gabriel375 gabriel375 komentáře u knih

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

skutočne klenot medzi príbehovými knihami..posledný romantik, ako o sebe Remarque hovoril sa blysol strhujúco nostalgickým príbehom na temnom pozadí nastupujúceho hitlerovského Nemecka. tento autor je u mňa boh písania , niet čo dodať. Kniha mi pomáhala a bavila pár desaťročí.

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

dnes už jeho sfilmovaná klasika. Autor prežil to , o čom píše.Bezhlavý útek z Afganistanu, a nový život, kým sa vypracoval na lekára a spisovateľa. Každá jeho kniha je klenot, touto sa preslávil . Rozhodne patrí do to kníh v každej knižnici,nakoľko obohacuje o poznanie, ako vlastne myslí obrovská časť sveta kedysli slávnej Perzie, dnes utláčaných krajín.

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

wow. Majstrovsky zachytená esencia myslenia jednoduchých a nasmierne vnútorne bohatých ženských postáv . Khaled , ktorý sám prežil podstatnú časť svojich príbehov a bol nútený ocitnúť sa v roli utečenca z vlastnej krajiny Afganistanu, je MAJSTER pera. Toto by malo byť povinné :-) čítanie dneška.

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

mám pocit, že pan Hartl prerobil plánovaný scenár k 90.dielnemu "ordinace" seriálu do knihy, toľko zvratov a toľko prehnaných reakcií. Základ je ale dobrý, len cítiť, že to skrátka píše chlap ,ktorý sa pokúsil vojsť do ženského myslenia. Postava Veroniky je čistý blud v hlave postaršieho pána.

16.03.2024 2 z 5

Řeka bohů Řeka bohů Wilbur Smith

tak za všetky rieky bohov uvediem túto prvú. Klasika a oddychový Skvost , niečo ako Stalloneho Rocky Balboa...,na ktorého tak ľahko nezabudnete. Totiž autor kníh, ako africký rodák a veľký búrlivák, zopár rokov vážne študoval históriu Egypta a mal prístup k všetkým spisom a egyptským vykopávkam. Mal výnimočné vedomosti o celom vývoji a páde egyptskej ríše , z čoho vyťažil maximum, Tieto znalosti a majstrovstvo,ktorým dokázal svoju fantáziu bravúrne prenášať do reality vám poskytnú pri čítaní výnimočnú až strhujúcu zábavu. Okrem Egypťana Sinuheta je tu po rokoch teda nový príbeh otroka Taitu, ktorý sa mení postupom dielov ...ale nie, prečítajte si sami. Tak dokonalé počtení sa zrodí naozaj raz za storočie. A netvrdím to len ja, ale desiatky miliónov ľudí, ktorých celé dielo Řeka bohú nadchla. Wilbura právom nazývali africkým Hemingwajom.Len nejde o žiadne nežné rozprávanie, jeho knihy pripomínajú občas až hororové jatka .

18.03.2024 5 z 5

Klimtův polibek Klimtův polibek Boris Filan

Tu sa pokúsil Filan s mierne autobiografickými črtami stvárniť niečo ako francúzske dielo Peter a Lucia a prehodiť ho na slovenské pomery temného a sivého socializmu 50. a 60.rokov. Číta sa zvláštne, ale silne. Kedˇže sme zvyknutí s Filanom odľahčene cestovať, táto kniha človeka môže dostať do mierne fuj fuj nostalgického pocitu .Nečakajte oslavné konce lásky.

21.03.2024 4 z 5

Dům Tibeťanky Dům Tibeťanky Federica De Cesco

Architektka Dolkar má svoj život a to, že je z Tibetu veľa neznamená. Narodila sa a vyrástla vo Švajčiarsku, a hoci jej rodina vyznáva budhizmus, Dolkarina matka Sonam o svojej vlasti nerozpráva, dokonca nespomína ani to, ako sa jej odtiaľ podarilo dostať do exilu. Až keď sa Dolkar náhodou dozvie o príšerných jazvách na matkinom chrbte a spýta sa na ne, Sonam sa pred ňou otvorí a vyrozpráva jej, aké hrôzy zažila po čínskej okupácii z Tibetu, kým sa jej podarilo utiecť... Aj po rokoch ma bolí, keď vidím, čo všetko stratil obrovský národ, ktorý sa Číňania systematicky pokúšajú už 70 rokov zlomiť, zničiť, rozdrobiť. Prečítala som dosť o Tibetskej mentalite, táto kniha celkom pekne vystihla výrez jedného obdobia a aj zbytočnosť brutality ,akou Čína ukradla tak obrovskú zem.

18.03.2024 5 z 5

Strovoloský mág Strovoloský mág Kyriacos C. Markides

Táto kniha je u mňa bezpečne na polici najvyššej kategórie a vraciam s a k nej zhruba každú zimu okolo vianoc. K Daskalovi, teda Stylianovi Ateshlisovi mám špeciállny vzťah večného žiaka k majstrovi. Jeho humor, obrovský talent , nielen v liečiteľstve , v maľbe, hre na klavír ,vôbec jeho pozitívne neúnavné konanie naozaj ovplyvnilo celý Cyprus . Myslím, že jeho prítomnosť na Cypre dokázala dostať zbytočné vášne medzi Tureckou a Gréckou populáciou do rovnováhy na dlhé desaťročia. To,koľko svetových sobností sa k nemu pokojne chodilo liečiť , jeho učenie Erevny, vnútorného kruhu hľadačov pravdy, ktoré dodnes krásne v Grécku a vo svete funguje a vysiela pomoc do sveta každému kto ju potrebuje, ma neskutočne inspiruje. Táto kniha ako aj všetky nasledovné je skutočný dar, bez potreby vás vtiahnuť do akéhokoľvek izmu, či náboženstva. Preto ju už 20 rokov beriem okolo vianoc do rúk ,aby som sa napojila na zdroj :-) A vďaka patrí aj profesorovi Markidesovi, ktorý svojsky zaznamenal život tohto MAJSTRA. Napriek nezhodám (Daskalos nechcel , aby ho vykresľoval ako fenomén),bolo famózne, že tie knihy Markides predsa len vydal. Číta sa to na jednu šupu, a ostane to vo vás celý život,čo je predsa skvelé.

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Opäť jeden z Khaledových klenotov. Vtiahne vás to a nepustí.

16.03.2024

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

naprostý klenot, ktorý svieti ako zlatý lúč z každej knižnice. Bol naviac nahraný na audioknihu s jedným z naj krajších hlasov Česka, Janom Potměšilom. Tá hudba, nahrávka, ktorá vznikla na vzácnom mieste a ten hlas vás zaručene dostanú večer do ríše snov. A kniha rovnako.

Malý strom Malý strom Asa Earl Carter

dá s k tej knihe vracať. Malo by sa to čítať 12 -13.ročným deťom, pretože hĺbka slobody v lesoch , táborení, živote na slobode je kľúčová, a pokiaľ rodičia k tomu nevedú deti, je viditeľný úpadok vzťahu k zemi. Jej autor bol rozrporuplný človek, ale zázrakom, táto kniha je v ostrom kontraste s tým, v akej spoločnosti žil. Pri jej čítaní zabudnete na večernú čokoládu, lebo kniha vás dostatočne pohladí.

16.03.2024 5 z 5

Třetí oko Třetí oko Lobsang Rampa (p)

No jóoo. priateľ Lobsang. Dnes už je pre ľudí naozaj neznámym pojmom, ale v deväťdesiatkach jeho opisy tibetskej výuky z pohľadu malého chlapca a života v Lhaskom kláštore Čakpori, boli šokujúcim mementom,nadchádzajúcej činskej invázie, ale najmä , ako fungoval izolovaný Tibet v 50.rokoch .Ž ivot privilegovaného a nadaného akolyta ,cez Lamu až po uznané vtelenie Lobsanga. Prvé 4 knihy sa až po toľkých rokoch ukazujú ako pravdivé, stále žasnem, keď sa dočítam o rôznych objavoch a vybaví sa mi z podvedomia kniha, kde p.Hoskins tvrdenia písal 40 rokov predtým Jeho skvostné dielo slov kazí až absurdná chamtivosť vtedajších 2 vydavateľstiev, ktorí stavili na senzáciu , riadne zneužili nepohyblivého a skromne žijúceho "spisovateľa"a v jeho mene a po jeho smrti ďalej vydávali "hovadiny", ,v ktorých kvôli predajnosti stvorili paperbeky za 10 centov . V tomto prípade sa temnota a svetlo pekne podelili . U mňa majú v knižnici ale stále veľmi vysoké miesto prvé 4 Lobsangove knihy .

24.01.2024

Mnoho životů, mnoho mistrů Mnoho životů, mnoho mistrů Brian L. Weiss

Jedna z prvých kníh, ktoré sa v deväťdesiatkach dali kúpiť na tému regresu,hypnózy a očisty od blokov, depresií a to aj najťažšieho kalibru .Celkový dojem bol u mňa vtedy taký samozrejmý, že ma naštartoval na dráhu, ktorá sa mi potom pevne ukotvila v živote. Nie je to o viere a neviere v niečo, ale reálna ukážke z praxe,naviac pútavo opísaná, ktorá famózneho Briana L.Weissa vtedy tiež naštartovala k 30 ročnej praxi s obrovským prelomovým výskumom .Posunul možnosti práce s vedomím do neuveriteľnej kategórie. Je len zopár ľudí, ktorí paradoxne budú objavení až tak za 100 rokov (ako MOzart, či Vangelis :-) , aj keď má mraky a mraky obdivovateľov už dnes . Som rada, že v roku 1993 som ako malé ucho v kníhkupectve knihu nahmatala a kúpila.

24.01.2024 5 z 5

Tři muži ve člunu a na toulkách Tři muži ve člunu a na toulkách Jerome Klapka Jerome

dva komentáre podo mnou vystihli podstatu. Doplním, že kto sa rád člnkuje a chodí kempovať (minimálne milovníci splavov Sázavy), tak táto kniha zaručene poslúži aj ako príručka a nemala by chýbať vo výpravnom vaku. Nesmrteľný príbeh so zovretím kanvice na vode a iné skvosty patria medzi to najlepšie, čo suchý anglický humor dokázal vytvoriť v 20.storočí.A ak máte radi psov, Montmorency vás dostane do kolien .

21.03.2024 5 z 5

Pocta slunci Pocta slunci Kyriacos C. Markides

komentár som pridala do Strovolovského mága. Toto je každopádne spolu s OhNom v srdci a Strovolovským mágom vzácna a unikátna kniha ,akých je na svete len hŕstka. Dielom aj preto, že ju nepísal žiadny nadšenec, ale sociólóg z americkej univerzity s gréckym pôvodom. Pokračuje v strhujúcej jazde s DASKALOM, cyperským liečiteľom a samozrejme, doplňuje krátkymi návodmi -výborné dýchacie krátke cvičnia,ktoré o30 rokov neskôr rozvinul český Rosťa Václavek, ktorý o Daskalovi ani nikdy nepočul. A to je na tom tá nádhera. Je jedno ,kto vás posunie dopredu, ak je žiak pripravený, učiteľ sa dostaví. Kniha je v mojej top 10 viac ako 20 rokov a je klenotom.

Jízda na lvu Jízda na lvu Kyriacos C. Markides

jízda na Lvu síce vychádza z trilógie Strovolovského mága, a je famózna, Autor a sociológ Markides ale už nedostal povolenie na ďalšie pokračovanie .Preto vás prevedie poriadne šokujúcim prostredím mníšskeho štátu na hore Atos niekde v oblasti severného Grécka (konkrétne kúsok od Kavaly ). Je to nádhera, že všetci vieme všetko o Vatikáne, ale o tomto neuveriteľnom zoskupení, ktoré ,ako hovoria historici má v jadre neprístupného poloostrova uložené ostatky dvoch významných žien (Márie-pochádzala z historických prameňov z Thessaloník a jej spolucestovateľky Márie Magdalény),preto tam v zmysle vyjadrenej pocty nie je iným ženám už viac ako 2000 rokov vstup povolený. A je mi záhadou, ako mohol byť tento ostrovný ťažko dostupný štátny útvar prežiť bez poškodení, zničení a vypľundorvaniu nájazdníkov už od čias starého Ríma. Nedotkli sa ho ani byzanci, ani Turci , skrátka 2000 rokov neuveriteľnej pevnej pozície a akejsi gréckej pevnej duchovnej brány . Je skutočne známy každému grékovi. Gréci sa tam môžu dostať v období Veľkej noci ale len na pozvanie. Inak, Z Ostrova Thassos je dobre viditeľný paradoxne z ženského kláštora Archangelos ,umiestneného v skalách tak, aby ženy denne videli východ slnka so svojimi bratmi na Atose už celé 2 tisícročia.

Oheň v srdci Oheň v srdci Kyriacos C. Markides

Táto kniha je u mňa bezpečne na polici najvyššej kategórie a vraciam s a k nej zhruba každú zimu okolo vianoc. K Daskalovi, teda Stylianovi Ateshlisovi mám špeciállny vzťah večného žiaka k majstrovi. Jeho humor, obrovský talent , nielen v liečiteľstve , v maľbe, hre na klavír ,vôbec jeho pozitívne neúnavné konanie naozaj ovplyvnilo celý Cyprus .. ide o akési pokračovanie Strovolovského mága, a tu máte možnosť zopár dychových cvičení, či postrehov popri strhujúcom rozprávaní aj začať aplikovať pre seba. Rovnako ako pocta slunci ,č Strovolovský mág sa číta na jednu šupu. Daskale, nech si kdekoľvek, ĎAKUJEM ti za pomoc.

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Kniha vtiahne, to je pravda. Až šokujúci obraz drsnej chudoby Neapola 40. a 50.rokov atd... tvrdosti Talianov pripomína miestami obraz cigánskeho geta, miestami červenú knižnicu. Hm. Ale mne Pani Ferrante nesedí, po tretej časti mi to jej sebabičovanie a nariekanie nad vlastnou nechápavosťou už liezlo na nervy Tak aby som nespojlovala, celá séria má miesto v svetovej literatúre, ale šťastie, že natočili seriál, lebo ehm, človek to druhýkrát do ruky už nechytí. Seriál bol dôstojnou bodkou .

16.03.2024 3 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

nuž nie je to Remarque, ale pani spisovateľka zjavne rozumie ľudskej psychike, čo sa odrazí aj na skvelom vypointovaní príbehu. Začína splytka akoby ste šli čítať román červenej knižnice, ale nedajte sa zmiasť. Ako v jej ostatných knihách, dej pozvoľna naberá na obrátkach a prekvapeniach, záver samozrejme núti dať to na šup. Takže prekvapivo dobré epicky aj historicky skvele uchopené čítanie s napínavým objasnením epochy Francúzov,ktorí ako maquisti s vypätím síl a spolupráci s VB vlastne napomohli vyhrať . 2.svetovú vojnu, v reále.

30.01.2024 5 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

je zvláštne , ako hodnotiči radi obhajujú, čomu osobne veria a čomu osobne neveria .O tom ale ani jedna kniha skvelej a krásnej ženy motivátorky ktorá predsa navštívila aj Prahu a Bratislavu s vrelým prijatím od tisícok ľudí nie je. Je to až baladicky ladený príbeh Lorninho detstva , zachytávajúci príbeh Írska a osobnú skúsenosť s inakosťou.Stačí si priznať , že vás kniha dojme, zrelaxuje a skľudní, nie je potrebné verejne licitovať ,koľko je čoho a čomu veríš. Nádherná kniha, silné posolstvo, rovnako ako jej ostatné. Vždy okolo vianoc si ju dám k sebe z rozsiahlej knižnice čo najbližšie a VĎAKA Lorna.