (které je fantasticky propracované) měl použít hrdinu mimo hlavní postavy trilogie. Takhle mi to většinou spíš než sci připomínalo western posunutý o 200 let v čase a pár 1000 km na východ. I s likvidací prohnilých šerifů rodného městečka. Co se musí nechat je literární zpracování. Řemeslo je zvládnuté perfektně. Za to možná i 3,5 *.

17.01.2019 3 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Už dlouho jsem se na nějakého Dána chystal. Nevěděl jsem zda začít dle vydávání či chronologicky. Díky výzvě jsem nakonec začal v půlce. A asi to nevadí. Ten příběh má samostatnou pevnou konstrukci s perfektním prokreslením postav. A napětí se dá krájet až do předposlední stránky. Brzy se zase do Nášho mesta vrátím. Když to srovnám např. s brněnským Češkou, je tohle o 2 levely výše. Malá historická oprava. 4leté gymnasium se zavedlo až v roce 1968. V době kdy nastupovala Julka na střední (1964) ji mohl pomáhat s přijímačkami jen na SVVŠ, která byla tříletá.

16.01.2019 5 z 5

Přežil jsem peklo gulagu Přežil jsem peklo gulagu Egon Morgenstern

Tohle se hodnotí těžko. Vzpomínky zhruba stoletého muže, které sepsal jeho příbuzný. Pravděpodobně bez literárního vzdělání. Tady nejde o literaturu, ale o dokument doby. Není každý Solženicyn. Zajímavé jsou pro mne spíš ty věci před a po gulagu a napojení na Česko. Je dobré, že tyto knihy vychází.

15.01.2019 4 z 5

Krvavý leden Krvavý leden Alan Parks

Do knihy jsem se pustil díky čtenářské výzvě. Nic moc jsem nečekal. A o to větší bylo překvapení. Podobné romány beru jako oddychovku a obvykle se k sérii vrátím až za čas. V tomto případě jako na vztek další díl k okamžitému pokračování není. Nechápu jak člověk, který se pohyboval celý život v hudebním průmyslu dokáže napsat něco tak syrového. Třeba vzniká nový fenomén - Skotská tvrdá škola. Nemá cenu dál rozebírat - tohle je nutné přečíst.

14.01.2019 5 z 5

Incident v Čechách Incident v Čechách Thomas Årnfelt

Historický thriller od zahraničního autora umístěný do Čech jsem si nemohl nechat ujít. Bohužel toho thrilleru tam bylo hodně málo - respektive byl hodně naivní. České reálie nula. Nejvíc mne pobavilo jak si v Čechách roku 1613 domlouvali svatbu na víkend. Takže jediné + je to, že kniha má dle katalogu NK 287 stránek.

11.01.2019 2 z 5

Případ podezřelého arcibiskupa Případ podezřelého arcibiskupa Stanislav Češka

Připadá mi, že celá série už dodýchává. A to existují minimálně 2 další díly. Je to ale zasazené do čtenářsky vděčné doby, která to drží. K tomu zajímavá detektivní zápletka s citlivě zakomponovaným používáním moderních kriminalistických metod. Výborné jsou i vysvětlivky na konci knihy k použitým reáliím. Co už kulhá je literární zpracování. Nevím proč po deváté čtu celou historii Slavomíra. To je opsané vaty... K tomu triviální vlastenectví neustále omílané. Tohle v člověku nic nevyvolá, jen otráví. Mimo zápletku a pár vzpomínek na popíjení a problém s manželkami se nic dalšího neděje. To, že autor je technik a ne literát tady už leze moc ven. ( A to ještě zlepšil styl, který byl např. u prvních Berků zoufalý.)

10.01.2019 3 z 5

Předivo tmy Předivo tmy Karl Edward Wagner

Vezmi Conana a přihoď k tomu Kaina s Ahasverem. Pak to zahusti jadernou ponorkou s laserovým dělem. Pokud i to je málo přihoď ultrazvukový maják. Ano, tohle všechno tato šlichta obsahuje. Jak tohle mohl někdo i v roce 1996 nechat přeložit nepochopím. Asi se to svezlo s autorovým Conanem. Toho mám někde doma a takhle stupidní to snad nebylo. (Ten bod je za překlad.)

09.01.2019 1 z 5