hanzmb hanzmb komentáře u knih

Svatokrádež Svatokrádež John Maddox Roberts

Nenáročné čtení pro milovníky prostředí starého Říma. Spíš bych to nazval dobrodružný historický román než historická detektivka. Toho vyšetřování a logických dedukcí je pomálu. Vše vlastně vyřeší 1 svitek. Kdo chce poznat tuto dobu lépe, ať zkusí Roberta Harrise.

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Příjemné nenáročné čtení na okamžiky, kdy se zrovna nechcete na četbu moc soustředit. Je to už 3. historická série od Niedla, kterou začínám číst. Tady se mi líbí (zatím) obyčejnost hlavních hrdinů. Žádné skoro nadpřirozené nadání jako měl Platnéř nebo Tas. Proč ale proboha musí 90 % našich historických románů nebo detektivek z poslední doby být zasazeno do vlády 3 Lucemburků? Zaplať Bůh za Vondrušku a jeho Přemyslovce.

Sráči Sráči Richard Price

Kdo si chce přečíst prvoplánový thriller z amerického prostředí, ať raději tuhle knihu přeskočí. Kdo si chce udělat představu o běžné denní ( v tomto případě noční) práci řadových policajtů ať neváhá. Hlavně pasáže věnované jejich prostředím narušené psychice jsou neopakovatelné.

Perfektní idiot Perfektní idiot Petr Měrka

Na začátku pětibodová jízda. Přitom se vlastně nedělo nic, co by si člověk v nějaké formě nepřečetl v novinách. Jen to bylo vyhnané ad absurdum. Po polovině se z toho najednou začala stávat druhořadá fantaskní novela s rádoby porno nábojem. Až jsem uvažoval i jen o 3 *.

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Už 1.díl nebyl špatný, tento ho ale překonává. Na to, aby člověku tuhla krev v žilách není jak je vidět vůbec potřeba, aby ji v knize tekly potoky. I když jsem od vstupu jednotlivých osob do děje tušil, že v tom budou mít prsty, absolutně mi to nevadilo v napětí při četbě. Jediné co mi vadí jsou ty pasáže věnované vzájemnému vztahu obou policistů. Kolik dílů to má 2 dospělým inteligentním lidem ještě trvat?

14.05.2019 5 z 5

Kukaččí mláďata Kukaččí mláďata Vladimír Šlechta

Už to bude asi tak 10 let co vyšly Krvavé přízraky jako poslední díl Pohraničí ( dle mého asi nejlepší česká fantasy série) a já to okamžitě musel číst. Ta doba je znát. Těžko jsem dával dohromady souvislosti. Přesto musím uznat, že autor neztratil nic ze svého příjemného literárního stylu. Je to ta inteligentní fantasy, která má navíc i příběh. Těsně před touto knihou jsem četl posledního šíleného Žambocha a tohle byl přímo balzám na nervy.
(Jak jsem zjistil, je k sérii dopsaný ještě 1 příběh. Tak ho musím hned sehnat, ať zase za 10 let všechno nezapomenu.)

06.05.2019

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Žambocha znám až asi na pár povídek celého. Tohle patří k jeho 3 nejslabším knihám (1.díl je tam taky). Nezáživný mix dobrodružné literatury a šílené fantasy s trochou románu pro ženy. Šílená fantasy jsou především ty neustále se opakující bojové scény z podzemí - pích, sek, obrana a zase jak na kolovrátku znova. Tohle bych nedal ani na videu. Navíc to vše postrádá nějaký závěr. Nebo že by se nejednalo o 1, posléze 2 a nakonec minimálně 3 díly? Polít živou vodou JFK bych pro českou fantasy literaturu považoval za podstatně užitečnější. ( jenom nedej Bože aby se JFK v nějakém díle nepotkal s Baklym)

06.05.2019 2 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Velmi příjemné čtení na víkend. Optimální mix dobrodružství, válečnictví, historie, trochy tajemna a i nějaké té lásky. Dokonce autor nezapomněl i na našeho slepého krále Jana. Tohle by musel být fantastický scénář. Jen kdo by zaplatil ty bitevní scény. Od autora znám Saské kroniky (vydržel jsem 5 dílů) a Sharpa (1 díl) - tohle je jednoznačně nejlepší.

06.05.2019 4 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Tohle se nedá komentovat. Jen sedět a přemýšlet, co dá jednotlivci tak obrovskou sílu přežít a nenechat se zlomit. Zároveň to je i obrovské varování, abychom už nedopustili návrat doby, kdy se bude shora určovat způsob života. Co mi utkvělo z mládí v hlavě z povinných zkoušek M-L je, že historie se vyvíjí ve spirále. Pokud to je pravda, tak při čtení a poslechu toho, co je dle sdělovacích prostředků správné a morální, už začínám dostávat strach.

29.04.2019 5 z 5

Stanice Tajga Stanice Tajga Petra Hůlová

Perfektně vystavený příběh, založený na prolínání osudů několika hrdinů i časových rovin. K tomu nám prakticky neznámé prostředí. V neuspěchaném závěru pak přijde bomba. Co si víc ještě přát? Je nutné číst na jeden zátah. Jinak hrozí, že se budete neustále vracet zpět a hledat návaznosti a postavy.

29.04.2019 5 z 5

Vánoční zpověď Vánoční zpověď Martin Goffa

Výborným a neotřelým způsobem zpracovaný psychologický román. Ta kriminální zápletka na konci je jen takový oříšek na dortu. Fantastický je popis postupného přerodu hlavního hrdiny v zoufalého, všeho schopného jedince. Nejsou hluchá místa.

26.04.2019 4 z 5

Lovkyně informací Lovkyně informací Taylor Stevens

Solidně napsaný thriller. Má to docela spád a té krve a drastických scén tam až zas není tolik. Má to i zápletku, což tyto romány často nemívají. Navíc většina knihy se odehrává v nám zcela nepřístupném prostředí Afriky. A to je u mne ten největší čtenářský plus. Velkou literaturu v tom nehledejte, to není záměr autorky. A určitě ani očekávání většiny čtenářů, kteří po něčem podobném sáhnou.

24.04.2019 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tak jsem po mnoha letech zjistil, že jsem tuto knihu ze série Zaklínač nečetl. Těch 5* už asi není dnešní pohled na tyto příběhy, ale spíš nostalgická vzpomínka na dobu před 27 lety, kdy jsme první knihy se Zaklínačem hltali jen co vyšly. Bylo to slovanské, naturelu blíž než anglosaský Conan apod. Zkrátka autor přišel v ten pravý okamžik. Navíc za ty 3 roky (1992) vydavatelství ještě nestíhaly zaplnit těch 40 let trvající díru v sci a především fantasy literatuře.

24.04.2019 5 z 5

Město slávy Město slávy Beverly Swerling

Už dlouho jsem nebyl tak příšerně zklamaný ze zlomu kvality jako u této knihy. Po vynikajícím 1. díle plném historie lékařství, vývoje NY a přitom s pevným příběhem, jsem najednou četl něco nedefinovatelného. Chvíli román pro ženy a chvíli něco ve stylu jednoduchých dobrodružných románů. O lékařství max 2 stránky a to ta druhá zcela zbytečná, úplně mimo hlavní příběh. Tak nevím, jestli najdu odvahu na 3.díl.

19.04.2019 4 z 5

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Naše historie snad není tak krátká, aby se 2 autoři stejné literární formy museli nacpat do jednoho úzkého období. Navíc oba hrdinové jsou rychtáři. V tomto 5. díle je dokonce probírán identický případ. To autor neznal Bauerovo o 5 let starší Král nezná bratra? Kdyby u nás vycházelo 100 historických detektivek ročně tak snad. Takže 2 body dolů za plagiát. Je to škoda. Podrychtář Václav je mi přitom mnohem sympatičtější než spíš prvoplánovitější a hrdinštější Protiva. I historické reálie mi zde připadají zajímavější a propracovanější.

15.04.2019 3 z 5

Únos Únos Lee Child

Klasický Reacher. Spíš i lepší, i když na mnou preferovaného Nepřítele to nemá. Jednou za čas se budu k této sérii vracet, i když 2 díly po sobě bych asi nedal. Detektivka jde tentokrát trochu stranou, protože to řešení se jasně nabízí už někdy od setkání se sestrou 1. unesené ženy. Ale nechápu ty jeho milenky. Kartáček má v kapse, ale v Anglii byl už asi 4.den ve stejném prádle :).

12.04.2019 4 z 5

První pocit (a vydržel do 3/4 knihy) byl bomba. Závěr ale nadšení zkazil. Jako kdyby autor najednou dostal jinou práci a knížku potřeboval za 3 dny dodělat. Markantní je ten závěrečný příběh inspektora Zwolinského. Tohle by vydalo na fantastických 20-30 stránek a on to odflákl pár esemeskama. A závěrečný telefonát o dořešené vraždě prostitutky to jen podtrhl. Hlavně, že už je detektiv zpátky v teple.

11.04.2019 4 z 5

Putování Putování Michael Bronec

Základní myšlenka zajímavá, pár dobrých zápletek. Bohužel se to všechno utápí v balastu slov a spousty nic neřešících odboček od hlavního příběhu. Taky jsem musel listovat Arénou, abych se chytil.

08.04.2019 3 z 5

Conan v bludišti zrcadel Conan v bludišti zrcadel Ivana Kuglerová

Ještě se mi nestalo, abych měl na knihu tak absolutně shodný názor jako Eigis. Ať nejlepší, nejhorší povídka, či Kantůrkův komentář. Tak jen pár poznámek navíc. Kuglerová, Vrbenská - literárně asi nejlepší, ale ženám bych ze zákona zakázal psát conanovské povídky :). Medka beru jako odlehčenou parodii. Ty popisy posilování jsou bezkonkurenční. Obecně ale nechápu proč tato díla vznikají. Buď spisovatele obdivuji, ale pak bych se měl snažit psát v jeho duchu. Ne jenom použít jméno hrdiny. A nebo - hůře - se snažím využít boomu a vydat něco, co bych jinak neudal. Proč si raději nevytvořit třeba Českýho Honzu a příběhy dát jemu? U JFK to docela pár let fungovalo.

08.04.2019 3 z 5

Údolí stínu Údolí stínu Peter Tremayne (p)

Nemá cenu přidávat další superlativy k již napsanému. S radostí vidím kam se kategorie historická detektivka posunula. ( V 70. letech to byl jen soudce Ti a Zločin na Zlenicích hradě). Já osobně očekávám co nejvíce historických reálií a to je u Tremayna vždy bohatě splněno. Velmi se mi líbily v tomto díle triády a tak přidávám triádu štěstí: "Vyšel 8,9, a 15. díl Fidelmy".

05.04.2019 5 z 5