Glimmer Glimmer komentáře u knih

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Viděla jsem trailer k filmu a hned mě napadlo, proč si to nepřečíst. Je pravda, že jsem od kamarádek slyšela samou chválu, ale na druhou stranu, každému se líbí něco jiného. A mně se to líbilo taky. Kniha celou dobu pěkně odsýpá, hlavní hrdinka je trochu praštěná, to ale celou knížku dělá vtipnější. U scén s Willem jsem se mnohokrát zasmála a pořád jsem byla zvědavá, jak tohle může dopadnout...
Film jsem viděla taky a líbil se mi. Byl možná ještě smutnější než kniha a bylo fajn, že nic zásadního v něm nechybělo. Každopádně ať už si člověk přečte knihu, nebo jen zhlédne film, má o čem přemýšlet.
Hodnocení: 89 %

01.08.2016 5 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Knížku jsem si koupila hned po zhlédnutí filmu s tím, že se ještě třeba dozvím něco nového z příběhu. Úplně se tak nestalo, protože film byl natočený přesně podle knihy - jednoduše, žádný složitý příběh, úsměvné pasáže a hlavně nekonečné zábavné rozhovory mezi Madeline a Ollym. Další z věcí, jež mě na knize zaujaly, byly úryvky z knížek a různé citáty. Dodaly tomu ten správný šmrnc. :)
Když to shrnu, opravdu velice příjemný příběh bez žádného velkého drama, který ovšem velmi potěší.
Hodnocení: 78 %

Kam jsi odešla Kam jsi odešla Gayle Forman

Pokračování Zůstaň se mnou mě opravdu mile překvapilo. Hned po vydání jsem věděla, že si chci knížku přečíst, ale trochu jsem se obávala, aby mi druhý díl nezkazil mou představu o první knize a hlavně o její konci. Naštěstí bylo pokračování minimálně stejně dobré jako předchozí díl, jestli nebylo lepší. U prvního dílu jsem díky filmu věděla, co přesně se stane a díky tomu se mi asi trošku víc líbil druhý díl, u kterého jsem jenom napjatě očekávala, co se stane. Děj byl opět velmi zajímavý a byla jsem ráda, že se můžu na nehodu, která se stala Mie, podívat i z pohledu někoho jiného. Celkově byl příběh velmi čtivý a emotivní a dobře jsem se u něj bavila. Rozhodně doporučuji přečíst oba díly.
Hodnocení: 89 %

03.08.2016 5 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Po přečtení Řek Londýna jsem se rozhodla, že dám druhému dílu šanci, i když ten první měl značné rezervy. Byla jsem prostě zvědavá, jestli bude vidět nějaké zlepšení. A bylo. Oproti prvnímu dílu je v knížce aspoň o trochu méně zbytečných pasáží, které děj jenom protahují a celkově i děj mi přišel zajímavější. Opět nechyběla trocha britského humoru, který celou knížku pěkně odlehčoval. Ale bohužel , co mi stále vadí, je to, že to vypadá, jako by Aaronovitch občas nevěděl, jaký příběh chce vyprávět, a tak je vypráví všechny najednou. To samé bylo i u prvního dílu. Nevím, jak ostatní, ale já se někdy už ztrácela v tom, o čem je vůbec řeč. Každopádně oproti prvnímu dílu je to zlepšení, a i přesto, že knížka má stále své rezervy, jsem se u ní dobře bavila. Doufám tedy, že třetí díl už se obejde bez zbytečných chyb, a konečně si knížku pořádně užiju tak, jak bych chtěla.
Hodnocení: 75 %

03.08.2016 4 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Musím říct, že to po dlouhé době byla kniha, která mě opravdu vtáhla do děje. Vyprávění z pohledu více postav mi naprosto vyhovovalo. Stále se ukazovaly další nové zkutečnosti, pořád jsem uvažovala, kdo je vrah, a má podezření se neustále s vývojem děje měnila. Asi v půlce knihy jsem sice už tušila, ale i přesto jsem nepřestávala hltat každé slovo. Do konce jsem čekala, zda je můj tip správný, nebo ne.
V průběhu vyprávění autorka také naráží na mnohé problémy středoškoláků a vliv společnosti a rodičů týkající se jistých předsudků a předpokladů. Ano, je pravda, že kolikrát je děj snadno předvídatelný a je to jedno klišé za druhým, ale zároveň to je velmi čtivě napsané a donutí čtenáře nepřestávat číst.
Ve zkratce, sice to není úplně nic převratně nového, ale za mě super. Rozhodně jsem se nenudila. :)
Hodnocení: 86 %

23.04.2018 5 z 5

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Tak tohle byla aspoň pro mě hrozně zajímavá knížka. Svižný děj, hned od prvních stran se něco dělo. Když jsem začínala číst, pořád jsem si říkala, kdy už začne ten příběh? A pak to do sebe vše začalo dokonale zapadat. Příběh sám o sobě nebyl nějak zajímavý, ale stále se v pozadí prodírala hlavní myšlenka celé knihy. Internet zkrátka může být a asi někdy i je nebezpečný. Podle mě je to prostě kniha k zamyšlení, která k tomu ani nepotřebuje žádný složitý děj. Možná že pro někoho to mohlo být zklamáním, pravda, u této knihy se asi moc nepobavíte, ale já si tam našla, co jsem chtěla. Lehce otevřený konec taky překvapil. Už chvíle uběhla, co jsem tuto knížku četla, ale s postupem času se mi líbí čím dál víc.
Těžko si představit, že by se něco takového stalo v této míře i ve skutečnosti, ale přece jenom...vždyť je to jen kniha, ne?

Hodnocení: 84%

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

V průběhu čtení této knihy jsem se pořád nemohla rozhodnout, zda se mi líbí. Jednu chvíli se to četlo samo a pak nastala dlouhá pasáž, která vše jen zdržovala. A hlavně mi vadilo, jak kniha přeskakuje v čase. Když už se zorintujete, co je minulost a co přítomnost, tak už i v minulosti začnou vzpomínat. :) Po prvních pár stránkách jsem si říkala, že to asi nebude nic pro mě, pak se děj vrátil zpět do minulosti a najednou úplně jiný příběh. Četla jsem a četla, až mě kniha úplně pohltila.
Obecně se mi líbila víc první část příběhu, v té druhé se všechno na můj vkus zbytečně natahovalo. Já bych to rozdělila do dvou knih. :)
Je to čtivé, někdy možná na mě až moc romantické, ale příběh krásný. Stále něčím překvapoval.
Hodnocení: 80 %

22.09.2016 4 z 5

Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Kody Keplinger

Film jsem viděla mnohokrát, a proto jsem se rozhodla si přečíst i knížku. Jenom nevím proč jsem to udělala, protože kniha je úplně jiná. Ale to vůbec nevadí. Základ je od této knihy nic nečekat. Pak můžete být spokojení. Úpřímně, je to trochu hovadina, ale ta hovadina je dobrá. Naprosto nenáročné čtení, u kterého je jasné, jak dopadne, ale i přesto čtete dál a dál...
Když vezmete v potaz, že to Kody Keplinger napsala když jí bylo 17, tak podle mě dost dobrý vtipný románek. Bianca celé knize dodává šmrnc svým humorem a s Wesleym je taky sranda. Hodnocení: 72 %

01.08.2016 4 z 5

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Nevěděla jsem, co od této knihy čekat. Na jednu stranu jsem věděla, že si ji chci přečíst hned, jak vyšla, ale na druhou stranu jsem se jí dost obávala. A to zejména proto, jak je srovnávaná s HG, Labyrintem atd.
Byla jsem ale příjemně překvapená. Je to sice víceméně směs knížek, co už byly napsané, ale má to nový příběh s příjemnou hlavní hrdinkou. Rozhodně jsem se u této knihy nenudila. Má to dobrý příběh, zajímavé postavy a hlavně celý děj pěkně utíká a nejsou tam žádné zbytečné pasáže. Rozhodně už teď patří k mým oblíbeným knihám a těším se na další díl.
Hodnocení: 93 % (ano, je to dost, ale mně se to fakt líbilo :))

SPOILERY!!!
Jenom by mě teda zajímalo, jak to je s tím Tomasem?! A proč Michal tak pomáhal Cie? No a Will to je taky kapitola sama pro sebe. Nejdřív je to hroznej kamarád a pak tohle. No teď nevěřím ani Tomasovi ani Willovi. :D

01.08.2016 5 z 5

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

Musím se přiznat, že na knize mě jako první zaujala obálka. Pak jsem si přečetla o čem je a rozhodla se, že do toho půjdu.
Knížka mě bavila od začátku i přesto, že rozhodně není nějak akční a napínavá. Děj byl vcelku zajímavý a stále se měnil můj pohled na jednotlivé postavy, jak se s příběhem vyvíjely. Očekávala jsem mnoho více akce, boje, napětí, ale bylo to spíše dost romantické. To mi ve výsledku ale vůbec nevadilo.
Jediná věc, která mi překážela, byly věty ve francouzštině, jež občas zůstaly nepřeložené a jejich význam nevyplynul z kontextu.
Nakonec je to ale velmi líbivá, jednoduše napsaná, oddychová kniha s lehce tajemným dějem.

Hodnocení: 80 %

21.02.2017 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Je pravda, že jsem měla v plánu tuto knihu číst, ale nemyslela jsem si, že to bude někdy v blízké době. A pak příšly Vánoce. Knihu jsem dostala jako dárek a rozhodla se, že si ji přečtu jako první ze všech, co jsem dostala. A rozhodně jsem udělala dobře.
Už od začátku čtení jsem věděla, že se mi to bude líbit. Hlavní postavy sympatické, zajímavé prostředí,..Prvních cca 100 stránek bylo trochu o ničem. Autorka nás seznamovala s postavami a jejich příběhy, ale pořád se nic nedělo. Měla jsem přesně takový ten pocit, když víte, že se každou chvíli musí něco stát (už jen podle toho,co si přečtete na obálce), ale pořád čtete jen o období dvojčat, když jim bylo třináct. O tom, co se stalo před Tím.
Asi v druhé polovině knihy to začalo být mnohem zajímavější, než to vypadalo na začátku. Díky tomu, jak chvíli čtete příběh Noaha, když mu bylo třináct, a pak zase o životě Jude v šestnácti, vám do sebe začne zapadat mnoho věcí. Když už si myslíte, že to konečně dává smysl, vše je zase jinak. :)
Prostředí, do něhož je děj zasazen, je skvělé. V knize se vlastně dozvíte i spoustu věcí jak o umění, tak o umělcích samotných. Při čtení vás doprovází spostu rad z bible ( neboli od babičky Sweetwinové ), z nichž valnou většinu vymyslela sama J. Nelson. Některé se opravdu povedly!

Musím přiznat, že nejdříve mi byl sympatičtější Noah, ale čím víc ubíhal děj, tím víc se mi líbila Jude ( o Oscarovi netřeba mluvit :)).

Když to ale shrnu. Je to naprosto nenáročná romantická kniha, která má ovšem velmi zajímavý příběh. Některé pasáže ( tím myslím hlavně začátek) by mohly být mnohem kratší a naopak konec bych více rozvedla. Byl trochu uspěchaný a taky se vše hrozně rychle vyřešilo.

Dlouho jsem přemýšlela, jestli ztrhnu jednu hvězdu za začátek a celkově občasné nedostatky v knize, a nebo jestli přihlédnu k tomu krásnému příběhu a dám pět hvězd.
Druhá možnost vyhrála. :)
Hodnocení: 87 %

PS: Jsem jediná, kdo má v knize tolik chyb v tisku? Často úplně chybí se/ si,... :/

29.12.2016 5 z 5

Rozkaz zabít Rozkaz zabít James Dashner

Tak tohle byla bomba!
Na knihu jsem čekala velmi dlouho a to čekání se vyplatilo. Byla jsem opravdu mile překvapena. Vždy, když jdu číst nějaké pokračování / prequel, strašně se těším, ale vždy mám trochu obavy, aby mi to nezkazilo dojem z předchozích knih.
Rozkaz zabít se ale opravdu povedl. Moc se mi líbily části, kdy se příběh vrací zpátky k Terese a Thomasi, které pár věcí objasnily, ale zase nějak nezasahovaly do hlavního příběhu. Příběh o Markovi a Trině byl krásný. Konečně jsem pochopila, jak probíhaly erupce a jak se rozšířil virus. Také to, jak Mark ve snech vzpomínal na svůj vlastní boj o přežití, když propukly erupce, celý děj pěkně ozvláštnilo. Konec byl, jako vlastně vždy u Jamese Dashnera, nečekaný a byla jsem trochu v šoku. Vše ale bylo vyřešeno (podle mě) tím nejlepším možným způsobem. Čtení to bylo opravdu skvělé a zajímavé, rozhodně mě kniha nezklamala. Už se moc těším na druhý prequel. :)
Hodnocení : 92 % :)

...Jediná věc, kterou bych vytkla, bylo až příliš mnoho bojových scén. Kdyby se ubralo pár soubojů a přidalo více rozhovorů mezi postavami, bylo by to lepší,... Ale to se prostě vždycky se něco najde. :)

02.11.2016 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Gayle Forman

Knihu jsem se rozhodla si přečíst proto, protože film patří k mým oblíbeným. Čekala jsem, že se dozvím něco nového a rozšířím si své obzory, ale film byl natočen překvapivě přesně podle knihy.
Někdo tu píše, že na to, o jaké téma v knize jde, se ho to vůbec nedotklo. To pro mě neplatí. I když jsem věděla, co se stane, stejně jsem se od knížky nemohla odtrhnout a hltala každé slovo. Spisovatelka použila zajímavý styl psaní. Děj se chvíli odehrává v přítomnosti, chvíli v minulosti.
Mně to naprosto vyhovovalo a líbilo se mi, jak se postupně dozvídám věci z minulosti Miy i její rodiny.
Každopádně je to hezká kniha, je tenká, takže se dá bez problému přečíst za odpoledne. Mně se, asi i vzhledem k tomu, že sama hraju na hudební nástroj, kniha líbila hodně, ale každému se líbí něco jiného. :)
Hodnocení: 87 %

02.08.2016 5 z 5

Temná tání Temná tání Kate A. Boorman

Pokračování Smrtné zimy pro mě bylo asi zajímavější než první díl. Více akce, více různorodých postav, přibylo napínavých a bojových scén,...Otázka zní, zda je to dobře, či ne, ale za mě rozhodně příjemná změna. Děj rychleji ubíhá, ale přesto příběh zahaluje jakési tajemno. Jsem zvědavá, co se z příběhu ještě vyklube. :)
Hodnocení: 82 %

23.04.2018 4 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Na knížku jsem se velice těšila, protože "greenovky" mám prostě ráda, ale asi jsem čekala trošku víc. Příběh Greenova Willa se mi líbil od začátku, sice jsem našla hodně stejných povahových rysů s ostatními hrdiny z jeho jiných knížek, ale přesto...s tímto Willem jsem problém neměla. S Levithanovým Willem ovšem minimálně ze začátku ano. Prostě mi jeho postava nesedla. Co se týče Drobka, tak to byla jedna ze světlejších stran knížky. Spolu s Jane dodávali příběhu aspoň kapku humoru.
Musím ale přiznat, že čím víc se příběh blížil ke konci, tím víc mi přestával vadit i will. Po závěrečných slovech obou autorů jsem si obrázek na knihu ještě trochu přetvořila, přece jenom to byla jedna z jejich prvních knížek...Ale i tak, řadím do takového průměru. Líbilo se mi to, ale taková oddychovka. Na čtení k moři můžu doporučit. :)
Hodnocení: 70 %

Girl Online - Na turné Girl Online - Na turné Zoe Sugg

Druhý díl už je mnohem propracovanější oproti prvnímu. Samozřejmě je to stále dost předvídatelné, ale je vidět, že se Zoella ve psaní zlepšuje. Bála jsem se, aby to nebylo jen o tom, jak jsou všichni šťastní, ale naštěstí v knize nastaly i nějaké zvraty a děj se vyvíjel. Pořád je to obyčejný romantický příběh, ale opět fajn čtení. :)
Hodnocení: 73 %

19.10.2016 4 z 5

Girl Online Girl Online Zoe Sugg

Tato knížka se mi sice moc líbila, ale rozhodně to není žadné velké literární dílo. :)
Kniha se čte velmi lehce, což vzhledem k zápletce není nic překvapivého, a děj hezky ubíhá. Je to obyčejný romantický příběh, jakých byla napsána už spousta, ale příběh je opravdu milý a pěkně se čte. Vzhledem k tomu, že to napsala mladá youtuberka,... :)
Hodnocení: 68 %

19.10.2016 3 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Na tuhle knížku jsem se opravdu moc těšila už jen proto, že Greena mám moc ráda. Jeho knihy sice někdy bývají trochu naivní a hlavní postavy ve skoro ve všech knížkách povahově podobné, ale stejně se mi líbí.
Tohle je bohužel jiný případ. Knížka je ideální na čtení před Vánocemi, ale chvílemi byla až moc jednoduchá, děj naprosto předvídatelný. Bylo to příjemné čtení, ale podle předchozích recenzí jsem očekávala nějakou pecku, ale bohužel...První příběh se mi líbil nejméně, přišel mi už hodně přitažený za vlasy. Druhý, to byl prostě klasický Green. Třetí ten se mi líbil nejvíc, dokonce jsem se i docela bavila. Propojení všech příběhů na konci je pěkné a aspoň to knihu trochu ozvláštní.
Prostě je to hezké čtení na Vánoce, ale je to opravdu oddychové. Věřím tomu, že někoho to úplně okouzlí, ale já bohužel nejsem ten případ. Třeba se ke knížce někdy vrátím a svůj názor změním, když na to nebudu koukat tak kriticky a nechám se unést více vánoční atmosférou. :)
Teď to hodnotím ale jako takovou průměrnou knížku, která vůbec není špatná, ale znám lepší. Na svátky ale fajn. :)
Hodnocení: 60 %

05.08.2016 3 z 5

Letem českým muzikantským světem Letem českým muzikantským světem Jan Šula

Výborná knížka, díky které se dá hezky naučit česká hudební historie, protože je v ní vše podáno jednoduchou formou, kterou skvěle doplňují vtipné obrázky.
Hodnocení: jen to nejlepší :)

05.08.2016 5 z 5

Prevítem snadno a rychle Prevítem snadno a rychle Simon Brett

Už dlouho jsem přemýšlela, že si knihu přečtu. Jen tak ze zvědavosti. Absolutně nic jsem od ní nečekala, chtěla jsem zkrátka jenom nějakou oddychovou knížku. Prevít je opravdu velice oddychové čtení, ale není špatné. Je to asi spíš taková ta kniha, když nevíte, co odpoledne dělat. Každopádně jsem se docela bavila a hlavně celou dobu rodiče litovala, jak jim a všem okolo schválně škodí. Stále jsem doufala, že se mu to vymstí, ale nějak mu to darebákovi všechno procházelo. Ale jedna věc, co mi trošku vadila, bylo to, že kniha byla psána jako deník, a proto to chvílemi byly spíš takové poznámky o tom, co už rodičům provedl, než kniha. Žádné velké dílo to rozhodně není, ale zase je to něco trochu jiného.
Myslím, že si asi v budoucnu další díl(y) přečtu, protože na změnu je to příjemné čtení a občas má Prevít opravdu ďábelské nápady. :)
Hodnocení: 65 %

05.08.2016 3 z 5