gabriel375 gabriel375 komentáře u knih

Bratislavské krutosti Bratislavské krutosti Boris Filan

Tak kto má rád malostranské povídky, ale okorenené slovenskými spevákmi ,s ktorými FIlan v detstve zdieľal ulicu, môže sa pobaviť. Z jeho uhla pohľadu dobre vykreslené temné ulice centra Bratislavy 50. , 60. a 70. rokov. Nie je potrebné rozpitvávať akademickú presnosť jeho popisov, ale gro trafil dobre. V neďalekej Karlovej vsi sa žilo inak, v centre inak. Svoju rodinu vykreslil parádne a chytil aj mnohé nuansy toho, ako sa bartrovalo , zháňalo u mesiara a undergrundovo sa v bytovkách robili zabíjačky po známosti. :-) sama som mala prababičku -profesorku bratislavskej smotánky, ktorá úplne presne žila týmto štýlom, úplatkov, drobných láskavostí , zaručených "známych",ktorí vybavili zuby, mäso,autoservis a na oplátku potom zavadzali na návštevách ,vyhodiť ich nemohla :-). Skrátka žiadna história, ale emotívne spomienky s fantáziou hodnou Filana.

Klimtův polibek Klimtův polibek Boris Filan

Tu sa pokúsil Filan s mierne autobiografickými črtami stvárniť niečo ako francúzske dielo Peter a Lucia a prehodiť ho na slovenské pomery temného a sivého socializmu 50. a 60.rokov. Číta sa zvláštne, ale silne. Kedˇže sme zvyknutí s Filanom odľahčene cestovať, táto kniha človeka môže dostať do mierne fuj fuj nostalgického pocitu .Nečakajte oslavné konce lásky.

21.03.2024 4 z 5

Tam Tam 1 Tam Tam 1 Boris Filan

Tamtamy boli pre Slovákov v 90. rokoch ako malá čokoládová pralinka. Síce sa človek do sveta bohvieako nedostal, ale zato dokázal s Filanovkou precestovať každú jednu destináciu sveta. Filan píše Fulghumovským frajerským štýlom, je jasné , že ako dvorný textár Elánu má geniálne až básnické myšlienkové postupy,. Skrátka mu to páli, naviac s humorom sebe vlastným má skvelé postrehy, ale naozaj precestoval každý kút sveta a podal správu.

Kanadské žertíky Kanadské žertíky Stephen Leacock

nuž Jerom k.Jerom a Števko Leacock sú pilierom britského suchého humoru. Na to, v akej pochmúrnej dobe páni žili, dokázali obaja zažnúť iskru v mokrom popole a zrodil sa humor. Kto má rád poviedkový charakter a pohodu na dovolenke, kľudne sa môže pobaviť .Snobizmus a chamtivosť sú skvelé atribúty dneška, človek žasne ako málo sa toho zmenilo za tých 170 rokov od narodenia autora

21.03.2024 5 z 5

Jalové myšlenky lenivého člověka Jalové myšlenky lenivého člověka Jerome Klapka Jerome

opäť uvediem, že tu predsa nejde o román, ale o fejtóny, glosy,poviedočky, a fantasticky vykreslený odraz rokov 1890-1920 , tak čo tam kto chce hľadať depresívne dnes? naopak, pre tých, ktorí radi používajú pri čítaní fantáziu , vás to kopne v časovej slučke späť o sto rokov. Pri tom máte pocit, že autor žije dnes, myslením predbehol svoju dobu. Pohodovka ,ktorá patrí do knižnice

21.03.2024 5 z 5

Tři muži ve člunu a na toulkách Tři muži ve člunu a na toulkách Jerome Klapka Jerome

dva komentáre podo mnou vystihli podstatu. Doplním, že kto sa rád člnkuje a chodí kempovať (minimálne milovníci splavov Sázavy), tak táto kniha zaručene poslúži aj ako príručka a nemala by chýbať vo výpravnom vaku. Nesmrteľný príbeh so zovretím kanvice na vode a iné skvosty patria medzi to najlepšie, čo suchý anglický humor dokázal vytvoriť v 20.storočí.A ak máte radi psov, Montmorency vás dostane do kolien .

Bestseller Bestseller Alessandro Gallenzi

tu vôbec nejde o túžbu byť spisovateľ. Kniha je písaná ironickým nadsadeným humorom. Čiže kto má rád knihy Jerome Klapka Jeroma a jeho 3 mužov v člne, niečo z toho sa zrkadlí v štýle písania. Jim je vlastne niečneznamenajúci tlčhuba, ktorý trpí obsedantnou predstavou akéhosi Boha medzi ľuďmi, v prípade, že mu niekto vydá knihu. Sníva o uznaní a peniazoch, ako každý z nás, lenže jeho cieľom je skreslená až idiotská predstava, že mu to zabezpečí napísanie knihy. A z toho pramení nadsázka . Je tam humor, je tam anglická satira, kto rád oddychuje s úsmevom ,môže sa pobaviť.

21.03.2024 3 z 5

Dům Tibeťanky Dům Tibeťanky Federica De Cesco

Architektka Dolkar má svoj život a to, že je z Tibetu veľa neznamená. Narodila sa a vyrástla vo Švajčiarsku, a hoci jej rodina vyznáva budhizmus, Dolkarina matka Sonam o svojej vlasti nerozpráva, dokonca nespomína ani to, ako sa jej odtiaľ podarilo dostať do exilu. Až keď sa Dolkar náhodou dozvie o príšerných jazvách na matkinom chrbte a spýta sa na ne, Sonam sa pred ňou otvorí a vyrozpráva jej, aké hrôzy zažila po čínskej okupácii z Tibetu, kým sa jej podarilo utiecť... Aj po rokoch ma bolí, keď vidím, čo všetko stratil obrovský národ, ktorý sa Číňania systematicky pokúšajú už 70 rokov zlomiť, zničiť, rozdrobiť. Prečítala som dosť o Tibetskej mentalite, táto kniha celkom pekne vystihla výrez jedného obdobia a aj zbytočnosť brutality ,akou Čína ukradla tak obrovskú zem.

18.03.2024 5 z 5

Řeka bohů Řeka bohů Wilbur Smith

tak za všetky rieky bohov uvediem túto prvú. Klasika a oddychový Skvost , niečo ako Stalloneho Rocky Balboa...,na ktorého tak ľahko nezabudnete. Totiž autor kníh, ako africký rodák a veľký búrlivák, zopár rokov vážne študoval históriu Egypta a mal prístup k všetkým spisom a egyptským vykopávkam. Mal výnimočné vedomosti o celom vývoji a páde egyptskej ríše , z čoho vyťažil maximum, Tieto znalosti a majstrovstvo,ktorým dokázal svoju fantáziu bravúrne prenášať do reality vám poskytnú pri čítaní výnimočnú až strhujúcu zábavu. Okrem Egypťana Sinuheta je tu po rokoch teda nový príbeh otroka Taitu, ktorý sa mení postupom dielov ...ale nie, prečítajte si sami. Tak dokonalé počtení sa zrodí naozaj raz za storočie. A netvrdím to len ja, ale desiatky miliónov ľudí, ktorých celé dielo Řeka bohú nadchla. Wilbura právom nazývali africkým Hemingwajom.Len nejde o žiadne nežné rozprávanie, jeho knihy pripomínajú občas až hororové jatka .

18.03.2024 5 z 5

Medicinman Medicinman Hank Wesselman

Kniha je konkrétne písaná známym antropológom a prekvapivo aj šamanom africkej a americkej generácie. Na to, aký odpor vo vedeckej komunite zaznamenávajú "nevedecké",teda hmotne nemerateľné výskumy, som bola prekvapená, že kniha vyšla a autor dostal ešte aj miesto na prestížnej univerzite,kde učil až do roku 2021. pred 15 rokmi, keď sa ku mne dostala, bola teda ťažkým sústom. autor opisuje šamanské prepojenia so svojím budúcim ja (archetypom autora v budúcej inkarnácii), teda Nainoom, ktorý žije v troskách našej civilizácie o 5000 rokov neskôr. Nie je to spoiler, len zapolohovanie. Moja úcta aj úžas vzrástli, keď sa po rokoch odhalilo, že to pravdepodobne naozaj všetko prežil. sú dva druhy kníh.Táto po prečítaní ostane prítomná s vami dlhé roky.

Pocta slunci Pocta slunci Kyriacos C. Markides

komentár som pridala do Strovolovského mága. Toto je každopádne spolu s OhNom v srdci a Strovolovským mágom vzácna a unikátna kniha ,akých je na svete len hŕstka. Dielom aj preto, že ju nepísal žiadny nadšenec, ale sociólóg z americkej univerzity s gréckym pôvodom. Pokračuje v strhujúcej jazde s DASKALOM, cyperským liečiteľom a samozrejme, doplňuje krátkymi návodmi -výborné dýchacie krátke cvičnia,ktoré o30 rokov neskôr rozvinul český Rosťa Václavek, ktorý o Daskalovi ani nikdy nepočul. A to je na tom tá nádhera. Je jedno ,kto vás posunie dopredu, ak je žiak pripravený, učiteľ sa dostaví. Kniha je v mojej top 10 viac ako 20 rokov a je klenotom.

Jízda na lvu Jízda na lvu Kyriacos C. Markides

jízda na Lvu síce vychádza z trilógie Strovolovského mága, a je famózna, Autor a sociológ Markides ale už nedostal povolenie na ďalšie pokračovanie .Preto vás prevedie poriadne šokujúcim prostredím mníšskeho štátu na hore Atos niekde v oblasti severného Grécka (konkrétne kúsok od Kavaly ). Je to nádhera, že všetci vieme všetko o Vatikáne, ale o tomto neuveriteľnom zoskupení, ktoré ,ako hovoria historici má v jadre neprístupného poloostrova uložené ostatky dvoch významných žien (Márie-pochádzala z historických prameňov z Thessaloník a jej spolucestovateľky Márie Magdalény),preto tam v zmysle vyjadrenej pocty nie je iným ženám už viac ako 2000 rokov vstup povolený. A je mi záhadou, ako mohol byť tento ostrovný ťažko dostupný štátny útvar prežiť bez poškodení, zničení a vypľundorvaniu nájazdníkov už od čias starého Ríma. Nedotkli sa ho ani byzanci, ani Turci , skrátka 2000 rokov neuveriteľnej pevnej pozície a akejsi gréckej pevnej duchovnej brány . Je skutočne známy každému grékovi. Gréci sa tam môžu dostať v období Veľkej noci ale len na pozvanie. Inak, Z Ostrova Thassos je dobre viditeľný paradoxne z ženského kláštora Archangelos ,umiestneného v skalách tak, aby ženy denne videli východ slnka so svojimi bratmi na Atose už celé 2 tisícročia.

Oheň v srdci Oheň v srdci Kyriacos C. Markides

Táto kniha je u mňa bezpečne na polici najvyššej kategórie a vraciam s a k nej zhruba každú zimu okolo vianoc. K Daskalovi, teda Stylianovi Ateshlisovi mám špeciállny vzťah večného žiaka k majstrovi. Jeho humor, obrovský talent , nielen v liečiteľstve , v maľbe, hre na klavír ,vôbec jeho pozitívne neúnavné konanie naozaj ovplyvnilo celý Cyprus .. ide o akési pokračovanie Strovolovského mága, a tu máte možnosť zopár dychových cvičení, či postrehov popri strhujúcom rozprávaní aj začať aplikovať pre seba. Rovnako ako pocta slunci ,č Strovolovský mág sa číta na jednu šupu. Daskale, nech si kdekoľvek, ĎAKUJEM ti za pomoc.

Strovoloský mág Strovoloský mág Kyriacos C. Markides

Táto kniha je u mňa bezpečne na polici najvyššej kategórie a vraciam s a k nej zhruba každú zimu okolo vianoc. K Daskalovi, teda Stylianovi Ateshlisovi mám špeciállny vzťah večného žiaka k majstrovi. Jeho humor, obrovský talent , nielen v liečiteľstve , v maľbe, hre na klavír ,vôbec jeho pozitívne neúnavné konanie naozaj ovplyvnilo celý Cyprus . Myslím, že jeho prítomnosť na Cypre dokázala dostať zbytočné vášne medzi Tureckou a Gréckou populáciou do rovnováhy na dlhé desaťročia. To,koľko svetových sobností sa k nemu pokojne chodilo liečiť , jeho učenie Erevny, vnútorného kruhu hľadačov pravdy, ktoré dodnes krásne v Grécku a vo svete funguje a vysiela pomoc do sveta každému kto ju potrebuje, ma neskutočne inspiruje. Táto kniha ako aj všetky nasledovné je skutočný dar, bez potreby vás vtiahnuť do akéhokoľvek izmu, či náboženstva. Preto ju už 20 rokov beriem okolo vianoc do rúk ,aby som sa napojila na zdroj :-) A vďaka patrí aj profesorovi Markidesovi, ktorý svojsky zaznamenal život tohto MAJSTRA. Napriek nezhodám (Daskalos nechcel , aby ho vykresľoval ako fenomén),bolo famózne, že tie knihy Markides predsa len vydal. Číta sa to na jednu šupu, a ostane to vo vás celý život,čo je predsa skvelé.

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Kniha vtiahne, to je pravda. Až šokujúci obraz drsnej chudoby Neapola 40. a 50.rokov atd... tvrdosti Talianov pripomína miestami obraz cigánskeho geta, miestami červenú knižnicu. Hm. Ale mne Pani Ferrante nesedí, po tretej časti mi to jej sebabičovanie a nariekanie nad vlastnou nechápavosťou už liezlo na nervy Tak aby som nespojlovala, celá séria má miesto v svetovej literatúre, ale šťastie, že natočili seriál, lebo ehm, človek to druhýkrát do ruky už nechytí. Seriál bol dôstojnou bodkou .

16.03.2024 3 z 5

Mnich bojovník Mnich bojovník Sandó Kaisen

A tak v časoch vydania týchto kníh bolo málo a boli a sú nesmierne inšpirujúce. Kto hľadá , nájde .Tak toto je už vlastne klasika a beletria poľského chlapca Alaina Krystaszeka, hľadača ,ktorý našiel poklad sám v sebe po strastiplnej púti do Číny a delí sa s nami . Dnes tento bard stále pôsobí niekde v zene vo Francúzsku a skvele varí :-) jeho kura na citrónoch je zážitok .

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

wow. Majstrovsky zachytená esencia myslenia jednoduchých a nasmierne vnútorne bohatých ženských postáv . Khaled , ktorý sám prežil podstatnú časť svojich príbehov a bol nútený ocitnúť sa v roli utečenca z vlastnej krajiny Afganistanu, je MAJSTER pera. Toto by malo byť povinné :-) čítanie dneška.

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Opäť jeden z Khaledových klenotov. Vtiahne vás to a nepustí.

16.03.2024

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

dnes už jeho sfilmovaná klasika. Autor prežil to , o čom píše.Bezhlavý útek z Afganistanu, a nový život, kým sa vypracoval na lekára a spisovateľa. Každá jeho kniha je klenot, touto sa preslávil . Rozhodne patrí do to kníh v každej knižnici,nakoľko obohacuje o poznanie, ako vlastne myslí obrovská časť sveta kedysli slávnej Perzie, dnes utláčaných krajín.

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

naprostý klenot, ktorý svieti ako zlatý lúč z každej knižnice. Bol naviac nahraný na audioknihu s jedným z naj krajších hlasov Česka, Janom Potměšilom. Tá hudba, nahrávka, ktorá vznikla na vzácnom mieste a ten hlas vás zaručene dostanú večer do ríše snov. A kniha rovnako.