HanKasp HanKasp komentáře u knih

Vodoznaky. Zrcadlení času Vodoznaky. Zrcadlení času Josif Brodskij

Zajímavý pohled na Benátky. Co mi v knize připadá podnětné, odkazuje na mnohé další autory, které by stálo za to si přečíst a dovzdělat se.

Knihu nepovažuji za TOP literaturu, ale na druhou stranu, četla jsem ji v Benátkách a pomohla mi dotvořit atmosféru. Po přečtení jsem zajela na hřbitov, kde Brodskij leží. Dýchlo to velkou nostalgií.

Rozhodně stojí za to po knize sáhnout opakovaně, i právě pro ty tipy k dalšímu čtení.

28.11.2016 3 z 5

Benátský kupec Benátský kupec William Shakespeare

Napínavý, kratičký leč o to víc svižný příběh o lásce, štěstí, moudrosti a přátelství.

14.11.2016 5 z 5

Vůně mandlí Vůně mandlí Lenka Reinerová

Povídková kniha s příběhy lidí v těžkých i lehčích obdobích. Poukazuje na utrpení za druhé světové války, za komunismu, ale i na období 90. let. Povídka Šedé vlče byla na mne moc abstraktní. Ostatní příběhy se mi četly dobře.

24.09.2016 4 z 5

Není přání jako přání Není přání jako přání Alexandra Potter

Kniha, u které nemusíte moc přemýšlet. Řekla bych, že kdyby byla kratší, neuškodilo by to. Občas jsem měla problém naladit se na vlnu hlavní postavy Heather a přišla mi nesnesitelná. Pokud by to bylo zfilmováno, asi by to byla taková ta klasická love story. Chvílemi děj příjemně odsýpal, někdy se neskutečně vlekl.

Nevím, jestli knihu doporučit k oddychovému čtení. Podle mně se nedá číst na jeden zátah, neboť má cca 300 stran a když se děj nikam neposouvá, je krapet nudná. Ke konci mě také mrzel rychlý spád. Čekala jsem klasický delší rozhovor mezi Heather a Gabrielem. Jejich pocity však byly shrnuty do strohého výčtu věcí, co si mysleli.

Po knize bych nejspíš znovu nesáhla, ale přečíst se dala.

15.09.2016 3 z 5

Poslední nosorožec Poslední nosorožec Zuzana Beranová

Zpočátku mě kniha zaujala, ale to se změnilo a kniha mě spíše zklamala.

Je potřeba se připravit na brutální popis toho, co se v Africe a zřejmě nejen v Zimbabwe dělo a děje dosud. To mi přijde na knize poutavé, nicméně ne, že bych potřebovala číst o mučících praktikách. Co mi na knize nejvíc vadilo, byla neprovázanost děje. Kapitoly byly špatně poskládané, až v závěru byly propojující momenty dvou dějů.

Nabývala jsem pocitu, že se stále nic neděje, byly popisovány situace, které mi do děje nezapadaly. Vysvětleny byly v závěru, ale chybělo logické dovysvětlení, či dopsání příběhu.

Nesedl mi ani charakter hlavních postav. K tomu se domnívám, že autorka neumí propracovat charakteristiku postav. Také bych čekala i v průběhu děje lepší popis přírody Afriky, ne jen politického vedení.

Pokud byl autorčin záměr zapracovat na popisu stavu v africkém Zimbabwe, účel to splnilo. Člověk si odnáší pocit brutality. Nicméně mi chybělo ukotvení děje do nějakého časového období. A některé zoologické informace mi přišly nepříliš přesné (mám vystudovány základy zoologie), proto je pro mne důvěryhodnost nějakých dalších informací na hraně.

Očekávala jsem od knihy něco jiného.
Knihu bych si znovu nepřečetla.

28.08.2016 2 z 5

Záhada Bodleyho knihovny Záhada Bodleyho knihovny Veronica Stallwood

Knihu vnímám spíše jako průměrnou. Vadily mi dvě dějové linky, a to spíše pro to, že byly zbytečně obsáhlé. V půlce knihy jsem se začala nudit, přišla mi už dlouhá, nic se v ní nedělo. Až konec nabíral spád, takže mírně zvýšil kvalitu knihy. Krom dvou dějových linek - pohledu kriminálníka a pohledu vyšetřovatelky se mi nezamlouvalo, že jsme o vraždě a podvodech věděli hned od začátku. Celkově i případ neměl hloubku. Co mi nevyhovovalo, byl také odkaz v textu na předchozí knihy. I když jsem měla půjčen "první díl", pustila jsem se do další knihy autorky, a tak jsem špatně pochytávala souvislosti, o kterých se tam autorka zmiňovala.

01.07.2016 3 z 5

Láska a přátelství a jiné prózy Láska a přátelství a jiné prózy Jane Austen

Krásná kniha. Pro čtenáře, co znají klasické tituly J.Austenové, se jeví tato kniha překvapením. Velmi vtipné čtení a hravost příběhů.

Snad jen jsou všechny, jak se říká, na "jedno brdo". Ale na druhou stranu, příběhů není moc. Kniha se tak dá přečíst jedním dechem.

03.02.2016 5 z 5

Zvony novoroční Zvony novoroční Charles Dickens

Z jeho děl, co jsem četla, mi přišla nejslabší. Na mě trochu zmatený děj, z nějakého důvodu se mi pletla jména a chyběl mi tam jistý vtip/vytříbená ironie, který/ou v jeho jiných knihách nacházím mnohem více.

08.06.2021 3 z 5

Poznáš je, když kvetou? Poznáš je, když kvetou? Jaroslav Petrbok

Sice socialistická, ale zajímavá kniha.

05.03.2020 4 z 5

Stopa v poušti Stopa v poušti Louise Noëlle Lavolle

Hodně dobrá. I vlastně na přiblížení dětem historie (dějepisu). A možná to líp pochopí, než z výuky v hodinách.

13.02.2020 5 z 5

Léto nespěchej Léto nespěchej Michal Černík

Krsné ilustrace, básničky nic moc (v duchu vlk do lesa nepatří a rodina je jen táta a máma). Ale pár básniček je tam pěkných.

08.09.2019 2 z 5

Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Václav Čtvrtek (p)

Musím říct, že se mi kniha nelíbila. Ilustrace jsou zajímavé, ale příběh o ničem. Takový krapet socíkovský, bez pointy, proč se dubový mužíček objevil a zase jen tak zmizel. Čekala jsem, že bude rozuzlení v tom počtu a ono nic. Knihu pošlu s radostí dál.

29.08.2019 2 z 5

Jaro, napověz Jaro, napověz Miroslav Florian

Některé z básniček jsou použitelné. Milé pastelové a černobílé ilustrace.

28.08.2019 4 z 5

Říkadla Říkadla Vítězslav Nezval

Velmi útlý soubor básní údajně některých dříve nepublikovaných.

17.05.2019 2 z 5

Josef a Ly Josef a Ly Anna Vovsová

Lehké rychlé čtení. Závěr na můj vkus trochu divný.

15.05.2019 4 z 5

Velký závod Velký závod Pavel Čech

Když jsem před několika lety začala s knihami Pavla Čecha, oslovil mě název Dobrodružství Rychlé Veverky. Když jsem se dívala do obsahu a zjistila, že to není o zvířátku, trochu mě to zklamalo. A téma aut vlastně ještě víc. Jsem však velmi ráda, že jsem této útlé knížce dala šanci, protože mě vlastně neskutečně mile překvapila a mám ji už doma, protože si myslím, že by v domácí knihovně chybět neměla. Pavel Čech se jak jinak, než bravurně vypořádal s obtížným tématem. Ale klasicky s jeho lehkostí. A za to, nejen za kresby, ho mám ráda.

09.01.2019 5 z 5

Město kouře Město kouře Jason Lutes

Obsáhlejší komentář jsem napsala do komentářů k prvnímu vydání komiksové knihy Berlín - ... Druhý díl mi nepřišel tak propracovaný jako první. Možná je to také obdobím, o kterém pojednává. Píše se rok 1929 a Výmarská republika resp. její občané jsou postaveni před volbu politických stran v předčasných volbách.

Kniha popisuje příběh Berlíňanů na pozadí radikalizace společnosti. Na jedné straně část bohatých lidí žijících hýřivým životem, na druhé straně absolutní dno lidského světa v podobě lidí bez domova a sirotků a mezi nimi několik jedinců hlásajících marxismus a naopak fašismus.

06.11.2018 3 z 5

A nakonec Vánoce A nakonec Vánoce Petr Šabach

Oddechové čtení do vlaku. Zpočátku první povídky jsem se úplně nechytala. Jsem zvyklá přece jen na podrobnější popis osob. Jak jsem se ale dostávala dál, začalo se vše propojovat a vyšlo z toho nakonec velmi příjemné čtení. Také se člověk dostal k tématu onemocnění ADHD a známé hudební skupině ACDC. :) Pozor nezaměňovat.

Doporučuji si též přečíst renenzi Americké pelíšky. Myslím, že mi pomohla v knize mnohému pochopit.

06.11.2018 4 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Oddychová kniha, co se rychle a dobře čte o smutných osudech lidí, které spojuje rodinné pouto, ale to je tak asi vše.

02.10.2018 5 z 5

Radostné bezdomovectví krlíčka a jeho přátel Radostné bezdomovectví krlíčka a jeho přátel Martin Kepka

Příběh tří zvířátek žijících na skládce u frekventované silnice - krlíčka, kuřete a ježka. Každé ze tří zvířátek se octlo na skládce vlastním přičiněním, vlastně až na kuře. To uniklo smrti jen tak tak.

Příběh poukazující na současnou uspěchanou dobu plnou materiálna, zkrátka zbytečností. Jak se s novým životem tři kamarádi poperou? Tak si ji přečtěte, kniha je drobná, několikastránková a s obrázky. :)

11.02.2018 5 z 5