GoodGames GoodGames komentáře u knih

Poslední paprsek světla Poslední paprsek světla Tim Probert

Lightfall 1: Poslední paprsek světla je jedným z najväčších prekvapení tohto roka! Ak ste fanúšikmi Mijazakiho anime filmov, komiksov ako Hilda či Kůstek, toto je jednoznačne komiks pre vás. Veľmi pekné farby, príjemná kresba, jemný humor, zaujímavý fantasy svet a sympatickí hrdinovia. Celkovo som sa bavil nad očakávania dobre. Úplne chápem, že bola táto séria nominovaná na najlepší komiks za rok 2022 na Harveyho cenu.

25.10.2023 5 z 5

Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 1 Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 1 Rjósuke Tomoe

Prvý diel trojdielnej série Muzem je perfektný! Za mňa dokonalý temný detektívny thriller na štýl filmov Sedem a Mlčanie jahniat. Skvelá zápletka plná nápadov, zaujímavo vymyslený vrah, brutálne vraždy, dravé tempo a perfektná gradácia príbehu. Dúfam, že sa autorovi podarí udržať vysoko nastavenú latku a nasledujúce pokračovania budú rovnako napínavé.

10.10.2023 5 z 5

Selekce Selekce Greg Rucka

Po perfektnom úvodnom diely do série nastáva tentokrát výrazné spomalenie deja. Je to stále kvalitne napísané a nakreslené, ale má to značne nevyrovnané tempo. Inak je to však veľmi zaujímavo vymyslené a som zvedavý, ako bude príbeh pokračovať.

10.10.2023 4 z 5

UCC Dolores 1 a 2 UCC Dolores 1 a 2 Didier Tarquin

Zápletka o mníške, ktorá zdedí vesmírnu bojovú loď má niečo do seba a dobre som sa bavil. Vadilo mi však nevyrovnané tempo príbehu, inak je UCC Dolores zábavnou sci-fi so sympatickými postavami a vydarenými hláškami. Celé to je svojim štýlom humoru, spracovaním príbehu a aj vizuálom podobné komiksom od Arlestona (u nás známy hitom Ekhö). Čo je však logické, keďže autor Didier Tarquin s Arlestonom dlhé roky spolupracoval.

09.10.2023 4 z 5

Ranaři Ranaři Joshua Williamson

Ranaři sú pre mňa obrovským prekvapením. Naozaj som to nečakal až takto dobré a vlastne som ani nevedel, do čoho poriadne idem. Predsa len sériu Flash nemám načítanú, ale o to viac ma všetky tie postavy bavili. Skvelá kresba a nápaditý scenár, ktorý má perfektný spád. Najskôr verbovanie členov so špeciálnymi schopnosťami na lúpež, potom cestovanie a príchod do neokukaného Gorilla City na ukradnutie zlata od miestneho šéfa Gorilly Grodda. Veľmi ma to celé bavilo a u mňa to patrí k tým najlepším kúskom v perfektnej edícii DC Black Label.

08.10.2023 5 z 5

Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Tom King

Batman Špatný den: Penguin / Riddler je svieži komiks, v ktorom oba dva príbehy majú dostatočne nápadité a hravé scenáre. Prinášajú známych záporákov v trochu inom svetle a funguje to veľmi dobre. V tom prvom sa musí predrať Penguin z úplného dna na vrchol a Batman tu má v podstate iba cameo a v druhom príbehu má zasa Riddler za sebou zdanlivo nezmyselný zločin, Riddler však nič nerobí len tak. Oba príbehy zaujali a som zvedavý na ďalšie príbehy z tejto série, v ktorých nás čakajú Mr. Freeze, Clayface, Catwoman, Bane, Two-Face a Ras Al Ghul.

08.10.2023 4 z 5

Škorpion: Kniha 3 a 4 Škorpion: Kniha 3 a 4 Stephen Desberg

Sériu Škorpión mám rád už od jej vzniku. Síce sa príbehom nejedná o žiadne veľdielo, no je to veľmi príjemný mix Zorra a Troch mušketierov okorenený erotikou. Hlavná silná zbraň série je Mariniho úžasná kresba a farby. Jednoducho sa na to neviem vynadívať a pevne dúfam, že si tu séria nájde dostatočný počet fanúšikov. Tretí diel je zatiaľ najlepší v sérii a ten štvrtý zasa prekvapivo mení prostredie Ríma za loď a Orient. Pre mňa je táto séria ideálna komiksová zábava na odreagovanie.

25.09.2023 5 z 5

Hvězda pouště Hvězda pouště Stephen Desberg

Hvězda pouště patrí do rannej tvorby skvelého kresliča Enrica Mariniho, ktorého kresbu priam zbožňujem a patrí medzi mojich obľúbených autorov. Jedná sa o western v hlavnej úlohe s chlapíkom, ktorému bol predlohou Mariniho obľúbený herec Sean Connery. Príbeh má zaujímavú zápletku, dobré tempo a na rozuzlenie si budete musieť počkať až do samého konca (mňa trochu sklamalo). Inak však kvalita po všetkých stránkach.

24.09.2023 4 z 5

Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky Jean Dufaux

Séria Murena druhým cyklom dokazuje, prečo má status kultového komiksového diela a prečo je Jean Dufaux považovaný za európsku scenáristickú hviezdu. Príbeh plný intríg s množstvom výrazných postáv. Veľmi dobre napísaný, pútavý a historicky veľmi zaujímavý. V druhom cykle dôjde aj na známy obrovský požiar Ríma a je to naozaj veľkolepá scéna. Jednoducho perfektná séria, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Veľká škoda, že Phillipe Delaby na začiatku tretieho cyklu zomrel (dokončil 9. diel a následne začal sériu kresliť Theo mimochodom tiež veľmi šikovný kreslič), lebo jeho kresba je na veľmi vysokej úrovni.

24.09.2023 5 z 5

Radiant 8 Radiant 8 Tony Valente

Radiant si drží svoju kvalitu a Tony Valente jednoducho zvláda perfektne ako kresbu tak aj scenár a postavy. Tentokrát dôjde na vojnu medzi inkvizítormi a kráľovstvom a hrdinovia sa dostanú do veľkého nebezpečenstva. Séria ma baví a teší ma, že si našla svojich čitateľov a vydáva sa 3x ročne.

18.09.2023 4 z 5

Akira 6 Akira 6 Katsuhiro Otomo

Dočkali sme sa. Máme tu kompletnú manga sériu, ktorá ovplyvnila stovky tvorcov po celom svete, či už v komiksoch, knihách či filmoch. Akira je právom kultová legendárna manga séria a vôbec sa nečudujem, že je v Japonsku považovaná za národný poklad. Posledný diel tejto série je monumentálny, nič také som ešte v komiksoch nikdy nevidel. Takmer celých 440 strán je o akcii a obrovských výbuchoch, ktoré sú tu snáď na každej piatej strane. Neskutočné, aké epické to celé je a prekvapí aj šialene rýchle tempo. Čo si však veľmi na tejto sérii cením je to, že je to stále aktuálna téma a aj keď má séria už viac ako 30 rokov, stále pôsobí sviežo. Celú sériu rozhodne odporúčam a ďakujem nakladateľstvu Crew, že o sériu toľké roky bojovali a nakoniec ju tu celú vydali rýchlo aj napriek problémovým Japoncom.

18.09.2023 5 z 5

Kočičí deníky Kočičí deníky Džundži Itó

Výrazne iný Džunži Itó, na akého sme zatiaľ na našom trhu zvyknutí. Jeho predošlá tvorba, ktorá u nás vyšla bola totiž výhradne hororová a titul Kočičí deníky je vlastne humorne ladená manga zo života s dvoma mačkami. Aj keď sa tu nájde pár hororových výjavov a hlavne kresbou to celý čas aj vypadá, ako keby sa o horor naozaj jednalo (autorova partnerka a jej výraz, pohľady mačiek). Ak by ste však od tejto mangy očakávali horor, mohli by ste byť naozaj sklamaní. Ja som sa bavil.

17.09.2023 4 z 5

Okko: Cyklus vzduchu Okko: Cyklus vzduchu Humbert Chabuel (Hub)

Nové Okko prináša znovu kvalitný a napínavý príbeh so skvelou kresbou. Veľmi ma táto séria zo stredovekého fantasy Japonska baví a pevne dúfam, že sa dočkáme nasledujúceho dielu skôr ako za tri roky. Ak máte radi Zaklínača, myslím si, že Okko by vás malo baviť. Tentokrát čaká na rónina Okka a jeho družinu veľmi silný súper, ktorý nepozná zľutovanie a celkovo má príbeh skvelú gradáciu.

17.09.2023 4 z 5

Diablo - Legendy o barbarovi: Bul-Kathos Diablo - Legendy o barbarovi: Bul-Kathos John Arcudi

Ak ste fanúšikom známej a veľmi populárnej hernej série Diablo, komiks pre vás môže byť zaujímavým spestrením. Nečakajte však od neho zázraky, jedná sa totiž celkovo o priemerný komiks po všetkých stránkach. Chýba v ňom zaujímavejší dej a čakal som aj viac prvkov (monštrá, kúzla, zbrane, brnenia, miesta) zo samotnej hernej série.

17.09.2023 3 z 5

Flashpoint Flashpoint Geoff Johns

Flashpoint je rozhodne zaujímavý superhrdinský komiks, ktorým sa inšpiroval aj najnovší film Flash. Sluší sa však dodať, že sa inšpiroval len voľne a v komikse je toho výrazne viac, ako postáv, tak aj iných udalostí. Scenár je dostatočne šikovne napísaný a bolo fajn vidieť známe postavy v úplne iných polohách.

Carnage: Naprostý masakr Carnage: Naprostý masakr Donny Cates

Nemôžem inak, ale toto je naozaj naprostý masakr! Poriadna dávka akcie a súbojov vo vysokom tempe. Perfektná chlapčenská zábava plná hlášok, hnusných záporákov a sympatických hrdinov. K tomu si prirátajte dokonalú vizuálnu stránku od machra Ryana Stegmana a nie je o čom. Výborne som sa bavil a ak len trochu máte radi Spider-Mana či Venoma, určite si to dajte, mne to padlo veľmi dobre.

28.07.2023 5 z 5

Carnage Carnage Donny Cates

Venom od Donnyho Catesa ma zatiaľ baví. V sérii je zatiaľ dostatok zaujímavých nápadov, hnusných monštier a nechýba ani fajn akcia. Štvrtý diel sa zameriava hlavne na malého Dylana, ktorý je Eddieho/Venomov syn a neustále mu bude hroziť nejaké nebezpečenstvo. Venom je tentokrát odsunutý na druhú koľaj, ale je to aj napriek tomu fajn osvieženie a celá zápletka okolo Dylana je dobre vymyslená.

28.07.2023 4 z 5

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první Gó Tanabe

V horách šílenství H. P. Lovecrafta je veľmi kvalitný a atmosférický horor, ktorému pomáha aj perfektná kresba. Ak patríte medzi tých, ktorí mangou opovrhujú, v tomto prípade by ste mali svoj odpor prekonať, jedná sa totiž o výrazne západný štýl komiksu. Jeden z najlepších hororových titulov na našom trhu a fanúšikovia by ho určite nemali minúť.

17.07.2023 5 z 5

Košík plný hlav Košík plný hlav Joe Hill (p)

Joe Hill znovu dokázal, že po svojom otcovi zdedil nemalý talent. Košík plný hlav má veľmi vydarenú atmosféru hororových slasherov z 80. rokov, sympatickú hlavnú hrdinku, vydarenú kresbu a hneď niekoľko rozkošných hororových scén. Škoda toho, že tesne pred koncom nastáva dlhšie vysvetľovanie príbehu, ktoré mi predsa len trochu zobralo vietor z plachiet. Inak však dokonalá zábava.

12.07.2023 5 z 5

Metabaron 2 Metabaron 2 Alejandro Jodorowsky

Síce nové príbehy nedosahujú ani zďaleka scenáristických kvalít pôvodnej série, ktorá tu vyšla pod názvom Kasta metabaronů, no aj napriek tomu sa jedná o fajn zvrhlú a brutálnu sci-fi zábavu, akú si pod pojmom Metabaron predstavíme. Je to pekne kreslené a hlavne kresba od Valentina Séchera v prvých dvoch knihách vyráža dych.

12.07.2023 4 z 5