hanzmb hanzmb komentáře u knih

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Nemá cenu opakovat, že krimi složka je v tomto případě jednoduchá. Průměrný čtenář detektivek musí už od 1/3 knihy vědět jak to dopadne. Čte se to ale velmi dobře, stejně jako ostatní knihy této série. A snad se brzy dočkáme i již napsaného 5.dílu. Jako nejdůležitější vidím závěr knihy, kde je v kontrastu štěstí některých na úkor rozbití životních jistot druhých. A otázka, zda musíme znát pravdu za každou cenu.

28.03.2024 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Každá autorčina kniha se bude srovnávat s Houbařkou. A žádná už třeba jejich kvalit nedosáhne. To je naneštěstí i tento případ. Přitom ten začátek sliboval něco na podobné úrovni. Bohužel od Teových 18. narozenin přijde zlom. Zatímco do té doby je čtenář vtažen do jeho prožitků a názorů, od tohoto okamžiku se jedná jen popisný styl. Trochu to zvedne začátek matčina příběhu, ale pak až do konce knihy zase spíš jen popis.
Spoiler:
Takže zůstává jen jedna otázka - je Teo vrah?

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Nemá cenu se u každého dílu rozplývat. To už je u této série standard. Jako obvykle dostanete více paralelních případů. Tentokrát si autorka ale nedala takovou práci ze zápletkou, a tak jednoho pachatele tipnete ještě před 1/4 knihy a druhého hned za polovinou. O to víc se ale věnovala osobním vztahům obou hrdinů. Po přečtení jsem pochopil, proč už zbývají jen 2 díly. Víc už by se z toho asi získat nedalo.

Krev pro divoženku Krev pro divoženku Kristýna Sněgoňová

Po Rusalce bylo proniknutí do světa divoženek už jednodušší. Bohužel ani zde nebyl dotažen popis tohoto prostředí. Např. vznik Pospolitosti či více o Vranově zákoně. Třeba k tomu dojde v dalším dílu. Bez něj by totiž ten utržený závěr tohoto dílu zcela postrádal logiku. Takže asi 4,5*. Snad se na rozdíl od série Města podaří autorce udržet stoupající kvalitu.

Krize Krize Felix Francis

Už to je 50 let co si díky Francisům užívám detektivek z dostihového prostředí. Mám dojem, že první byla v roce 1974 Smrt favorita. Je fajn, že se syn vydal v otcových šlépějích a přes počáteční problémy se pomalu dotáhl na jeho úroveň. A pořád přichází s něčím novým. Tentokrát je hlavním hrdinou absolutní dostihový diletant. A i tak získáte spousty zajímavých informací především z oblasti křížení a obchodu s mladými koňmi. K tomu výborná krimi zápletka.

Na zemské stezce Na zemské stezce Martin Nesměrák

Mám poslední dobou štěstí. Po Brabcovi jsem narazil na dalšího vynikajícího autora historických románů, který navíc píše o Přemyslovcích. Je to po velkoprodukci těch našich 2 guru vysloveně pohlazení po duši. Nejde o detektivku, i když určitá zápletka tam je také. Spíš takový starý dobrý historický dobrodružný román, kde muži jsou stateční chlapi a ženy krásné a chytré. Ale je zde i spousta historický reálií, především co se týče historie Landštejna a kolonizace tohoto jižního Trojmezí. K tomu nějaká ta bitka s bandity, případně válka s Rakušany. Jako perličku vidím rozbory aktuální situace a dalšího možného vývoje od hlavního hrdiny. Je vidět, že autor jen nepíše, ale opravdu nad každým slovem přemýšlí a má to v hlavě dobře srovnané.

21.03.2024 5 z 5

Farmář Rosický Farmář Rosický Willa Cather

Takový hodně zkrácený Rollandův Dobrý člověk ještě žije po americku. K přečtení mě nalákalo to, že se mělo jednat o českého hrdinu. Bohužel ve výsledku to mohl být jakýkoliv Evropan. Trochu detailněji se jeho život probírá až od pobytu v Anglii a nevím, zda popíjení kávy je typicky český zvyk. Navíc finále čtenář odhadne už od prvního vstupu hrdiny do děje.

21.03.2024 3 z 5

Cesta do blikajícího pekla Cesta do blikajícího pekla Šárka Andrlová

Náhodně jsem narazil na tuto knihu a hned mě zaujalo její téma. To snad ještě nikdo nezpracoval. Navíc to bylo od české autorky, což ještě zvyšovalo na zajímavosti. A dostal jsem víc než jsem čekal. Tohle byl opravdu drasťák, na jaký se narazí jen málokdy. Navíc, když hrdinkou je bankovní úřednice a máma od 2 dětí. Pro mě, který jsem ještě v životě nehodil korunu do automatu, to bylo i trochu sci-fi. A k největšímu překvapení došlo po pár stránkách. Ono se to odehrává v mém rodném městě, kde žiju už skoro 70 let. Navíc zjevně jsme byli skoro sousedi. Oba jsme bydleli v sídlišti Habeš. Samozřejmě všechny místopisné pojmy znám, ale ty názvy heren mi nic neříkaly. U Kauflandu nikdy nic takového nebylo. Snad něco u Startu. Pak jsem si uvědomil, že v té době jsem ještě pracoval a po městě se pohyboval autem nebo na kole. Pokud jsem se stavil v hospodě, tak většinou v Siestě v Kosmonosích, kde jsme se my cyklo-závislíci potkávali a doplňovali vydané tekutiny.

Prokletí z mlh Prokletí z mlh Stanislav Brabec

Náhodně jsem narazil na tohoto autora historických románů. Zarazilo mě minimum, ale přitom vysokých hodnocení a ještě méně komentářů. Otráven Lucemburky vítám každý výlet k Přemyslovcům a tak jsem naštěstí nezaváhal a pustil se do čtení. A fantasticky jsem si to užil. Od sympatických hrdinů přes výborný příběh s hororovými prvky a trochou milostného jiskření až k závěrečnému řešení, které nebylo nijak násilné a perfektně zapadlo do rámce příběhu. Sice od setkání s bylinářkou jsem tušil řešení, ale nijak mi to nevadilo. Navíc jsem si uvědomil, že vidím prostředí jak ve filmu. Tak to perfektně autor dokázal popsat. Proč, to jsem pochopil až z informace, že je současně malíř.

Katova dcera a Rada dvanácti Katova dcera a Rada dvanácti Oliver Pötzsch

Stejně jako předchozích 6 dílů plný počet *. Čtenář už si na tuhle katovskou rodinku zvykl a je dobře, že brzy bude i 9. díl. Ty popisky Bavorska a života v něm po 30 leté válce jsou fantastické. Na velmi solidní úrovni bývají i zápletky. Jediné co mi tak úplně v tomto dílu nesedělo je závěr. Ne vyřešení případu, ale další doplňky, které až moc připomínají americky happy end.

Nezkoušej na mě zapomenout Nezkoušej na mě zapomenout Petr Heteša

Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Naštěstí. Četl jsem to krátce po Kotletově Revoluci, která mi připadala jako špatný Baltimor, a tak mě tento pravý Baltimor vysloveně pohladil na duši. A současně mi dal naději, že se česká fantasy nezvrhá jen v kvanta mrtvol a nepřirozeného sexu. Tady má každá mrtvola svůj smysl a posouvá příběh dál. A i když vlastně k sexu nikdy nedojde, neustále to mezi postavami jiskří a čtenář si užívá perfektní hlášky a narážky. Jedině snad co mi úplně nesedělo byl jednoznačně postavený závěr. Nechat to jen oblasti náznaků a možného vývoje by mi ke stylu knihy sedělo víc.

04.03.2024 5 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Zaujmout a prosadit se v oblasti krimi literatury je v současné době strašně těžké. Autor musí přijít s něčím nečekaným buď v typu zločinu nebo ho zasadit do nového neokoukaného prostředí. A nebo, jako v případě této série, přijít s novým neokoukaným typem vyšetřovatelů. A přesně tohle se povedlo na 150 %. Ta dvojice a její osudy jsou tak zajímavé, že čtenář pomine jednodušší zápletku i postupy vyšetřovatelů, založené spíš na náhodě než dedukci a mravenčí práci. Jen mám strach, jak se osobní situace hrdinů promítne do dalších dílů. Její řešení se nedá odkládat do nekonečna. Ale podle palců to autor zvládl a je na co se těšit.

04.03.2024 5 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Na každého přijde slabší chvilka a autora to potkalo nyní. A to hned z několika důvodů. Podle data vydání to psal za covidu a byl ve velmi špatném rozpoložení, jak vyplývá z jeho popisu té doby. Současně ani nedostal nápad na pořádnou krimi zápletku. Tohle je proti jiným jeho knihám jen slabý odvar. Asi to sám cítil a tak tam zakomponoval tajnou organizace. To je dle mého to poslední, nejzoufalejší řešení. A i když se snaží ukazovat na zoufalou situaci ve Francii, je to jen povrchní. Jakoby měl strach naplno napsat, proč to všechno vzniká. Že si za to mohou Francouzi, jako jeden ze 2 vůdčích států EU sami. Nelze přitáhnout miliony nevzdělaných emigrantů a současně likvidovat zemědělství a těžký průmysl, ve kterých jedině tito mohou najít uplatnění.

04.03.2024 3 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Velmi solidní detektivka, ale vynikajících kvalit předchozích 2 dílů série bohužel nedosahuje. Tak trochu se potvrdily moje obavy z toho, jak dopadne díl nenavazující na hrdinčinu minulost. To "zapojení" nejbližších přátel do příběhu to zcela nenahradilo. Navíc mi připadala i trochu odbytá práce profilovací skupiny. Uvidíme, zda se autorka ještě někdy rozhodne v sérii pokračovat.

25.02.2024 5 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Ty 4 * je za 1. polovinu knihy. Tam to ještě vypadalo, že se autor vrátil k stylu svých prvních knih a opustil od těch posledních šíleností především s Baklym. Samozřejmě to na knihy s Koniášem nemělo, ale mělo to určitý smysluplný dějový vývoj. Pak najednou jak když mávneš proutkem a je tady jak od flašinetáře kolem dokola omílané téma nesmrtelného hrdiny a pobíjení stovek mrtvých. Zachrání to částečně alespoň normální závěr.

25.02.2024 4 z 5

Ďáblova pečeť Ďáblova pečeť Peter Tremayne (p)

Dostal jsem přesně to, v co jsem doufal. Bezvadný historický příběh z Irska 7. století, plný zajímavých dobových reálií. Navíc okořeněný komplikovanou krimi zápletkou a jejím postupným odhalováním sestrou Fidelmou. Navíc se tentokrát neztrácel čas neustálým cestováním. Tyto irské reálie se mi nikdy neomrzí. A už se těším na příštích 11 dílů ( snad se těch posledních 6 taky přeloží).

25.02.2024 5 z 5

Boudica 3 - Ve znamení psa Boudica 3 - Ve znamení psa Manda Scott

Proti minulému dílu je zde určité zlepšení. Už to není ta směs duchařiny s pokusy o fantasy. Začíná se to pomalu blížit historickému románu. Má to už určitý děj a jednotlivé příběhy na sebe začínají navazovat. Samozřejmě tu duchařinu si autorka neodpustila, ale už se to dá zvládat a navíc dává na rozdíl od 2. dílu i určitý smysl.

25.02.2024 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Další vynikající díl této série. Až začínám mít strach, zda je vůbec možné tuto úroveň udržet i do zbylých 3 dílů. Doufám že ano a třeba se autorka k této dvojici někdy vrátí.
Celá krimi složka je naprosto perfektně propracovaná, není zde jediné nelogické místo. Navíc v závěru se objevuje náznak nových osobních i pracovních vztahů.

21.02.2024 5 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

Jak na skluzavce. Od fantastické jedničky přes velmi dobrou dvojku až po tuto, spíše průměrnou trojku. Jsem zvědav, zda se autorce podaří tento sešup zastavit. Připomíná mi to klesající úroveň jejich dílů Legie. Tam to naštěstí už zarazila. Tento díl toho moc nového nepřinesl. Spoustu nepodstatného balastu naředilo ty 2 dějově opravdu zajímavé části - domorodou vesnici a závěrečný Řím. Ale prostředí je založeno a tak se mohou přidávat každoročně další a další díly. Rozhodně si nemyslím, že to autorka už uzavřela.

21.02.2024 4 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

O trochu lepší než 1. díl. Ale pořád přetrvává pocit, že jde o špatnou kopii Hetešova Baltimoru. Už se tu objevuje i náznak příběhu, děj směřuje k nějakému vyvrcholení. Není to je nesmyslné střídání vražd a sexu. Bohužel kvalitám prvních autorových sérií se to nepřibližuje. Tak nevím, kdy dostanu chuť na nějakou další knihu od Kotlety. Ale od pana Kyši bych si rád přečetl brzy něco nového.

21.02.2024 4 z 5