Frizer Frizer komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tento rok je opravdu skvělý s dobře napsanými knihami.

Knihu jsem přečetl, protože byla chválena na několika kanálech youtube a opravdu se povedla.

Celý příběh je tvořen v přítomnosti a ve vzpomínkách, které sahají do současnosti, je tam spousta vědeckých věcí a znalostí. Během čtení jsem se cítil docela chytrý, že jsem většinu z toho pochopil.... a ve škole věnoval pozornost alespoň pár věcem.

První polovina knihy byla stránka za stránkou, pak ve 3/4 se začala trochu táhnout, vypadalo to, jako by tam byly jen nějaké dramatické situace jen kvůli dramatičnosti, možná jsem se jen nudil, ale kniha zabrala a v posledním čtvrtině přinesla jeden z nejhezčích, a opravdu chytrých příběhů, které jsem četl.

Nebudu psát podrobnosti, protože téměř cokoli by bylo spoilerem a myslím si, že tuto knihu si musí užít především čtenář, který má rád "vědecké sci-fi"

Úžasná kniha, skvělý příběh, díky kterému se cítíte chytře a také docela dojemný...supr

19.12.2022 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nádherná kniha, naprosto vhodná pro každého. Myslím že nám byla v šesté třídě doporučena učitelem a od té doby jsem jí četl min. 3x a dvakrát viděl jako divadelní přestavení v Divadle v Celetné s geniálním Janem Potměšilem. Kniha klade skvělé otázky a předkládá hluboké myšlenky. Supr.

20.03.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Povinnost pro všechny, kdo nezná, neutrpěl základní vzdělání nebo učitel něco zanedbal. Film Brazil inspirovaný tímto dílem se skvělým Jonathanem Prycem je také výborný.

21.06.2023 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Pravděpodobně nejlepší Historický román jaký jsem kdy četl a měl tu čest číst. Sinuhet je tak sympatická hlavní postava že se s ní musí kdekdo ztotožnit. Poslání které si vybral je obdivuhodné a popisy "starověkého světa" nemají konkurenci. V podstatě se dostanete do té doby nejlepším možným způsobem. Práce na tomto románu musela být monumentální a na románu je to znát. Jedna z deseti knih které bych si vzal na pustý ostrov.

19.06.2023 5 z 5

To To Stephen King

Tato kniha byla napsána rok před mým narozením, poprvé jsem ji četl, když mi bylo 12 let.

Tenkrát to byl děsivý příběh s klaunem, s partou dětí mého věku, které podnikly děsivé dobrodružství a vyhrály navzdory všem předpokladům. Ta část s dospělými, kterou si pamatuji, mě moc nebavila. Internet v roce 1998 ještě nebyl tolik dostupný, takže většina dětí mého věku trávila hraním venku, stejně jako děti v knize. To nás docela spojovalo.

Nyní, po přečtení po 23 letech, jsem ve věku dospělých hrdinů knihy a zkušenost byla docela jiná. V životě se toho stalo hodně, některé věci jsem viděl a zažil, vnímám je úplně jinak než v době, kdy jsem byl dítě a rád bych řekl, že je ve mě také mnohem více moudrosti, ale nejsem si jistý. A díky tomu všemu, by zážitek z knihy docela jiný.

První čtení nebylo tak strašné. Ale tentokrát to hrůzné bylo město Derry a jeho bigotismus a rasismus maloměsta v USA v 50. letech, byl to Eddie, který se dusil příliš milující matkou, byl to bláznivý otec Beverly a všechny ty jizvy, které mohou rodiče a dospělí způsobit na svých dětech... a že po letech jsou ty čisté děti předurčeny je nějakým způsobem opakovat.

Také jsem měl to štěstí, že jsem strávil nějaký čas v Nové Anglii, většinou v New Havenu, takže známost měst Nové Anglie ve mně docela rezonovala. I když hry, které děti hrají, jak se děti chovají, jsou všude dost podobné.

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl....jednou se do Derry opět vrátím a jsme zvědav jak budu knihu vnímat tentokrát...

19.12.2022 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Kombajn asi nakonec semele většinu z nás, i ty nejvíce svobodomyslné. Někteří se vzbouří, ale Kombajn bude vždycky mocnější.

Vyjímečné dílo, nádherně zfilmované...v tomto případě je oboje špička a pěkně se obě díla doplňují. Zatímco ve filmu sledujeme hlavně Murphyho počínání a dění kolem, v knize vše pozorujeme z pohledu náčelníka. Sestra je samozřejmě v obou případech stejně úděsná, knížka která musí nadchnout kohokoliv s liberálním myšlením a neuvěřitelně štvát vyznavače "tradičních hodnot".

06.01.2023 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Určitě existují mnohem lepší knihy o cestování časem, existují lepší thrillery a pravděpodobně lepší milostné příběhy, ale ne mov. Jsou zde velice dobře napsané hlavní postavy a obrovské množství práce, které bylo pravděpodobně potřeba vynaložit na napsání této knihy, je výjimečné. Existuje několik klasických opakujících se motivu v Kingových knížkách, ale většinou vás dostanou. Za tohle je to naprosto čtyřhvězdičkové čtení, další hvězda za posledních sto stran a konec. A jaké zakončení!

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Jedna z nejlepších knih, které jsem od Stephena četl. Jde o civilnější, ale opravdu dojemný příběh se skvělými postavami. John Smith je zatím spolu s Beverly Marsh mým nejoblíbenějším protagonistou z jeho knížek. Hlavní postava je samozřejmě učitel, protože proč ne. Chová se však tak věrohodně, že by mohl být vaším sousedem. Kniha prochází svými několika hlavními mini zápletkami tak dobrým způsobem, že nevím, která se mi líbila víc...Karneval, Záhada vražd, Velký požár, Atentát...je tam všechno a spousta dalšího.

Každá kniha, která ve mně vyvolá emoce, si zaslouží 5 hvězdiček.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Ale tak asi jako dobrý....pro lidi co chtějí v knize hledat životní moudra a číst jí dokolečka, proč ne...pro mě má kniha moc pomalé a nudné tempo, pro děcka asi fajn, stejně jako "dětská bible"....tak ale každý si v životě najde tu svou "růži" o kterou pečuje...

23.12.2022 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Film jsem viděl mnohokrát, vždy je skvělý a vždy bude patřit mezi nejlepší filmy, jaké kdy byly natočeny. Až na malou změnu na konci je kniha, původ příběhu, úplně stejná. Celý příběh je kouzelný, doporučuji každému. Jak často uroníš byť jen jednu slzu za mrtvou myš. Literatura v celé své kráse

18.12.2022 5 z 5

Stejný problém jako mnoho ostatních. Co napsat k tomuto geniálnímu dílu s "geniálním" hrdinou. Možná jen...čím více budete vědět o "Starém mocnářství" a politické situaci před a během 1. sv války, tím více si dílo užijete. Postavy v knize psal sám život a povahy lidí se zas tak mnoho v toku času nemění. Také úžasné namluvení knihy panem Werichem je bezkonkurenční a často se k němu vracím. Snad bude součástí povinné četby i za sto let.

15.06.2023 5 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Skvělý příběh o dospívání na jihu. Skvělá próza, úžasné vyprávění. Dostanete se doslova do hlavy 12letého chlapce a "záhadných" událostí kolem něj. To je naprosto kouzelné samo o sobě. Cory zažívá chvíle radosti a smutku jako ve skutečném životě...během čtení vám asi párkrát ukápne slza, ale je to dobře. Vernonův malý příběh byl úžasný a celé obsazení je skvělé. Lady, Vernon, Cory, Tom, Davy Ray....triceratops...) všechno je tam. Velice doporučuji.

23.02.2023 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Asi nejlepší "Urban Fantasy" které jsem četl. Moc tento subžánr nemusím, naštěstí tady veškeré věci, které mi obvykle vadí, nahradila civilnost hlavní postavy a úžasná imaginace Neila. Podlondýn má skvělou atmosféru a pokud někdo narazí na seriál, určitě vyzkoušejte, jde o zajímavý bizár. Kniha je navíc akorát tak dlouhá aby vás nepřestala bavit.

08.01.2023 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Annie je pravděpodobně jedním z nejlepších/nejhorších psychopatů v literatuře. Některé scény v knize jsou tak brutální, že je asi bylo potřeba pro film změnit, což je skvělé. V knize mě moc nebrali pasáže o Misery , ale bylo jich jen pár

18.12.2022

Osvícení Osvícení Stephen King

Po více než dvaceti letech, co jsem poprvé viděl film, jsem dočetl i knihu.

Myslím, že obojí je stejně dobré...film je spíše o Jackově šílenství, kniha je možná spíše na straně "strašidelného domu". Kniha je opravdu dobře napsaná, i po tolika letech z ní běhá mráz po zádech. Obzvlášť dobré jsou kapitoly s místností 237 a zvířátky z křoví. Pohledy všech 3 hlavních protagonistů jsou skvělé a opravdu se liší od filmu, kde je většina světel zaměřena jen na Jacka.

Konec ve filmu se mi líbil o něco víc, ale je to na osobních preferencích. Celkově se to četlo skvěle.

18.12.2022 4 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Výborná záležitost, nádherná knížka a po "Cizinci" moje druhá nejvíce oblíbená od autora. Sci-fi oddechovka o cestování v čase s dobrou pointou na závěr. Kam se poděl Vincent?

24.07.2023 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

S Barvou kouzel jsem přifrčel z knihovny roku 1994. Obálka se mi vůbec nelíbila, ale tak řekl jsem si že zkusím. Přelouskal jsem pár stránek, moje osmileté já vůbec nechápalo....to neni jako Hobbit ani Jako Pán prstenů...hořící město, lasička, zavazadlo...divné postavy. Knížku jsem běžel vrátit. Náhodou jsem asi po roce výpůjčku zopakoval, že to musim dát. Od té doby jsem propadl Zeměploše a láska k ní trvá více než čtvrtstoletí. První díl je samozřejmě spíše parodie na klasické 70. a 80. Fantasy, ale už zde vidíme pod povrchem předzvěst něčeho jedinečného a neopakovatelného. Novým čtenářům bych ale tuto knihu jako první nedoporučil.

21.06.2023 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Dojemný, krásný a zároveň krutý příběh z doby "Velké krize". Výborná záležitost. Kniha byla zfilmována a mnohokrát zdramatizována... všechny varianty tohoto příběhu stojí za to a kniha se právem řadí mezi klasiky.

15.06.2023 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Spolu s Hobitem a Řeckými mýty asi nejlepší vstup do světa Fantasy pro mladší čtenáře. Kniha se čte rychle, dětští hrdinové jsou fajn, obyvatelé Narnie také. Mnoho lidí si v dnešní době stěžuje na těžkou propagaci křesťanství ale pochybuju že v tom čtenář do deseti let cokoliv takového najde....ale možná jsem byl jen tupé děcko, za mě šlo o úžásný pohádkový příběh s prvky mytologie, fantasy a souboje zla versus dobra. Parádní.

01.05.2023 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Originální Sci-fi s , alespoň pro mě , zajímavou pointou. Ve své době to musela být bomba, dnes by z toho šla udělat fajn krátká povídka...žádné velké myšlenky jen průběžné odhalování jedné velké záhady.

29.12.2022 4 z 5