Gerbasin Gerbasin komentáře u knih

Květinové pohádky Květinové pohádky Ernst Kreidolf

Nádherná knížka pro zvídané děti, ideální jako dárek, žádná kvanta textu, ale krátké básničky o rostlinkách a zvířátkách. Na jedné straně text a na druhé k tomu odpovídající překrásná ilustrace. Nakladatelství zaslouží velké díky, vzkřísit a v ČR poprvé vydat 122 let starou knížečku - to se často nestává. I samotná vazba je kvalitní, pěkné tvrdé předsádky a křídový papír. Láska na první pohled. Čím více čtu a prohlížím, tím více se mi to líbí.

17.12.2020 5 z 5

Hra na vraždu Hra na vraždu Agatha Christie

Musim se přiznat, ač tomu sám nemůžu uvěřit, že Hra na vraždu mě vůbec nebavila. Nemělo to žádný spád, ani napětí, ani energii, zápletka neuvěřitelná, postavy prapodivné, rozuzlení bez šťávy a vychrlené fofrem. Ale jednu perličku to mělo - rozcuchaný Hercule Poirot, s nedokonale upraveným knírem a blátem na botách...Umíte si to někdo představit?

30.11.2020 3 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Nechápu jak mohl knihu v tomto stavu někdo vydat. Dotyčného editora by měli na hodinu vyhodit, protože s takovým množstvím chyb jako bylo zde, jsem se nesetkal a doufám že už ani nesetkám. Ostuda ale padá na celé nakladatelství. V této podobě pro mě nečtitelné, naprosto to sráží a uráží autora, i když ten o tom ani neví.

07.06.2020

Ingrid Ingrid Charlotte Chandler

Ingrid mi ležela v knihovně dlouhých 12 let. Ani nevím, proč jsem si zrovna tenhle životopis tenkrát koupil. Věděl jsem, že Ingrid Bergman byla hollywoodská legenda, ale jediný film, který jsem s ní viděl byla Vražda v Orient expresu a kousek Casablancy. Ale i tohle málo stačilo, aby tato velká herečka upoutala pozornost. A ty její oči... Životopis jsem doslova hltal a jsem vděčný, že mi ho osud přinesl do cesty. A teď mě cosi přinutilo si ho i přečíst. Je to čirá krása o krásné, úspěšné, milé, laskavé, zásadové a inspirativní ženě - takovou Ingrid všichni znali a tak na ni vzpomínají. A já se teď těším na její filmy.

27.04.2020 5 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Nestárnoucí klasika žánru. Ač je původní filmová adaptace povedená, s propracovaností knihy má pramálo společného. Čili chápu, že se jí pořád snaží někdo převést na filmové plátno lépe. Zatím se to ale nikomu zcela nepovedlo.

11.04.2020 5 z 5

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Richard Askwith

Skvělá kniha o podivuhodném životním příběhu jedné naší odvážné vlastenky. Stále se tomu nechce věřit, ač takových příběhů je nespočet, jak může totalitní režim zadupat slušného, odvážného a inspirujícího člověka doslova pod zem. Mám však nesmírnou radost, že v případě Laty Brandisové se snad i díky této publikaci tzv. pohnuly ledy. A doufám, že se tato kniha dostane k vícero očím, myslím a hlavně srdcím. Trochu mě mrzí jen to, že autorem není náš krajan, ale na druhou stranu - klobouk dolů před Richardem Askwithem, který se ujal úkolu takřka nezdolného. Každý kdo jen trochu sleduje Velku pardubickou ví, že každoročně se v den jejího pořádání jede i "Cena Laty Brandisové" - to je snad jediná každoroční vzpomínka na tuto neuvěřitelnou ženu, která by zasloužila více. Tak se snažme nezapomenout, všichni.

29.03.2020 5 z 5

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

Jako první jsem viděl filmové zpracování s oscarovou Maggie Smith, které mě nijak zvlášť neoslovilo. Docenil jsem ho právě až po přečtení knihy, kde jsou charaktery postav vykresleny přesněji a srozumitelněji, a pak je více pochopitelné i jejich jednání. Je s podivem, že tyto neprávem zapadlé autory ještě někdo vydává. Patří za to dík vydavateli. "Créme de la créme" mezi novelami to dozajista není, ale příjemné čtení určitě.

25.02.2020 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Srdcervoucí příběh jednoho sympatického páru, kterému fandíte až do samého konce, který je nakonec největší slabinou jinak senzační knihy. Když tedy pominu těch pár překlepů, které ještě byly v mezích únosnosti. Ale ten konec... Představoval jsem si ho víc emocionálně propracovanější, obsáhlejší a bohatší. Autorka celou dobu pečlivě popisuje niterné emoce ústřední dvojice, ale na konci to prostě chybí. Na plný počet to sice stačí, ale vždycky si tuhle knížku budu spojovat se zbytečně ochuzeným koncem. Jinak ovšem nemám co vytknout. Štěstí je tak pošetilé jako lidstvo samo, ale i z několika málo dní opravdového štěstí se dá žít po zbytek života. Popravdě, vzdáleně mi to připomnělo Madisonské mosty, jejichž přesah je podobný jako zde.

24.02.2020 5 z 5

Světla na moři Světla na moři Miquel Reina

Velice zvláštní román, debut s hodně výrazným autorským podpisem. Nevím jak to jinak popsat - děj není nijak složitý, přesto je to psáno svým specifickým stylem, který čtenáře neustále nutí číst jak to bude s hlavními aktéry dál. Ale co by mě nikdy nenapadlo je, že autor je Španěl. Typoval bych to spíš na nějakého kanadského nebo skandinávského autora. Příběh plný zimy, studeného větru, ledu a chladu. Anotace na obálce je psaná tak obyčejně a srozumitelně, že mě po přečtení pár stránek překvapil opak. Nakonec se mi zdálo, že vůbec neodpovídá obsahu. Tento příběh bych se nebál nazvat mysteriózním.

19.02.2020 4 z 5

Muzeum umění Muzeum umění kolektiv autorů

Nepraktická 10kg kniha, která se na čtení do postele opravdu nehodí. K jejímu čtení či prohlížení je nutné dobré denní světlo, stůl a pohodlná židle. Když je tato podmínka splněna, tak se vám kniha odmění výběrem toho nejlepšího co lidské ruce od pravěku až po současnost dovedli vytvořit. Nádherné, obrovské a kvalitní reprodukce. Každý si najde to svoje oblíbené období a kniha ho pohltí tak, že okolní svět přestává existovat. Prostě nádhera.

25.12.2019 5 z 5

Příběhy od Pavoučího kamene Příběhy od Pavoučího kamene Aida Brumovská

Nádherná knížka mého dětství, kdy fantazie pracovala naplno a a příběhy se stávaly téměř živými. Krásné ilustrace, které už se dnes nevidí, ženou dětského čtenáře pohádkovým světem dál a dál. Chtělo by to nové vydání pro současné děti, které také rády čtou a ne že ne.

12.12.2019 5 z 5

Jarmila Kurandová Jarmila Kurandová Petr Mazanec

Snad jediná samostatná publikace o jedné neobyčejně obyčejné herečce pocházející z Vysočiny. Jako Babička mě uchvátila, ale v této stručné knížce se dočtete, že zdaleka nebyla jen Babičkou, ale převážně celoživotní divadelní herečkou, která své řemeslo nade vše zbožňovala. Knížku je možné půjčit v Krajské knihovně Havlíčkův Brod.

06.07.2018 4 z 5

Zvířata v lese Zvířata v lese Eva Maria Dreyer

Krásné ilustrace, k udržení pozornosti menších dětí dokonale poslouží.

09.04.2018 5 z 5

Spartakus Spartakus Howard Fast

Kdo má rád římskou tématiku jako já, tak je Spartakus jasnou volbou. Divím, že ke knize píšu první komentář. Postava Spartaka mě nepřestává fascinovat... obyčejný otrok o kterém se mluví a píše už přes 2 tisíce let. Musel to být neobyčejný člověk, s kterým si slavný Řím nevědel rady přes 4 roky. A i když se nakonec otrocké povstání podařilo potlačit, dodnes je Spartakova myšlenka živá a stále aktuální. Autor se na základě nemnoha dochovaných pramenů snaží nastínit příběh, ke kterému tenkrát mohlo dojít. A daří se mu to velice dobře, knížka je čtivá a vtáhne do děje. Jsem rád, že kniha je stále k dostání i po 22 letech od jejího vydání (!), protože v mojí knihovně zaujme čestné místo.

16.03.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

očarující příběhy z jedné naší zapadlé dědinky na konci světa, napsáno lidsky a srozumitelně, čehož si cením

10.11.2017 5 z 5

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Moje první Agatha...Následovalo naprosté uchvácení atmosférou, jazykem a stylem psaní autorky. A pak už jsem musel mít všechny! Dokonalost!

17.03.2017

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Pro mě jedna z nejoblíbenějších knih vůbec! Pro někoho je chování Marion možná nepochopitelné, ale ten kdo něco podobného prožil nebo si alespoň částečně dovede tak strašnou věc představit prostě ví, a doslova hltá příběhem dál a dál. Navíc se dokonale povedla i filmová adapatace (Dveře v podlaze) v hlavních rolích Jeff Bridges a Kim Basinger, což mě jen těší, protože zmrvit tak dobrý příběh by byl hřích. Film sice čerpá jen z 1. části knihy, ale to vůbec nevadí, do jednoho filmu by se to stejně nevešlo. Naivně věřím, že časem možná dotočí i zbytek. Komu se zdá první část jaksi moc pochmurná nebo nemastná neslaná, věřte že pro zbytek knihy je důležitá, a že ten pravý čtecí adrenalin najdete až v dalších částech. Pro mě jednoznačně zatím to nejlepší od Irvinga.

11.08.2016 5 z 5

Dopis pro krále Dopis pro krále Tonke Dragt

Prvotřídní román pro kohokoliv, kdo má rád rytířskou tématiku. Dobrý příběh, uvěřitelné postavy, napjatá atmosféra, žádná zbytečná překombinovanost. Stejnojmenný film z roku 2008 sice není špatný, ale jak to tak bývá, stopáž filmu zdaleka nestačí.

11.09.2014 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Částěčně souhlasím s komentářem "Brambrama", po dočtení tohoto nesmírně silného příběhu skutečně nebudete mít pocit zadostiučinění nebo štěstí. Konec mi přišel trošku uspěchaný a dopředu tušený, ale to nic nemění na tom, že celkově je kniha více než výborná a po uvážení nakonec dojdete k tomu, že tento příběh mohl težko skončit jinak nebo přesněji řečeno lépe. Slovy to jde bez prozrazení klíčových událostí težko vysvětlit, ale napadá mě jediná výstižná charakteristika: kdo špatně snáší srdceryvné příběhy, tuto knihu mu nedoporučuji, protože tato srdceryvná skutečně je. Ale nezapomenutelná!

06.02.2014 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Jedna z nejlepších detektivek královny zločinu!

25.11.2013