hanzmb hanzmb komentáře u knih

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Vondruška bude vždy mou srdeční záležitostí. Historii miluji, detektivky mám rád a jeho srovnávání historie s dnešní situací obdivuji. Ale musím přiznat, že i Mistr ztrácí dech. Těch 24 dílů je už opravdu moc. Na rozdíl od Jičínského pole je zde obměna vyšetřovatelů minimální a nic nepřináší. Katakomby je taky taková zprofanovaná záležitost. A jak už psal někdo v komentáři dole, to logické propojení jednotlivých vražd kulhá příšerně. Ale stejně si 25. díl zase přečtu... pokud ještě bude.

04.04.2019 4 z 5

Sirény Sirény Joseph Knox

Po Krvavém lednu čtu v krátké době další noirovku z Anglie. A zase vynikající. Nebo nám přece jen je to evropské prostředí a životní styl bližší než americké. Solidní příběh s hrdinou nehrdinou, který má snad všechny možné neřesti a je neustále bit životem v přeneseném i skutečném stavu. K tomu bezva popis odvrácené strany Manchesteru. Trochu mi vadí uštvaný závěr, ale už tu je další díl, takže se třeba ještě něco dozvíme. Co mi vadí víc je ale ta jeho divná pozice ve sboru. Za to co provedl je jasný kriminál. Přitom aniž by nějakým způsobem došlo v závěru k jeho plnému očištění pokračuje dál i když na nižší pozici. To není reálné.
Šéf je rád, že si zachránil holý flek, o Waitsovi se přitom nesmí vůbec mluvit, tak jak to že zůstává?

31.03.2019 4 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Juraje Červenáka jsem vždy bral jako spisovatele fantasy. A to té dle mého lepší sorty, která používá nadpřirozeno jen pro zdramatizování a podbarvení samotného příběhu, který by byl i bez toho životaschopný. (Na rozdíl od několika např. Žambochových nadpřirozených šíleností, které jsem před nedávnem četl.) Nyní už začínám váhat nad tím "fantasy". Tohle je fantastický historický román plný historických reálií a přitom s velmi čtivým příběhem. Tohle už je spíš mnohem blíž k historickým románům Vondrušky. Kdyby Vlčice jen utekla a do pevnosti se vplížila v přestrojení, mohl by být příběh jinak klidně zachován. Ale to bychom přišli o tu vrcholovou třešničku.

29.03.2019 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Nemá cenu opakovat superlativy z předcházejících komentářů. Jen mne napadlo, proč zrovna tuto sérii mám přečtenou celou, zatímco u ostatních podobných mne to většinou po pár dílech přestane bavit. Přitom geniální workoholik Hunter, těžce navazující jakékoliv vztahy, není zrovna osoba, kterou by si čtenář hned zamiloval. Asi to bude tím, že pan Carter je opravdový Mistr svého řemesla. K té sbírce lidských mimořádností - můj otec zemřel v 94 letech a do poslední chvíle četl bez brýlí.

26.03.2019 5 z 5

Anglická dívka Anglická dívka Daniel Silva

Allon bude vždy mým nejoblíbenějším hrdinou tohoto typu literatury, proto automaticky těch 5*. Jeho oficiální postavení dává pevnou a smysluplnou vazbu jeho příběhům. Na rozdíl od jiných nezničitelných hrdinů, kteří bojují většinou sami za sebe. Třeba od Ludluma jsem zvládl 2 díly a nevím, jestli někdy bude další. Musím ale přiznat, že v porovnání s ostatními díly mi tento připadal trochu slabší. Chyběl mi tam především ten širší záběr v popisu historických souvislostí, který byl vždy součástí minulých dílů ( např. podíl katolické církve na emigraci nacistů, rozkrádání židovského majetku od švýcarských bank apod.) Taky poprvé šlo vše hladce a nebyl tam ten klasický průšvih během finální akce. Možná to je autorův úmysl proti stereotypům. To avizované rodičovství a plánované převzetí funkce by tomu napovídalo. Uvidím v dalších 5 dílech.

24.03.2019 5 z 5

Ve znamení meče Ve znamení meče James Aitcheson

Solidní oddychovka pro ty, kdo milují řinčení mečů a rytířské souboje. V odpočinkových pasážích mezi bitvami to trochu zabrousí i do historické detektivky. V dalších dílech tam bude dle náznaku i nějaká ta láska. Napsáno to je dobře, děj má pevnou a logickou vazbu. Mozek si při čtení ale moc nezatížíte. Možná až 3,5*.

23.03.2019 3 z 5

Pod ochranou pohanského boha Pod ochranou pohanského boha Tim Severin

Kdo si chce užít vikingování, ať si přečte Zrzavého Orma nebo další severské série jmenované v předcházejících komentářích. Kdo si chce udělat představu o životě a chování seveřanů v 11. století ať si nenechá ujít Severina. A nejzajímavější na všech těch jeho popisovaných zajímavostech je to, že nakonec je čtete jedním dechem jako nějaký napínavý román. Ona tam 1 bitva a nějaké ty potyčky taky jsou. Ale ty jen dokreslují obraz doby. A při popisu putování s Eochaidem, jsem si uvědomil, že už bych si zase mohl přečíst nějaké ty další případy sestry Fidelmy.

20.03.2019 5 z 5

Nebeská hostina Nebeská hostina Donald Ray Pollock

Fantastická kniha. Asi zbytečné rozebírat. To se musí číst. Tak trochu jsem zavzpomínal na dobu před 50 lety, kdy se mi dostaly poprvé do ruky knihy od Erskina Caldwella. K tomu je dobré znát i Steinbeckovo A jejich je království nebeské. Pak si to vychutnáváte násobně. Ano, jsou tam tvrdé pasáže, protože doba a prostředí takové byly. To vše však vyvažuje vnitřní lidství většiny hlavních postav. Samozřejmě kniha je silně kontroverzní, ale lituji všechny, kdo ji k vůli tomu odloží nebo ji naopak čtou jen pro tyto pasáže. Přichází o mnoho. Stále platí "čistému vše čisté".

18.03.2019 5 z 5

Za všechny prachy Za všechny prachy Janet Evanovich

Pohodové lehké čtení, které se dá zvládnout za den. Měl jsem trochu strach z těch hlášek o Bridget Jonesové, ale naštěstí tato hrdinka je mnohem normálnější. Jen se dostala do prostředí a situací, se kterými nemá zkušenost. Ale pere se s tím dobře. Detektivka to pravá není, vrah se nabízí už někdy od půlky. To kriminální prostředí ale dobře nahrává spádu děje. Mám jen strach co přijde v dalších dílech. Tento styl a chování hrdinky je fajnový začátek, ale musí přijít nějaký vývoj. Jen s komičností se vydržet nedá. Třeba ta zmínka o střeleckých schopnostech nebyla jen náhoda...

15.03.2019 4 z 5

Dies irae Dies irae Robert Fabian

Když jsem skoro před 20 lety četl Mariňáky, byl jsem z toho na větvi. Takové military scifi bych od Čecha v životě nečekal. Planeta mezi dvěma slunci byl taky pořádný nářez. Semper Fi a Carpe Diem už těch kvalit nedosahovaly, ale pořád to bylo slušné čtení. Vzhledem ke klesající kvalitě jsem se ale dlouho odhodlával k této knize. A oprávněně. Zase něco, co nemuselo být napsáno. Respektive to co za něco stojí by vydalo max na povídku. Na víc s chlapskejma hláškama, popisem bojové techniky a několika v realitě neexistujícími ale přitom fyzicky zasahujícími entitami to nedá. Guláš bez hlavy a paty a bez ukončení, aby se případně mohlo ještě několikrát pár set stránek vydat. Takový konec nekonec si hrdinové z výše jmenovaných knih nezasloužili. Přitom téma spojení 2 linií příběhů by mělo dodat spoustu látky a nových nápadů.

14.03.2019 2 z 5

Poslední bere vše Poslední bere vše Miroslav Žamboch

Sprint se mi po většinu času líbil, i když jsem ho četl už po druhé. Má to příběh, logickou stavbu a pointu v závěru. Jedinou skvrnou je pro mne ta závěrečná bitva. Jakmile začne neřízená magie vše likvidovat jsem otrávený. Naštěstí závěr už zase přešel do magicky normálnějšího světa. Asi 3,5*. Poslední je dle mého absolutně nejslabší. Příběh se sice pěkně rozjíždí v mučírně, ale odchodem z ní vše skončí. Jako kdyby autor vždy ráno zapomněl, co napsal minulý den. A nebo mu to bylo úplně jedno. Takže někdo, kdo nevylezl do schodů je najednou Conan v nejlepší formě. Někdo, kdo se bránil kouzlům je najednou mocným čarodějem. A když neví jak dál, tak probudí ducha, který vše zachrání. Světlejším zjevem je v závěru vysvětlený původ. Něco málo logiky v bezuzdném řádění magie. Tak 2,5*. Škorpion je starý dobrý Koniáš. Magie v rozumných mezích. Takže 4*. Jen mne štve systém, kdy se k 1 známé povídce nabalí 2 další a vydá se jako nová kniha. Z těch 2 se 1 zase za čas použije do další sbírky.

11.03.2019 3 z 5

Vraždy ve znamení hvězdy Vraždy ve znamení hvězdy František Kalenda

Kdo má rád Vondrušku, Bauera, Hrdličku apod. bude asi zklamán. Nejde o klasickou historickou detektivku. Než vyšetřování autora spíš zajímají vnitřní prožitky hlavních postav (něco mezi Bílkem a Koubkovou). I zápletka je nezápletka a spíš takový thriller, kde je mafie (církevní) a i církevní zpravodajské služby. Mně vadil nedostatek historických reálií (kromě těch lékařských) a taky o hlavních postavách a jejich původu se toho moc nedozvíte. Počítám něco v dalších dílech, ale tímhle tempem a vzhledem k plánované "jen" trilogii toho moc nebude. Ale čte se to dobře (24 hod) a tak asi 3,5* je odpovídající.

09.03.2019 3 z 5

Město snů Město snů Beverly Swerling

Trochu jsem měl strach z toho, že to bude takový napůl román pro ženy. Pánové nebojte se, nějaká ta láska tam je, ale jinak je to opravdu tvrdé. Autorka nechává plynout dějiny dost bokem, jen podmalovávají 2 stěžejní linie. Vztahy mezi členy rodiny a vývoj lékařství. Přesněji chirurgie. Na tehdejší lékaře se většinou dívá přes prsty. Oboje je teda dost krvavá záležitost. K tomu prémie v popisu tehdejšího New Yorku ( jen nevím co to může být ta Broad Way). Dost mi nejprve vadilo přeskočení 1 generace, ale pak jsem si uvědomil, že autorka potřebovala příběh zalidnit a i lékařství dostat do doby rychlejšího vývoje. Při srovnání s Průkopníky od Jakese je tohle o třídu výš. Tam ta inklinace k románu pro ženy je mnohem silnější, i když do toho dost přidává válečné scény.

08.03.2019 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Vynikající kniha u mne znamená, že se plně uzavřu do příběhu a šok přichází na poslední stránce, kdy se najednou musím utrhnout. A to byl přesně tento případ. Ta kniha není veselá, to je naopak psychothriller nejtvrdšího ražení co znám. Obdivuji autorku, že dokázala něco takového napsat v 33 letech. Tam nemůže být jen část zážitků, to hlavní si musela prožít celé, možná doplnila a upravila pár okolních postav a příhod. Až teď jsem si vlastně uvědomil, jak byla proti tomu "zlatá" a hlavně uvolněná šedesátá léta tj. doba mé školní docházky.

04.03.2019 5 z 5

Dech tmy Dech tmy Nicolai Lilin

Sibiřská výchova ve své době se mnou pěkně zacloumala. To se bohužel nyní nekonalo. Připadá mi to jak 3 knihy v jedné. Ta část po návratu z vojny je dle mne nejsilnější. Ta se 1. dílu nejvíc blíží. Pak najednou mávnutím proutku se hrdina zcela změní už během cesty na Sibiř. Je z toho najednou pohodové vyprávění o splývání člověka s přírodou. Čekal jsem na finále, jak se ti 2 jedinci v 1 těle dají dohromady. Bohužel nic z toho nebylo. Jen jednoduchý popisný thriller jakých se o zvláštních jednotkách píší desítky. To ruské prostředí to nijak nezachránilo. K tomu nelogický až uštvaný závěr, či spíše jen zabouchnutí dveří. Spíš až jen 3,5*.

03.03.2019 4 z 5

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Představte si kombinaci Chandlera, Sin city, Supermana a želvích ninjů. To vše posunuté v čase do technologie budoucnosti. Nepopírám, že tento guláš má i světlejší okamžiky. Vtipné (bankéř Conan) i krvavější (tanec se smrtkou). Povídka, jako krátký útvar, kde není prostor na složitější popisy a prokreslení, musí mít nutně pointu. Ta tady bohužel většinou chybí. Pokud nepovažujete za pointu
to, když hrdina zabije 4 přátele, potom spáchá harakiri a je následně oživen vyšší mocí. Já osobně tomu říkám zoufalý nedostatek invence. I absurdní hrátky musí mít nějaká pravidla.

01.03.2019 3 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Povídkám se většinou vyhýbám, mám raději delší texty, kde se dá vše rozvinout a propracovat. Delší Koniáše jsem četl vždy hned po vydání, ale až nyní jsem dostal odvahu na povídky. Myslel jsem, že kniha rozsahem vydá za 2 romány a bude to v pohodě. Nebylo. Jenom se 12x opakovalo to, proč se povídkám většinou vyhýbám (uspěchanost, jednoduchost děje, plochost postav atd.). Navíc povídka Drsná hra se až nepřijatelně shlédla ve filmu Poslední zůstává s B.Willisem.

28.02.2019 3 z 5

Galilejec Galilejec Kristýna Freiová

Ke knize jsem přistupuji čistě z literárního pohledu. Tj. nebudu dávat 5* jen z důvodu zvoleného tématu. Jsou tam 2 světlé body. Pojetí Piláta a zavedení ženského segmentu. To bylo zajímavé, i když už existuje i literární varianta kde Jošua byla žena. Co už bylo špatné jsou ty hrátky s apoštoly. Zcela nelogické a nezdůvodnitelné. Pokud za zdůvodnění neberete tu větu v závěru, kde vše svede na Petra. To je teda literární invence na úrovni. A úplně nejslabší vidím vlastní osobu Jošui. V ní se dostáváme někam do sfér spíše špatné fantasy. Dle mého příběh 2,5*, ty 3 jsou za pěknou češtinu.

24.02.2019 3 z 5

Odkaz Vikingů: Meč Odkaz Vikingů: Meč Ulf Schiewe

Zajímavé čtení z doby a regionu, který u nás není moc literárně známý. Přímočarý děj, bez odboček a dalších příběhů vedlejších osob. Přesto nejsou hluchá místa. Zkrátka dobře připravený vstup pro tetralogii. Snad se už překládá další díl. Jen nevím, jestli to není místy až moc "učesané". Když to srovnám s námi "barbary", tak jsme někde na konci vlády Břetislava a to byla ještě pěkná divočina.

23.02.2019 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Tady už není co dodávat. Logicky postavený příběh, postavy z masa a krve ( a té krve je sakramentsky moc). V pozadí komunita amišů (toho by mohlo být i víc). Dosud byla mojí ženskou favoritkou thrillerů Sára z Grant County. Teď jsem se během 3 týdnů seznámil s Kim, Lacey a Katy. Tak holky nevím, s kterou si zas začít dřív.

20.02.2019 5 z 5