giraffe giraffe komentáře u knih

Murie Murie Rosana Zvelebilová

Kombinace komixu a textu se mi líbila, bylo to zajímavě osvěžující a četlo se to překvapivě dobře. Celkově to je bezva oddechovka na volné odpoledne.
PS: Konec jsem sice mohla čekat, protože autorčin styl už docela znám, ale stejně mě rozsekal. V dobrém.

27.01.2023 5 z 5

Bedny - Zabít sráče! Bedny - Zabít sráče! Rosana Zvelebilová

Předně, není to kniha pro každého, ale... Mě se líbila. A teď se pokusím nebýt tak stručná.

Kniha si nebere servítky a to ani co se týče řeči, která je mnohdy víc než zemitá, tak i přístupu k věci jako takové. Co taky čekat, když jde o popis pomsty největšímu mafiánovi města, proložený retrospektivami z jeho života. Přesto je svým způsobem i laskavá (doufám, že mě za tohletvrzení Rosana nezabije, ale trvám si na svém).
Celkově se mi četla velice dobře. Soukromně bych ji přirovnala třeba ke knize Vlci Sudet od Neomilnerové, hlavně kvůli přístupu hlavního hrdiny. V recenzích dole byl zmíněn i Tarantino a i s tím souhlasím. Tarantinovské to je nesporně.
Suma sumárum, máte-li chuť na trochu mafiánské drsnosti okořeněné peprným humorem, je to kniha pro vás. Plus ilustrace zruky samotné autorky díla jsou vítanou třešničkou na dortu (naloženou v medu a chilli :) )
A nějaký zápor, abych jen nechválila. Retrospektivy nejsou razené časově, ale podle toho, na co si kdo zrovna vzpomene. Jsou pravda datované, ale bytostně nesnáším, když si musím při četbě malovat časovou osu, takže jsem datování cíleně ignorovala. Díky tomu jsem z počátku měla trochu zmatek v tom, vo se kdy stalo. Na dryhou stranu, časem se to srovnalo samo a alespoň má člověk důvod si to celé projet ještě jednou, aby se pokochal i tím, co napoprvé minul. Takže vlastně to zas až takový problém není.

13.08.2021 5 z 5

Vesmír rozhodl jinak Vesmír rozhodl jinak Theresa Black

Velmi čtivá kombinace sci-fi a romantiky. Škoda jen rychlého skoku na konci. Člověk si sice domyslí, jak se hrdinové dostali kde jsou, ale i tak bych ocenila podrobnější popis od autora.

14.12.2022 5 z 5

Co když žádné zítra nebude? Co když žádné zítra nebude? Dagmar Digma Čechová

Skvěle napsaný příběh, který se čte sám. A jeden postřeh od syna, který mi knihu na chvíli uloupil a z pozice puberťáka konstatoval, že puberťačka v knize je vystižená skvěle.

15.06.2023 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Spolkla jsem to za jednu noc. Je to krásně čtivě a chytlavě napsané.

25.12.2020 5 z 5

Ve větvích Yggdrasilu Ve větvích Yggdrasilu Tereza Kadečková

Mám ráda severské mýty a mám ráda fantasy, takže tahle kniha byla pro mě jasná volba. A rozhodně stála za to.

30.01.2023 5 z 5

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

Závěr byl možná moc rychlý, i když na druhou stranu už celkem nebylo moc co dodávat, takže jeho rychlost i chápu. Jenom prostě než jsem se stačila zorientovat, že jsme nazpátek ze vzpomínek, tak byl konec. Jinak se to četlo velice dobře a spokla jsem ji během pár dní, i když jsem měla na čtení čas jen v hromadné dopravě cestou do práce a domů.

01.06.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Vyzvedla jsem, nakoukla jsem, dočetla jsem. Co říct víc. Asi ještě to, že tohle všechno jsem zmákla během jednoho dne :).
A teď trošku podrobněji. V dříve napsaných komentářích se objevují výtky k stylistice a gramatice. Vzhledem k rychlosti, jakou jsem to četla, jsem se se soustředila na příběh a případné chyby si asi můj mozek zakamufloval. Tím chci říct, že vlastní příběh je napsaný čtivě a dokáže zaujmout a za mě opravdu stojí za přečtení.

21.02.2022 5 z 5

Místy trochu až moc přestřelené, ale četla se dobře.

02.12.2019 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Ačkoliv příběh znám už dlouho, do knihy jsem se pustila až když ji dcera přinesla jako povinou četbu, ale příliš mi nesedl způsob podání. Občas jsem se v ději i ztrácela.

01.12.2019 3 z 5

Obojek Obojek Rosana Zvelebilová

Čtení trochu komplikuje nutnost se pravidelně přeorientovávat mezi různými místy a časy. K celkovému pochopení příběhu dost pomůže mít přečtené autorčiny Bedny a Kojota. jinak se ale příbeh čte dobře a plyne rychle.

31.08.2023 4 z 5

Bordeří povídačky 2 Bordeří povídačky 2 Pavel Mondschein

Na rozdíl od prvního dílu tady nejde o samostatné příběhy, ale jeden ucelený, jen rozdělený do různých epizod. Co zůstalo zachováno je laskavý humor, který člověka udrží u příběhu. Rozhodně stojí za přečtení.

13.08.2021 5 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

Koupila jsem hlavně pro syna, ale přečetla jsem ji také a byla super. Chytla a nepustila, takže jsem ji přečetla jedním dechem.

23.09.2020 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Pohodová četba. Krásné odreagování. Vřele doporučuji.

23.09.2020 5 z 5

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek s lordem Petrem. Stále se k ní vracím, i když už jsem ji přečetla mockrát. Příběh je perfektně zpracovaný, s propracovanými postavami a udrží pozornost čtenáře od začátku až do konce.

25.03.2024 5 z 5

Pod magnolií Pod magnolií Martina Máta Nosková

Trošku možná očekávané vyústění, ale možná, že jen pro mě, vzhledem k tomu, že už jsem dílek co si hrají s časem četla celkem dost. Každopádně to příběhu nijak neubralo na čtivosti. Postavy i zápletka jsou zpracované opravdu hezky.

21.12.2023 4 z 5

Vrčící naděje Vrčící naděje Lenka Hnátová

Milý příběh, který se četl dobře a rychle. Příjemná oddechovka.

24.08.2023 4 z 5

Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Theodora Stonewall

První cca polovina slouží hlavně k seznámení s hlavními hrdiny a k jejich svedení dohromady, což není vyloženě špatně, ale příběh je pomalejší a svádí k přeskakování úseků. Kolem půlky se ale začne rozjíždět a nabírá na hloubce i životu. Celkově dá dohromady příjemě oddechové čtení a závěr vhodně navnadí na další díly.

05.04.2023 4 z 5

Přání! Přání! Leandra Sold (p)

Parádní dílo. Spolkla jsem ho na jeden zátah.

14.12.2022 5 z 5

Jedno sto skořápek Jedno sto skořápek Pavel Skořepa

Dostat do sta slov povídku tak, aby měla pointu a dávala smysl není jednoduché. Ve sbírce Jedno sto skořápek se to někdy povedlo, někdy tak úplně ne. Zelkově z toho ale vyšlo čtení, které neurazí a pokud člověk nemá aktuálně náladu na dlouhé příběhy, tak i potěší. Zvlášt pokud máte rádi černý, někdy i trošku morbidní humor.

29.11.2022 3 z 5