haha_ja haha_ja komentáře u knih

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Knihu jsem si vybrala na doporučení kamarádek, které tímto autorem přímo žijí. Ačkoliv cestopisy nejsou příliš můj šálek kávy, tak musím uznat, že tento styl mi vyhovoval. Člověk mohl vtipnou formou nakouknout do života lidí a jejich smýšlení. Určitě si od tohoto autora přečtu i další cestopisné romány.

24.03.2020 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha svym tematem preskocila dobu. Zpocatku jsem cekala neco jineho a dlouho jsem se nemohla zacist. Kniha me zacala vice bavit az ve druhe pulce,kdy jsem pribeh cetla pomalu s otevrenou pusou, jak me dej prekvapoval. Nelituji teto cetby. Orwel nam timto zanechal velice dulezity odkaz. Vice mi vsak k srdci prirostla jeho Farma zvirat.

10.02.2020 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Ke knihám o Harrym Potterovi mě přilákal v mém dětství můj bratr. Pamatuji si, že jsem knihu spíše omylem donesla domů a bratr se na ni vrhl a přečetl jí jedním dechem. Já jsem chvíli odolávala, ale donutil mě knihu předčítat, dokud jsem se nechytila sama a druhý díl jsem si už domů nesla cíleně. Tuto knihu Bajky Barda Beedleho jsem rovněž dostala jako dárek od svého bratra. Je to pěkný doplněk k ostatním knihám od této úspěšné autorky. Spíše je lepší znát nejprve celý příběh Harryho Pottera než číst první bajky. Bajky jsou krásně napsané. Nejvíce se mi líbil Příběh tří bratří a nejméně bajka Mágovo chlupaté srdce, která mi svou krutostí do knihy moc nesedla. Poznámky samotného Albuse Brumbála byla zajímavé k přečtení. Odhalí u bajek skryté úvahy.

21.06.2019 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Po knihách s depresivními a těžkými tématy jsem si vybrala na základě doporučení tuto oddychovku. Hned od prvních stránek jsem se začetla a nechala se unášet dějem. Konec knihy byl už trochu zdlouhavý. Oceňuji možnost poslechnout si písně, o kterých se v knize psalo. Navodily příjemnou atmosféru při čtení. Doporučuji ke čtení pokud toužíte po nějaké oddychovce. (Výzva: objevuje se zde v hlavní roli také hudební nástroj - kytara)

16.04.2019 5 z 5

Pozdě v listopadu Pozdě v listopadu Tove Jansson

O Mumíncích jsem už jako malá hodně slyšela, ale nikdy jsem si nenašla čas na četbu knih od této autorky. Až díky výzvě jsem se odhodlala nakouknout do fantazijního světa Mumínků. Knížka krásně plynula a dobře se četla. Jako čtenáři mi nabídla pohled do světa několika postav a každá měla v sobě něco jiného. Možná proto se postavy navzájem nesnesly. K srdci mi přirostl Šňupálek, který byl spíše pozorovatelem všeho dění kolem a tak trochu i diplomat. Kniha nese v sobě kouzlo a určité poselství. Autorka se vyznačuje hodně rozsáhlým popisem všeho dění. V tomto případě mi to ale nevadilo. Tím že je kniha určena pro mladší čtenáře, tak je popis přiměřený a cílený na určenou věkovou skupiny od cca 8mi let. Na konci knihy mi bylo líto, že zde nebyla již žádná kapitola o shledání Mumínků s poslední postavou, která se rozhodla na ně čekat. Ale na druhou stranu to nebyla až tak kniha o Mumíncích, ale o postavách s nimi spojených.

26.03.2019 4 z 5

Gruffalinka Gruffalinka Julia Donaldson

Knížka Gruffalinka jako návaznost na Gruffala už nemá ten správný šmrnc. Prostě už to není ono. Stále je příběh krásný a stojí za přečtení, ale nás už tolik nenadchnul. Syn vyžaduje opakované čtení Gruffala. Gruffalinku jsme přečetli dvakrát a více jsme se k ní už nevrátili. Ilustrace jsou krásné. Četla jsem knihu v češtině. Zkusím zapátrat i po anglické verzi, která se zdá být dle komentářů lepší.

17.03.2019 3 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Knihu jsem už před několika lety četla. Následně jsem viděla film a nyní jsem si ji opět přečetla. Ačkoliv je příběh zajímavý, na mě se prolíná v knize strašně moc postav, střídá se často minulost a budoucnost. Občas jsem se musela kousek vrátit, abych neztratila pointu. Chvílemi jsem se pobavila autorovým humorem (např. "Život je jen špatně zorganizovaný poznávací zájezd."), občas jsem se zamyslela nad životem postav a nad jejich jednáním, ale v konečném důsledku musím říct, že film byl tentokrát lepší (i tak nebyl přímo můj šálek kávy). Jsem ráda, že jsem knize dala ještě jednou šanci. Úplně zahozený čas to nebyl.

16.03.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Druhé kniha v pořadí, kterou jsem již od autorky četla. Jako první se mi dostala do rukou HANA. S dostatečným odstupem jsem četla TICHÉ ROKY a očekávala jsem, že mě kniha zasáhne stejně, jako mě zasáhl osud Hany a její rodiny. Příběh byl zajímavý a nechával čtenáře přemýšlet, jakým způsobem se bude dále odvíjet. Přesto bych si raději přečetla znovu Hanu než tento příběh, po kterém už asi nikdy znovu nesáhnu. Jak jsem nemívala ráda otevřené konce u knih, tak v poslední době mi tento trend vůbec nevadí, jelikož máme možnost si onen příběh dokončit zcela sami po popuštění vlastní uzdy fantazie. I na dva prolínající příběhy u mnoha autorů jsem si zvykla a musím říct, že i takové knihy začínám vyhledávat, proto jsem se rozhodla číst i tuto knihu. Každopádně tím nechci říci, že by byla kniha nečitelná nebo nudná, ale jen po porovnání s Hanou se mi nezdá už tak zdařilá.

24.03.2020 3 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Kniha, která se zaobírá tématem ne tolik běžným, ale v dnešní době ještě stále tabuzujícím. Chyběla mi tam trochu větší zápletka, která by mě udržovala v plném napětí po celou dobu čtení knihy, ale jako oddechové čtení mi to sedlo. Kniha je určena pro mládež, ale je natolik dobře psaná, že si ji jako poučení o stereotypech může přečíst kdokoliv. Znovu bych si ale už takovou knihu asi nevybrala a to z důvodu táhnoucího se děje. Ale je to milé čtení se zasmáním a s občasným smutkem a údivem na tváři.

04.09.2019 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Tento příběh jsem četla po knize "Světlo mezi oceány". Asi mě to natolik ovlivnilo, že mě tento příběh nechytil tak za srdce jako první zmíněný. Neříkám, že to nebylo špatné. Ale četla jsem celkem dlouho a nebylo se na co těšit. Některé knihy mě natolik chytnou, že hledám každou chvíli, kterou využiji k četbě. Tuto knihu jsem vzala do ruky spíše když jsem neměla nic zajímavějšího na práci a chtěla jsem vyplnit čas něčím smysluplnějším a odpočinkovějším. Závěr knihy už jsem přečetla na jeden "záběr", to byla ta chvíle, na kterou jsem čekala.

27.08.2019 3 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Kniha, kterou jsem vzala do ruky spíše náhodou. Historické romány a detektivky moc nevyhledávám, ale tato kniha mě překvapila. Byla čtivá, napínavá a čím více jsem přečetla, tím více jsem chtěla vědět , jak to dopadne. Příběh měl mnohá překvapení. V začátku jsem se trochu ztrácela kdo je s kým jaký příbuzný, kdo kde má nemanželské dítě apod. Postavy Jahůdky mi bylo líto. Takový životní osud si nezasloužila. Určitě doporučuji k přečtení.

19.06.2019 4 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Čekala jsem vtipnou oddychovku, ale musím přiznat, že mi styl psaní autorky nějak nesedl. Do nemalé části knihy jsem se musela při čtení nutit. Závěr byl překvapující, ale pouze ten závěr mě donutil dočíst knihu úplně dokonce. Mě třeba i ty recepty přišly v knize trochu zbytečné. Ale proč ne, mnoho jiných lidí to ocení.

09.06.2019 3 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Velice rychle přečtená kniha, u které se človek zasměje. Ano, typický humor Tima Burtona. Tento styl psaní a kresby je prostě jeho a je nezaměnitelný. Škoda, že toto dílo je tak krátké, ale zase lepší než kdyby bylo uměle natáhnuté. Ilustrace jsou prostě skvělé, ale člověk musí být na takový styl naladěn :-D .

05.06.2019 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Moje druhá kniha od této autorky. Četla jsem už knihu "Možná jednou" a ta mě zaujala mnohem více. Pohled Milese byl psán zvláštní formou a pro mě ne zrovna vyhovujícím. Něco mi na knížce chybělo. Byly části, kdy jsem četla s velkým nadšením a pak i pár míst, kde mi přišel děj příliš natahován a ne tolik atraktivní. Ale příběh na pozadí je "krásný" nebo spíše hodně smutný.

12.05.2019 3 z 5

Medvěd nechce jít spát Medvěd nechce jít spát Oksana Bula

Další kniha od této autorky, kterou jsem představila svému 3 a půl letému synovi. Kniha ho zaujala více než její předešlá publikace "Zubr si hledá hnízdo". Tentokrát i mě přišel příběh o malinko lepší a propracovanější. Ilustrace jsou jemné a kouzelné. Kniha se nám moc líbila. Konec je opět otevřený.

20.03.2019 5 z 5

Zubr si hledá hnízdo Zubr si hledá hnízdo Oksana Bula

Kniha je krásně ilustrovaná, má svůj nápad. Jde o něžný příběh pro malé děti. Není nutné se držet striktně dle textu, ale díky bohatým ilustracím je možné vyprávět dětem příběh dle obrázků. Ano, konec se zdá být ne úplně dokonalý, ale tím že je otevřený, může rodič s dítětem příběh dovyprávět dle svých úvah a fantazie. Vždyť to není jen o tom přečíst dětem knihu, ale zamyslet se nad ní, popovídat si s dětmi co si myslí, že bude následovat apod. Určitě synovi seženu i další knihy od této autorky.

19.03.2019 4 z 5

Gruffalo Gruffalo Julia Donaldson

Knihu jsme měli zapůjčenou se synem z knihovny. Po přečtení si ji syn natolik oblíbil, že jsem ji zakoupila a zařadila do naší domácí dětské knihovničky. Ano, překlad by místy mohl být lepší, ale oceňuji veršovanou formu příběhu, která je pro děti poutavá. Rovněž celostránkové ilustrace jsou krásné. Měla jsem obavy, zda náš 3 a půl letý syn nebude mít ze samotného Gruffala strach, ale mé obavy se naštěstí nenaplnily. I přes drobné nedostatky knihu doporučuji. Myslím si, že má své kouzlo.

17.03.2019 4 z 5

Mapa kostí Mapa kostí Jane Yolen

Velice krutý příběh. Ač smyšlený, tak založený na historických událostech, které se opravdu staly. Je to zase jiný druh příběhu z období 2.sv.války a z prostředí ghet a koncentračních táborů. Děti si zažily peklo, kde zlo plodilo zase zlo. Závěrečná báseň od Chaima mě citově zasáhla. Stejně jako poslední část knihy s doktorem, který snad ani nemůže být takto nazýván. Stojí za to si knihu přečíst, je opravdu čtivá. Doporučuji.

02.06.2019 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Kniha se mi velice líbila a čím déle jsem četla, tím větší problém bylo knihu odložit. Příběh byl velice poutavý a zajímavý. Krátké kapitoly, které střídaly dvě dějové linie mě udržovaly v napětí. V Terezce jsem se občas poznávala, něco málo jsme měly i společného. Postava Lenky mi byla nesympatická. Opravdu dobře zvolené a zpracované téma zajímavým způsobem. Určitě doporučuji k přečtení.
Nejvíce se mi líbila věta: "V životě mě trápila spousta věcí, z nichž většina se nikdy nestala." (Mark Twain)
Možná mi zpočátku trochu vadil styl psaní alá čecháčství. Na druhou stranu ta nespisovnost jazyka dává knize jiný rozměr. Dá se na to zvyknout.

24.05.2019 5 z 5

Kniha léta Kniha léta Tove Jansson

Knihu jsem si přečetla díky čtenářské výzvě. Postava babičky a vnučky se mi chvílemi protivila. Dívka Sofie se mi zdála místy opravdu rozmazlená a babička mi přišla unavená a otrávená životem a často to dávala jaksepatří najevo okolí. Její nevraživost vůči lidem mimo ostrov mi chvílemi až vadila. Děj nebo spíše popis událostí na ostrově se vlekl. Vše bylo dopodrobna popisováno. Absence přímé řeči mi rovněž vadila a kolikrát jsem se musela ve čtení vracet. Ke konci knížky jsem se na chvíli se zaujetím začetla. Nevím zda to bylo tím, že byl popis událostí napínavější nebo jsem si zkrátka na postavy (babičku a Sofii) zvykla. Není to knížka, kterou bych si přečetla znovu.

24.03.2019 2 z 5