hanzmb hanzmb komentáře u knih

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

I spisovatel musí být z něčeho živ a nové nápady nepřichází každý den. To vidím jako jediné zdůvodnění tohoto 4.dílu. Už v bibli i v pohádkách se vše točí okolo čísla 3 a nechat uzavřenou trilogii s hrdinskou smrtí hlavního protagonisty byl logický vrchol. Když už chtěl autor využít zavedené prostředí (které je fantasticky propracované) měl použít hrdinu mimo hlavní postavy trilogie. Takhle mi to většinou spíš než sci připomínalo western posunutý o 200 let v čase a pár 1000 km na východ. I s likvidací prohnilých šerifů rodného městečka. Co se musí nechat je literární zpracování. Řemeslo je zvládnuté perfektně. Za to možná i 3,5 *.

17.01.2019 3 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Už dlouho jsem se na nějakého Dána chystal. Nevěděl jsem zda začít dle vydávání či chronologicky. Díky výzvě jsem nakonec začal v půlce. A asi to nevadí. Ten příběh má samostatnou pevnou konstrukci s perfektním prokreslením postav. A napětí se dá krájet až do předposlední stránky. Brzy se zase do Nášho mesta vrátím. Když to srovnám např. s brněnským Češkou, je tohle o 2 levely výše. Malá historická oprava. 4leté gymnasium se zavedlo až v roce 1968. V době kdy nastupovala Julka na střední (1964) ji mohl pomáhat s přijímačkami jen na SVVŠ, která byla tříletá.

16.01.2019 5 z 5

Přežil jsem peklo gulagu Přežil jsem peklo gulagu Egon Morgenstern

Tohle se hodnotí těžko. Vzpomínky zhruba stoletého muže, které sepsal jeho příbuzný. Pravděpodobně bez literárního vzdělání. Tady nejde o literaturu, ale o dokument doby. Není každý Solženicyn. Zajímavé jsou pro mne spíš ty věci před a po gulagu a napojení na Česko. Je dobré, že tyto knihy vychází.

15.01.2019 4 z 5

Krvavý leden Krvavý leden Alan Parks

Do knihy jsem se pustil díky čtenářské výzvě. Nic moc jsem nečekal. A o to větší bylo překvapení. Podobné romány beru jako oddychovku a obvykle se k sérii vrátím až za čas. V tomto případě jako na vztek další díl k okamžitému pokračování není. Nechápu jak člověk, který se pohyboval celý život v hudebním průmyslu dokáže napsat něco tak syrového. Třeba vzniká nový fenomén - Skotská tvrdá škola. Nemá cenu dál rozebírat - tohle je nutné přečíst.

14.01.2019 5 z 5

Incident v Čechách Incident v Čechách Thomas Årnfelt

Historický thriller od zahraničního autora umístěný do Čech jsem si nemohl nechat ujít. Bohužel toho thrilleru tam bylo hodně málo - respektive byl hodně naivní. České reálie nula. Nejvíc mne pobavilo jak si v Čechách roku 1613 domlouvali svatbu na víkend. Takže jediné + je to, že kniha má dle katalogu NK 287 stránek.

11.01.2019 2 z 5

Případ podezřelého arcibiskupa Případ podezřelého arcibiskupa Stanislav Češka

Připadá mi, že celá série už dodýchává. A to existují minimálně 2 další díly. Je to ale zasazené do čtenářsky vděčné doby, která to drží. K tomu zajímavá detektivní zápletka s citlivě zakomponovaným používáním moderních kriminalistických metod. Výborné jsou i vysvětlivky na konci knihy k použitým reáliím. Co už kulhá je literární zpracování. Nevím proč po deváté čtu celou historii Slavomíra. To je opsané vaty... K tomu triviální vlastenectví neustále omílané. Tohle v člověku nic nevyvolá, jen otráví. Mimo zápletku a pár vzpomínek na popíjení a problém s manželkami se nic dalšího neděje. To, že autor je technik a ne literát tady už leze moc ven. ( A to ještě zlepšil styl, který byl např. u prvních Berků zoufalý.)

10.01.2019 3 z 5

Předivo tmy Předivo tmy Karl Edward Wagner

Vezmi Conana a přihoď k tomu Kaina s Ahasverem. Pak to zahusti jadernou ponorkou s laserovým dělem. Pokud i to je málo přihoď ultrazvukový maják. Ano, tohle všechno tato šlichta obsahuje. Jak tohle mohl někdo i v roce 1996 nechat přeložit nepochopím. Asi se to svezlo s autorovým Conanem. Toho mám někde doma a takhle stupidní to snad nebylo. (Ten bod je za překlad.)

09.01.2019 1 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Až tak jsem touto "východní" scifi nadšený nebyl. Spíš tak 3,5. Asi se v tom projevuje různý kulturní základ. Navíc to celkově na mě působí stylem, který byl na západě spíš v 70-80. letech. Silnou stránku knihy vidím v zobrazení škod páchaných fanatismem ať rudým, tak ekologickým. A po technické stránce vlastní myšlenka soustavy 3 těles. Slabinou je naopak např. popis převádění protonu dimenzemi. Kolik lidí na světě má k pochopení technické předpoklady? Z mého pohledu literární balast. Podobně mi nesedí i děj probíhající ve hře. (Třeba se v dalších dílech objeví jeho napojení na realitu.) Zatím bych spíš uvítal něco ze skutečné historie systému, co napomůže pochopení celkové situace. To nějaké "svévolné" programátorské hrátky, které mohou být zcela odtržené od skutečnosti, nenahradí. K tomu jen málo postav se chová jak z "masa a krve". Dobrý nápad je jedna věc, literární řemeslo je ale bezpodmínečně také nutné.

08.01.2019 4 z 5

Příliš mnoho náhod v Tenerife Mar Příliš mnoho náhod v Tenerife Mar Helena Hardenová

Příjemné čtení. Kromě detektivní zápletky má i 2 příběhy. Jak hrdinky, tak i zavražděné. Česká detektivka (bez géniů a gigantického policejního aparátu) navíc zasazená do zajímavého prostředí.

05.01.2019 4 z 5

Denik Ostravaka 3 ...farame dal, no ni? Denik Ostravaka 3 ...farame dal, no ni? Ostravak Ostravski

Tak sem zmakl třy ďyly tych dřysov. Tenka musym mať pauzu nebo moje gramatyka de do řyt...
(pořád vtipné, ale před lety jako novinka na netu mne to bralo mnohem víc...)

03.01.2019 4 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Další z vynikajících Vondruškových románů. Obměna vyšetřujícího týmu knize velmi pomohla. Bohužel jen obtížně bude hledat návaznost vzhledem k úzce specifickému místu pobytu hrdinky. Snad jedině kdyby si Johanka vzala Hedviku k sobě do Prahy. Pro mne je Vondruška v současné době naší literární hvězdou. Četl jsem ho vždy rád, ale od osobní účasti na jedné jeho přednášce ho přímo obdivuji. A to nemluvím o jeho historickoaktuálních komentářích k současnému dění. Jinak mne překvapilo, jak byly v minulosti dospívající dívky skromné. Za vyřešení případu jim stačilo se na chvíli obléknout do starých mužských kalhot...

01.01.2019 5 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Oddechové čtení, které si nehraje na žádnou velkou literaturu. Ideálně namíchaný mix detektivky, historie a románu pro ženy. Toho posledního tam bylo na můj vkus až příliš. Hrdina vyrostlý a žijící v římských slumech a mající za sebou službu v legii se najednou v 2.polovině knihy chová jak zamilovaný vikomt. Někdy se k této sérii asi vrátím (pořád to je historická detektivka navíc ze starého Říma), ale až dočtu nejprve Robertse a Saylora. Ti mi sedí více. (Taky předpokládám, že se hrdina s Helenou ožení a prostor pro zamilované výlevy se tím okamžikem radikálně zúží :) ).

31.12.2018 3 z 5

Bruncvík a nagyery Bruncvík a nagyery Vlado Ríša

Kniha je zařazena do série Kroniky karmínových kamenů. Neznám ostatní díly a i v této knize je jen počáteční proklamace jako spojující článek. Tím kamenem může být onen zázračný z královské koruny, který působí jako protijed. A který Bruncvík po průchodu trávicím traktem vrátí zpět. V každém případě je tato kniha i 3.dílem série o Bruncvíkovi. Ten je zde už zkušeným knížetem a jeho mladické vylomeniny přejímá jeho syn Otakar. Takže nic nového pod sluncem. Asi bych nechal Bruncvíka v této knize zemřít. Nepřipadá mi, že by se mohlo objevit něco překvapivého i v případném dalším dílu.

29.12.2018 3 z 5

Stryga Stryga Vlado Ríša

Vtipné využití jediného českého "bohatýra" ze Starých pověstí českých. Navíc i on zde spíš vítězí většinou hlavou než svaly. Příjemně se čte, ale spíš to je pro náctileté.

27.12.2018 3 z 5

Dokonalý zabiják Dokonalý zabiják Ward Larsen

Trochu Ludluma, trochu Silvy a to vše ve staré dobré Anglii pod dohledem Scotland Yardu. Přesto velmi pěkně namícháno a někdy se k této sérii vrátím.

25.12.2018 3 z 5

Případy královského soudce Případy královského soudce Richard Dostál

Název automaticky vyvolává dojem, že půjde o historickou detektivku. Snad ještě v 1.části se může o něčem podobném hovořit a to spíš okrajově. Ta druhá už se spíše blíží napínavé historické romanci. Přesto to k přečtení doporučuji. Zajímavý příběh na pozadí historických reálií. Napsáno docela čtivě (několikrát jsem se soustředil a snažil se najít přechodníky - nenašel, natož špatně použité). Proč jenom se ale autoři musí strefovat do stejného období, když mají tolik století k dispozici? Tím myslím Bauer x Hrdlička a nyní i Dostál x Koubková. (A musím si přečíst tu Vaňkovou.)

23.12.2018 4 z 5

Prokletí vladyckého rodu Prokletí vladyckého rodu Jiří Bílek

Kdo chce číst napínavou historickou detektivku, ať si vezme Vondrušku nebo Bauera. Kdo má zájem si přečíst zajímavý psychologický román o rodinných vztazích, který je nastartován vraždou jednoho z členů, ať si přečte tohle. Navíc zasazené do zajímavé doby, které se věnuje v současnosti snad už jen Jandovský. Navíc detektiv nedetektiv je kněz, nucený svou víru neustále srovnávat s okolím, kde zatím ještě po pár generacích není zakořeněna. Co mi na knize vadí je její jazyk. Autor se asi snaží navodit dobu použitím několika mála historických slov. Ta vložena do jinak zcela dnešní konverzace působí jako pěst na oko. Co nechápu je neustálé požívání výrazu ujec, i když v rámci rodiny se jedná o strýce (otcův bratr).

22.12.2018 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Co mě napadlo po přečtení bylo Robinson Crusoe 21.století. (A jak jsem zjistil z recenzí nejsem s tím přirovnáním sám.) Já si to hodně užíval, ale asi jsem ideální cílový konzument (chemik pracující celý život ve výrobě velké strojírenské firmy a pečující o chalupu s velkou zahradou). Takže ty detailní popisy mi byly hodně blízké. I časové umístění do blízké budoucnosti přispívá pochopitelnosti. Technika je zde jen evolučně dál, ne nějaké skoky na dosud neznámou úroveň. Proto 5*. Myslím si ale, že bude i hodně zklamaných čtenářů, kteří to ani nedočtou. Po literární stránce a bohatosti děje se toho až zas tak moc neděje.

20.12.2018 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Není to špatné čtení, určitě se za čas pustím i do dalšího dílu. Chybí mi tam ale nějaký větší náboj. Je to takové "postupně plynoucí". Nedokázal jsem se do toho pořádně začíst. Příliš mnoho slov ve srovnání s probíhající dějovou zápletkou. Být ta kniha o 1/4 kratší by ji dle mého nijak neuškodilo.

18.12.2018 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Trochu jsem čekal, že se autor bude opakovat, že jako obvykle v podobných případech bude laťka o něco níž. Nic z toho se nepotvrdilo - spíše naopak snad ještě lepší než 1.díl. Už minulý díl jsem chápal spíš jako napínavý psychologický román než jako detektivku. Teď už tu vazbu přetrhal úplně, aniž by ztratil něco na čtivosti. Je zbytečné rozevírat detaily, už výběr toho, kdo tentokrát vzpomíná na minulost je fantastický. Nijak mi nevadí ten tvrdší závěr. To je jen kulisa. To finále a i poselství je v tom posledním rozhovoru Ceit a Johnnyho.

15.12.2018 5 z 5