Carlita.cte Carlita.cte komentáře u knih

Mrtvej svět Mrtvej svět Daniel Clowes

Přízračný svět je ten typ filmu, který můžu vidět kdykoli a vždycky mi zvedne náladu. Rebecca a Enid jsou kámošky k pohledání, sarkasticky hodnotí všechno a všechny, aby zakryly vlastní obavy z budoucnosti, obavy z toho, aby se nestaly těmi, ze kterých si dělají srandu.
Komiks je skvělý, vtipně zachycuje onu strašnou etapu v životě zvanou "teen-age" a ten konec,.... Ten je tak krásný!

03.01.2022 5 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Josteina Gaardera mám ráda, ale už jsem zvykla, že jeho knihy mají velmi proměnlivou kvalitu. Kouzelný kalendář je takový "knižní adventní kalendář" pro děti, které až do 24. prosince čtou každý den malý střípek napínavého příběhu.
Nápad je skvělý, ale příběh mně přišel trochu překombinovaný. Ale těžko můžu hodnotit knihu, která je primárně určena dětem. Já jsem ji přečetla během dvou dnů a neustálé vyjmenování a rekapitulace příběhu mě nudila. Přesto je to fajn knížka, když chcete dětem ukrátit čekání na Vánoce a seznámit je s příběhem narození Ježíška

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Já přemýšlela delší čas, jak na mě vlastně tento klasický román zapůsobil. Na východ od ráje je novodobé podobenství o Kainovi a Abelovi a tenhle příběh se tady variuje hned dvakrát. Těch paralel je tady obrovské množství, takže dojdou i sebe zatvrdlejšímu čtenáři. Když však odhlédnu od ústředního námětu, nemohu se ubránit dojmu, že kniha byla Steinbeckovi hlavně místem pro jeho dalekosáhlé filozofické rozpravy. A ty jsou někdy opravdu moc rozvleklé a vystupuje z nich poučný tón. Myslím, že didaktičnost je nejvíce vidět na postavě Leeho a Samuela Hamiltona.

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Zdá se, že české čtenářky si rády přisadí a nenechají na bývalé první dámě nit suchou. Padá na mě trochu smutek, jak se ženy chovají k ženám, jak si nachází jen to negativní a místo toho, aby se podporovaly, posilují společenské předsudky. Och, moc zdůrazňuje rasu, moc se chválí, pěje samé ódy na manžela, furt si stěžuje, to nepsala ona… Jako opravdu? Ano, není to kniha, která by mně nějak změnila život, ale bylo fajn nahlédnout pod pokličku prezidentského úřadu ženskýma očima. Jsou tady místa, která jsou nudná a neakční, ale vyvažují to pasáže o prezidentské kampani a životě v Bílém domě. Michelle Obama mi utkvěla jako žena s vlastním názorem, vděčná, pokorná, milující a jako žena hlásající ideály, které jsou věru někdy moc americké, ale je dobré k nim aspoň směřovat.

Uloupený život Uloupený život Karel Josef Beneš

"Má člověk právo využít jedinečné příležitosti, neuvěřitelné souhry náhod, a převzít životní roli někoho, komu záviděl štěstí a úspěch?"
Některé knihy se k nám dostanou zvláštní cestou. Tahle byla vyřazená v knihovně, evidentně ani nebyla zařazena do fondu. Hned mě zaujala svým dějem: příběh sester, z níž jedné se vše daří a druhá je v jejím stínu a osud jim prazvláštně vymění role.
Tenhle kniha vyšla poprvé ve 30. letech. Nádherná čeština, krásný romantický námět v duchu klasického románu. Nebojte, není to červená knihovna, blíže je to psychologickému románu. Výborně se četla a já si ji nechám v knihovně.

03.01.2022 5 z 5

Štefánik: Komiksový román Štefánik: Komiksový román Michal Baláž

S historickými komiksy se roztrhl pytel, já vím. Ale tenhle za pozornost opravdu stojí. Hlavně českému publiku představuje často přehlíženou osobnost Milana Rastislava Štefánika v celé jeho složitosti a neuchopitelnosti. Nečekejte žádné hymnické ódy na tuto postavu československých dějin, ale sofistikovaný příběh o možnostech někoho skutečně poznat a pochopit. Úchvatné kresby Václava Šlajcha, povedený scénář a délka tak akorát, abyste vás kniha vtáhla do vesmíru zvaného Štefánik.

24.07.2021 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Quo vadis - historický román z úsvitu křesťanství odehrávající se za dob Nerona. Myslela jsem, že ho nikdy číst nebudu, až mě nalákala jeho fenomenální audioverze v podání Jaromíra Meduny. A bylo to úchvatné, sugestivní, napínavé, drásající. Nečekala jsem, že by se mi tento román napsaný ještě v 19. století mohl tak líbit. Křesťanství je zde sice líčeno až moc idealisticky, ale příběh o lásce Vinicia a Lygie je nezapomenutelný, a to díky sofistikovaným zápletkám a autorově schopnosti vylíčit Neronův Řím tak realisticky. Při líčení smrti křesťanů v aréně mi tuhla krev v žilách. Nejlepší byla postava Petronia, jeho inteligence, hravost i vtip dávala románu něco navíc. Nenechte se odradit pozvolným začátkem, druhý a třetí díl stojí za to!

18.04.2021 5 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Spíše zklamání. Není to ani román ani faktografická kniha. Na román tomu chybí větší literární um a drive, na faktografii zase větší preciznost a dokumentárnost. Obávám se, že kdyby to nepsal Palin, tak by tato kniha neměla tak vysoké hodnocení. Překlad je místy takový zvláštní, ne zrovna moc povedený, o humoru nemluvě. Osobně jsem si více užila knihu Expedice: Můj milostný příběh, než tuto knihu (i když se asi nedají moc srovnávat)...

27.08.2019 3 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Alias Grace je pro mne doposud nejlepším autorčiným románem, který se četl jedním dechem. Románem, který propojil atraktivní příběh s hlubším bádáním o lidském vědomí, vině, soudu a tajemství osudu. Románem, který tichou skromností a citlivými a propracovanými odkazy převyšuje většinu soudobé literární produkce, která staví na vykonstruovaných příbězích, dramatech a nicotném sdělení. Alias Grace odkazuje na klasický velký román v tom nejlepším slova smyslu. Nenechte si ho ujít!

16.02.2019 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Celest Ng v knize rozpracovala hodně pozoruhodných motivů, o kterých bych si přečetla román klidně i o pár stovek stran delší. K tomu nejpovedenějšímu patří pohled na předsudky společnosti (jižanská dívka jako doktorka, Asiat jako učitel předmětu „Kovboj v americké kultuře“) a rasistickou předpojatost nejen v „klasickém“ vztahu Američani – Afroameričani. Pozoruhodné je i to, že na výkon a šanci vyniknout tu dozírá matka Američanka, zatímco asijský otec lpí na oblíbenosti a určité snaze zapadnout. V románu zaznívají také složité feministicky laděné otázky, třeba jak dosáhnout úspěchu a seberealizace a přitom neutonout v banalitě péče o rodinu. Jak tyto dvě zdánlivě (?) protichůdné náplně ženského života skloubit do vyvážené harmonie.

Románový debut Celest Ng mne zaujal více než Ohníčky všude kolem, kde bylo cítit, že mnohé motivy byly naroubovány do ladícího celku. V knize Vše, co jsme si nikdy neřekli je děj mnohem ucelenější a funguje mnohem lépe. Nelze však nevidět, že některé motivy jsou v obou knihách velmi podobné. Samotný styl autorky je čtivý a přitom literárně zajímavý, někdy však sklouzává ke sterilitě. Vztahy jsou vylíčeny jenom v tom, co nefunguje, což nutně vykresluje dosti depresivní obraz jedné americké rodiny. Z druhé strany to však může čtenář vnímat jako upřímné a drsné zobrazení rodinných vztahů, o nichž se jen málo kdo bojí mluvit nahlas a otevřeně tak, jak se to autorce povedlo ústy svých hrdinů. Protože v každé – i na oko dokonalé rodině – existuje mnoho, co jsem si nikdy neřekli.

04.01.2019 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Tuhle knížku všichni doporučovali a já jsem nebyla zklamaná. Prvních 100 stran mě zas až tak nebavilo, ale pak to dostalo spád. Je to hodně "ženská" kniha, mužské postavy tady nejsou důležité. V knize se vše točí kolem mateřství (adopce, neplodnost, náhradní matka, interrupce), ale mě osobně více bavil střet dvou vesmírů v podobě matek. Jedné připomínající matku z Americké krásy, která má dokonalý dům a rodinu, vše naplánované a uhlazené; a druhé, která je umělkyně, žije kočovně a svobodně. Zatímco první v sobě svůj oheň uhasila výměnou za nekomplikovaný život a la Stepford, druhá jej živí na úkor dcery, která nemůže nikde zapustit kořeny. Každá přináší oběť za život, jaký si zvolily...

09.09.2018 4 z 5

Podnikání pro bohémy Podnikání pro bohémy Tom Hodgkinson

Od téhle knížky jsem moc neočekávala, ale ze zvědavosti jsem si ji půjčila v knihovně. Myslím, že je ideální pro lidi, kteří reálně uvažují o tom, že by se sami stali živnostníky v oblastech kulturních a kreativních. Kniha vám nedá specifický návod na to, jak podnikat, ale je spíše souhrnem zkušeností na různá témata (newslettery, účetnictví, webovky, atd.), které se mohou hodit a vedou k zamyšlení. Kniha není o tom, jak vytřískat prachy z podnikání, ale jak dělat práci, která vás baví, přijmout odpovědnost, kontrolu nad životem a zažít volnost. Kniha je o podnikání, stejně jako o životní filozofii a férovému přístupu k vlastnímu životu. Je to knížka, která vás nakopne a nebojí se říct věci, které už na západě dávno vědí: že workoholik je otrokem své práce, sociální sítě nikoho nespasí, a že na to, abyste byli výkonní potřebujete i dávku lenosti a nicnedělání. Autorovo vidění světa je mi blízké a určitě si přečtu i jeho další knížky....

03.09.2018 5 z 5

Felix Austria Felix Austria Sofija Andruchovyč

Příběh knihy se odehrává na přelomu 19. a 20. století v Haliči. Velmi umně spojuje prvky historického románu s magickým realismem. Na mě to působilo jako by se potkal Isaac Bashevis Singer s Marquezem. V knize ožívá v ní dávno zaniklý svět, kdy jeden technický vynález střídal jiný (plynové osvětlení, elektrické osvětlené, steroskop,…) a doba se měnila před očima. Ještě je zabydlena rakváři, dělníky z lihovaru a z továrny na droždí, mydláři, ševci, koželužníky. Ale také pochybnými varietními umělci jakož i geniálními dětskými klavíristy (zde odkaz na skutečný příběh tzv. child prodigy Raoula Koczalského).
Ze začátku mě dobře rozehraná partie bavila více, než v druhé polovině románu. Přesto tahle kniha stojí za pozornost. Popisy místa, osob, jakož i lahůdek, které Stefanie připravovala, buduje unikátní atmosféru. Název Felix Austria, který má odkazovat k Rakousku-Uhersku a milující náruči Františka Josefa je tu jen jakýmsi pomyslným stínem, který má časově ukotvovat příběh. Ten však - zdá se - plyne v jakési vlastní fiktivní časové rovině.

15.08.2018 4 z 5

Nezadaná Nezadaná India Desjardins

Tohle je opravdu roztomilá knížka i pro starší holky. Vtipný komiks o single dívce je svěží a hezky nakreslený. Dokázala bych si ho představit v ženském časopisu místo trapných glos českých rádoby zajímavých žen :) Škoda, že u nás nic takového neumíme...

08.04.2018 5 z 5

Vycpaný barbar Vycpaný barbar Gergely Péterfy

Rozečetla jsem tuto knihu a po delší době jsem měla pocit, že doopravdy čtu. Ten originální jazyk, dokonalý překlad... Akorát se autor zahleděl trochu sám do sebe, takže příběh je tak rozvleklý, až to odradí. Začátek slibný, ale pak to uvízne v nánosu sice krásných, ale rozvleklých linek. Nevadí mi délka knihy, ani složitý jazyk, opravdu to mohla být senzace roku, ale tohle se zkrátka nedalo dočíst...

08.04.2018 3 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Severní vody Iana McGuirea jsou strhujícím příběhem, který v sobě míchá klasický dobrodružný román s jeho současnou realisticky pojatou podobou. Zároveň se v něm vine téměř detektivní linka spojená s určitou filozofickou hloubkou. Všechny tyto linky se vzájemně prolínají a vytváří komplexní příběh, který ve svém tempu ani na jedinou chvíli neustává.

Severní vody jsou za opravdu dlouhou dobu novou knihou, která mě strhla a přečetla jsem ji skoro na jeden zátah. Její napětí je až filmové a místy mi atmosférou připomínala Revenanta. Je brilantně napsaná a čtenáře strhne atmosférou i svým působivým jazykem. Tohle je rozhodně jeden z nejlepších historických románů, co jsem četla a ráda se k němu budu vracet.

27.02.2018 5 z 5

Barevný závoj Barevný závoj William Somerset Maugham

Krásný klasický román. V žádné případě nemohu souhlasit s tím, že se jedná o červenou knihovnu, jak zde mnozí píší. Maugham píše přímo a realisticky, dává si záležet na psychologii postav, zároveň však nechává čtenáře, aby si mnohé domýšlel.

Bohužel filmové zpracování nezobrazuje složitost vztahu tak, jak jej Maugham napsal. V kritické momenty se hlavním postavám dostává rozřešení, v knize však k takové katarzi rozhodně nedochází. Kitty je zde zobrazena možná trochu smířlivěji a Walter naopak surověji. Ke slovu se dostává politické téma a léčba cholery, zatímco v knize jsou tato témata spíše v pozadí. Samotný závěr filmu pak ukazuje Kitty v lepším světle, než v jakém ji viděl samotný autor.

18.02.2018 4 z 5

Humans of Prague Humans of Prague Tomáš Princ

Autor je sběratel příběhů obyčejných lidí. Z davu se stávají jednotlivci s jedinečným osudem, myšlenkami, radostmi i bolestí. Příběhy, které jsou nám předkládány jsou samozřejmě určitým výsekem, který se rozhodl autor publikovat, určitý střípek, který autorovi připadal nějakým způsobem atraktivní, významný nebo výmluvný.

Každý příběh je jedinečný, některé jsou vážné, některé radostné, některé jsou delší a jiné jsou zase pouhými momentkami. Starší lidé často vzpomínají na válku, léta v socialistickém Československu, či ztrátu partnera. Mladí lidé hovoří o tom, jaké to je žít po svém, často je z nich cítit nejistota. Jsou tady bezdomovci, námezdní dělníci, dívka, kterou čeká rande na slepo nebo muž, který se bojí své rodině říct, že je gay. Některé z příběhů jsou vysloveně tragické, protože i takový je život...

Ať blog či kniha, je to skvělá citlivá práce!

05.02.2018 5 z 5

Naposled Naposled Charles Burns

Naposled je příběhem o selhání mladého umělce, pokřivenou reminiscencí na legendárního Tintina i výpravou do děsivého fantaskního světa. To vše se míchá dohromady zprvu zdánlivě nesourodě, avšak čím více se příběh chýlí ke konci, tím více do sebe jednotlivé linky začínají zapadat. Naposled určitě není komiksem na první přečtení, protože se v něm skrývá celá řada odkazů, vizuálních nápadů i sdělení, která nejsou zprvu ihned zřejmé. Hlavní hrdina Doug se snaží dát psychiky dohromady po rozpadu vztahu s dívkou Sárou, která je pronásledována násilným ex-přítelem. Doug musí čelit nejen fyzickému napadení, ale i osobnímu selhání, které se v děsivé podobě odráží ve snových pasážích. V nich se Doug objevuje jako jakýsi Tintin ve světě podivně připomínajícím tento slavný komiks. Akorát s tím rozdílem, že se nevydává za lákavými dobrodružstvími, ale ocitá se tváří v tvář svým nejděsivějším nočním můrám. Surreálné výjevy, situace i postavy vzbuzují až fyzický odpor a hnus. Burns se zřejmě v této poněkud nevšední poetice cítí jako doma. Právě v tomto světě upside-down se Doughovi promítají v jakési instantní a brutální podobě důsledky jeho činů, vzpomínky, neschopnost se vzepřít a nést odpovědnost.

18.01.2018 5 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Kniha pro mě byla příjemným čtením, které mi v mnohých pasážích připomnělo Woodyho Allena, jeho ironii, jeho nekončící fobie a umění vystihnout absurdnost určité situace. Zvláštní je, že Deník americké manželky chytře osciluje mezi více žánry a jeho vyznění se bude lišit podle toho, v jakém věku se zrovna do čtení dáte. Kdyby Sue Kaufmanová přidala více komických situací, mohl vzniknout čistě humoristický román, kdyby však ubrala ze své ironie a vtipu, vzniknul by vážný román o manželce, která balancuje nad propastí deprese. Sue Kaufmanová však namíchala z obojího trochu, takže s Tinou budete místy soucítit, ale také se zasmějete jejímu břitkému a pohotovému humoru. Chvílemi jsem přemýšlela, jestli se dá tato kniha vnímat i jako nějaká feministická zpověď, ale nemyslím si, že by ji Sue Kaufmanová takto zamýšlela. Hlavní hrdinka je příliš chytrá na to, aby nemohla dělat to, co doopravdy chce a co ji naplňuje, a svého manžela zřejmě doopravdy miluje. Hlavní hrdinka je jako i sám příběh nejednoznačná, čemuž odpovídá i závěr, který jako by implikoval, že žádný z nás není tak úplně bez bázně a hany. A k tomu všemu každého z nás může potkat osudná ŠESTATŘICETITIDA…

29.12.2017 4 z 5