Případ Azazel

Případ Azazel https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4026/pripad-azazel-4026.jpg 4 53 11

Tajemný a dobrodružný příběh z konce 19. století. Na začátku příběhu je záhadná sebevražda a na konci utržená dívčí ruka s čerstvě navléknutým snubním prstýnkem. Dvě události, které tvoří rámec neuvěřitelných dobrodružství hlavního hrdiny Erasta Petroviče Fandorina, mladého úředníka kriminální policie, jenž se stal klíčovou postavou při vyšetřování případu Azazel. V něm hrají roli peníze, krvavé i skryté násilí, anarchie, vášnivá touha i nevinný cit. A možná se rozhoduje o samotném osudu Ruska píše se poslední čtvrtina 19. století. Odhalí Fandorin kořeny zla? A jakou daň za svou snaživost čelit zlu zaplatí? Na tuto knihu volně navazují Dobrodružství Erasta Fandorina Turecký gambit a Leviatan.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Azazel , 1998

Alto98
14.01.2024 3 z 5

Napsané je to dobře, prostředí zajímavé. Ale děj je na mne příliš fantasmagorický a překombinovaný. Další díl už číst nebudu.
Každý díl série je na téma jednoho žánru detektivek, tento první na téma spiknutí.

mol378
30.07.2023 3 z 5

Erast Petrovič Fandorin mi připadá jako Nick Carter z Adély, co ještě nevečeřela. Převleky, spiknutí padouchů, rozkošná růžovoučká Lízinka, fantastické úniky atd. Konec trošku vylepšil skóre a pobavil. Možná mě příští díl, až na něj někde narazím, zaujme víc.

broskev28
27.10.2021 4 z 5

První dojem: jak si může někdo stěžovat na nezapamatovatelná jména v severských thrillerech, když tady jsou jména snad ještě nezapamatovatelnější, navíc násobena třemi?
Ale jinak jsem se bavila skvěle, i když dávám za pravdu i komentáři papras - čeho je moc, toho je příliš. Ovšem Zurov to vlastně objasnil nám všem:
"Zalíbil ses mi, Fandorine, opravdu zalíbil. Je v tobě něco . . . Nevím, nějaký smutek nebo co. Já mám na takové, jako jsi ty, čich. Vidím totiž lidem nad hlavou něco jako svatozář, takovou zvláštní světlou skvrnu. Jsou to mimořádní lidé, ti se svatozáří, osud nad nimi drží ochrannou ruku, odvrací od nich všechna nebezpečí. Proč to tak je, nikdo neví. Takového nemůžeš vyzvat na souboj - zabil by tě. Usednout s ním za karetní stůl taky není radno - prohraješ poslední kalhoty, žádné triky na něj neplatí."
Líbí se mi překlad, absence tiskových chyb i starosvětskost textu, daná dobou. Takže já se určitě pustím do dalších dílů, i když u nás, stejně jako píše Aghatte, jsou pro malý zájem čtenářů odloženy v externím skladu.
A tohle mě dostalo:

"Jestliže nezničíme nádor v prvopočátku, tak nám ti romantici za nějakých třicet let nebo i dřív přerostou přes hlavu a spískají takovou révolution, že francouzská gilotina nám bude připadat jako dětská hračka. Nenechají nás v klidu zestárnout, pamatujte na má slova. Četl jste román Běsi od pana Dostojevského? Ne? To je škoda. Ten to popsal velmi výmluvně."

Aghatte
29.09.2021 5 z 5

CHudáček Erasmus... A ten konec :-(
Moc pěkně napsané, čtivé a humorné, zároveň drsné.
Mám všech 5 dílů, překvapilo mě, že jsou v knihovně v externí skladu a není o ně moc zájem... Zde v přečtených 61....
Jak se tam píše, že jsou celé kluby přívrženců po celém světě a náklady jdou do milionů výtisků, myslela jsem, že je kolem toho větší hukot, ale zřejmě to je pro fajnšmekry a ne masy.
Já si rozhodně další díl přečtu, líbí se mi jazyk autora, a hlavního hrdinu bych nejraději sevřela do náruče a pochovala. Je to takový hošíček pomilováníhodný. Ale žádná trubka, myslí mu to dobře, jen si moc nevěří.

Fuckenbrau
31.01.2021 5 z 5

Tak jsem se začetl do Případu Azazel.. a najednou, o měsíc později, jsem zjistil, že jsem přečetl všech pět knih s Erastem Fendorinem. To asi mluví za vše!
Jenom jsem moc smutný, že Albatros nevydal další tyhle vynikající a nesmírně napínavé knihy.

Tyet
25.04.2020 5 z 5

Skvěle napsané, napínavé a nezaměnitelně ruské. Od autora jsem zatím četla brilantní Tajemství zlatého tolobasu a moc se těším na další Fandorinovy případy.

Slunik127
01.05.2019 5 z 5

Opravdu důmyslně propracovaná detektivka s mnohými zvraty a hodně drsným závěrem, vsazená do atraktivního prostředí Ruska 19. století. Moje první setkání s Fandorinem, ale určitě ne poslední.

marek1278
13.06.2017 4 z 5

Moje první seznámení s Erastem Fandorinem bylo opravdu milé, ze začátku jsem měl trochu problémy vyznat se ve všech jménech a dalším, ale potom už příběh plynule nabral spád - těším se na další díly.

soukroma
31.01.2017 4 z 5

Tuhle úvodní knihu série jsem shodou okolností četla jako poslední a jsem ráda, že se (pro mě) pár věcí vyjasnilo a zejména se ukázalo, že hlavní hrdina byl na začátku kariéry také trochu ucho, i když se rychle zorientoval a využil svých analytických a intuitivních schopností pro vyšetřování zapeklitých zločin(c)ů.

slapr
01.03.2016 4 z 5

Tato kniha byla moje první seznámení s tvorbou Borise Akunina, jeho forma psaní mi docela sedla. Ze začátku jsem se trochu ztrácel v rozeznávání všech těch jmen, ale dalo se to. Příběh se zajímavou konspirační kriminální zápletkou. Po přečtení pár severských krimi z poslední doby, jsem byl rád, že se v knize detailně nepopisuje násilí s potoky krve.

papras
05.03.2013 3 z 5

Začátek se vyvíjí vcelku fajn, bohužel se to v někdy v půlce knížky zlomí. Hlavní hrdina je Erast Petrovič Fandorin, mladé ucho který je úředník na policejní stanici. A z ničeho nic se s takovým cucákem jako je Fandorin začnou bavit lidi, pro který je někdo jeho postaveni něco jako sliz co před 1000 lety vyvrhlo moře. Dobře, tohle ještě jde přežít, ale když takovýhle lidi kvůli němu začnou nastavovat svůj krk a přitom on je posílá do prdele, takže z toho nemají žádné výhody je už trošku zarážející. A třešničkou na dortu je to že Fandorin je dítě štěstěny, ale až takovým způsobem, že už to je otravný. Bohužel, prostě mi tam nesedělo jak byly vykresleny postavy, přeci také musí mít nějaké své pohnutky, kvůli kterým se rozhodují a ne jenom to, že jim je někdo sympatický a je jim jedno jestli svojí pomocí Fandorinovi ohrozí svůj majetek, postavení či dokonce život. Ale na druhou stranu moje velká kritika je způsobena tím jak je tato kniha vyzdvihována do nebes. Mír a lásku

19. století Rusko

Boris Akunin (p)