Gural Gural komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

První kniha, kterou jsem od této autorky četl a díky ní, jsem si pak přečetl i všechny ostatní, i když žádná už nebyla pro mě tak silná, jako Hana. Spojení tragédie tyfové epidemie ve Valmezu s holocaustem je na první pohled dosti rozdílné, ale myslím si, že se to autorce povedlo. Knihy o holocaustu a celá tato problematika mě zajímá. Vždy po přečtení podobné knihy si uvědomím, jak dobře probíhá život nyní a co vše museli obyčejní lidé podstoupit pár let zpět a vždy mě prostoupí pokora z toho, co vše bych musel prožít být o něco starší. Výborná kniha výborné spisovatelky, stále ve mě rezonuje.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Absolutní pohoda a klídek. Kniha na dovolenou, kdy se člověk nechce zabývat ničím vážným. Autor ji prý psal v koupelně za protektorátu, v době kdy bylo do smíchu málokomu. S touhle klasikou určitě nikdo nesáhne vedle.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Fantastická, naprosto úžasná kniha. Jedna z nejlepších, které jsem četl. Začátek knihy - myslel jsem, že čtu nějaký hororový příběh, ale chápu důležitost zaujmout dějem hned od prvních stránek. Konec - smutný, ale finis corona opus. Mistrně podaný příběh bohyň z Bílých Karpat, do té doby jsem o nich nikdy neslyšel. Velmi smutné a srdcebolící čtení od kterého se ovšem nelze odtrhnout. Nejvíc mě bolelo systematické ničení Surmeny v psychiatrické léčebně za komunistického režimu. Kniha byla napsaná po důkladném a dlouhém studiu historických faktů, jak je u autorky zvykem. Miluji paní Tučkovou a moc se těším na její další knihu, která by měla vyjít už letos.

07.02.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, od autorky po Haně má nejoblíbenější. Výborně popsáno rozplétání rodinných tajemství a postava otce - zarytého komunisty je vykreslená bravurně, jako by jich pár z mé vesnice autorka znala osobně :) Kniha má vše, co si od dobré knihy představuji a tím, že jsem velkou část té doby, kterou Bohdana prožila prožil i já, tím je mi blíž.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kolik miliónu životů takto nesmyslně a zbytečně vyhaslo v bývalém Sovětském svazu už dnes nikdo nespočítá. Terčem byly celé národy a nikdo nebral ohled ani na ženy a děti. Vůbec se nedivím obavám států Pobaltí z nynějšího vývoje v Rusku. Neveselé čtení, doporučuji přečíst hlavně těm, kterým se stýská po době před r. 1989, ale ti čtou asi jinou literaturu. Se Solí moře patří od autorky k mým nejoblíbenějším.

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Prostě srdcovka. Celou trilogii jsem měl přečtenou dávno před jejím zfilmováním a mě film nijak nepohoršil, nepatřím k tvrdému jádru tolkienovců. Celá filosofie tohoto díla, že zlu se neustupuje, je nadčasová a je to poselství dalším generacím. Taktéž, že i ten nejmenší a nejslabší může všechny zachránit, že nikdo není zbytečný, to také prostupuje celým dílem. Jakožto i to, že i když se zdá být boj prohraný, tak naděje umírá poslední. Tady se nedá hodnotit jinak, než plným počtem, je to kniha, ke které se často vracím.

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Dlouho jsem se na tuhle knihu těšil a nějak podvědomě věřil, že to bude větší bomba, než Žítkovské bohyně. Bohužel se tak nestalo. Autorce patří neskonalý dík a obdiv za to, že vnesla do společnosti příběh o tom, jak se komunistický režim zachoval k řádovým sestrám, ale samotný příběh mě až zas tak moc neoslovil. Je v něm spousta neskutečných náhod a jakýchsi nadpřirozených "vidění", které by se v reálném životě neudály. Teologické statě mě jakožto ateistu taky nebraly. Myslím, že vše podstatné k této knize již bylo napsáno v komentářích přede mnou. Knihu jsem přečetl velmi rychle, ale jsem z ní bohužel trochu zklamán.

30.09.2022 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Moc děkuji autorce za tuto knihu, která mě v mnohém poučila. Ač jsem z kraje, který autorka v knize popisuje, tak až díky ní jsem se začal zajímat o osobu hraběte Larische a o podrobnosti česko-polské války. Taktéž vykreslení života v té době očima žen, které zažívaly z dnešního pohledu neskutečně těžký a smutný život je mistrné. První díl jsem přečetl za velmi krátkou dobu a už mám koupený druhý díl, tak snad bude aspoň tak dobrý, jako ten první. K přečtení doporučuji všem, kteří se zajímají o historii Karvinska a okolí v době, kdy začala v těchto místech těžba uhlí, ale není třeba se lekat a čekat nějaký budovatelský román, nebo suchý výklad historiografických dat.

07.02.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Čtivé, místy napínavé a určitě nenudící dílko, průřez 20. stoletím v popisu tří generací. Dějinné okamžiky popsané osudy obyčejných lidí. Kniha se mi líbila, přečetl jsem ji rychle, ale dechberoucí zážitek, který ve mě zanechala Hana se tady nekonalo.

06.02.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Tolik krutosti, bolesti a zloby v jedné jediné knize snad ani nejde obsáhnout. Je to první věc, kterou jsem od autora četl a musel upřímně přiznat, že mě zcela pohltila. Jedná se vlastně o Kmotra říznutého Laskavými bohyněmi. Jak část popisující americkou mafii, tak obsáhlejší část líčící řádění esesáckých jednotek na Ukrajině a v Osvětimi jsou naprosto mistrovským dílem. Smyšlený příběh na pozadí historických událostí barvitě a zcela bez příkras líčí, kam až může zajít člověk ve svém jednání. Výborná kniha, dlouho ve mě bude doznívat, ale určitě bych ji nedoporučoval slabším povahám.

29.08.2021 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Výborná kniha, zvláštní styl, ale mě se četla dobře. Velká škoda, že už si nic nového od autorky nepřečteme. Pro mě bylo novinkou to, jak v Indii stavěli Baťovi Češi továrny. Příběh byl - jak jinak - velmi dojímavý a smutný, jako většina příběhů této doby. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl, byla trochu jiná, než většina knih o holocaustu a byla velmi dobrá.

10.02.2021 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Zlo v čisté, krystalické podobě. Temnota, ve které se derou na povrch ty nejhorší lidské vlastnosti. Vše o této knize již bylo přede mnou popsáno v jiných komentářích. Monumentální dílo, které autor psal mnoho let, není určitě pro každého. Mnoho lidí bude touto knihou znechucených a většina by ji nikdy ani nečetla. Není se čemu divit. Kombinace systematického vyvražďování Židů na Ukrajině s detailními popisy incestního vztahu s vlastní sestrou okořeněné homosexuálními zážitky hlavního hrdiny to zkousne málokdo. Přesto musím uznat, že se jednalo o jednu z nejlepších knih, kterou jsem o operaci Barbarossa četl. Všechny historické detaily jsou ověřené z několika pramenů, na tom si autor zakládal. Popis Berlína v posledních dnech války je taktéž neskutečný, dokonalý obraz apokalypsy. Samotný závěr, ač zde často haněn a nepochopen, je důvod, proč dávám knize 5 hvězd - mě naprosto fascinoval a musel jsem si ho přečíst víckrát, abych se přesvědčil, že mě opravdu nešálí zrak. Je to už pár let, co jsem tuto knihu četl a stále se odhodlávám ji přečíst znovu. Myslím, že by si ji měl přečíst každý, kdo se o témata holocaustu a 2. světové války zajímá.

07.02.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kniha je to velmi smutná, jako už knihy o válkách bývají. I když jsem ji přečetl rychle, tak mě nějak úplně neposadila na židli, četl jsem lepší na toto téma, ale určitě stojí za přečtení.

21.09.2021 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

První kniha, kterou jsem před mnoha léty od Remarqua četl a musím říct, že zřejmě nejlepší. Síla přátelství překoná vše. Velice na mě zapůsobila a díky ní jsem pak přečetl všechny jeho knihy, ale k Třem kamarádům jsem se často vracel. Pokud by někdo chtěl s Remarquem začít, tak doporučuji právě Tři kamarády.

02.09.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Knihu jsem četl již před nějakým časem, ale stále na ni vzpomínám. Velice dobře napsáno, silný příběh, který chytí a nepustí až do konce. A ten konec a samotné rozuzlení příběhu je také velmi zdařilé. Mám rád knihy o holocaustu, přečetl jsem snad všechny, které byly na toto téma napsány a tato kniha patří mezi mé oblíbené.

21.09.2021 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Má nejoblíbenější kniha tohoto autora. Nečekejte žádný akční thriller plný dobrodružství a napětí. Jedná se o historii malé vesnice, kterou skoro celou čeká zatopení kvůli stavbě přehrady a na pozadí této události, která se táhne knihou jako červená nit se odehrávají osudy hlavních hrdinů, které by se mohly dost dobře odehrávat kdekoliv jinde. Svým popisem autor dobře vystihuje atmosféru 80. a 90 . let minulého století na jihočeské vesnici. Čte se dobře, je srozumitelná, autor nepoužívá žádná dlouhá souvětí ani těžké filosofické úvahy. Za mě určitě dobrý.

10.02.2021 4 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Je to už mnoho let, kdy jsem tuto knihu četl a stále na ni musím myslet. Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Téma soužití Čechů a Němců, Sudety, osudy těchto lidí, jejich nelehký život za 1. republiky a poblouznění Hitlerem a Henleinem, k tomu se budu vracet stále, pokud se budou stále o tomto tématu knihy psát. Za mě absolutní špička, sedí mi autorův styl v této knize, i když mimo Miss Porty a Proč bychom se netopili, jsem od něho nic nedočetl, protože mě to nebavilo. Tato kniha je jiná, vymyká se z jeho ostatních knih. Škoda, že se dá dát jen 5 hvězd.

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

První kniha autorky, kterou jsem četl a bylo to dobré. Čekal jsem sice trochu větší "temnou minulost", ale četba příjemně utíkala, nic tam podle mě nebylo navíc, nic nerušilo. Příběh nebyl nějak extra silný, ale určitě bych doporučil a těším se na další zážitky při četbě jiných autorčiných knih, do kterých se určitě pustím.

05.11.2021 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

No, tohle není zrovna téma podle mého gusta, většinou takové knihy nevyhledávám, ale musím uznat, že autorka má talent na vyprávění. Knihu jsem přečetl velmi rychle a kombinace naučné mykologické části s vyprávěním psychicky narušené Sisi je velmi zdařilá. Téma - zneužívání dětí vlastními rodiči, je velmi vážné, bohužel zřejmě rozšířené mnohem víc, než si myslíme. S tím jdou samozřejmě ruku v ruce psychické problémy takových dětí a "postižení" vlastně po zbytek jejich života. O autorce jsem do této doby neměl tušení a určitě si od ní přečtu i jiné knihy.

10.02.2021 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Naprosto fascinující kniha, přečetl jsem ji jedním dechem. Byla první knihou této autorky, kterou jsem do této doby neznal, ale velmi příjemně mě překvapila. Silný, čtivý příběh, z období a dějinného prostoru, který mám rád. Jsem moc potěšen, že se mi tato kniha dostala do rukou.