Han-nah Han-nah komentáře u knih

Než vybledne den Než vybledne den Kristína Hušeková

Krásné, ale velice smutné čtení této útlé knihy s krásnou obálkou, která nastiňuje obsah a to jsou dopisy a fotografie, které něco v životě , které pro daného člověka něco znamenaly . I člověk, který má rodinu se může cítit sám a pak se třeba na něco upne. Tak , jako v tomto případě se maminka po setkání spolužáků z mládí, citově k jednomu z nich připoutala. Je zde výstižně popisována situace citového, psychického i fyzického týrání a zneužívání. Nelze odsuzovat ani dceru, která s maminkou nebydlela v jednom městě, má svou práci a rodinu. Za zavřené dveře úplně neviděla i příjemná sousedka.
Sama mám dlouholetou kamarádku, která má začínající demenci. Zemřel jí jediný syn, rodina se nestará. Blízko mého bydliště je domov, kde ji umístili, tak ji můžu navštěvovat. Taky si pokládám otázku, kdy nastane den, kdy přijdu a ona mě nepozná. Těmto lidem je pak v jejich světě asi dobře, horší je to s okolím. Děkuji všem, kteří se o takto nemocné lidi starají .

09.03.2023 4 z 5

3x Duca Lamberti 3x Duca Lamberti Giorgio Scerbanenco

Kniha napsána pro mě lahodnou slovenštinou. Vyšetřováním tří detektivních příběhů z 60 tých let Milánského podsvětí provází čtenáře bývalý lékař Duca L. Jeho zajímavý přístup lékař - vvyšetřovatel jej předurčuje k dopadení zločinců. Velice poutavý, smutný a tragický je příběh otce, kterému je unesena slabomyslná dcera. Příběhy jsou depresivní, ale to by nebyl zločin.

09.03.2023 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Po dívce v ledu opět zajímavý a velice čtivý příběh Nočního ptáka, kterého se snaží vypátrat detektiv šéfinspektor Erika Fosterová. Opět se zasekávám na oslovení, ale nevadí mi, že Erika opět ukazuje svoji tvrdost, dravost i neposlušnost k nadřízeným, což jí činí nemalé potíže. Je zde i její vnitřní cit, prožívá smutné výročí a vzpomíná na svého manžela a jeho kolegy, kteří přišli o život při plnění povinností. Ti, kteří ji znají, ji berou takovou, jaká je. Kolegové Peterson a Mossová i přítel Issac jsou tu vždy pro ni a ona pro ně.
Neobhajuji, ale chápu Nočního ptáka i Vévodu. K čemu až může dovést týrání, ponižování, bití s člověkem. Tzv. , co "Podělá" s lidskou psychikou a následnými činy.
Nemám předsudky k LGBT komunitě, ale tady toho bylo trochu moc. Přesto se již těším na další knihy tohoto autora.

04.03.2023 4 z 5

Mami vrať se Mami vrať se Oxana Kalemi

Příběh je krutý a smutný, ale všude se ženy mohou dostat do fatální situace. Pořád se tají znásilnění a to i vlastní rodinou. Zaráží mě Oxanina totální naivita. Je pravda, že se s ní život taky nemazlil, ale pořád je to matka tří dětí. Stala se obětí obchodu s bílým masem, ale i když měla nějakou šanci, aby se z toho vymanila, nevyužila šanci ve prospěch svých dětí. V určitých situacích k absolutní naivitě přibylo sobectví. I když jí přítelkyně varovaly, hleděla na svůj prospěch, ovšem si to zdůvodnila, že to vlastně dělá pro děti. Opravdu si nemyslím, že pár tf hovorů s dětmi jim nahradí přítomnost jejich maminky, její pohlazení, třeba v chudobě a strádání. Sama v knize přiznává, že volbu měla. Kdo ví, zda se s dětmi někdy setká. Snad aspoň ji čeká lepší život. A její kniha pomůže ostatním.

26.02.2023 3 z 5

Srdce tak bílé Srdce tak bílé Javier Marías

Knihou nás provází muž, který na svatební cestě vyslechne cizí rozhovor a je tímto vtažen, ale do čeho? Začíná se zamýšlet, mít podezření a najednou na povrch vyplývají dávná tajemství, která měla být raději utajena.

20.02.2023 3 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Tato sci-fi kniha s napínavým dějem napsaná v 60 tých létech minulého století a nic jí neubírá na aktuálnosti a čtivosti. Provází nás po Sluneční soustavě, ale hlavně vede zamyšlení nad lidskou myslí a citem a to za všech situací.
Dojemný závěr: ..... - ale někdo nahoře tě má rád.

14.02.2023 4 z 5

Nebezpečná hra Nebezpečná hra Camilla Läckberg

Zajímavý styl psaní a téma knihy, kdy se problémy řeší schováváním za někoho. Autorka na pár stránkách popsala pocity čtyř tenagerů, kteří oslavují konec roku a rozhodnou se k něčemu, co by sám jeden z nich nebyl dokázal, ale společně ... Během večera s nejednou lahví alkoholu, hrají Monopoly, které si zpestří a stanoví si "Pravda" nebo "Lež" nebo "Úkol". Na povrch se ale těmito stanovami dostávají na povrch kostlivci. Alkohol a pohled z terasy na vedlejší dům, kde slaví jejich snobští "Rodiče" způsobí, že se společně k něčemu rozhodnou. Když je nás víc, dokážeme společně .... Škoda, že autorka nepřidala pár stránek, zda společně přijmou i následky svého jednání nebo to jejich kamarádství rozpoltí. I tak je tu mnoho věcí k zamyšlení, dospívání, pocity, ale i vztahy rodičů a dětí.

10.02.2023 3 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Kniha je psaná formou Eliova vyprávění. Vzájemná přitažlivost a LGBT tématika. Láska a touha má různé podoby. Tady se mladý Elien setká se starším Oliverem. Krátká, vzrušující vášeň vzniká pozvolna zkoumáním, oťukáváním a čekáním něčeho..... Tajemství, intimita, ale i výčitky. Je to jen výstřelek nebo něco víc? Kniha zanechá ve čtenáři plno myšlenkových pochodů , ale i otázek. Velmi se mi líbil a potěšil rozhovor otce s Elienem a jeho slova . "To, jak žiješ svůj život, je jenom tvoje věc." Kéž by všichni rodiče stáli za svými dětmi a žít svůj život by měl každý sám za sebe.

07.02.2023 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

A opět další ze série s tajemnou náčelnící Josií Quinnovou. Autorka úžasně propojuje minulost se současným životem. Josii a malá Jojo, otevírání minulosti a dětství vydává pomalu na povrch to, co chtěla uzamknout. Celý děj je velmi propracovaný a má spád. Čtení je napínavé a až mrazivé. Josie sice v dětství prošla peklem, ale má kolem sebe ty správné lidi, kteří jsou tu vždy pro ni.

04.02.2023 5 z 5

Tak hodně štěstí Tak hodně štěstí Kristan Higgins

Tuto knihu jsem přečetla, ale nějak jsem nevěděla, co napsat. Teď jsem se dívala na film "Jsem Božská" a hlavní postava Renné zde přesně vystihla podstatu této knihy. Scházela jí sebedůvěra a až se přijala taková, jaká je, změnil se jí život.
Aktuální téma a to, jak vypadám. Když jsem na místě, kde mohu pozorovat více lidí, tak mi připadá, že toto téma je hlavně pro mladé "Priorita." Mladé dívky jsou většinou, jako přes kopírák a to nejen oblečením, ale i make up, stejný střih vlasů, ale i pohyby. Jakoby nechtěly vyjádřit svou osobnost, své pravé já, ale schovat se za masku a dav.
Já jsem od dětství spíše hubená, vždy jsem chtěla být macatější. Malá prsa - trauma. Až moje přijetí - jsem, jaká jsem také chvíli trvalo. Pak jsem i byla ráda, že v mém mládí úprava plastikou nebyla. Dnes se někteří vylepšují. Ano, někdy to podpoří psychiku, ale nic se nemá přehánět. To nesoudím i ty,kteří se tzv. rozkydají a potom s velkou euforíí hlásí, kolik zhubli. Ale obdivuji ty, kteří se mají rádi a něco pro své udržení těla i mysli dělají. Nemůžeme být všichni stejní a všem se líbit. A to je podstata knihy, která vypráví životní příběhy třech kamarádek. Jsou kamarádky od dětství, mají svá přání a touhy. V knize není uvedena jejich váha, ale to, jak se vidí každá z nich. Když jedna z nich zemře, zbylé dvě začnou řešit svůj přístup, jak ke svému tělu, tak k životu samotnému.
Na závěr knihy jsou otázky pro čtenáře k zamyšlení. Je velice důležitá rodina, partneři, kamarádi a špatně zvolená slova mohou velmi uškodit.
Neměli bychom mít předsudky, lidé mohou být i nemocní a okolí neví. To je ovšem na každém z nás.
Ale nejdůležitější je : Přijmout své tělo a žít !!!

30.01.2023 4 z 5

Džungle v kuchyni Džungle v kuchyni Ivanka Devátá

Ivanku Devátou mám ráda pro její humor a životní nadhled, jako herečku. Díky výzvě jsem sáhla i po její literární tvorbě. Krásná obálka díky Ivě Hu"ttnerové, ale i humorný obsah. Nečekejte kuchařku, je zde pár receptů okořeněné přístupem k vaření nebo k hostům, jimž jsou předkládány. Možná, že něco zkusím. Spíše mi svým vyprávěním připomenula mé těžké začátky, kdy první řízky jsem neosolila, první špenát byl jako husinec. S manželem jsme se tomu tenkrát jen zasmáli. A jak se I.D. vypracovala, vše , i vaření je o kompromisu. Když je chuť, pokus - omyl a není možná, aby se to nepovedlo. Když to neumím, nekritizuji.

30.01.2023 4 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Knihu jsem vybrala na základě výzvy. Severské detekrivky mám ráda a tady kromě vyšetřování vražd nebo sebevražd je i romantická zápletka, tajemství z minulosti, které chce na povrch, ale i různé rodinné problémy i domácí násilí. Vše toto se protne v přímořském severském městečku.
Hlavní postava spisovatelka Erica a policista Patrik se podílí na vyšetřování. Kniha měla spád, vraha objasní až na závěr knihy. Určitě sáhnu po další ze série.
1* jsem ubrala, protože mi vadí, že na přebalu knihy je mi dopředu oznámeno, že Patrik a Erica se v některé další sérii vezmou. Ubírá to na překvapení.

26.01.2023 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Pro mě je Pýcha a předsudek nejlepší kniha této autorky, Oceňuji ovšem opět její přesné vyjadřování a to charakteristiku postav v souvislosti dění v určitých situacích.
Catherin, dcera venkovského faráře se dostává do společnosti různých lidí v anglických lázních Bath. Je zde ukázka její prostoty a naivity z dosavadního života a výchovy, ale autorka popisuje její dozrávání. Setkává se s různými lidmi, pozná, jak zamilovanost, ale hlavně i intriky, faleš a ironii. Je jen na ní, zda se obklopí těmi správnými lidmi.
A v tom vidím, jak je autorka mistryně vyjádřeného slova .

26.01.2023 4 z 5

Černá sága Černá sága Ludmila Vaňková

Po této autorce jsem sáhla v rámci výzvy. Zajímavé téma, které čtenáře zavádí dobrodružným příběhem bělocha a černocha, kterí uprchnou z otrokářské lodi a putují napříč Afrikou. Ze začátku vypadá kniha chaoticky zmatečná, vadily a rozčilovaly mě vsuvky. ale , i tak, dá mnohé k zamyšlení.
Ať už je to přátelství, pomoc druhému v nouzi, vděk, pokora, svoboda.
škoda, že toto mnohým lidem už nic neříká, berou to jen jako fráze.

20.01.2023 3 z 5

Červenání s doktorem Radimem Uzlem Červenání s doktorem Radimem Uzlem Radim Uzel

Koncem 20. stol. byly zasílány dotazy do Rozhlasu a Radim Uzel se svou nonšalancí odpovídal a vysvětloval. Doba je dnes vyspělejší, ale této knize se musím zasmát a to ne těm lidem, ktečí se třeba stydí, ale podání odpovědí.
Živě si představuji pana doktora, jak odpovídá např.
- Jak je to se sexováním na Moravském Slovácku?
Moje stará už víc, jak 25 let po svatbě leží vedle ňá, jako poleno. A , když mě prý nestojí, tož ani ona tu drbačku něpotrebuje, mám sa otočiť a spať. Dyž má ona svoje červené dni, tak já mám ve sklépku červené víno a mariáš. A mnoho dalších dotazů a vtipných odpovědí.

18.01.2023 5 z 5

Fenomén Lysá hora Fenomén Lysá hora Pavla Zemaníková

Tyčící se královna Moravskoslezských Beskyd. Z Frýdku Místku mám na ni každodenní pohled. Tato kniha s nádhernými fotografiemi a turistickými mapami popisuje kousek z naší krásné země , jak pro aktivní turisty, ale i pro ty, kteří se jen tak zajímají o nová místa. Je zde popis okolních obcí, přírody a lidí, kterým hora učarovala, Ti aktivnější - Lysaři pro svou horu žijí. Nechybí zde meteorologická stanice, TV vysílač i chaty pro turisty. Vzpomínka je zde i na Petra Bezruče, který za pobytu v Místku také začal vystupovat pravidelněji s přáteli na Lysou horu a těmto výstupům říkal "Výplazy".
Kdo nemůže zažít, může přečíst, podívat se na fotografie a přát si, ať každý kousek naší přírody zůstane zachován.
Z legend je prý zaplněna vodou, která se rozlije a zatopí vše, až lidé dovrší své hříchy. Ukryti jsou zde i bájní slezští rytíři. Slétávaly se zde čarodějnice.
Trochu věřme pohádkám, ať se můžeme radovat pohledem nebo výstupem na ni a ať nás podvědomě ochraňuje.

13.01.2023 5 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Osm povídek, osm střípků osudů života a rozhodnutí lidí, které se po dočtení splétají v ucelený celek návaznosti. Rozhodnutí i maličkosti zde mají velký vliv na životy těch druhých, ač se třeba nepotkají. Postav je dost a abych si je dala do souvisloisti, vytvářela jsem si postupně graf, tzv. strom života, abych se zorientovala v propojenosti postav, protože jsem si myslela, že spolu vůbec nesouvisí.
Na nemnoha stránkách této knihy dovedla autorka vyjádřit život, vzpomínky, lásku, ale i bolest a smrt, prostě vše, co život přináší. Někdy, když se její postava rozhoduje, myslí si, že udělala správnou věc, ale život časem poučí, že to bylo to nejhorší rozhodnutí života, Lze to vůbec napravit?
Pro mě bylo s dojetím číst dopis od Josefa své milované Jarmile.
První setkání s autorkou a určitě ne poslední.

12.01.2023 4 z 5

...a muž ti vládnout bude ...a muž ti vládnout bude Milena Tomešová

Děsivá, krutá kniha dle skutečnosti, Kdo nezažije těžce chápe, co zažívají účastníci domácího násilí, většinou týrané ženy a hlavně, jak to vnímají děti. Položit si otázku, proč se žena neobrátí , aby jí někdo pomohl. Absolutně jsem nechápala a i odsoudila matku Gabriely, která se upínala pouze k rodině své druhé dcery, její rodiny a k Bohu. Gabriele nevěřila, nebyla jí oporou, ani pro její tři děti. A, když procitla, dcera už jí nevěřila. Kniha je psaná formou deníku , chvílemi jsem ji četla se slzami v očích. Je neskutečné, kolik násilí pořád je. Je sice dobře, že v roce 2004 a 2007 vstoupily v platnost zákony o týrání v rodině a ochrany před domácím násilím, ale přesto si myslím, že mnoho žen má pořád strach zvednout telefon a na nějakou linku obětí domácího násilí zavolat. Bojí se". Nikdo nevidí, co se děje za zavřenými dveřmi, ale, když slyšíme hluk a hlavně pláč dětí, nabídněme pomoc.

07.01.2023 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Autorku jsem vyhledala v rámci výzvy, první kniha, kterou od ní čtu. Ze začátku mi připadala trochu ...- jednoduchá, pravá americká rodina. Dvojčata dají určitě více zabrat, ale to totální hroucení se? Zajímavý je ale děj a zápletka, která opravdu vede čtenáře k zamyšlení a zajímavý napínavý závěr a .... konec.

07.01.2023 3 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

První kniha tohoto autora a nadšení. Téma knihy děsivé, ale tak přesvědčivé, že jsem četla a četla, jak to dopadne. Pořád ještě vydržím nepodívat se na konec knihy.
Námět mi připomenul náš seriál záměny dětí Kukačky. Autor se dobře připravil, protože v knize je zmínka i o záměně dětí u nás.
Mahdie po předčasném porodu leží v nemocnici a její přítel Pete doprovází a stará se o jejich malého synka Thea na neonatální JIP, kde jsou i další nedonošená miminka s rodiči. Nejhorší vize pro rodiče. Podaří se lékařům zachránit je?
Theo je živý chlapec a jednoho dne nastává pro jeho rodiče šok. Dozví se, že došlo k záměně a on není jejich biologický syn. A najednou "Slušní lidé", ale jsou zde všichni až tak slušní? Zdání někdy klame. Dovedou se rodiny domluvit, A co mateřská láska? Rozjede se mašinerie - sociálka, soudy, policie, boj . Obavy a pocity rodičů obou chlapců. Doporučuji k přečtení.

04.01.2023 5 z 5