Fuckenbrau Fuckenbrau komentáře u knih

Bouncer Bouncer Alejandro Jodorowsky

Celkem nenápadně jsem otevřel comics roku 2019! Začal jsem zvědavě listovat a už jsem tohle nedokázal odložit. Tahle intergálka byla láska na první pohled! Boucqova precizní kresba a do toho propracovaný Jodorowskyho scénář.
Ten si opět nemilosrdně pohrává, jak je jeho dobrým zvykem s hlavními postavami, a my zažíváme velice brutální, nemilosrdný a drastický divoký západ. Leivmotivem celého integrálu je pomsta a různé propletené rodiné vztahy. A přestřelky, podvody, úkladné vraždy, popravování, korupce. A amputace, znásilňování, ponižování a genocida původních obyvatel.
Kresba je úchvatná, Boucq dlouho toužil kreslit western a dokonale se na tohle připravil ve své inspirační cestě po Arizoně.
Lahůdka!!!

04.12.2019 5 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

No tuhle sérii se vždy rok těším a pak to přečtu za pár dní... :( tak už se těším na další případ do Kremnice, pro hrst dukátů...

17.05.2021 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Uf! Takt teda dík. Člověk chce jít spát a nemůže! Skončí jedna kapitola a přesně tam, kde nás nelítostný autor zanechal, se hned napínavě pokračuje! Žádné přešlapování okolo.
Ačkoliv počáteční zápletka není nic převratného, velmi rychle příběh člověka chytí a semele a nepustí, dokud knihu nedočte. Do toho Štěpánovy občasné vtípečky a jiné vymazlenosti. A samozřejmě skvěle podané realistické postupy PČR, včetně návodu na odřezávání oběšenců..

19.12.2019 5 z 5

Nanits Chronicles Nanits Chronicles Michael Petrus

Nanits jedou na vlně obřího hypu, ale já se k němu musím přidat! V první fázi si musíme číct, že je neuvěřitelné, že takovejhle světovej comics pochází z ČR. Já když před lety viděl tenhle projekt, tak pak se dloooouho nic nedělo, tak jsem na něj úspěšně zapoměl. No a ejhle, náhle se vyklubal!
Tlustý book nám přestavuje svět různě daleké budoucnosti po virové nákaze. No a tři různé scifi styly, v různých období, nám ten svět krásně vykreslí a myslím že řemeslně to je zmáknuté skvěle. Ke konci se nám vše krásně propojí a my jsme navnaděni na další díl!
Najmutí kreslíři odvedli výbornou práci a dokonale se do scifi stylu hodí.

Nejvíc se mě líbilo postapo westernové Intermezzo, pravda, ve kterém byla kresba chvílemi zmatená.

12.07.2021 4 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Opět skvěle napsané a napínavě podané. Z řemeslného hlediska nelze nic vytknout, ale už se těším až se všichni tři hrdinové setkají spolu a doufám v nějaké masivnější (alespoň v počtu stránek) dobrodružství.

19.12.2019 4 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Tak, cesta metrem už nikdy nebude taková!

Štepán Kopřiva ušel další pomyslný krok na schodišti své kariéry. Oprostil se od českého policejního prohnilého prostředí, ušel další vratký krok a nyní nám v drsném zběsilém katastrofickém thrilleru nabízí pohled do tmy tunelů metra. A do zásahu hasičů. Co se stane, když se souprava metra zastaví?
Jak název napovídá, záchranný sbor nemá zrovna moc času. Musí dostat cestující ze soupravy, protože co když se něco pokazí. Teda vlastně, ono se to pokazí!

Nečekejte žádné efekty, výbuchy, ale strhující napínavej příběh, kterej neskutečně odsejpá. Jediné výbuchy dostanem v odborných termínech. Ale to se dá zvládnout, navíc na konci knihy je odborný slovníček.
Občas probleskne černý břitký humor, ale je sním zde vlemi šetřeno. Především ale oceňuji, že se můžeme ponořit do práce těchto obdivuhodných lidí a zamyslet se, jak vlastně pracují, co všechno musí pro nás protrpět.

Jinak, všimli jste si z minulejch knih, že autor své hrdiny moc nemá rád a že jim dává co proto.......?

04.03.2022 4 z 5

Chlad Chlad Paul Tobin

No nevím jak to nejlépe shrnout... asi si to hodím do několika bodů.

1. Úžasná brutální obálka, jedna z nejlepších co jsem viděl. Už kůli tomuhle jsem to musel mít. Láska na první pohled. Až budu plešatej, tohle chci z druhé strany vytetovat na lebku.
2. Parádní kresba Juana Ferreyry (též autora všech obálek).
3. Ze začátku mě to hodně připomínalo Zámek a klíč. Ale naštěstí se to postupně od této premisy odpoutalo a příběh šel vlastní, originální cestou.
4. Příběh Paula Tobina? Jako tváří se to různě zamotaně, zašmodrchaně, ale vlastně to je vše celkem jednoduché. Přijde mě, že nás žene do situací (především v Hladovém světě) jen kůli fantasmagorickým a brutálním výjevům. Člověk si tu užije dost brutální a černý humor. Tedy když Tobinovi na jeho hru přistoupí. Někdy mě to štvalo, ale postupně jsem si na to zvyknul a pohoda. Ale co se týká záporáků, Jack Filuta mě občas fakt sral, zato agrárnímu maniakovi Obrtlíkovi jsem i dost fandil.
5. Maniakální pekelné výjevy z Hladového světa. Musím uznat že si to Ferreyra dost asi užíval, a některé nápady jsou parádní a já si to vlastně užíval taky.
6. Luxusní zpracování. Tak jak je u Comics Centra dobrým zvykem. Velký formát, paráda. Integrálka, všechny díly v jedné knize. Fakt paráda. Masakrální bichle, klasické bonusy jako náčrty a skici, Ferreyra vysvětluje, jak vymýšlel charaktery i jak dělal obálky. A že ty obálky jsou někdy dooost hustý. Navíc tam jsou ještě dvě povídky (psané) z toho světa. Takovej hezkej digestiv.

Celkově: pro mě je mnohem lepším produktem Requiem, ale i tohlecto jsem s chutí zhltnul. A vlstně to je dost o jídle...
***1/2

05.01.2022 4 z 5

1794 1794 Niklas Natt och Dag

No je to strašný, co vám mám povídat.

Dlouho, opravdu dlouho se mě nestalo, že bych se musel do četby tak nutit. A to to je skvěle napsané, je to napínavé, je to zajímavé.. ale je to neskutečně depresivní. Naprosto bezútěšná doba a bezútěšné osudy.
Chcete vědět jak se ve Stockholmu 18tého století žilo chudině? Jak se tam chlastalo, jak se krásně měli ženy lehkých mravů? Jak "fungovala" spravedlnost a co všechno panstvo zakázalo (včetně třeba kávy)? Je libo si počíst o přepravě otroků do Karibiku a jejich životě na plantážích? Kromě obligátního "kolovratového vězení" pro ženy navštívíme i nemocnici, blázinec a syrotčince.

Takhle bezůtěšný, depresivní noir, to aby člověk pohledal. Autor své hrdiny sadisticky neskutečně týrá a pokaždý, když se z rány osudu oklepou, jakž tak vstanou na kolena, je s chutí sejme ještě víc. Sejme a s radostí je kope do hlavy.

Jinak tedy kniha, tak jako první díl, rozdělena na čtyři různé části. Sledujeme rozvrstvený příběh, začínající, jak jinak, brutálním mordem. Sledujeme příběh z různých pohledů a osudů, aby se nám vše nechutně spojilo.

A ten konec, ne, takhle prosím ne...

24.10.2021 5 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Horory mistra Ita jsou proslulé jednou věcí, totální originalitou. Naprosto originální hra s motivy, překvapivými ději i zvraty. Ano, je to silné a morbidní až absurdní. Nyní mám v ruce ten nejznámější mistrův horor. A nejenže splnil moje očekávání, mé očekávání bohatě překonal.
Mistr nám pozvolna vrství své mrazivé příběhy, z kterých se čím dál tím víc stává brutální, zvrácená, krvavá a absurdní fraška. Vše v naprosto precizní kresbě a v atmosféře vybičované na naprosté maximum, kdy se při četbě leknete i toho, kdy se po vás projde vaše kočka.

To, co začíná jako nevinná fascinace jedince spirálou, pokračuje ponuře dál. Proč se dým z mrtvol z komína v kremtoriu stočí do spirály? Co to má za jizvu na čele ta nová spolužačka? Ten tajemný maják na pobřeží, co se to tam děje? Slyšeli jste někdy o měkkýších lidech? A že mimina mají pořád žízeň a občas se chtěj vrátit zpět do lůna své matky?
Je tam toho mnohem víc...

Uff. Posedlost spirálou, ještě že já doma nic takového tvaru nemám... a sakra, právě jsem se podíval na kočku stočenou do klubíčka...

24.10.2021 5 z 5

V jako Vendetta V jako Vendetta Alan Moore

Tohle bylo v mládí hodně hutné a výživné čtení.. a zůstává doteď.

10.09.2019 5 z 5

To byla zákopová válka To byla zákopová válka Jacques Tardi

Docela silné věty na anotaci: "Čím je Maus pro druhou světovou, tím je tento comics pro tu první." Dále se píše o obdivu mistra reportážního comicsu, Joe Sacca.

Takže, proslulosti a legendárnosti Mause toto dílo asi nedosáhne, ale přesto to je opravdu top! Dosti pochmurné top, možná na úrovni děl právě Joe Sacca. Krátké zkazky, které útržkovitě zachycují různé nepěkné osudy náhodných francouzkých vojáků v zákopech. To asi všichni víme, že první světová, to byl něuvěřitelný masomlejnek na lidi, na zvířata, na celé vesnice a přírodu. Tady to vše můžeme za pochmurné černobílé kresby pozorovat hezky zblízka:
Nikdy nekončící jatka, špína, gangréna, vši, vyhřezlé vnitřnosti. Výbuchy, bajonety, ostnaté dráty. Děti a muži, co vlastně nevědí za co a proč musí bojovat. Zákopová horečka, šílenství, lidská hamižnost. Strach, který když tě ovládne, tak se dočkáš leda tak kulky od vlastních. Zabíjení nepřátel, přátel, nevinných civilistů. Mužů, žen, dětí, zvířat. První tanky, bojové plyny.. A bahno, kaluže rozpíjející se krev.

Čtení to je neveselé, několikrát jsem se přistihl jak přemýšlím. Přemýšlím o hřbitovech z první světové války, které jsem ve Francii či třeba ve Slovinsku navštivil. O bývalých zajateckých táborech, vždyť jen tady, v místech kde bydlím (Liberec), věznili na 55 tisíc vojáků. A přemýšlím o válce a nepoučitelnosti lidstva. Nebo se mýlím, a není na obzoru další válka?

30.01.2022 4 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Na titul jsem narazil úplnou náhodou, po přečtení anotace jsem se rozhodl do toho jít. Přeci jenom temná krimi z období protektorátu.. velké lákadlo. A na rovinu říkám, že jsem spokojen. Čekal jsem že to bude o dost víc nevyzrálé. Ale bylo to hlubší, propracovanější, i když možná až moc za hranou, jakoby překombinované.
Za největší slabinu vidím občasnou nepřehlednost, občas jsem listoval zpět, jestli se mě třeba náhodou nepřilepili stránky, ale možná to bylo tím, že to bylo napínavé a já jsem to četl docela rychle (to rozsoudí až druhé, pohodovější čtení).
Za největší plus této knihy vidím to, že se vlastně jedná o čistokrevný NOIR. A pro tohle já mám opravdu slabost!

Trochu mě to evokovalo vynikající Babylon Berlin.

08.10.2021 4 z 5

Bílý Láma Bílý Láma Alejandro Jodorowsky

Jako první musím pochválit Bessovu perfektní kresbu, věrně zachycující dobové reálie.
Musím se přiznat, že abych mohl Bílého Lámu hodnotit, musel jsem si dát od četby několika letou přestávku. Nejsem ezoterik, nejsem přívrženec východního mysticismu, leč mě kdysi přeci jenom zasáhla móda s (falešnými) knihami Lobsang Rampy, takže příběh mě byl sympatický. Zda ale do nás Jodo pumpuje onen mysticmus tak akorát, příběhu to neubírá na síle.
A ten příběh vnímám jako skvěle napsané fantasy, prokládané surovou brutalitou, tak jak je autorovým zvykem. Po přečtení a zamyšlení se nad tím se můžeme dočkat i poučení, které si může každá čtenář vyložit po svém.

05.03.2021 4 z 5

Neonomicon Neonomicon Alan Moore

Pojmout naprosto asexuální Lovecraftova díla z hlediska nespoutané sexuality, no to může snad jen opravdu jenom Alan Moore!!!
Sledujeme drsnou detektivní fresku v reáliích Maine a Salemu, s bohatými odkazy na HPL povídky.
Nebudeme tedy ušetřeni o záhady a tajemství, o explicitní násilí, lidské exkrementy i moč, výlety do psychadelických světů, kdy hrdinové ani my čtenáři, nevíme co je a není skutečné. Dále zavítáme na hodně divnou swingers party s netradičním hostem, staneme se svědky i brutálního znásilňování (asi osmkrát), nepřijdeme ani o tajemné koncerty gotiků v rauši. Za mě jako doost hustý čtení!

03.03.2021 5 z 5

Případ Azazel Případ Azazel Boris Akunin (p)

Tak jsem se začetl do Případu Azazel.. a najednou, o měsíc později, jsem zjistil, že jsem přečetl všech pět knih s Erastem Fendorinem. To asi mluví za vše!
Jenom jsem moc smutný, že Albatros nevydal další tyhle vynikající a nesmírně napínavé knihy.

31.01.2021 5 z 5

Krásná temnota Krásná temnota Fabien Vehlmann

Dlouho mě nic nerozhodilo jako přečtení Krásné temnoty. Jsem už tak nějak zvyklej na různé válečné comicsy z Bosny, jsem zvyklej na příběhy z koncenrtáku. Ale tyhle roztomilý dětský potvůrky, žijící v těle mrtvé a rozkládající se holčičky? Takhle teda ne.
Navíc jsem si hnedle vzpoměl na různé to příkoří, co jsme si dělali ve školce. A když jsem viděl co provádějí broučkům, bohužel jsem si vzpoměl na další věci, co jsme dělali ve školce...

Krásná a roztomilá kresba se skloubí s temným a ponurým námětem, každý čtenář si z toho odnese asi něco jiného. Jo, je to dost krutý comics, ale opravdu značně originální, a ta deprésa, co na mě dosedla po přečtení, mě říká, že to za to stálo. Proto dávám plnej počet.

03.11.2020 5 z 5

1795 1795 Niklas Natt och Dag

Tentokráte jsem na to šel opatrně. Kniha mě ležela v poličce a já se po minelé knize asi měsíc odhodlával, než jsem našel odvahu ji otevřít a začíst. Po zkušenostech z brutálního minulého dílu (nejen že se tam udály doslova brutality, ale autor své hrdiny nechával opravdu brutálně bičovat osudem) jsem k tomu přistupoval tak, že jsem připravený na všechno. No a možná proto mě přišlo, že surovosti ubylo.
Nicméně je to skvělé vyvrcholení této série plné trhanů, rváčů, psychopatů, nezištných detektivů a zoufalců i neomezených šlechticů v hnusu a špíně Stocholmu konce 18tého století.
Kniha se opravdu parádně čte a já si každej den musel vymýšlet důvod, jak vyklouznout někam ven, kde jsem mohl hladově hltat uzavření příběhu.
Tento díl za **** ale celé série za *****+!!

30.05.2023 4 z 5

Ukrajinské a ruské sešity Ukrajinské a ruské sešity Igort (p)

Dost depresivní a vše vypovídající o Sovětském svazu i o Rusku. Je tam toho dost. Bezútěšná životní situace v chudobě, hladomor, zabíjení novinářů, zvěrstva Čečenské války, Beslan i přepadení v divadle.

Člověk si dost věci připomene, když to má takhle krásně shrnuté a vlastně ho na současné válečné situaci vůbec nic nemusí překvapovat.
Jo a mimochodem je to i skvěle výtvarně provedené.

Tohle patří na piedastal po boku legend jako Goradže nebo Padoucnice, nebo novějších "bomb" Bomba či To byla zákopová válka.

04.12.2022 5 z 5

Velvet Velvet Ed Brubaker

Dobře řemeslně zvládnutá tajno agentská žánrovka od mistra brutálních noirů. Na čtení příjemné, plné spousty různých "studenoválečných" klišé, ale vlastně proč ne. Příjemná kresba i příjemná cesta na různá místa po světě, občas sex... no vlastně, proč by neměl Ed Brubaker psát scénáře k Bondovským comicsům? Tímhle si o to dostatečně nahlas říká.

11.10.2022 4 z 5

Utajená země Utajená země Mike Mignola

No tak tohleto ne! Pořídil jsem si to, protože já hlupák, mám všechny knížky Mignoloversa. Poslední dobou jde úroveň dolů, a já jsem nucen v době nastávající ekonimické recese kupovat další a další comicsové knihy nižší a nižší úrovně.
A tohle je pro mě výstřel úplně vedle. Že to je dobrodružný comics pro děcka, to bych zvládnul.
Ale tenhle příběh je hroznej mišmaš plnej všech klišé, vždyť i ten finálovej souboj je hroznej. K tomu i kresba je nic moc. Celé to je spíchlé horkou jehlou, dokonce i ta úvodní Mignolova obálka je odfláklá..

14.06.2022 1 z 5