Haduwig Haduwig komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Začne to poměrně příjemně a nevinně, ale pak se noříte stále hlouběji do tragických událostí, v nichž občas vysvitne naděje, aby se ukázalo ještě hlubší dno. Začnete uvažovat nad podstatou lidství, zděsí Vás lidská krutost, ale nakonec Vás přemůže hluboký žal nad osudem Hany a miliónů jích podobných. Kéž se dočkáme více takových knih a kéž nikdy nezažijeme události v nich popisované.

08.09.2019 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Na jinak velmi čtivém příběhu mi vadilo několik věcí - celý kontext potlačení revoluce v 89 je dost přitažený za vlasy, životní osudy postav jsou dost předvídatelné a zakončení takové podivné. Co mi ale vadilo nejvíce jsou hlavní postavy, s nimiž se nějak nemůžu sžít, moc soucitu ve mě nevyvolávají a případný charakterový posun se najednou stane, aniž by k tomu postavy nějak postupně směřovaly.

Knihu tedy odkládám s pokrčením ramen - dočetla jsem, ale žádné hlubší dojmy ve mě příběh nezanechal a za týden si na něj už nevzpomenu.

08.06.2021 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

První kapitolu jsem lehce pozvedala obočí, co mi to knihovnice doporučila. A pak jsem se začala nahlas chechtat, takže obočí pozvedal přítel. Opravdu velmi povedený hořkosladký příběh, který Vás pobaví a přitom se nejedná o plytkou humoresku.

31.07.2020 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Velmi povedený detektivní příběh, v němž se střetne jak vyšetřování tří brutálních vražd, tak vloupání do školní kartotéky a jedné hrobky. Velmi dobře napsané, napínavé a příjemné čtení občas proložené krásnými lyrickými popisy krajiny. Film jsem neviděla, tak nemohu soudit.

31.03.2020 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

(SPOILER) Zaplaťbůh za Janu Eyreovou, protože Na Větrné hůrce rozhodně není můj šálek kávy. Nesmírná láska Kateřiny a Heathcliffa je mi tak trochu záhadou, moc nevím, kde se vzala, ale budiž. Jenže to, co přijde pak, je pro mě těžce stravitelný koktejl bolesti, křivd, násilí a sobectví. Drtivá většina postav je mi opravdu nesympatická a po dočtení zbyla dotěrná otázka - to opravdu Kateřina milovala a "čekala" na Heathcliffa, kterého nenapadlo nic lepšího, než týrat a mučit Kateřininu dceru? Tak těmhle formám lásky nerozumím a ani se k nim nechci vracet.

27.03.2022 2 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Fakt škoda, ale Metro mě zklamalo. Rozjezd je parádní - atmosféra (polo)opuštěných tunelů, souvisejících nebezpečí a tajemna je vykreslená dokonale, že z toho má jeden husí kůži a je docela rád, že může žít na povrchu.

Jenže pak přijde zadání procestovat co nejrychleji co největší část metra a potkat co nejvíce světonázorů, což by jako lehká filozofická linka nutící k zamyšlení určitě fungovala, ale nesměla by se z toho stát nepřehledná plejáda zaměnitelných stanic. Notabene když se k tomu přidá někdy až neuvěřitelná plochost postav, naivita a nelogičnost.

A zakončení mi taky nějak nesedlo - obecně mi nějak neštymuje myšlenka, že během pár let se živé organismy vyvinou ve zcela jinou životaschopnou formu života... No, na druhou stranu doufám, že to nebudeme muset zkoumat na vlastní kůži.
Do dalších dílů se nepustím, Howeyho Silo mi přišlo o třídu lepší.

16.09.2021 3 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Od posledního případu s Erikou jsem měla poměrně dlouhý časový odstup a kniha mě tak opět hodně bavila - čte se rychle, má napětí a sympatické postavy. Erika mi ovšem sedí o trochu víc než Kate Marshallová.

11.05.2022 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

(SPOILER) Já jsem spokojená - čtivá detektivka se sympatickými a lidskými vyšetřovateli, odhalený vrah a napětí a do poslední stránky. Jediné, co mě trochu mrzelo, byl Lukův úlet, to si Josie nezasloužila.

Těším se na další díl!

10.02.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Podle mě celá kniha stojí a padá na charakteru Kyi a jejím příběhu. A s malou, vystrašenou a opuštěnou holčičkou soucítím. Jenže časem se ukáže, že nic jiného než soucit ve mě nevzbuzuje a já se nějak nemůžu naladit na její vlnu. K tomu se vytrácí motiv matčina odchodu a nastupuje podle mě nijak zdařilá detektivní zápletka. A poté co dojde na rozuzlení mám pocit, že autorka veškerou Kyinu motivaci a způsob uvažování postavila na hlavu, a pak ještě jednou a pro jistotu ještě jednou. Nějak se mi vytratil i ten soucit a knihu odkládám s ulehčením, že to mám konečne za sebou.

29.01.2022 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Přesně - proč od něj ta ženská neodejde, když jí dělá tohle? Ha, to já bych práskla dveřmi hned a pěkně nahlas... no a pak si přečtete tuhle knihu a říkáte si a sakra, tak to fakt mazec. A všechno je to psáno tak uvěřitelně, s citem a pochopením. Opravdu dobrá kniha, děkuju za ní.

03.10.2021 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Tak já nevím - na detektivku je to vyšetřování je docela amatérské, řetězec stop tu spíše chybí a vyšetřovatelé působí dost bezradně. Na thriller tu ale zase není dost tajemna, napětí a vykreslení duševního rozpoložení stěžejních postav. Motiv a celá zápletka je taková vachrlatá a i to napojení na Hadrového panáka je spíše povrchni "aby se neřeklo".

Takže přečteno, místy to bylo napínavé i vtipné, ale vracet se k této knize nebudu a rozmyslím si, zda se pustím do dalšího dílu.

25.04.2021 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Jak zmiňují ostatní komentáře - je to velmi dobrá čtivá kniha, kterou lze doporučit. Já bych ale chtěla také vyzdvihnout, jak citlivě zachytila autorka Millie a nastínila nám její chápání světa i to, jak naopak ji bere okolí.

17.09.2020 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Láska Alfonsa a Raquel není tou hlavní dějovou linií, je to příběh o tom, co všechno se muselo stát, aby don Alfonso zmoudřel, o střetávání tří náboženství, z nichž křesťanství rozhodně nevychází nejlépe, o tom, co se stane, když chce král vládnout v souladu s ideálem křesťanského rytíře a o tom, jaké nezměrné úsilí stojí vybudovat a udržet mír a jak málo stačí k jeho zničení.

Kniha se nečte úplně lehce, není to oddychový román, ale je plná nejrůznějších podnětů k zamyšlení, krásně ukazuje, jak mohl vypadat život ve středověkém Španělsku a nadto přibližuje životní příběh Jehudy, Raquel a Alfonsa. Rozhodně stojí za přečtení.

"Unce míru má větší cenu než tuna vítězství."

07.04.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Chci podotknout, že velmi obdivuji, jak pečlivě vykonstruovaný a promyšlený kouzelnický svět dokázala Rowlingová představit ani ne na 300 stranách a k tomu ještě přidat dobrodružný příběh.

16.02.2020 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Pecka, jako obvykle - má to spád, napětí, uěřitelné postavy a skvělého Davida.

Jen mě na rozdíl od ostatních čtenářů neděsil ani tak pachatel (podobné šílence jsem již v knihách potkala), jako přístup policie k Leane a ostatním obětem. To se mi nečetlo dobře.

18.06.2022 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Emocionální smršť, konec jsem celý probrečela. Ale hlavně obdivuji to, jak Coleen ke všem postavám přistupuje laskavě. Byť se příběh dotýká nesmírně tragických témat, je i tak prodchnut nadějí, smířením a pochopením.

06.05.2022 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Tady více než kde jinde platí to, co říkala moje prababička - život píše romány. Tenhle román je neskutečně silným příběhem o obyčejné ženě, která se najednou musí popasovat s nepředstavitelnými nástrahami života v Teheránu a která projevila neuvěřitelnou vůli, odvahu a houževnatost, aby unikla, a navíc aby unikla i se svojí dcerou.

Příběh by si zasloužil trochu lepší zpracování, například vsuvky z minulosti v Americe nejsou do textu zakomponovány zrovna s citem, členění na kapitoly je spíše náhodné a přímé řeči je tu pomálu, ale to všechno zastíní ten téměř neuvěřitelný příběh, po jehož dočtení ve mě zůstává hluboký obdiv k Betty, Mahtob a všem, kteří jim na jejich cestě pomáhali.

27.04.2020 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Tohle je, stejně jako první díl, velmi povedený thriller plný napětí, uvěřitelných a sympatických postav se zajímavou (a nijak rušivou) zápletkou ze Sayeřina soukromí. Tak rychle na další díl!

26.01.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Chápu výtky psané přede mnou, že příběh není zcela uvěřitelný, trochu překombinovaný, a chvíli trvá, než se člověk do knihy "zakousne". Ale moje zkušenost je taková, že jakmile se tak stane, tak neskončíte, dokud celou knihu nepřečtete, protože se neustále něco děje a napětí a akce jsou dávkované ve správném množství. Na Josii jsem si musela trochu zvyknout, ale teď se už nemůžu dočkat, až si počtu o jejích dalších případech.

06.01.2022 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Řetez mě bavil - je to napínavé, svižné, čtivé, postavy nejsou ploché a celá myšlenka opakujících se únosů dětí nabízí zajímavou sondu do toho, co všechno jsou rodiče ochotni udělat pro své děti, a jak se to podepíše na jejich vnímání sama sebe. Pár slabších míst by se našlo, ale já jsem spokojená.

22.09.2021 5 z 5