gossipavlina gossipavlina komentáře u knih

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Až po začtení jsem zjistila, že čtu druhý díl. Tak nevím, co z osobního života Laury a Adama se dělo v tom předchozím. Ale ve Vesnici toho bylo hodně, až příliš. Já už chtěla vědět kdo, a my se pořád točili kolem Laury a jejich traumat. A závěr proběhl tak hladce, v podstatě to odhalení přišlo tak náhle, jakoby omylem. Ale co ten úplný konec? Kde máme vysvětlení všeho? To ve mně vyvolává pocity frustrace.
Jinak kniha byla čtivá, napínavá, ale ty popisy mi občas lezly na nervy. Můj počáteční dojem byl: kniha psaná podle příručky.

24.06.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Po dočtení jsem si musela nechat nějaký čas na „vytrávení". Je to opravdu těžce stravitelné čtení. Nebude pro každého, a to nejen tím tématem. Bílá Voda prostě není standartní román. A tak je k tomu třeba přistupovat. Pak nemůže být čtenář překvapen.
Ale já byla nadšená, knihy Kateřiny Tučkové přinášejí vždy něco nového, ze dna naší historie dokáže najít zapadlý příběh.
Je vidět, že za knihou je opravdu hodně, hodně práce.
Doporučuji!

25.05.2022 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Jako 18-iletá bych asi hodnotila jinak. Takže moje hodnocení je asi třeba brát trochu s nadhledem, neb nejsem cílová skupina. Ale tohle byl uragán emocí, zbytečně přeslazené. Ryle nereálný, pan (ne)dokonalý. Ty jeho citové výlevy, až mi bylo za něj trapně.
Na konci jsem spisovatelku pochopila. Vypsat se ze své bolesti.
Jako odpočinkové čtení, proč ne. Kniha je příjemně čtivá.

29.05.2019 3 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Skvělé! To se Yrse fakt povedlo. S novými postavami se pustila do nové série a začátek byl dechberoucí. Freyja mi byla sympatická hodně. detektiv Huldar asi bude mít trochu problém si získat sympatie čtenářek.
Zápletka perfektně vymyšlená, provedení zločinu bylo teda brutální.
Doporučuji.

22.01.2018 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Připadá mi fascinující, že kniha, která byla napsaná více jak před 150 lety, má stale co říct, je aktuální, i po tolika letech.
Po dočtení si v sobě nesu krásný, hřejivý pocit. Naladila mě opravdu vánočně. Chce se mi vyjít ven a objímat všechny lidi. A hlavně se mi chce zakřičet: „vykašlete se na black friday, na nákupní šílenství, které svátkům předchází. Sedněte si ke stolu se všemi, chyťte se za ruce a rozjímejte."
Myslím, že čtení této knížečky se pro mě stane předvánoční tradicí. Fakt super, jsem nadšená. Splnila, co jsem chtěla.

27.11.2017 5 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Ale to si z nás dělá E. L. James legraci, ne? Vždyť se jedná jen o upgrade Padesáti odstínů šedi. Takže pro mě docela nuda v tom smyslu, že jsem chtěla víc ze života Christiana, víc z jeho hlavy. V podstatě byla z příběhu odstraněna Anina hopsající vnitřní bohyně, která stejně většinu času čtenáři lezla na nervy. Pár hlášek bylo vtipných. čtivé to bylo, ale stejně jsem hodně přeskakovala.
No, milá E. L. Jamesová, doufám, že si peníze čtenářů, resp. čtenářek dobře užíváte. Já si knížku naštěstí půjčila.

28.02.2016

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Woaw, já jsem chvilkami i ztrácela dech. Po dočtení hledám slova, kterými bych mohla vyjádřit své pocity a pokusit se ohodnotit knihu.
Během čtení mi běhal mráz po zádech. Z mnoha věcí, které se v knize děly.
Bylo to super!
Doporučuji!!!

09.11.2021 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Sakra, tak co teda byla pravda??? :-D
Lechtivý a odpočinkový thriller. Jestli se to teda dá takhle napsat, že thriller může být odpočinkový. CH píše fakt skvěle. Žánrem jsem byla zprvu překvapená, tohle není úplně její parketa. Většinu knihy jsem v napětí očekávala nějaký podraz. A dočkala jsem se. Na straně Lowen bych se možná cítila trochu zneužitá.
Na víkend, kdy chcete zažít trochu napětí, ale nechcete zase číst nějakou hnusárnu plnou mrtvol, krve a zvrácených vrahů, tak je tahle knížka skvělá volba.
Doporučuji!

07.03.2021 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Byla jsem trochu na vážkách u udělování počtu hvězd. Čtení mi přišlo takové nevyvážené. Ale jinak co se týká námětu, bylo to super. Zase něco jiného, exotického, neotřelého. Takže určitě doporučuji k přečtení!

11.02.2021 5 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Super čtení! Po dlouhé době, co jsem ponocovala u knížky. Nutně a bezodkladně jsem musela vědět, kdo za tím vším je. Přesto, že jsem pozadí trochu tušila, některé skutečnosti na konci mě překvapily. A jsem fakt stašpytel :o) Jsem realista a nevěřím na nadpřirozené věci, všechno se dá nějak smysluplně vysvětlit, ale stejně jsem se v noci při čtení bála každého šustnutí. Knížka byla fakt perfektně napsaná, tak snadno mě přesvědčila, propracovaná, žádné nelogičnosti. Čtivá, prostě jsem si ji skvěle užila!

05.02.2016 5 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Výživné čtení. Od začátku až do konce jsem byla napnutá jak struna. byť jsem zhruba od půlky tušila, jak příběh dopadne. Je to trochu předvídatelné. Ale vůbec to ničemu nevadí.
Líbilo mi hraní se slovíčky, slovní kudrlinky. Nádhera. Hodně přirovnání, přídavných jmen. Proložené pohádkami a alegoriemi. Tím na mě K.M. udělala opravdu velký dojem. Miluju čtení, kde si autor hraje se slovy. Rozvitá souvětí. Ano, Kate Morton se touto knihou zařadila mezi mé přední oblíbené autorky.
A kdyby to šlo, dala bych knize 6 hvězd. protože tohle JE knížka podle mého gusta. A doufám, že Kate nebude zahálet a brzy se dočkám dalšího čtení.

25.02.2015 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Jak to ta Jodi dělá, že zatím od všech jejích knih, co jsem četla, jsem se nemohla odtrhnout.
Tahle byla v řadě 4. Už jsem těch knížek v životě přečetla dost, tak si říkám, že už mě nemůže nikdo ničím novým překvapit. Ale je to zřejmě tím, že si autorka vybírá netradiční témata, prostředí a lidi.
Stejně tak to bylo i s touto knížkou, zaujala mne hned od první stránky. Moc jsem si ji užila. Líbil se mi pohled do duše a myšlení člověka s Aspergerem. Do mysli jeho matky. A také určitě bylo zajímavé přečíst si pohled sourozence.

12.10.2014 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Zase trochu jiný pohled na tehdejší vnímání černochů. A v knize je dost mouder, která se dají aplikovat i do současnosti. Ale jinak moc milá knížka. Vyzařuje z ní láska, podpora, důvěra v dobro. Místy i vtipná.
Ale byla jsem smutná a dost překvapená osudem Toma Robinsona, tak jsem mu fandila a držela palce. Vnitřně mě iritoval postoj tehdejších lidí a automatické odsouzení člověka kvůli barvě kůže.
Nicméně i přesto kniha celkově vyznívá pozitivně a po přečtení z ní máte hezký pocit.

20.08.2014 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Paní Miřenka Čechová se nám pokusila alespoň částečně poodkrýt svět baletu . Pro mě to žádná novinka nebyla. Učebni metody,,profesorek" na taneční konzervatoři znám z vyprávění jedné své příbuzné. Když jsem to slyšela poprvé, pardon, ale chtělo se mi bl..t. To může vydržet někdo opravdu hodně zapálený .
Možná tahle kniha měla být pro Miřenku i částečně terapií.
Kniha je psaná zvláštním stylem. Krátké věty. Spíše jak výňatek z deníku.
S paní Miřenkou si budeme věkově dost blizko, takže číst o devadesátkách a životě v pražských klubech bylo pro mě lehce sentimentální . Milé připomenutí volnosti a bezstarostnosti mladí.
Doporučuji k přečtení.
A mimochodem, doporučuji si jen tak pro zajímavost vyhledat fotky nohou baletek. Ale jen pro silné povahy.

20.11.2021 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Tak která ze dvou hlavních protagonistek je ta geniální? ;-)
Skvělý román, který nám vypráví sama Elena Grecová tzv.Lenù. A Lenù je výborná vypravěčka. Představuje nám svůj svět z chudinské čtvrti se všemi zvyklostmi jižní Itálie 50 let.
A snaží se nám přiblížit přátelství s trochu komplikovanou Lilou, které začalo už v útlém věku. Každá je jiná a jedna ke druhé tajně vzhlíží. Lenù o sobě hodně pochybuje, nevěří si a snaží se Lině vyrovnat, ba být i lepší. Ale Lila lehkým krokem vždy uniká.
V 1.díle se s Lenù a Linou loučíme v jejich 16 letech, kdy Lila pravděpodobně dosáhla toho, čeho v 50 letech dívky chtěly dosáhnout - dobře se vdát. Zatímco Lenù studuje.
Uvidíme, jak se život obou dívek bude vyvíjet dál. Moc se těším na pokračování.

07.05.2017 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Čtení mi připadalo cestu zarostlým lesem, kde se občas objevila mýtina zalitá sluncem. Ale více času z té cesty jsem se prodírala houštím a trnitými keři a zakopávala o kořeny. A na tu cestu jsem se vydala, že tam šli ostatní, tak proč ne i já. Na konci jsem zjistila, že jsem se vlastně do toho lesa ani pořádně neponořila, že jsem šla stále jen při kraji. A závěr? Byla jsem zklamaná, že na konci cesty nebylo nic výjimečného.
Zkrátka, knížka mě moc nebavila, nesedl mi styl a vadilo mi, že děj dost rychle přeskakoval z jedné osoby na druhou a nestačil se příběh každého pořádně rozjet. Sotva se začalo něco dít, už kapitola skončila a začalo se o někom jiném.

23.10.2016 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Ne že bych neměla co číst z nových knih, těch co neznám je pořádná hromada, ale měla jsem prostě chuť si přečíst něco, co se mi kdysi líbilo. K dobrým knihám se vracím ráda. A musím zkonstatovat, že pořád dobrý, pořád se mi líbí. Možná bych to věčné opakování celého jména hrdinů utnula. V půlce knihy jsem fakt věděla, že Lisbeth se jmenuje Salanderová, Mikael je Blomkvist atd. Ale tak je to kniha autora, je to jeho styl, tak co mu do toho budu kecat. Líbilo se mi to i tak.

19.11.2015 5 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Elegantní a harmonický, trochu špionážní příběh spíše pro ženy. Prázdninový, odpočinkový, vhodný vzít si s sebou na dovolenou. Od knížky se v průběhu čtení odchází lehce, ale zároveň se těšíte, až budete moct číst dál.
Doporučuji.

10.06.2015 4 z 5

Pád Pád Maya Banks

Sex, sex, do toho těžko uvěřitelná story a pak zase sex.
Při čtení v nás hlavní postavy vyvolávají nějaké emoce, dost často máme pocit, že by zasloužily praštit něčím po hlavě, V tomto případě by to spíš potřebovala autorka.
Je mi líto, ale to co se povedlo Padesáti odstínům šedi, se nemůže povést nikomu dalšímu, pokud bude odstíny kopírovat.
Erotické romány občas čtu, když potřebuji oddech, vypnout, odpočinout si. Některé mě bavily více, některé méně. Občas se k těm zajímavějším vracím. Ale k Pádu se vracet určitě nehodlám. Kýžený odpočinek jsem u něj nenašla.
Styl autorky se mi líbil. Ale ten vymyšlený příběh byl fakt trapný. No a ten konec, jj, happy and musí být. Ale všeho moc škodí a nic se nemá přehánět.

29.03.2015 2 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

S nadhledem, a tak to asi ani jinak nejde popisovat bezmoc a hrůzy. Jinak by se z toho jeden zbláznil. Děkuji za zprostředkování alespoň části toho, co vlastně a jak Lékaři bez hranic dělají. Moc všem fandím a jsem ráda, že jsem na knížku narazila a mohla si ji přečíst.
Janu Trachtovi držím palce!!!!

18.01.2015 5 z 5