hannina hannina komentáře u knih

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Zpočátku jsem si říkala, o čem to ta Petra Dvořáková tentokrát píše... Nerýpala se moc ani v nešťastníkově dětství ani v jeho kněžské kariéře, vypadalo to, že se náš hrdina zklidní, uspořádá a tak nějak vyrovnaně bude žít. No a pak to přišlo. P.D. nezklamala a opět předložila nářez a to ještě z úhlu pohledu a nitra člověka, který je sám ze sebe zděšený a pro své okolí naprosto nepřijatelný...

07.05.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Kdo kdy slyšel o tom, že u severní zdi Ďáblického hřbitova je místo plné šachet, do nichž se ukládala (pohřbívala je nemístné a i ukládala je hodně zjemněle vyjádřeno) těla lidí umučených a zavražděných za války nacisty a hlavně po válce komunisty. Odpůrců režimu a rozvracečů republiky. Někteří ani netušili, že jimi jsou. Zvláště ta sotva narozená miminka nemohla tušit... Muž s dírou v srdci bere spravedlnost do svých rukou a několik utýraných osudů se rozhodne pomstít. Jako náplň a opodstatnění svého pankráckými mučiteli taktéž zmařeného života.... paní Klabouchová to napsala skvěle. Tak skvěle, že to čtenáře vyvede z rovnováhy.

17.04.2024 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

O opuštěném dítěti, kterého se nikdo neujal a ono zůstalo na odlehlém místě odkázané samo na sebe. Žije a dospívá ve velkém osamění, straní se lidí, neb ti se na holku z bažiny dívají skrz prsty. Žije a souzní s přírodou kolem bažiny, pozoruje ji, zkoumá. Dospívá a touží po lásce, po tom někam patřit, což jí nakonec přináší bolestné zklamání, a posléze strach a boj o sebe sama. Truchlivé, poetické, krásné....

27.02.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Linda přijíždí do zapadlé šumavské vesnice, z níž pochází její matka a babička. Obě jsou, co se toho místa a rodinné historie týče, skoupé na slovo. Linda pomalu proniká do místních poměrů a vztahů mezi lidmi a postupně skládá příběh své rodiny, sbližuje s matkou a babičkou, navazuje přátelství, kochá se přírodou ..... Dobře vystižená ponurá atmosféra místa....

02.05.2022 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Eleanor je mimoň. Je vzdělaná, pracovitá a strašně osamělá. Na víkendy se otupuje litry vodky, aby to nějak dala. To, co jí život nadělil. Shodou různých okolností se pomalu pomaličku začíná sbližovat s Raymondem, ajťákem z práce ..... a toto přátelství ji zachrání, resp. pomůže jí, aby se zachránila. A poselství? Neobracejte se k mimoňům zády..... nikdy nevíte, co si nesou na hrbu.

27.05.2022 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Josef Bergman, detektiv, díl první. Po několika nahodile přečtených dílech jsem ten seriál vzala od začátku, i když to určitě nebude nepřetržitá jízda. Je to spíš příběh o lidech z jedné pražské ulice než úporná detektivka a to mě právě baví. Sympaťáka abys pohledal, nakonec vyhrála ta podivínka Julie, spíš tedy její dům a zahrada, i když teda těch 12 koček bych nedala. No vyhrála..... A ta trojka vyšetřovatelů, v čele s Bergmanem, to je taky povedená partička.... Lehčí čtení pro unavenou mysl, které mě bavilo.

27.02.2024 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Po přečtení druhého dílu v sérii o soukromé vyšetřovatelce Kate Marshallové jsem to vzala od začátku. Kate se poté, co ještě jako policistka odhalila sériového vraha, a to ve svém šéfovi, přičemž se snažil zabít i ji a taky vlastně své nenarozené dítě, pokouší abstinovat a vést obyčejný život. A pak se stane, že postupně nachází spojitost dalších vražd mladých dívek, s těmi, které kdysi spáchal Peter. Ten je však zavřený v psychiatrické léčebně. Kate vraha napodobitele odhalí, on ji však sám přijde naproti a stejně jako poprvé, jí jde o život, čehož je svědkem její, teď už dospívající syn. Bavilo mě to

18.09.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Tak tohle určitě není letní čtení a to nejen kvůli velikosti a tíze knihy, kterou všude vláčíte s sebou..... Obsahově síla. Paní Tučková si dala obrovskou práci. Připomínka komunistických zvěrstev páchaných na řádových sestrách, ze kterých se člověku srdce usedá. No a katolická církev, jako instituce z toho také nevychází dobře. Psáno jako mozaika příběhů, dopisů, historických záznamů a dokumentů a to od 50 let do současnosti. Zajímavé náročné čtení.
PS. Snad teď Bílou Vodu nevezmou útokem davy lidí, jako se to stalo po vydání Žítkovských bohyní obci Žítková.

28.07.2022 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jedním dechem. O chlapovi z masa a kostí.

03.12.2019 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Jedna malá myška sleduje osudy několika obyvatel bytového domu. A jsou to hodně smutné osudy. A ti, kteří se původně v lepším případě lhostejně míjeli a v tom druhém na sebe byli vysazení, jsou shodou okolností svedeni dohromady a začnou se o sebe vzájemně zajímat a starat. A tak jeden druhému pomáhají k uzdravení svých duší..... Dojemné, k zamyšlení, moc hezky napsané.

26.12.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Kate Marshallová bývalá policistka, při společném potápění se svým synem nalezne v hlubině vodní nádrže tělo utopeného mladého muže. Následně ji osloví jeho matka, nespokojená se závěrem policie, zda by okolnosti utonutí jejího syna neprověřila. Kate se do toho pustí a na konci je těch těl vynesených z hlubin celá řada ..... Prostě detektivka, bavila mě docela, ale klouzalo to jaksi po povrchu. Chyběl mi ponor do osobnosti mučitele a vraha i samotné Kate a i dalších zúčastněných.

23.08.2022 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Smutek, tíha, beznaděj.... Příběh zneužívaného a manipulovaného dítěte, které nemá zastání a netroufá si říct o pomoc. A dle rodinné tradice samo dál ubližuje.... A když chce na prahu dospělosti zachránit malou, sotva poznanou sestru, nikdo mu nevěří.... A tak zvolí krajní možnost. Naprosto šílený příběh, bohužel ve své podstatě reálný. Odrovnal mě.

24.05.2023 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Starý známý Bergman si jede odpočinout a zregenerovat své tělo i ducha rybařením do Norska na jakousi samotu. A co čert nechtěl, přichomýtne se k nálezu mrtvého těla mladé ženy. Je sice na dovolené, ale samozřejmě mu to nedá, takže se pustí do pátrání. Pomalu proniká do života malé komunity osadníků i momentálních návštěvníků a jejich vzájemných vztahů. A pak je tu ještě to asi rok staré zmizení mladé ženy a její dcerky.... Je to přesně ten typ detektivky, který mám ráda. Prostý akčních scén, laděný spíš jako jako psychologické drama.

10.12.2022 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Ach ty vesnické vztahové propletence. Co všechno musí kriminalisté rozmotat, když na malé vsi dojde k vraždě.... a to už musí být, když na to v Zapadákově v Beskydech vlítnou Pražáci.... tedy náš milý usazený Bergman se svou kolegyní. Bavilo mě to.

19.02.2024 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Pedofil má děti rád... Tento Mirek - vážený vedoucí divadelního kroužku je ještě psychopat a manipulátor.... Psáno z pohledu tak nějak ztracené jedenáctileté Františky, která v divadelním kroužku nachází blízké lidi, zajímavou činnost a k vedoucímu, stejně jako ostatní děti vzhlíží a naprosto mu podléhá... Na styl psaní jsem si chvilku zvykala, ale dobře vystihuje prostředí a atmosféru mezi dětmi. Hana Lehečková je pro mě objev. V knížce nelze pominout zajímavé ilustrace Ondřeje Dolejšího.

08.05.2023 4 z 5

Vykrvácet Vykrvácet Michael Robotham

Psycholog Joe O’Loughlin se zas namotá k vyšetřování vraždy. Obětí je bývalý policista, otec kamarádky jeho dcery, sám zvrhlík, který svým dcerám ublížil ... No ale těch obětí a zvrhlíků a ještě jiných zločinců je v tomto příběhu mnohem víc. Příběh je to napínavý a zapeklitý a Joe se svým kamarádem Ruízem jsou policii s rozmotáváním i několika souvisejících případů nápomocní a Joe je v tom všem i dost soukromě zaháčkovaný. Kromě vlastního sledování detektivního pátrání se čtenář zamýšlí i nad tou špínou světa, která je všude kolem......

23.02.2023 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Veronika má fajn rodinu. Je ráda, že se jí to povedlo, že má se svým manželem a dětmi pěkný vztah, což ona se svými rodiči nikdy neměla. K rodičům jezdí občas na zdvořilostní návštěvy a ona, děti i manžel si vždy oddychnou, když jedou zpět domů. A pak jí zemře matka a je na ní, postarat se o otce, který začíná být občas mimo. Odmítá však jak pečovatele, tak domov pro seniory. A Veronika se stará na všechny strany a začíná se pomalu rozpadat, až se rozpadne úplně. Přečetla jsem na dva tahy, v půlce jsem to odložila, že nedočtu, ale po denní pauze mě to vtáhlo zpět. Prostě syrová každodennost, rozumíte tomu, znáte to, cítíte to.

07.01.2023 4 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

Ach ta rodinná tajemství..., nevyřčená, nevysvětlená. Tři generace žen, jedna větší podivínka, než druhá. Až ta třetí se snaží rozlousknout, co se to u nich v rodině vlastně stalo. Dobře vystavěný příběh. Čtivé. Na deštivý víkend jako dělané.

28.08.2022 4 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Dočetla jsem do strany 425 a odkládám. Prostě si to rozuzlení odpustím. Už je mi to fuk.

17.06.2022 1 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

U Larischů na zahradě trhal bych květy, má lásko tobě... mi při čtení furt nabíhalo v hlavě.....ke konci jsem chvilkama maličko přeskakovala, ale byla to jízda...... rodinná historie spjatá s velkými dějinami, nejlepší výuka dějepisu..... a taky vzpomínka na spolužáky a jejich svérázné promluvy v tamním nářečí...., velice rozmanitých myšlenek mi čtení této knihy přineslo.

20.05.2020 4 z 5