Hakem Hakem komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Moc pekne cteni. Vypraveni mlade Čipery o zacatku skoly, prazdninach a tajemnem sousedovi.. kniha ukazujici nepochopitelny svet dospelych. Obyvatele mestecka jsou krasne vykresleni, se svymi dobrymi i spatnymi vlastnostmi, hluboko zazitymi rasistickymi predsudky..
Kniha je to mila, smutna, pravdiva. Opravdu moc se mi libil vztah Atika k detem. Moudry otec, ktery nenasilnou cestou uci deti spravne moralce.
Doporucuji. V me knihovne bude uz bude mit pevne misto.

31.10.2017 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Dalsi z mych oblibenych knih od teto autorky. Popisy tezkeho zivota za velke hospodarske krize, boj s tuberkulozou a nakonec tezky zivot s dospivajicimi detmi. Vse popsane vtipne, optimisticky, proste radost cist. Na kazdou spatnou naladu, misto antidepresiv precist neco od Betty! :)

29.10.2017 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Jedna z mych nejoblibenejsich. Vtipna, mila. Z poznamek o nevydarenych kuratkach se vzdy muzu smichy potrhat :) Krasne prostredi a vtipne popsane starosti a tezkosti zivota uprostred lesu a hloupych slepic. Doporucuji

29.10.2017

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Vzdy jsem se tematu holokaustu vyhybala, protoze je to me moc silne. Ale myslim si, ze alespon jednu knihu k tomutu tematu by mel precist kazdy, aby se podobna hruza nezapomnela a hlavne nestala znovu (coz hrozi k momentalni rostouci nenavisti vuci jinemu nabozenstvi).
Ja jsem si vybrala snad tu nejznamejsi knihu, s notoricky znamou "volbou". Nic jineho jsem vlastne o knize nevedela a proto me velmi prekvapil zpusob psani a samotny dej. Popravde tak do 3/4 knihy jsem si chystala negativni komentar, ale nakonec se mi to po precteni rozlezelo a chte nechte musim nektere body vypichnout.
Cele Sophiino vzpominani je zajimave, dojemne, smutne a nakonec cekane srdcervouci. Jako matka dvou deti si dokazu predstavit to silenstvi volby..
Vzdy si behem cteni kazde knihy hledam ruzne blizsi informace k poznamkam, jmenum, mistum. Dava mi to lepsi obraz a zustava mi tak vic detailu v pameti.. takze jsem si behem cteni, ktere uz tak bylo dost desive hledala dalsi desivejsi udaje, abych mela uceleny obrazek.. takze mi misty uz splyva co bylo napsano v knize a co jsem cetla jako doplneni. Kazdopadne se takova nelidskost da jen tezko predstavit a uplne pochopit..
Zbytek knihy nevim. Stinguv zivot me popravde skoro nezajimal, Sophie mi moc sympaticka taky nebyla.. povrchni kraska, bohuzel az hloupa.. Nathan no comment. Stridani spousty okrajovych temat - jih versus sever USA, otroctvi, neustala a az protivna zavislost na hudbe, psychoanalizy tehdejsi mladeze.. ono se to tam nakonec snad hodilo, aby clovek uplne nezesil z tech osvetimskych hruz, ale behem cteni to bylo vsechno takove tezkopadne. Z kazdeho mlyna trochu.. nejdriv jsem si myslela, ze se jedna o ciste autobiografickou knihu a to ne moc dobre napsanou.. na konci jsem uz vedela, ze se o skutecny pribeh nejedna, a najednou jako by cela kniha vyletela o 5 kategorii vys. Postupne odkryvani pravdy o docela prolhane Sophii, gradujici dej, kdy se mi libil styl autora, ze predem dal par poznamkami vedet, ze se na nas chysta dalsi zvrat nebo novinka v deji.
Bohuzel na muj vkus neustale omylani milostnych scen knihu zase o 5 kategorii snizilo. Vazne mi to vadilo a po pulce uz jsem cele ty dlooouhe pasaze preskakovala. To je asi moje uplne nejvetsi vytka k teto knize.
Jsem rada, ze jsem si knihu precetla az ted a ne na stredni v ramci povinne cetby. Myslim si, ze knihu doopravdy oceni az rodic a vzhledem k te strasne premire erotickych popisu se vazne divim, ze ji doporucuji nactiletym..
Zajimavy byl ale az psychologicky rozbor ucastniku druhe strany, tech zrud SS.. ze i ti byli vlastne jen otroci tech "vyssich" a plnili ty hrozne rozkazy z donuceni, a ztratili tak tim celou podstatu toho byt clovek..
Z knihy me nejvic zasahl rozhovor Wandy s zidem, ktery si prisel pro zbrane a popis tech tisicu deti umrzlych ve vagonech..
A nakonec jsem byla vlastne prekvapena, ze se v knize nedozvime z te hrozne volby vic nez par vet. Cekala bych rozbor, proc se rozhodla jak se rozhodla.. aspon to se myslim resi vsude, proc chlapec a ne dcerka.. z toho hlavne bych cekala, ze se bude Sophiia chtit rozpovidat, kdyz uz jednou zacala.. ale vzhledem k tomu jaky byl osud syna, na te volbe nakonec ani tak nezalezelo..
Takze nevim, mam dost rozporuplne pocity, na jedne strane strasny brak a na druhe srdceryvne dilo.

18.10.2017 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tak z teto knihy jsem byla opravdu nadsena. Chytila me uplne od prvni strany a nepustila az do konce. Zacatek mi pripominal probuzeni Ricka v nemocnici (walking dead) :)
Napad s Trifidy je genialni. Jejich vznik a rozsireni by klidne bylo mozne i mimo knizni podobu. Puvod onemocneni me do objasneni vubec nenapadl, ale ted nechapu, ze mi to nedoslo driv. Porad jsem cekala, ze i toto nejak zpusobili trifidi..
Libila se mi spousta trefnych uvah - o lenosti a pohodlnosti zen, moralni uvahy ihned a po letech.. chvili me napadalo, ze prezit takovou apokalypsu by nebylo spatne, citit tu svobodu, svet bez vlivu penez a vlad.. bohuzel, blba lidska (a tedy hlavne muzska) vlastnost by pro prezivci udelala s tou svobodou zase brzky konec.. super kniha, doporucuji ji vsem

21.09.2017 5 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Tak, a je konec serie a ve me bublaji pocity..

Shrnu to, jak to citim ja: 1. dil byl rozjezdovy, byl jednoduchy, chvilkami nudny, ale na zacatek ok, 2. dil byl uplna bomba, 2 zajimave dejove linky, jedna klidna s ucenim Eragona, druha akcni a necekane dobra s Roranem. 3. dil zase trochu zklamani, natahovani deje, az moc podrobny, u vyroby mece jsem i preskocila 2 3 stranky.. ale 4. dil byl srovnatelny se druhym. Bavila me linka s Murtaghem a Asuadou.

Galbatorix byl dobry zaporak a jeho konec byl dobre vymysleny. Cekala jsem, ze pribeh skonci v tomto okamziku, takze me zaver serie prekvapil a rozesmutnil. Pekne napsany sladko-bolny konec. Ale i kdyz je konec smutny, tak je to i v zivote.. dosahli jsme vytouzeneho cile a musime najit novy bod, ktery nam da dalsi smysl do budoucna.. hodne zustalo nedoreseneho, ale kvuli tomu je konec tak pusobivy.
Roran, Eragon, Orik, Nasuada, Angela a mnozi dalsi byli super postavy, kazdy jedinecny. Jen Aria mi od zacatku moc nesedla..
Nechci psat detaily, at nezkazim jinym prekvapeni behem cteni, takze koncim a bude se mi styskat :(

11.09.2017 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Prvni dil serie jsem v predchozim komentari popsala jako jednodussi knihu pro mlade ctenare. Eldest jde kvalitou strme vzhuru uz od prvni kapitoly. Autor chytre spojil klidnou cast venujici se Eragornovu uceni s velmi napinavou dejovou linkou Rorana. Libil se mi detailni popis ras, minulosti a okoli a obdivuji autora, ktery se v tomto dile stal i basnikem. V knize je vse co ma byt - napeti, smyslupny dej, pratelstvi, laska.
Vrham se na dalsi dil.. je to strhujici pribeh

19.08.2017 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Dostala jsem se ke knize Eragon az ted a hlavne ze zvedavosti, jake to tedy je. Nejsem cilova skupina, ale s klidnym srdcem ji koupim synovci jako darek a budu budu doufat, ze ho tak prilakam ke cteni. Protoze je to fantasy pro kluky. A az syn doroste, tak ji dostane taky. Protoze je to ctiva, dobrodruzna a "vychovna" kniha pro mlade kluky. Ano, kniha je pro nas pokrocile ctenare kapanek jednoducha, neni v ni nic extra noveho, nektere pasaze byli nudnejsi a mohli byt kratsi, ale myslim, ze je to dobry start kde zacit cist.
Eragon je sympatak, sledujeme cestu normalniho kluka v legendu. Safiru by chtel mit doma myslim kazdy a zbytek postav vam taky priroste k srdci. Jdu na druhy dil..

09.08.2017 3 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Moje prvni sci-fi, jako audio kniha k vareni :D Pochybovala jsem, ze knizni verze bude tak napinava jako film, ale hned od zacatku kniha pekne odsypa a vtahne ctenare (posluchace) do deje. Celkove to bylo napinave, dej svizny, hlavni hrdina sympaticky.. ale nemyslim si, ze se uplne povedlo popsani vetrelcu. Kdybych kdysi davno nevidela filmy, tak bych si je podle knizniho popisu ani moc neumela predstavit. Jen stiny, velke a s dlouhou hlavou.. bylo mi lito vsech obeti hlavnich postav, hlavne te prvni a posledni (at nespoileruju kdo). Sny Ripleyove mi lezly na nervy, ale k doplneni konce se tam nakonec hodily.. Jednu noc jsem se bala jit po tme na zachod, takze za me dobra kniha :D

25.07.2017 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Wow.. aneb jak do 60 stran shrnout cely zvraceny system a vsechny povahove vlastnosti lidi (pardon, zvirat). Bohuzel, jinak to asi neumime.. bylo mi neskutecne lito Boxera a skoro celou dobu cteni jsem mela husi kuzi..

22.07.2017 5 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Prave docteno a mam smisene pocity. Vsechny muzske postavy jsou popsany krasne, barvite, Gabriela Oaka si clovek zamiluje od prvni strany, Boldwooda lituje a Troy je zaporak kazdym coulem. Jen skoda, ze vetsina zenskych postav je takova divna. Bethsheba mi byla nesympticka do poslednich dvou kapitol. Jeji uvahy a rozmluvy se mi necim nezdaly - asi tak v pulce knihy bylo hodne znat, ze to psal muz.. A opravdu pochybuji, ze by se dve zeny (Liddy a Bethsheba) v takovem spolecensky rozdilnem postaveni na udobreni polibily na usta?? Silene me nudily pasaze, kde mluvili vesnicane, ty jsem pak uz preskakovala. Ale popisy prirody a pocasi se opravdu povedly.

12.07.2017 3 z 5

Tři muži ve člunu a na toulkách Tři muži ve člunu a na toulkách Jerome Klapka Jerome

Klasika, ktera mi nejak nesedla, ani nevim proc. Cekala jsem, ze to bude presne muj typ knihy, ale bylo to cele takove zdlouhave, odbocky od pribehu byly nekdy az moc dlouhe a nezazivne. Ale to se tykalo jen Tri muzu ve clunu. Muzi na toulkach se mi libili mnohem vic, prihody byly zabavnejsi, popisy Nemecka zajimave a trefne (Hlavne 2 odstavce o nemeckem narode, kdy spisovatel rekl, ze pod dobrym vedenim jsou vzorny narod, ale co se stane, kdyz prijde spatny vudce? - a dejiny ukazaly jak moc se trefil). Bude to sice trvat, ale knize dam urcite jeste v budoucnu sanci

24.06.2017 3 z 5

Záblesk svetla Záblesk svetla Garth Stein

Kniha z me oblibene oblasti Seattlu a Olympijskeho polostrova. Knihy z teto oblasti nikdy nezklamaly a je tomu tak i u Zablesku svetla. Je to prijemne napsana kniha o starem dome, ktery skryva mnoha tajemstvi a dusi ze starych casu. Ale neni se ceho bat. Pribeh vypravi 14 lety Trevor, statecny a zvidavy. Moc se mi libil popis okoli, vsudypritomne stromy, stary dreveny dum a popis zlomeneho otce z pohledu milujiciho syna. Na konci se mi libilo vzpominani na to jak se do sebe Trevorovi rodice zamilovali. Najednou se nam ukazal Jonas jako silny muz s celou slibnou budoucnosti pred sebou.. Shrnuto: moc prijemne cteni

12.05.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Bohuzel jedna z nejzbytecnejsich knih co jsem kdy cetla. Nedala mi vubec nic. Nelibila se mi ani jedna postava a to uz je vazne co rict. Alkoholicka Rachel me stvala svoji neschopnosti. Nelibil se mi ten pocit z knihy - jsi mama ditete, ale je to takova nuda, ze bys nejradsi vseho nechala a odjela.. vraha jsem osobne az do konce nevedela a vrahuv konec nevim. Popravde se mi vubec nelibil a prisel mi pritazeny za vlasy.. takze celkove velke minus.. jedina scena z knihy mi zustala dlouho v hlave - miminko ve vane :(

16.02.2017 1 z 5

Střípky vzpomínek Střípky vzpomínek Danielle Steel

Obsahuje maly spoiler:
Moje prvni knihy od teto autorky a tezke zklamani. Nerada davam spatne hodnoceni, ale neco tak plytkeho jsem uz dlouho necetla. V jedne knize byla 4 osudova laska na prvni pohled, v zapeti nasledovana okamzitou nabidkou na svatbu.. 4x tehotenstvi provazene vzdy popisem - vzduty zaludek (ok, za to muze preklad, ale strasne me to vzdycky bouchlo do oci).. za celou knihu jsem k zadne postave necitila vubec nic (mala vyjimka jen u konce soudu). Cela kniha je jen popis deje, vsechno je zrychlene, zadna emoce neni popsana uveritelne.. Bud jsou vsichni super krasni, super uspesni ve svych oborech, nebo super zaporni se vsim vsudy. Bohuzel

20.11.2016 1 z 5

Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka Vrah z města meruněk: Příběhy z Turecka Witold Szabłowski

Uz nejaky ten rok ziju v Turecku a na vetsinu temat z knihy mam vlastni nazor, takze bylo zajimave cist pribehy a nazory lidi z vice stran. Citim to tak i ja - Turecko je opravdu roztristene do dvou hlavnich taboru.. kniha je moc zajimave, bohuzel na nekterych pribezich ukazuje odvracenou stranu lidi, kterou ale muzeme najit v kazdem jinem state na svete.. nejvic me zasahl pribeh o prostitutkach a vrazdach ze cti. Jednu reportaz z knihy jsem si precetla i v rozsrene verzi primo od zpovidane pani a nektere casti z hlavy jen tak nedostanu :/

27.10.2016 4 z 5

Ostružinové polibky Ostružinové polibky Sharon Creech

Nejsem asi cílová skupina pro tuto knihu, jako máma se dvěmi dětmi, se ale možná proto dokážu do knihy víc vcítit. Přečetla jsem si ji víceméně náhodou, ale smutný konec ač čekaně nečekaný se mi moc libil. Kniha se čte ztěžka i přesto, ze vás děj i konec zajímá. Shrnuto: pěkná kniha, která se při čtení vleče, ale dostane místo v mé knihovně. Mám chuť jít ven a políbit nějaký strom :)

27.10.2016 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Padala jsem smichy ze zidle. Kdybych vedela, ze je Zemeplocha opravdu tak uzasna, jak ma v nazvu, tak uz mam celou serii prectenou xkrat. Zatim jsem u 4. dilu a Zemeplochu a jeji obyvatele jsem si absolutne zamilovala

05.04.2016 5 z 5

Čaroprávnost / Mort Čaroprávnost / Mort Terry Pratchett

Caropravnost byla ze zacatku lehke zklamani, po super zabavnych prvnich dvou dilech je v techto dvou mene tak silene vtipnych hlasek, ale na druhou stranu jsou v nich hluboke myslenky. Babi je proste super a s ostrouhlem byli paradni dvojka, u kazde vety jsem se mohla popukat smichy.. Kdyz si s odstupem dni na Caropravnost vzpomenu, tak se mi po ni a jejich moudrech a vtipu styska, takze za me 5 hvezdicek..

Dil s Mortem uz tak super nebyl, ale Pratchett je Pratchett, nektere pasaze jsou nezapomenutelne. Smrť na rybach, kucharem atd.. Pratchett umi brilantne zpracovat kazdou carku a velke pismo tak, ze se budete valet smichy

05.04.2016 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Po pár měsících přečtena podruhé. Na poprvé mi strašně lezla na nervy Emmi.. potom Leo.. ale nakonec jsem měla ráda oba. Skončit první díl, tak jak skončil mi přišlo brutální. Úplne mi ztuhla krev v žilách. Naštěstí jsem mohla hned pokračovat Každou sedmou vlnou.. to už byla čistá romantika a konec se mi moc líbil, na podruhé ještě víc.

12.11.2015 4 z 5