gad gad komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Konečně jsem se dostal k tomu, abych si potterovskou sérii přečetl. A vlastně jen díky své sestře, která mi celou sadu dala jako dárek k padesátce. Filmy jsem viděl několikrát, ale kniha je kniha a paní Rowlingová ji prostě umí napsat. Její kouzelnický svět paralelní s mudlovským je úžasný. Ale konec řečí, odcházím hledat Tajemnou komnatu.

21.02.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Morbidní, temné, skvělé.

23.06.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Orwell byl borec, když nepodlehl poválečné euforii a dokázal napsat tuto knihu, která je nadčasová. My si totalitu mohli vyzkoušet a přesto je tu nebezpečí, že se to může kdykoliv zopakovat. Jen mě děsí představa, že každá nová totalita bude "lepší" (ve smyslu zdokonalená), než ta předchozí. Ale už to nebude otázka politiky, ale půjde pouze o moc.

02.12.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

V Bradavicích přituhuje stále víc. Pryč je romantika Harryho prvního roku zde. Až příliš mi zásah Ministerstva kouzel do chodu školy připomínal současnou situaci. Bytostně nesnáším šikanu a omezování svobody, takže být v Bradavicích, určitě bych se aktivně účastnil odboje. Harry může být rád za své kamarády, bez nich by nikdy nedokázal čelit všem nebezpečím a útokům ze strany Zla. To nabývá na síle a je jen otázkou času, kdy se projeví naplno. Také nečekejte šťastný konec, ale více nemohu a ani nechci prozrazovat. Otevírám šestý díl a jsem celý natěšený, co mne čeká.

12.05.2020 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Stejně jako Marťana přečetl jsem i Artemis jedním dechem, možná dvěma (občas je třeba chodit do práce). Jedním slovem - skvělé. Dobře jsem se bavil vtipnými hláškami Jazz Bašarové a dost často jsem měl pocit, že jí koukám přes rameno, když svařuje nebo páchá jinou činnost. Opravdu, jako bych byl na Měsíci.
Doporučuji!

16.07.2018 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Kim opět nezklamala. Děj plný napětí a zvratů. Autorka rozkryla něco více o životech Kiminých kolegů, takže už mi připadají jako staří známí. S každým dalším pokračováním je poznávám víc a víc. Tato knižní série je opravdu vydařená. Smekám paní Marsonsová.

25.02.2019 5 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Jak píše autorka v závěrečném poděkování, tento případ je nechtěné dítě lásky. Kniha není tolik o smrti, i když ta je tam též, ale o životě. O radosti ze života, ale i o strastech, které nám život přináší. Těch je většinou více a nutí nás dělat těžká rozhodnutí.

Díl od dílu lepší a lepší.

Jídla ubylo, takže už při čtení tolik neslintám, zato přibylo psychosond do myslí jednotlivých hrdinů. A ty sondy jsou opravdu důkladné. Paní Louise mě vlastně učí, neboť sám mám sklon lidi odsoudit na základě skutků. Ale jako bych v podtextu slyšel zastav se, přemýšlej (hlavně nad sebou), važ slova. To vše samozřejmě klidným hlasem vrchního inspektora Gamache a přitom cítím nádech santalového dřeva.

Pro mne asi to nejlepší v oblasti detektivních románu, co je nyní na trhu. Těším se na další.

Fuck, fuck, fuck...

19.08.2022 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Moudrá zamyšlení plná laskavého humoru. Přesně to jsem od pana Ebena čekal. Nevytrhl jsem ani jeden list.

01.02.2021 5 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Jo! Paráda!
Zdá se, že vrchní inspektor Gamache si neužije klidu ani v důchodu. Není divu, když si pro místo svého odpočinku vybral vesničku Three Pines, ve které se nějaká ta vražda vždycky stane.
Paní Pennyová napsala výborný příběh na hranici reality a fikce. Základem jsou skutečné, historicky podložené, události. Z nich autorka vytvořila možnou variantu dalšího vývoje. Povedlo se jí to skvěle a tak ani jedenáctý díl nezklamal mé očekávání. Doporučuji.

05.07.2020 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Zajímavé téma. Ač o něm něco vím, nemám ho rád. Vůbec vymývání mozku a potlačování svobodné vůle se mi příčí. Žel, tímto způsobem sekty často získávají své adepty a o jedné takové je tento případ. A ne vždy musí jít o náboženství. Slušná sonda do této tématiky, až se nechce věřit, jak moc jsme jako jedinci ovlivnitelní. Fuj, hnus.
Kim opět jede na hraně a kdoví, zda ji riskování tentokrát nedostihne. To samozřejmě neprozradím. Příběh jede v několika rovinách a jako by si každý člen týmu jel svoji lajnu. Tím se o každém dozvíme zase něco víc.
Takže, bacha na sekty.
Doporučuji.

30.07.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nejskvělejší učebnice přírodních věd a současně skvělý sci-fi příběh. Cítím nádech Asimova a možná ještě trochu víc Bradburyho a přesto je to jiné. Ta kniha se čte opravdu lehce, přestože je prošpikována odbornými termíny a vědeckými úvahami. Ty však jsou zcela jednoduše vysvětleny a tak je může pochopit i laik. Jsem nadšen a doporučuji.

23.01.2022 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Opět skvělé čtení. Kdo páchá brutální vraždy bývalých dětských géniů? To musí Kim a její tým vyřešit co nejrychleji, neboť vrah nemá očividně rád prostoje. Přečteno jedním dechem. Doporučuji.

08.07.2021 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Boj dobra proti zlu se prakticky změnil na boj Harryho Pottera proti Vy-víte-komu. Pravdou je, že Harry by bez pomoci svých přátel měl velké problémy a podobně i Voldemort bez svých Smrtijedů, ale v konečné bitvě museli rozhodnout kdo z koho právě oni dva. Závěr celé série pěkně odsýpá a dobře se mi četl. Věděl jsem sice z filmu, jak to bude pokračovat, ale spoustu věcí filmaři pozměnili, přizpůsobili nebo zcela vypustili. Takže doporučuji přečíst a posoudíte sami. Kniha je prostě kniha a paní Rowlingová ji umí napsat. Tento dárek mne velice potěšil.

21.06.2020 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

V Bradavicích začíná přituhovat. Voldemort jde Harrymu po krku a začíná boj mezi dobrem a absolutním zlem. Končí veškerá legrace, teď už jde o život.
Otevírám Fénixův řád a těším se na další dobrodružství.

07.04.2020 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Jsem nadšen. Skvělý díl plynule navazující na předchozí knihu Hladový duch. Tentokrát pobudeme více v mrazivém Québecu, takže si o tomto městě prohloubíme nejen znalosti historické, ale i geografické. Ale i vesničku Three Pines navštívíme a to s Gamachovou pravou rukou inspektorem Beauvoirem. Tím se vyprávění rozjíždí ve dvou rovinách, které spojuje třetí. Udržuje to pozornost a nechává neustále v napětí, jak bude příběh pokračovat. Parádní čtení, těším se na další pokračování.

02.01.2018 5 z 5

Ďáblové jsou tu Ďáblové jsou tu Louise Penny

Řekl bych jedna z nejlepších sérii, které mám v knihovně. Poprvé nejsme v Three Pines, ale v Paříži. A zde se rozehrává velká hra nervů, souboj dobra a zla, boj mezi pokorou a touhou po bohatství. Jak je v něčem politika, vždycky to smrdí. Naštěstí Armand Gamache není z těch, kteří se vzdávají a co teprve, ohrožuje-li někdo jeho rodinu. To zlo, jež se o to pokouší, má prsty tak dlouhé, a ego tak vysoké, že chce rozložit i Armandovu rodinu. Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré (více nechci prozrazovat). A tak se z dovolené u dětí stává jízda peklem, aby taky ne, když Ďáblové jsou tu.

Jak tady někdo napsal, ani by tam nemusely být vraždy a přesto by to bylo skvělé čtení. S tím souhlasím a vřele doporučuji.

21.01.2024 5 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Perfektní. Opravdu všem vřele doporučuji. Vždy jsem měl Aljašku zařazenou mezi oblasti bez kriminality, ale jak se zdá zlo, chamtivost a násilí jsou dnes už všude. Příběh, jenž je tak mrazivý, až se tají dech a to nejen díky prostředí, ve kterém se odehrává. A když už si myslíte, že je konec, tak není. Napínavé až do úplného finále.

19.01.2018 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Velmi zajímavá kniha. Já osobně jsem si ji užil. Příběh je zajímavý svým vyprávěním ve třech rovinách, ze třech pohledů tří různě starých žen. Netečou potoky krve a přesto je děj napínavý. V Giverny jsem sice nebyl, ale prošel jsem si to městečko na googlu a najednou jsem měl hrdinům knihy blíž. Navíc jsem si rozšířil mé, doposud mizivé, znalosti o impresionismu a jeho hlavním představiteli malíři Claude Monetovi.

30.10.2017 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Stejně jako Volání kukačky i Hedvábník se mi dobře četl. Někomu se může zdát autorčin styl zdlouhavý, ale mně vyhovuje. Navíc některé zdánlivě nevýznamné detaily mají rozhodující vliv na výsledky Strikeova pátrání.

11.12.2016 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Již třetí pokračování osudů obyvatel Three Pines. Je jaro, které autorka popisuje tak věrně, že cítíte i vůni květů. Tentokrát se příběh točí kolem "duchařiny" a vražda na sebe nenechá dlouho čekat, takže tým inspektora Gamage má opět plné ruce práce. Jídlo je tentokrát popisováno méně, o to více se autorka soustředí na přiblížení zákulisního boje v Súreté. Opět skvěle napsáno, moc pěkné počtení. :-)

15.02.2016 5 z 5