GoodGames GoodGames komentáře u knih

Zabiják 1 a 2 (první část) Zabiják 1 a 2 (první část) Matz (p)

Pre mňa jeden z najlepších komiksov v edícii Modrá Crew. Poznám tento komiks už roky a vždy som tajne dúfal, že ho u nás niekto vydá. Preto patrí veľké ďakujem Crew a snáď bude tento thriller o zabijakovi natoľko úspešný, že sa postupne dočkáme celej série. Veď napokon to môže byť vydávané rovnakým spôsobom ako je Ekho či Okko a teda raz za čas. Veľmi ma na tom bavilo, že sa jedná v podstate o obyčajného chlapíka, ktorý je však v zabíjaní ľudí veľmi dobrý. Nie je tu tak veľa akcie, no celé je to podané tak pútavo, že som to preletel celé prekvapivo rýchlo. Skvelé a právom jeden z kultových Francúzskych komiksov.

03.03.2024 5 z 5

UCC Dolores 3 a 4 UCC Dolores 3 a 4 Didier Tarquin

UCC Dolores 3, 4 ukončuje hlavný príbeh začatý prvým dielom, ale zároveň začína nový a pravdepodobne sa bude jednať o dlhšiu sériu, keďže vo Francúzsku už tento rok vyšiel aj piaty diel série. Inak je to však kvalitné nahláškované akčné sci-fi, ktoré má sympatických hrdinov a rýchle tempo. Štvrtý diel s novým príbehom ma prekvapil a jedná sa tam o záchrannú misiu na zasneženej planéte a na mňa to fungovalo. Bavil som sa.

21.12.2023 4 z 5

Betelgeuse Betelgeuse Leo (p)

Ak sa vám páčil od Lea Aldebaran, tak sa vám bude určite páčiť aj Betelgeuse. Je to totiž takmer to isté. Aj tentokrát tu máme viacero rôznych postáv, kolóniu na planéte, divoké neznáme zvieratá, veľa intríg a všemožných problémov v komunite. K tomu nejaké tie nahotinky a občas prekvapivo brutálne úmrtia. Kvalitné inteligentné sci-fi.

20.12.2023 5 z 5

Venomův ostrov Venomův ostrov Donny Cates

Táto séria od šikovného Donnyho Catesa si udržuje svoju kvalitu a stále má čím prekvapiť. Tentokrát hlavný hrdina Eddie Brock stroskotá s lietadlom na Ostrove kostí, na ktorom bude musieť spáliť všetko živé. Všetko sa totiž infikovalo nebezpečným symbiontom a chce to zabiť Eddieho, ktorý musí nebezpečenstvu čeliť bez svojho parťáka Venoma. Je to taký akčný survival na ostrove, ktorý je doplnený o príbehovú linku, v ktorej sa Eddieho syn snaží pomôcť svojmu otcovi. Má to fajn finále, v ktorom príde aj Tyrannosaurus Rex a celkovo som zvedavý na ďalšiu časť.

20.12.2023 4 z 5

Batman: Vánoce Batman: Vánoce Lee Bermejo

Vianočný Batman na štýl Dickensovej Vianočnej koledy. Je to temné, hravé a krásne kreslené. Lee Bermejo ukázal, že okrem perfektnej kresby dokáže písať aj zaujímavé scenáre a jeho Batman je poriadne zatrpknutý zlostný chlap, ktorý prechladol, je mu zima a kašle. Svojou atmosférou to Batmanových fanúšikov určite dostane.

17.12.2023 4 z 5

Obři Obři Vicente Segrelles

Po dlhšej dobe naozaj skvelý diel Žoldniera! Luxusná maľba je samozrejmosťou, no tentokrát to Segrelles zvládol aj so scenárom prekvapivo dobre! Sú tu totiž 4 kratšie príbehy na tému obri a všetky sú plné nápadov, brutality, nahotiniek a sú aj naozaj dobre vypointované. Prekvapila ma vtipnosť týchto príbehov a bolo vidieť, že to autora veľmi bavilo. Škoda, že touto cestou kratších vypointovaných príbehov sa neuberal v tejto sérii viackrát, ide mu to totiž veľmi dobre. Potešia aj bonusy, ktoré sú asi najlepšie v sérii.

17.12.2023 4 z 5

Osm miliard přání Osm miliard přání Charles Soule

Osm miliard přání sa veľmi vydarilo a ten námet na komiks je proste skvelý! Veď si to len predstavte, že každý človek na planéte Zem má jedno prianie, ktoré bude splnené každému bez rozdielu či je malé mimino alebo starec na smrteľnej posteli. Autori sa s tým popasovali naozaj dobre a spravili z tejto zaujímavej témy skvelý hravý komiks plný nápadov. Jeden z najlepších komiksov tohto roka!

15.12.2023 5 z 5

Kletba Kletba Charles Soule

Kletba je poriadne divoká urban fantasy plná čarodejníckych súbojov, je to taký Harry Potter na kokse. Mighty Boys teraz naozaj prekvapili a išli do pre nich neprebádaného žánru fantasy. Síce už vydali aj kvalitnejšie komiksy, ale Kletba je celkovo veľmi svieži komiks v pestrofarebnej kresbe, ktorému nechýba humor a krvavá brutalita. Bavil som sa prekvapivo dobre. Znovu perfektný preklad a spracovanie knihy.

10.12.2023 5 z 5

Batman / Soudce Dredd Batman / Soudce Dredd Alan Grant

Perfektné! Tu jednoducho nie je o čom. Jedná sa totiž o veľmi zábavné a nápadité príbehy s kvalitnou kresbou/maľbou. Batman tu súperí so sudcom Dreddom, dávajú si navzájom poriadne päsťami do držky, hláškujú a likvidujú zločincov. Scenáre sú od takých komiksových legiend ako sú Alan Grant alebo John Wagner a ani na chvíľu som sa pri nich nenudil. Návrat do začiatkov nakladateľstva Crew a ich kultového magazínu plný nostalgie a drzej zábavy.

27.11.2023 5 z 5

Joker: Kniha druhá Joker: Kniha druhá James Tynion IV

Slabšie ako prvý diel a to po všetkých stránkach. Stále je to príbehom svieže, ale takmer úplná absencia Jokera komiksu vôbec nepomáha. Miesto neho je tu viacero neznámych postáv, ktoré tu majú výrazne väčší priestor a nie sú veľmi zaujímavé. Nie je to však zlé a snáď príde James Tynion IV v treťom diely s lepším scenárom.

27.11.2023 3 z 5

Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Bartosz Sztybor

Už Cyberpunk 2077: Trauma Team sa mi veľmi páčil, ale Cyberpunk 2077: Máš moje slovo je ešte o úroveň lepšie!!! Niet sa však čomu čudovať, veď to napísal Bartosz Sztybor, autor dvoch najlepších komiksových Zaklínačov (Blednoucí vzpomínky a Balada o dvou vlcích). Scenár je zaujímavo svieži a perfektne k tomu sadne aj štýlová kresba s peknými pestrými farbami. Príbeh o starej žene, ktorá sa chce pomstiť gangstrom za smrť svojej dcéry, no kto by to bol povedal, že to bude takáto pecka. Odporúčam fanúšikom hry, ale rozhodne aj tým, čo hľadajú celkovo kvalitný komiks.

27.11.2023 5 z 5

Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 2 Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 2 Rjósuke Tomoe

Prvý diel zaujal veľmi a svojou kvalitou ma nemálo prekvapil. Mal skvelé nápady, dobré tempo a naozaj som sa pri ňom veľmi bavil. Druhý diel temnej detektívnej manga série sa dosť podobá svojim štýlom na hororovú sériu Saw. Kvalitný thriller je to aj naďalej, len druhý diel neprináša zasa do príbehu až tak veľa podstatného. Jasné, je tu jedno zásadné zistenie, ale v druhej polke sa príbeh odohráva takmer výlučne len v jednej miestnosti, čo ma kus zarazilo. Najbližšie nás však už čaká finále tejto krátkej série a som veľmi zvedavý, ako to celé autor ukončí.

26.11.2023 4 z 5

Space Punch 1 Space Punch 1 ZD.

Space Punch je novou manga sériou zo stajne nakladateľstva Zanir, ktoré má na svojom konte už viaceré veľmi zaujímavé komiksy či manga série. Síce sa väčšinou jedná o menej známe tituly bez väčšej reklamy, no nájdete tu viacero kvalitných komiksov. Space Punch u nás vyhral hlasovanie z pomedzi troch manga sérií, kde mu boli konkurenciou Double Me a Oneira. Space Punch však vyhral presvedčivo a bol som na prvý diel tejto akčnej manga série celkom zvedavý. Jedná o akčnú sériu o dvoch bratoch, ktorí sa snažia v skorumpovanom meste bojovať za spravodlivosť s partiou hnusných gangstrov. Postupne objavujú silu špeciálnych schopností z artefaktov po otcovi, ktoré im pravdepodobne v neľahkom boji v budúcnosti pomôžu. Rozbehnuté je to dobre, kresba je príjemná, tak uvidíme, ako si s príbehom v nasledujúcich dieloch autor poradí.

25.11.2023 4 z 5

Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV Régis Loisel

Je skvelé, že nám tu vychádzajú tie najslávnejšie diela od Régisa Loisela. Vypadalo to totiž ešte nedávno, že sa ich tu len tak ľahko nedočkáme. Jeho Výprava za ptákem času u nás vyšla totiž už v roku 2010 ako vôbec prvý MDEK, ale predaje neboli práve najlepšie a následne tu komiksy od tohto šikovného Francúzskeho autora dostali stopku a nedočkali sme sa zatiaľ ani pokračovania Výpravy za ptákem času (vo Francúzsku má už séria 11 dielov a u nás vyšli 4). Prelomil to Vybíral v minulom roku a po 12 rokoch sme teda dostali nového Loisela v podobe kompletu Petra Pana. Velký mrtvý patrí medzi tri najslávnejšie Régisove série a musím povedať, že právom. Je to taká dospelá fantasy dráma bez akcie a bez klasickej fantasy (žiadni draci, elfovia či trpaslíci). Má to veľmi silný a zaujímavý príbeh plný záhad v peknej kresbe. Som rád, že sa moje vysoké očakávania naplnili.

13.11.2023 5 z 5

Aristophania 1 a 2 Aristophania 1 a 2 Xavier Dorison

Xavier Dorison sa vracia do edície ERB! Skvelá správa, keďže sa jedná posledné roky asi o najväčšiu komiksovú scenáristickú hviezdu Európy. Tento šikovný scenárista rád mení žánre a tentokrát tu máme po dobrodružnom survivale, westerne, pirátoch či histórii znovu niečo iné a to mágiu. Aristophania je čarodejnícke fantasy, ktoré má sympatických hrdinov a silný pútavý dej v peknej kresbe Joëla Parnotteho (komiks Mistr meče). Prvá polovica má veľa silných momentov a prekvapivo veľa akcie. Druhá polka je zasa pomalšia a zameriava sa viac na vývoj postáv. Séria je veľmi úspešná v rodnom Francúzsku, kde v hlasovaní v TOP100 komiksov za rok 2019 obsadil prvý diel skvelé 17. a druhý diel 45. miesto. Tak snáď sa bude sérii dariť aj u nás a postupne tu vyjdú aj iné komiksy od Dorisona.

12.11.2023 5 z 5

Balada o dvou vlcích Balada o dvou vlcích Bartosz Sztybor

Spolu so Zaklínač 5: Blednoucí vzpomínky zatiaľ najlepší komiksový Zaklínač! Pekná štýlová kresba a nejednoznačný zaujímavý scenár. Celé to tentokrát síce má málo akcie, ale vôbec to nevadí, keďže to ťahá silný detektívny príbeh. Som veľkým fanúšikom kníh (hlavne prvé dve poviedkové) a hier (celá trilógia) a preto ma nesmierne teší, že vznikol ďalší skvelý komiks. Určite si ho prečítajte, je to taká zaklínačská drsná verzia rozprávky o Červenej čiapočke a vlkovi. Veľká spokojnosť a vlastne nemám, čo by som komiksu vytkol.

02.11.2023 5 z 5

Kaidžú č. 8 (1) Kaidžú č. 8 (1) Naoja Macumoto

Chytľavý úvod do série Kaidžú č. 8. Na Japonských mangách sa mi páči, že často majú zaujímavo a hravo vymyslené zápletky a tu to platí tiež. Godzillu snáď poznáme všetci a Kaidžu napríklad boli obrovské monštrá vo filmoch Pacific Rim. Tu je zápletka síce podobná a to, že obrovské monštrá ničia Japonsko, no je tu špeciálna jednotka na boj s nimi a je tu aj špeciálna jednotka, ktorá musí všetok ten bordel z mŕtvych obrovských oblúd z mesta odstrániť a v nej pracuje aj náš hlavný hrdina, ktorý sa následne nakazí a sám sa na takúto obludu zmeníNechýba tomu humor, nejaká tá akcia, sympatickí hrdinovia a fajn kresba. Bavilo ma to a som zvedavý na rozvíjanie príbehu v ďalších dieloch. Jedná sa inak o celkom solídny manga hit vo svete, ktorý predal viac ako 11 miliónov.

Štvanice: Díl druhý Štvanice: Díl druhý Nick Spencer

Prvý diel Štvanice bol veľmi dobre vymyslený a Nick Spencer tu rozohral naozaj zaujímavé divadlo. Lovec Kraven bol charizmatický záporák a tešil som sa na finále tohto príbehu. To je prekvapivo trochu komornejšie ako by ste možno čakali a nejaké epické finále sa nekoná. Skôr sa tu odohrajú menšie súboje, ale po stránke príbehu to funguje. Rozhodne však udalosť, ktorú by si nemal nechať fanúšik komiksového Spideyho ujsť.

Ohavnost Ohavnost Al Ewing

Táto séria s Hulkom ma baví. Je to hororovo ladené, má to fajn nápady, plno monštier a veľa drsných bitiek. Síce to nepatrí k nejakým zásadným superhrdinským komiksom, no je to taká fajn jednoduchšia zábava, v ktorej je Hulk poriadne charizmatický a nebezpečný. Mne sa táto jeho poloha páči, je totiž podobná filmu od Anga Leeho z roku 2003, v ktorej bol Hulk nebezpečné ničivé monštrum a nie blbý truľo na vtipné scénky ako v posledných filmoch od Marvelu.

01.11.2023 4 z 5

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha druhá V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha druhá Gó Tanabe

Znovu skvelá temná hororová atmosféra na štýl legendárneho filmového hororu Vec od Johna Carpentera. Kresba je aj tentokrát vysoko atraktívna aj pre tých, ktorí Japonskú kresbu inak celkovo nemusia. Gó Tanabe je v kresbe prekvapivo epický a celkovo je kresba veľmi detailná. Síce mi prišiel druhý diel o niečo slabší ako ten prvý, no stále je to vysoká hororová kvalita.